Engeland. Londen 9 januarij. The observer is van oordeel dat het italiaansche vraagstuk eene gunstige wending heeft genomen. Volgens dat blad heeft Walewski moeten aftreden omdat hij de italiaansche sympathien des keizers tegenwerkte kan kei zer Napoleon op den zedelijken steun van Engeland rekenen,, en zou de veiligste staatkunde thans bestaan in eene schik king, waarbij de volbragte daadzaken erkend wierden. Het zelfde blad zegt dat Engeland 20,000 en Frankrijk 10,000 man naar China zal zenden. Volgens The morning post heeft de paus in zijnen laat- stcn brief aan keizer Napoleon verklaard niet aan het congres te kunnen deelnemen, dan op voorwaarde dat de integriteit van het pauselijke gebied, zoodanig als het in 1815 is vastge steld, door de gezamenlijke mogendheden erkend werd. liet antwoord des keizers, hetwelk jl. vrijdag te Rome aange komen is, bevat de weigering om deze vordering van zijne heiligheid te bewilligen. Niettegenstaande de vele moeijelijkheden, die zich in het arsenaal te Woolwich opdoen, tot hetspoedig vervaardi gen van kanonnen naar het model vnn Armstrong, zullen van daar toch voortaan twintig stukken per week kunnen wor den afgeleverd. De eerste batterij dezer stukken is reeds naar China verzonden. Een onzer dagbladen dringt er op aan, dat de onderne mingsgeest eu de schranderheid der Britten middelen bera men om de Godwin Sands, die gevaarlijke plaats, waarjaarlijks honderde schepen verloren gaan en die in vroegere tijden drooge grond geweest is, opliet voorbeeld der steeds landaan- wimiende Hollanders weder droog, of althansop de eene of andere wijze voor de scheepvaart onschadelijk te maken, gelijkmet de Eddystone en de Bedrock is geschiedalle andere ondiepten behoorden mede droog gemaakt often minste van vuurtorens en boeijen voorzien te worden. Denemarken. Gelijk vroegcris gemeld heeft de regering aan prins Cln-is- tiaan de betrekking van gouverneur generaal van de her togdommen Ilolstein en Lauenburg aangeboden, maar heeft deze geweigerd die waardigheid aan te nemen. De re gering was van meening dat op die wijze welligteen middel zou gevonden worden, om aan de duitsch-deensche kwestie een einde te maken. Zij heeft echter door die weigering van prins Christiaau geenszins het bedoelde plan laten varen. Althans wordt uit Hamburg gemeld datzij voornemens is op nieuw te Gluckstad den zetel te vestigen van een afzonderlijk administratief bestuur voor de hertogdommen. Menzegt zelfs dat Oostenrijk en Pruisseii reeds hunne adhaesie aan dit plan geschonken hebben en dat de heer Hointze, die reeds in 1S18 en 1.849 deel heeft uitgemaakt van het voorloopig bewind en zich als zoodanig bij de duitschebevolking in de hertogdom men populair heeft weten te maken, tot regeringspresident te Gluckstad zal worden benoemd. SSmtschïanct. Weencn G januarij. De Wiener Zeitung weerspreekt liet berigt. het eerst verspreid door de Augsb. Allg. Zeitung, dat namelijk een groot aantal edellieden van hoogen rang en som mige aartshertogen, die een groot fórtuin bezitten, den keizer hadden te kennen gegeven, dat zij voortaan hunne betrekkin gen onbezoldigd zouden waarnemen ter verligting der schat kist; zij noemt het geheele verhaal ongegrond. Wel heb ben zeer vele bijzondere personen voor een onbepaaldcn tijd afstand gedaan van hunne bezoldigingen, maar van een dergelijk aanbod als door de Allg. Zeitung werd vermeld, is niets gebeurd. Berlijn 8 januarij. liet Preussisch Wochenblatt behelst heden een artikel, dat in de staatkundige kringen alhier eenig opzien gebaard heeft. Daarin wordt erkend dat eene herstel ling der vorsten van Midden-!talie onder de tegenwoordige omstandigheden allergevaarlijkst zijn zou, met de bij voeging dat eene inlijving bij Sardinië de beste oplossing der italiaan sche kwestie is. Eene interventie in tegenovergesteldcn geest werpt de schrijver, die met de zienswijze der regering bekend schijnt te zijn. verre van zich. Frankrijk. Parijs 10 januarij. In de laa'.ste dagen hebben onderschei dene o-erucliten geloopen, welke een minder geruststellend karakter hadden. Zco sprak men van een opstand te Rome en hst vlugten van den paus uit de hoofdstad, welk beweren echter zonder eenigen grond blijkt Ie zijn, terwijl men thans juist van daar meldt dat de paus, wat er ook gebeure. die stad niet wil verlaten. Volgens een engelscb blad heeft keizer Napoleon op een eigenhandig schrijven van den paus, ronduit verklaard dat hij zich geenszins kon verbinden da'c de wereldlijke magt van Rome doorliet congres ongeschonden zou gelaten worden. Nu spreekt men van de vervanging van onzen gezant te Rome door den maarschalk Canrobert, of van het vertrek van dien hoofdofficier in eene buitengewone zending naar i den paus. De clericale en legimistisclie partij hier te lande schijnt er I aan gedacht te hebben om partij te trekken van de krachtige I medewerking der liefdadigheidsverenigingen, om eene vrij bedenkelijke opschudding te bewerken ten gunste der wereld- i lijke magt van den paus. Het gouvernement is daarmede echter bekend geworden en heeft zich voorgenomen die pogingen het hoofd te bieden. In een artikel van het dagblad Le constitutionnel worden die instellingen gewezen op liet gevaar om zich met staatkunde in te laten, en die mededee- ling schijnt reeds niet zonder invloed te zijn gebleven. De zending naar Londen van lord Cowley, die, naar men zegt, van daar naar St. Petersburg zal vertrekken, wordt nog algemeen besproken. Wat ook de reden daarvan moge zijn, zeker is het. dat zij eene groote verandering in de totnu toe door Europa gevoerde politiek zal brengen. Sommigen zijn van oordeel, dat deze reis met de oprigting van een Mid- den-Italiaansch koningrijk' in verband staat; andere daaren tegen blijven geloof slaan aan de aansluiting der hertogdom men en de Romagna aan Piemont, te meer daar de afstand van Savoye aan Frankrijk daarvan het gevolg zal zijn; een gerucht, dat meer en meer veld wint. I.a patrie bevatte een artikel, waarin gesproken werd van een protocol tusschen Frankrijk cn Engeland, dat echter ook door andere mogendheden zou kunnen worden onder- teelcend. Evenwel mag men gelooven, dat de zending van lord Cowley vele zwarigheden van den kant van Engeland zal ontmoeten, en waarschijnlijk zal hij daarom tot na de ope ning van het parlement te Londen vertoeven, om het oordeel van dat ligcliaam te vernemen en te bediscussiëren. Sisson, hoofdredacteur van L'ami de la religion, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het opne men in dat blad van den valschen brief van koning Victor Emmanuel aan keizer Napoleon, heeft zich dezer dagen aan gemeld om die strafte ondergaan, doch menzeide hem dat hij weder naar huis kon gaan. Naar het schijnt, denkt men er niet aan liem driemaanden gevangen tc laten zitten, maar zal het bij de enkele veroordeeling blijven. I italic. lieden is het belangrijkste nieuws, dat Rusland enPruisseu het met elkander eens zouden geworden zijn om een congres bijeen tc roepen, sedert de fransebe regering er .van schijnt teruggekomen om op die wijze het italiaansche vraagstuk te beslissen. Beide rijken, zoo verzekert men, zouden besloten zijn om in een oproepingsbrief, gerigt tot alle mogendheden, welke aan het congres moesten deel nemen, te verklaren dat het hun na de aanneming om zich te doen vertegenwoordigen, niet voldoende voorkomt tot vernietiging van dat besluit, dat er eenvoudig eene verandering in den wil van keizer Napoleon is gekomen, en dat de mogendheden bij gevolg worden ver zocht hunne gevolmagtigden naar Frankfort te doen komen. Eugeland en Frankrijk zouden gelijke uitnoodiging ontvan gen, maar als zij weigerden cleel tc nemen, zou buiten hun de beraadslaging doorgezet worden. L' inde'pendance beige verklaart dit gerucht echter voor ten eenenmaie valscli, en meent trouwens dat een dergelijk plan tot niets zou leiden, daar er onherroepelijk verschil van gevoe len bestaat over de allereerste grondslagen. Dat blad voegt er bij dat geheel Europa zich teveel van eeu congres had voor gesteld en men welligt thans aan een groot gevaar is ontsnapt, daar het even goed oorlog als vrede ten gevolge had kunnen hebben. De turynsclve Opinione. een voornaam orgaan der libe rale partij in Sardinië, dringtaan op spoedige zamenkomst van het congres, en zegt dat de vertraging daarvan cenen onguns- tigen indruk op de bevolking van Midden-Ilalieheeftgemaakt, dat deze tot nog toe cle vervulling barer wenschen van het onderling overleg der mogendheden heeft verwacht, maar dat zij welligt het geduld zou kunnen verliezen. Ook de heer Ricasoli, het hoofd der toskaanselie regering) gaf op nieuwjaarsdag in eene aanspraak aan de officieven dei- nationale garde te kennen dat de bevolking van Midden- Italie, indien liet congres voor onbepaalden tijd uitgesteld wierd, regt zou hebben om zelve tot volle verwezenlijking barer wenschen over tc gaan en aan de onzekerheid, waarin zij nu zoo lang gehouden is, een einde tc maken. Hij ver klaarde zich verder tegen hetoprigteu vaneen Middcn-itali- aansch koningrijk, voor de veveeniging met Sardinië, en voor groote inkorting van 's pausen wereldlijke magt. De generaal Garibaldi had zich dezer dagen aan het hoofd van eene politieke veveeniging, zich noemende de gewa pende natie, geplaatst, met het doel om alle liberale Italianen, ook de meer gematigde, tot de volkswapening te doen zamen- werken. Docli het sardinische gouvernement vreesde dat deze stap buiten 's lands eenen slechten indruk zou makencn op verlangen heeft Garibaldi bij eene proclamatie van den 4- dezer die vereenigingen ontbonden verklaard, tevens deltalianen aansporende om ruim bij te dragen voor het fonds tot het aankoopen van een milliocn geweren ter wapening van het italiaansche volk. In het begin dezer maand is te Milaan, totgroote teleur stelling voor velen, van wege het sardinische gouvernement bekend gemaakt dat in Lombardye dit jaar nog de zelfde belas tingen zullen worden geheven als onder het oostenrijksclie bestuur. Deze zware lasten zouden, meent men, met minder tegenzin worden gedragen, indien zij door de wetgevende magt of door een meer populair ministerie wierden opgelegd. irctijïuntjcn. Heden is uit Nieuwediepnaar zee gezeild, het schoonerschip Louisa, gez. J. Joliansen, bestemd naar Konstautinopel en den Donau. Het barkschip Maria gez. E.N. F. van "Wulven, isheden te Cuxhaven aangekomen en zeilt morgen op naar Hamburg. Alles wel aan boord. - - Ter reede van Vlissingen gepasseerd voor Antwerpen bestemd den 9 dezer Annette, gez. N. J. Hau, Santos den lOclen Tinsine, gez. O. Nigrup, Aarbuus; Augusta Gross- lierzogim von Mecklenburggez. G. Roggesack, Wismar. betaling ucut coupons. De halfjarige coupons der Weener certificaten, administra tie Goll. co., verschenen 1. januarij 18GQ, worden op eu na 15 februarij aanstaande betaald die van fl. '10 in Einlösung- scheincn met f 8,80, die van tl. 20 Oonventionsgeldmet f 18,10. Ijrtntïdsbmgten. fi-aam maa-ktfeïa Amsterdam 1L januarij. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 37}Lijnolie op zes weken f31 BaD*3jK02a vaaa H'lflTeeieaa. Amsterdam Jl januarij. NederlandCevtific. Werkeli jke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Rusland. Oblig. 179S/181G Cevtific. Hope co. dito dito 1855. 6de dito Aand.spoorweg (afgefourneörd) Polen. Spanje. dito Schatkistobligatien Obligatie n dito binnenlandscli Oostenrijk. Obligatien "Weener metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/185 2 Bank actiën Belgic. Certificaten bij Rothschild Portugal. Obligatien dito nieuwe Grenada, dito(schoon) Venezuela, dito Illinois. dito Mexico. dito(schoon) Londen, 10 januarij ten 12 ure. ConsoL Weenen, IC» jan. (slotprijzen) Metalliek Parijs, 10 jan. (slotpv.) 4.1 pet. compt. 21- pet. 3" 64$ 4 Off- 98} 4i 125-1 10 L. 80* 2. 5 100 0 OSj- 223} 15 78} 32} 15 5 5'2< 5 734 0 55 571 24 2S& 3 2 I 42.1- 15J- 21- 2G-:t- 7" S0J 3 I 21& 95f 5 pet. 72,20. 3 pet. G8.35. Prjjy.en vana {'©sajpons cn Ucskaire ©bllgalicsj. Amsterdam 9 januarij. Metalliek f22,85; Napólsche f21,-— Diverse engelschc iu f 11,55 Engelschc Russen f 11,55 Fransche f 55,25; Belgische f 55,7 5; Pruissisclie f35,Spaansche piasters f 2,414*; Spaansche coupons per fr. f 55,25 Hamb. Russen f 32,374"Russische in zilveren roebels f 34,121Poolsche in tl. f27.50; Nationale metalliek f28,75; Dollars f2,334. Mengelingen. IUe oorlog tfaassclaeju Sjjassje eia Marokko. Dat'kleine oorzaken zeer groote gevolgen kunnen hebben, blijkt weder ten aanzien van den oorlog, dien Spanje thans met zulk eene kracht tegen Marokko voortzet, dat cle rege ring van het eerstgenoemde rijk zich reeds, nu de strijd nog slechts een korten tijd duurt, genoodzaakt heeft gezien de bank van Madrid te dwingen tot een voorschot van verschei dene millioenen guldens voor de onvermijdelijke oorlogs kosten. Men weet dat Spanje op de afrikaanschekust, tegenover

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2