MIDDELBURGSCHE C O R A N T. r 5. Donderdag 4860. 12 Januarij. 2lrtnl\onötgirtgm JÖmrtcrtUtttöscljc tij&mgm. öuiicnlanDsclje tijhui geit. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te vo De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. Dn betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grooto letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De burgemeester en wethouders van Vlissingen doen te wetendat door den raad dier gemeente,, in zijne vergadering van den 10 november 1859, is vastgesteld de volgende. WIJZIGING van het besluit tot de heffing eeuer plaatselijke belasting op het gevnaal, ten behoeve der gemeente Vlissingen. De gemeenteraad van Vlissingen Gezien het besluit dezer vergadering, van den 10 december 1835, tot de heffing eener plaatselijke belasting op het gemaal, ten behoeve der gemeente, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 20 daaraanvolgende, no. 79, waarbij, te beginnen niet den 1 januarij 1S5G, onder anderen is toegestaan eene heffing- van een gulden van de honderd pond tarwe-zemelen en fijn kort, van elders de gemeente ingevoerd wordende. In aanmerking nemende, dat de ondervinding heeft doen zien, dat eene wijziging daarvan, in het belang der gemeente- financien, hoogst noodzakelijk is Besluit: De belasting op de zemelen en het fijn kort zal, te beginnen metl januarij 1S0O, word en gewijzigd en gebragtop tien cents van iedere honderd pond de gemeente ingevoerd wordende: en zullen diensvolgens de woorden „tarwe-zemclen en fijn kort, een gulden," voorkomende in bovengenoemd besluit, vervallen, en daarvoor gelezen worden„tarwe-zemelen en fijn kort, tien cents." De verordeningbetreftendc dein vorderingeener plaatselijke belasting op het gemaal, ten behoeve der gemeente Vlissingen, vastgesteld door deze vergadering, van den 10 december 1S55, blijft ten deze van kracht. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen den 10 november 1859. De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Behoort bij het koninklijk besluit van den 16 december 1859, no. 56. Mij bekend, De minister van binnenlandsche zaken, (get.) VAN TETS. Accordeert met het origineel, De secretaris generaal bij het ministerie van binnen landsche zaken, (get.) J. SCHRODER. Voor eensluidend afschrift, zoo veel het geëxtraheerde aangaat, De secretaris generaal, (get.) J. SCHRODER. Voor extract conform, De griffier der staten van Zeeland, (get.) S. VAN DER SWALME. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 28 december 1859. De burgemeester en wethouders van Vlissingen. De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg IU jaiKiarij. Door de Nederlandsehe handelmaatschappij zijn 8 schepen bevracht, waarvan 4- voor Rotterdam en even zoo veel voor Amsterdam. Naar wij vernemen is aan den heer J. C. Kakebeeke te Goes de eerste prijs k f300, en aan den heer Jt J. van Arenthals te Hengstdijk (Staats Vlaanderen)' de tweede prijs a f200 toegekend, voor hunne beantwoordingen der prijsvraag, ten vorige jare uitgeschreven door de Algemeene koninklijke landbouwvereeniging, over het droogleggen van landerijen. De Nieuwe rotterdainsche courant van gisteren deelt weder een telegram mede van Batavia, 23 november jl. niets bevat tende dan handelsberigten en opgave van eenige aangeko mene schepen. Volgens een overzigt van het getal portbetalende brieven, in de jaren 1818 tot 1859 in Nederland met de post verzonden, bedroeg het getal binnenlandsche in eerstgemeld jaar 3,741,1G8 ongefrankeerd en 582,804 gefrankeerd, en buitenlandsche 1,543,160 ongefrankeerd en 290,064 gefrankeerd, terwijl die getallen in 1859 bedroegen binnenlandsche 12,232,013 on gefrankeerd en 2,452,030 gefrankeerd en buitenlandsche 2,875,595 ongefrankeerd en 941,552 gefrankeerd. In die twaalf jaren is alzoo het algelieele totaal verzond ene brieven van 6,157,850 geklommen op 18,501,190. De besmettelijke longziekte onder het rundvee in de pro vincie Vriesland is gedurende het jaar 1859 wed er zeer belang rijk afgenomen. Het geheele verlies heeft bedragen aan gestorven runderen 1628 en aan afgemaakte 891, of te zamen 2519, tegen 4-235 in 1S58, 7557 in 1857,5729in 1S5G, 2029 in 1S55, 2933' in 1854, 3155 inl'S53,2S67 in 1852, 2115 inlS51. en972in 1S50. Behalve de jaren 1850,1851 en 1855 is het jaar 1859 dus het gunstigste van het laatste lOtal jaren geweest Ook het getal stallen of weiden, waar de longziekte uitbrak, onderging weder groote verminderingen bedroeg 615, tegen 751 iu 1S5S en 136/ in 185/. De meeste ge vallen kwamen, even als in 1S3S, voor inde derde week van maart, toen 67 runderen stierven en 48 werden afgemaakt (te zamen 115;) de minste gevallen in de derde week van augustus, Joen 10 runderen stierven en zes werden afgemaakt (te zamen 16.) Bemoeiumgcn en besluiten. zaken dek isnaei.ietex. B'j vernieuwing benoemd tot leden der hoofdcommissie, de op 31 december jl. afgetreden e i lieeren mr. E. J. Asser, S. Mendes da Costa en inr. S. E. Nij- j kerk te Amsterdam. Necrologie. Maandag is te Rotterdam na eene korte ongesteldheid j overleden jhr. mr. X. J. Storm van 's Gravesaude. Den 26 j maart 1788 te 'sHertogenbosch geboren,bekleedde hij sedert vele jaren de betrekking van secretaris van eerstgenoemde gemeente en was in de letterkundige wereld ook als dichter gunstig bekend. In genoemde betrekking had hij zich de algemeene achting weten waardig te maken. Kerk- cïb sciioolnieuws. Bij de christelijke afgescheidene gemeente to Meppel is be roepen de heer II. Renting, thans predikant hij die gemeente alhier. Marine en leger. Men verzekert dat er eerlang eene belangrijke wijziging zal plaats hebben bij het korps zeeofficieren. Sommigen zou den worden gepensioneerd, anderen bevorderd of benoemd. Thermometers tand. 9 jan. 's av. 11 u. 34 gr. 10 's morg. 7 u. 31 'smidd. 1 u. 36gr. 's av. 11 u. 34gr. 11 's morg. 7 u. 34 'smidd. 1 u. 36 In de maand november jl. hebben de bisschoppen in Neder land aan den paus hun leedwezen betuigd overliet voorgeval lene indeRomagna, en den heiligen vader van den eerbied en de verknochtheid van de katholieken in Nederland aan den heiligen stoel verzekerd. De heilige vader heeft in een brief de bisschoppen, de geestelijkheid en de katholieken van Ne derland voor dit blijk van genegenheid zijnen dank betuigd en op nieuw de gebeden der geloovigen verzocht. Dit stuk is in aide kerken van het bisdom van Breda afgekondigd. De tijd, Noord holl. courant, meldt dat een brief uit' Rome, bij de redactie van dat blad ontvangen, mededeelt dat iu die stad het gerucht iu omloop was. dat de paus zelf de nota in het Giornale di Roraaoverde brochure en het congres heeft opgesteld en eigenhandig geschreven. De tijd beweert dat er alle reden bestaat om dit gerucht voor waar te houden. Woensdag morgen stonden voorde arrondissementsregt- bank te Winschoten eenige personen te regt. Bij het getuigen verhoor ontstond bij den regler liet vermoeden, dat een dei- getuigen, zekere L., te Pekel-A te huis behoorende, eene niet met de waarheid overeenstemmende getuigenis ten voordeele van den beschuldigde had afgelegd, en ofschoon hij. herhaal delijk door den regter op den afgelegdeu eed attent gemaakt, bij zijne verklaring bleef volharden, werd hij provisioneel in arrest gesteld. Eenige uren later had de ongelukkige in de gevangenis, door ophanging, een einde aan zijn jeugdig leven gemaakt. In Offenbach heeft de lieer Julius de Bary, bezitter eener machinefabriek aldaar, voor den tijd van 5 jaren octrooi ge kregen voor de uitvinding eener machine, die met behulp van twee personen dagelijks 23000 sigaren fabriceert. Noord-Amerika Berigten van New-York van 2S december 11. melden dat de president Buchanan den vorigen dag zijne boodschap had ingediend, ofschoon in het huis van afgevaardigden de stem mingen tot verkiezing van eenen voorzitter nog niet tot het doel hadden geleid. In deze boodschap vermeldt de president den door eenige abolitionisten te Harpers Ferry beproefden aanslag en wat ten gevolge daarvan gebeurd is; hij hoopt dat zoodanige uitbars tingen voor liet vervolg onmogelijk gemaakt zijn. Als een heugelijk feit zegt hij te kunnen vermelden dat de slavernijkwcstic door liet hoogste geregtshof is uitgemaakt, dewijl het heeft beslist dat iedere burger der Unie regt heeft om zijne have, slaven daaronder begrepen, naar de aan- hoorigheden. welke gemeenschappelijk grondgebied der Unie zijn, over te brengen en ook aldaar de bescherming van de constitutie des eedsgenootschaps in te roepen. Verder zegt de boodschap, dat er door het gouvernement der Vereenigde Staten aanhoudend zeer strenge maatregelen tot wering van den slavenhandel genomen worden. Tot de buitenlandsche aangelegenheden overgaande, Ter- klaart de president, dat de betrekkingen der Vereenigde Sta ten met Frankrijk, Rusland en alle andere regeringen, die van Spanje uitgezonderd, van zeer vriendscliappelijken aard blij ven. dat de wijsheid der door de Vereenigde Staten jegens China gevolgde staatkunde door de gebeurtenissen van den laatsten tijd is gestaafd. dat de generaal Scott van San Juan teruggekeerd is en de zending, waarmede hij zich derwaarts had begeven, gelukkig volbragt heeft, zijnde aldaar door hein schikkingen getroffen, welke alle gevaar voor eene botsing tussclien Engeland en de Vereenigde Staten wegnemen. De president geeft den raad in Mexico gewapenderhand tussclien beide te komen, ten einde de Noord-Amerikanen er vergoeding voor geleden verongelijkingen en waarborgen tegen nieuw ouregt voor de toekomst verkrijgen. Zuid Amerika. Den 10 november is te Buenos Ayres een vredesverdrag tussclien dien staat en de andere landen van de Plalarivier geteekend, waardoor Buenos Ayres weder in den Argentijn- schen statenbond is getreden.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1