MIDDELBURGSCHE COURANT. J Dingsdag IV0- 7. 1860. 17 Januarij. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Viissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven '22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van maandag avond 8 ure. 2lanlionbitjingm VAN HET HIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN RIJKSTELEGRAAF. BEiTEDING. Op vrijdag, den 20 januarij 1SG0, des voormiddags ten 11 ure, /.al onder nadere goedkeuring, door den commissaris des koning-s in de provincie Zeeland, of hij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in hij zi jn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Mid delburg, worden besteed De aanleg eener telogr?aflijn van Bergon op Zoom, over Tholen, Stavenisse en "V lanen, naar Zierikzee, met bet ooder- houd tot den 31 december 1880, en zulks in twee percoclen. De besteding geschiedt bij enkele inschrijving, voor elk perceel afzonderlijk, volgens art. 12 van het bestek. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle plaatsen, waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in die pro vincie ter lezing gelegd worden. Den derdenen tweeden dag voor de besteding, zal de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en zullen voorts nadere inlichtingen te hekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaatjhr. J. R.T. Orttte Middelburg, alsmede bij de ingenieurs J. A. van Dorth te Tholen en jhr. A. O. van den Santheuvel te Zierikzee. 'sGravenhage den 3 januarij 1860. De minister van binnenlandsche zaken, VAN TETS. öinnenUxnöscljc tijdingen. MiddcRnirg Ï.G jamaairij. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ureeene openbare zitting houden waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden missive van gedeputeerde staten, goedkeuring gemeentebe- grooting 1S60; idem van commissarissen der wisselbank, af- en overschrijving begrooting 1850; idem van commissarissen der leenbank, magtiging voor eene geldleening tot vergrooting van kapitaal; adres van jhr. Boddaert, ontslag commissie tot examineren van varensliedenidem mevr.Rochat, verminde ring van den huurprijs schoollokaalidem Van de Graft c. s., bierslijters, restitutie van plaatselijke belasting; idem van A. Verdoorn, beurtveer op Zierikzeevoordragt van burgemees ter en wethoudersuitgifte van gemeentegrond in erfpacht. Heden heeft het provinciaal gcregtshof in Zeeland uitspraak gedaan in de voor acht dagen aldaar behandelde en laatstelijk in ons nommervanlO dezer vermelde zaak tegen D. B. P. Zuurdeeg, heel- en verloskundige te Zierikzee. Bij het arrest is overwogen dat de beklaagde, door de ge neeskundige behandeling van wijlen C. Verlinde te Zierikzee, op 26,27 en 28 november 1858, zich heeft schuldig gemaakt aan het uitoefenen van eenen anderen tak der geneeskunst dan waartoe hij bevoegd is; alzoo het hof uit de toegediende ge neesmiddelen, in hun onderling verband beschouwd, en na de verklaringen der deskundigen, de overtuiging heeft bekomen dat in ieder geval op den laatsten dier drie dagen een inwen dig ziekteproces bestond en is bestreden. De beklaagde is diensvolgens, met te nietdoening van liet appel, schuldig verklaard aan het hem bij dagvaard te laste gelegde feit, en veroordeeld tot eene geldboete van f 25 en de kosten, ter uitzondering van die waaromtrent door den hoogen raad eene andere beschikking is gemaakt. Men verneemt dat de regering haar antwoord op het ver slag der eerste kamer van de staten generaalnopens het wetsontwerp betrekkelijk de spoorwegen, in gereedheid brengt en dat derhalve verslag en antwoord te gelijker tijd het licht zullen zien. Het antwoord zal eerlang gereed zijn, zoo dat men het daarvoor houdt, dat de eerste kamer in de eerste dagen van februanj bet spoorwegontwerp zal behandelen. Eerst na den afloop daarvan ziet men het bijeenkomen der tweede kamer te gemoet, die dan spoedig zal behandelen het ontwerp nopens de doorgraving van Holland op zijn smalst, waarom trent mede de antwoorden der regering in gereedheid worden gebragt. De Rotterdamsche courant deelt mede, dat de voorgenomen wijziging in de spoorwegconcessie hierin zou bestaan, dat aan de rivierovergangen bij Arnhem en aan den Moerdijk een derde voor een lijn Maarsbergen-Tiel zal worden toegevoegd. Het financieel bezwaar zou niet overwegend worden geacht, bij de te verwachten ruime opbrengst der rijks geldmiddelen. Men verneemt dat bij de tweede kamer der staten generaal onder anderen is ingekomen het bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1860, door den minister van justitie toegezegde wetsontwerp, tot herziening van het hier te lande bestaande hypothekair stelsel. De houders van spaansche fondsen hier te lande hebben op nieuw een zeer krachtigen stap gedaan om te trachten een einde te maken aan de ongehoorde wijze waarop de regering van koningin Isabella ten aanzien van hare schuld- eischers te werk gaat. Zij hebben namelijk besloten zich regt- streeks te wenden tot al de mogendheden, die op liet congres moeten vertegenwoordigd zijn. en hare tussclienkomst in te roepen ter verkrijging van regt Le précurseur bevat het adres, door de heeren mrs. P. A. Haas en W. Boonacker, advocaten te Amsterdam, namens een groot aantal neder- landsche, fransche, duitsche en belgische houders van spaan sche 3 pet. uitgestelde schuld van 1831. aan keizer Napoleon III ingediend, en welk stuk, gedagleekend 29 december 1S59. tevens aan de andere souvereinen gezonden is. Amsterdcourant.) Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Amsterdamsche courant „Ten vervolge op mijn vorig berigt aangaande liet ver trek van prins en prinses Frederik naar Berlijn, om van daar echter spoedig terug te keeren, kan ik u tlians nog mededeelen, dat ITH. KK. HIT. zich vervolgens naar het zuiden van Engeland denken te begeven, en wel bepaaldelijk, zoo als men mij verzekert, naar de omstreken van Plymouth, alwaar de prinses eenigen tijd om redenen van gezondheid verblijf zal houden. De prins zou, verneem ik, echter slechts kort aldaar vertoeven, maar het voornemen hebben waar schijnlijk in den loop van mei derwaarts terug te keeren, om HD. gemalin weder af te halen." Beiiocmiiigcii esi besluiten. Ridd.: iokden. Vergund aan mr. W. F. Rochussen, ge zantschapssecretaris te Parijs, het aannemen en dragen der ridderorde le klasse van Lodewijk van Hessen. Consulaten. Door den nederlandsehen consul generaal te Bucharest is met koninklijke goedkeuring benoemd tot vice consul te Galatz, G.S. Vlastos. Vrij handelsentriïpot. Herbenoemd als directeur van wege den handel te Middelburg, de lieer J. Lutevn. wiens diensttijd met 1 april e. k. eindigt. Kunsten en Wetenschappen. De even volledige als zeldzame verzameling van moderne grieksche en latijnsehe dichters, uit de boekerij van den heer van Voorst, welke te Amsterdam door den boekhandelaar F. Muller verkocht wordt, is aangekocht voor de Koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage. De maatschappij Arti et amicitiac te Amsterdam heeft bij brief en programma haar voornemen bekend gemaakt om in maart 1S60 in hare lokalen eene tentoonstelling te openen van teekeningen, gravuren, etsen en lithographien. Deze onderneming hopen wij, in het belang van onze kunst door kunstenaars en kunstminnen-den krachtig ondersteund te zien. Teekeningen en prenten maken bij onze gewone groote tentoonstellingen doorgaans een gering en te weinig opge merkt gedeelte uit, en ook daarom is het goed en billijk dat aan deze takken van kunst eens eene eerste plaats worde toegekend. - Er is te Antwerpen sprake van deoprigtingvan een enkel reusachtig monument voor alle groote mannen die Antwerpen heeft opgeleverd. Het ontwerp daartoe, afkomstig van den heer Leonard de Cuvper, strekt tot de oprigting van een soort van pyramide, ter hoogte van 64 meters, rond welke slingers- gewijze vier en veertig standbeelden zullen gegroepeerd wor den. terwijl bovenaan een beeld de stad Antwerpen voorstelt, die hare kinderen bekroont. Er heeft zich reeds eene commis sie gevormd, welke zich ten doel stelt om dit kolossale plan tot uitvoering te brengen, waarvan de kosten op 300,000 fr. worden geraamd. De leden dier commissie zijn in drie cathe- gorien verdeeld, welke respectievelijk 34,12 en 6 fr. per jaar bijdragen tot dat liet werk geheel zal gereed zijn. Kerk- en scStoolnicuws. De heer J. RijsdijkTakens Lamb rechts, predikant te West- kapelle, heeft het beroep naar de gemeente van Warns en Scharl (klassis Sneek) aaugenomen. Marine en leger. Zijne exc. de minister van marine heeft 11. woensdag, ver gezeld van den inspecteur van het loodswezen en zijn adjudant, het te Rotterdam liggende stoomvaavtuig Frans Naerebout. belioorende tot het loodswezen van de marine, bezocht en zich een geruimen tijd aan boord opgehouden. De Frans Naerebout is bestemd tot het doen van inspectie reizen, het verleggen der tonnen, en het aanboord brengen en afhalen der manschappen van het lichtschip op de Noord- Hinder bank. De kajuit is zeer netjes ingerigt, alsmede de hut en het verder logement, terwijl mede aan het kommaliewant niets ontbreekt. Het vaartuig zal dan ook volgens de meesten. beier geschikt z ijn, om als pleizier- of inspectiejagt gebruikt te worden, dan wel om er de zware werkzaamheden, aan het uitleggen der tonnen verbonden, mede tc verrigten. Als le officier van het raderstoomschip Brorao wordt genoemd de luitenant ter zee le klasse jhr. D. Bowier. Op het oogenblik is de marine zoo ruim van volk voor zien, dat de minister order heeft gegeven, ten strengste de bepalingen omtrent de aanneming na te leven, en niet dan diegenen, welke in allen deele aan de vereischten voldoen, tot eene verbindtenis toe te laten. OosRndischc koloniën. De thans ontvaugene berigten per overlandmail, welker laatste dagteekening van 23 november jl. is, behelzen geene belangrijke staatkundige of andere tijdingen. In de javasche couranten vindt men bevigten uit de zuidev en ooster-afdeeliug van Borneo, inhoudende dat in den nacht van IS op 19 October eene kolonne van 100 bajonetten, met eenig geschut, onder kapitein van Oijen, van Martapoera is opgerukt om eenige muitelingen, welke zich te Tjinta-Poeri hadden genesteld, te verdrijven; dat deze muitelingen den 21 sten zijn aangetast en verslagen eu hunne versterking is vermeesterd. Met lof wordt hij deze expeditie gewaagd van den eersten luitenant Borel, den tweeden luitenant Perelaer, den officier van gezondheid Ohaulier. den adjudant-onderoffi cier Serquet, den sergeant Sevenstern (gesneuveld) en de sol daten Barrond, Kühl en Degens. Den 3 november zijn de nieuw benoemde gouvernements-commissaris en de bevelheb ber der troepen te Bandjermasin aangekomen, en den 7den en Ssten hebben zij hunne betrekkingen aanvaard. Na het gevecht van Tjinta-Poeri hebben er nog verkennin gen plaats gehad door afdeelingen, onder de kapiteins Beu- schop en Schiff. Ondanks de vermoeijende marschen was de gezondheid der troepen be\ redigend.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1