öuitmlanösrlje tij&ingen. van koloniën, van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie over Singapore en Aden ontvangen telegram, gedag- teekend Batavia 7 december 11., vermeldt dat de telegrafische gemeenschap tusschen Batavia en Singapore is daargesteld. In eene zaturdag te Amsterdam gelioudene vergadering van de Natuurkundige afdeeling der Koninklijke academie van wetenschappen is onder anderen besloten om de proeven betrekkelijk de middelen tot wering van den paalworm in het hout nog voor tien jaren voort te zetten, en wel op twee sta tions, een in Vriesland en een in Noordholland, alwaar telken jare een paal zal worden uitgehaald en onderzocht. De kos ten zijn op f 2500 geraamd. Voorts is ingekomen eene doordr. R. B. van den Bosch aan gebodene verhandeling over de Hymenophyllaceai Javanicee, met 52 platen, welke in handen der heeren BI urne en Oude mans is gesteld. De kosten der uitgave van dit werk zouden f 30Q0bedragen. H. M. de koningin is door'eene ligte ongesteldheid aange tast, waardoor zij verpligt is geweest sederteenige dagen hare appartementen te houden. Men schrijft uit Batavia dd. 7november, aan De tijd: „Men schijnt in Europa in de grootste ongerustheid te ver- keeren omtrent Indie. Ik begrijp niet waarom sommigen er genoegen in scheppen onzen toestand als hagchelijk af te schilderen. De onlusten op de buitenbezittingen zijn weinig beduidend, minder dan in vroegere dagen. Java is zoo rustig als ooit. Er is geen schijn van eenige opschudding op geheel Java te vinden. Boni zal weldra door onze troepen in bezit genomen zijn. Op Palembang is het sedert 1S50 zoo rustig als thans, en op Banjer massing kunnen wij het oproer als ge dempt beschouwen, zoo dat al die onrustbarende geruchten, in Nederland omtrent Java verspreid, niets te beduiden hebben." Naar men verneemt is de regering ongeneigd, om aan de gemeente Leyden grooter schadevergoeding voor het verlies der rekten van de visscherij in de Haarlemmermeer, toe te kennen dan de daarvoor in 1845 aangeboden som van f 15,000. Uit den boezem der studenten van de theologische faculteit der leidsche hoogeschool, is een voorstel gedaan om te beslui ten dat voortaan weder de oranjekleur, gelijk vóór de inlijving van Holland in het fransche keizerrijk, in plaats van de zwarte als faculteitskleur zal worden aangenomen. De jeneverrampen van Nederland, gedurende het jaar 1859 maandelijks medegedeeld, zegt De volksvriend, zijn slechts eene flaauwe schets van het verderf dat die drank sticht. Deze opgaven zamentrekkende bekomen wij de volgende totalen 86 gevallen van gevangenneming, 17 van moord en manslag door onvoorzigtigheid, 67 van verwonding en mishandeling, 66 zelfmoorden. Door de geheele nederlandsche haringvloot zijn in 1S59 na den jaagtijd aangebragt 22,985 ton. Hoewel de prijzen van de verkochte vrij voldoende te noemen waren, is het resultaat der visscherij toch verre van gunstig te noemen en worden door onderscheidene reedersaanmerkelijke verliezen geleden-, de voorraad in de eerste hand is nog niet geheel opgeruimd. De magnetiseur Regazzoni van Bergamo, wiens openbare voorstellingen, zoo als wij vroeger berigtten, door geneeskun digen zijn verklaard geenerlei waarde te bezitten en slechts op bedrog gegrond te zijn, heeft zich thans naar Amsterdam begeven, maar van het gemeentebestuur geen verlof kunnen bekomen tot het geven zijner „séances." Hij heeft nu bij eene in het Algemeen handelsblad van gisteren geplaatste reclame, alle liefhebbers uitgenoodigd hem in gezelschap te ontbieden of in zijn hotel te komen bezoeken. Uit's Hertogenbosch schrijft men van 6 dezer De reeds dikwijls besproken wolf (zoo als wij vroeger mede deelden uit een beestenspel alhier losgebroken) rigt steeds nieuwe verwoestingen aan. In den nacht van dingsdag op woensdag 11. heeft hij te Berlicum eene geit uit den stal ge haald door middel van ondergraving. In den nacht van woensdag op donderdag heeft hij bij de erven van den Boom onder Heeswijlc zes schapen gedood en een gewond. De burgemeester van Berlicum is gisteren morgen geko men om zijne klagten en bezwaren aan zijne exc. den heer commissaris des konings in te dienen, en men verneemt dat ten gevolge van dat onderzoek zaturdag eene ernstige jagt op het dier, dat uiterst gevaarlijk dreigt te worden zelfs voor menschen, georganiseerd zal worden. Benoemingen en besluiten. nederlandsche leeuw. Benoemd tot ridder J. II. van Graauwenhaan, eervol ontslagen referendaris titulair bij het departement van oorlog, en den kapitein luitenant ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière. consulaten. Erkend als consul van Pruissen te Soera- b.aija, de heer W. F. Mathieu. militieraden. Benoemd tot burgerlijke leden te Middel burg Z. Snijder, lid der staten enmr. M. Verbrugge, lid van den gemeenteraad, en hunne plaatsvervangers mr. M. F. Lantsheer, lid der staten, en II. Rekker, lid van den gemeente raad. zeemagt. Op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zee der 2e. klasse J. H. A. W. baron van Ileerdt tot Evers- berg, dienendein West Indie. Merk- en schoolniciaws. Wij vernemen dat de heer W. Kluever, predikant te Wol- faartsdijk, almede heeft bedankt voor het op hem uitgebragte beroep naar de nederduitsche hervormde gemeente te Sluis. Macine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Het Loo, kommandant de luit. ter zee le klasse J. van Gogh, is te Fernambuck aangekomen; den 1 december heeft het de reis naar Batavia voortgezet. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 8 dezer A. de Bruijne weduwen., 31 j. metDina van Keulen, wed. 31 j. Vlissingen van 1 tot 7 januarij. Geboren: S. Scliorer geb. Goor, d. N. Vader geb. Stijl- ders, z. D. Kuyl geb. van der Heydt, z. T. J. de Clercq geb. van Loo, z. E. van der Meiden geb. van den Berg, d. D. L. Arendsen de Wollf geb. de Rouville, d. J. Parent geb. Nagel- kerke, d. A. C. Dobbelaar geb. Kamermans, z. R. J. van Dam geb. Molenkamp, z. (doodgeb.) M. J. Proost geb. Ratelband, z. M. le Cointre geb. Cannegieter, d. M. L. Priem geb. de Reeper, z. Overleden C. J. de Heer, jm.22 j. J. J. Putters, z. 3 j. J. Schietekatte, z. 5 m. P. B. Boogaard, d. 16 d. J. C. Glee, man van J.C. Kuypers, 50 j. T. Zimmerman, jd. 63 j. H. van Hoorn, z. 8 d. C. F. Maselius, man van M. Zwilckey, 78 j. A. Roelofs, vrouw van J. Nustelink, 36 j. Goes, van 1 tot 7 januarij. Gehuwd A. Koekkoek, jm. 25 j. met P. Schog, jd. 21 j. BevallenA. D. Romiju geb. Vereeke, d. C. Dirkse geb. van Dalen, z. J. M. Breugelmans geb. van der Wiele, z. OverledenA. M. Wolf, d. 6 m. J. C. Dominicus van den Bussche, d. 2 j. Zierikzee, van 1 tot 7 januarij. Bevallen A. Bakker geb. Leeuw, z. E. Quant geb. den Boer, z. A. van Dijke geb. van Burgh, d. M. Lelie geb. van den Berg, d. M. Morijn geb. Tomson, d. C. de Groen geb. van den Berge, z. F. A. van Bezooijen geb. Guinee, d. P. Rosier geb. Tuinders, d. C. L. Timmermans geb. Bogers, d. Overleden N. Peute, wed.C. Dijkgraaf, 77 j. J. deRoo, z. 3 jaren. Verkoopiiigjen en aiinhcstecliügeii. Vlissingen 6 januarij. I. Een huis en erf in de korte Noorstraat, wijk F no. 24 verkocht voor f 1411,50. II. Een dito naast het vorige, wijk E no. 25, voor f1850. III. Een dito mede in de korte Noord straat, wijk F no. 8, voor f1370. IV. Een dito in de Gevan- genhuisstraat, wijk C no. 103, voor f 910. V. Een dito in de lange Noordstraat, wijk B no. 24, voor f 1660. VI. Een dito in de lange Zelke, wijk F no. 141, voor f 740. Den 4 dezer werd te Eikerzee inhetopenbaar aanbesteed het afbreken der oude en het bouwen eener nieuwe pastorij. Hiervan is aannemer geworden de heer J. Lammers Gz., met selaar te Noordgouwe, voor de som van f 5200. Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1860. Q Win to d. o O a s 1°" Ïl a f to a lil 3.-3 S3 Laagste temperat. en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. llZ.t. O. 17 757-9 10.1 0.92 8.71] 3.0 dik bewolkt. ■2 z. z w. 11 759.5 8.7 0.87 7.63 4.5 hcijig. 3 z. zo. 17 74-8.7 9.0 0.83 7.34 8.1 dik bcw. heijig. 4- ZWesfc. 10 787.8 7.4 0.87 6.99 3-o buijig. 5 ZWest. 6 734.7 5.8 0.86 6.27 2-0 betrokken. 6 Noord. 19. 743.2 5.4 0.87 6.09 8.5 bew. heijig. 7 W.t. N. 12 765.7 4.8 0.77 5.25 1-5 bijna helder. Thermometerstand. 6 jan. 's av. 11 u. 40 gr. 7 'smorg. 7u. 38 's midd. lu.42gr.'sav.llu.39gr. 8 'smorg. 7 u. 33 'smidd. 1 u. 43 'sav. 11 u. 37 9 's morg. 7 u. 33 'smidd. 1 u. 34 Engeland. Londen 7 januarij. The Morning post acht het niet waar schijnlijk dat het congres tot stand zal komen. Volgens dat blad heeft Frankrijk geen voorstel aan Engeland gedaan om een verdrag ten aanzien van de italiaansche aangelegenheden te sluiten Engeland is dus door geen schriftelijk verdrag ge- honden, maar desniettemin verleent -het zijne zedelijke ondersteuning aan Italië. Als middel om tot eene oplossing der bestaande moeijelijkheden te geraken stelt The morning post voor, geene tusscbenkoinst, noch van Frankrijk noch van Oostenrijk, in Italië tegedoogen, maar aan de Italianen vol komen vrijheid te laten om hunne aangelegenheden naar eigen goedvinden te regelen. Overigens zijn de voornaamste dagbladen van gevoelen dat de aftreding van den heer Walewski als minister van buiten- landsche zaken van Frankrijk het bewijsleveft, dat in de poli tieke zienswijze van keizer Napoleon eene algeheele omkeering is tot stand gekomen en dat hij thans bereid is om naar de inzigten van Engeland tot de regeling van het italiaansche vraagstuk mede te werken. Volgens The times heeft Napoleon door het verleenen van ontslag aan Walewski met de conser vatieve politiek die hij ten aanzien van Oostenrijk en Rusland volgde, gebroken. Hij heeft al de banden geslaakt die hem sedert den vrede van Villafranca knelden en is teruggekeerd tot de houding die hem den strijd voor Italië, den strijd om een idee, deed aanvaarden. Gelijk alle lieden die dubbel spel willen spelen, heeft Napoleon zich in eene positie geplaatst waarin hem niets anders overblijft dan van twee kwaden het minst nadeelige te kiezen. Hij moet met Oostenrijk breken en Italië voor iedere vreemde interventie behoeden, of hij moet zijne verbindtenissen jegens Oostenrijk naleven en openlijk erkennen dat zijn idee slechts een droombeeld was en dat Magenta en Solferino twee afgvijsselijke fouten vertegenwoor digen. In het eerste geval loopt hij gevaar van zich in een strijd met al de katholieke mogendheden gewikkeld te zien. In het tweede geval maakthij zich tegenover geheel de wereld belagchelijk. De aftreding van graaf Walewski staat derhalve met eene verklaring des keizers gelijk, dat hij bereid is om eene meer vrijzinnige en edelmoediger gedragslijn te volgen, om de zaak van Italië te omarmen en haar tegen despotisme en cleri- caal geweld te beschermen. Voor het overige blijft The times zijn geliefkoosd denkbeeld verdedigen, dat Engeland zich in de aangelegenheden van Italië volkomen onzijdig moet hou den. Volgens het blad zal het engelsche volk niet dulden dat eenig britseh ministerie met Frankrijk een offensief verbond sluite tegen het overige Europa. Engeland wcnscht wel dat Italië gelukkig en vrij worde, maar voor dat idee wil het geen oorlog tegen Europa voeren, in geen geval ter wille van de politieke zienswijze van keizer Napoleon, in geen geval zonder de zekerheid te verwerven1. dat de bondgenoot niet onver hoeds den vrede sluit of sluiten wil op een tijdstip waarin dit aan Engeland zou mishagen2. dat die bondgenoot de brit- sclie regering niet in de noodzakelijkheid brenge om, gebukt onder den dwang der omstandigheden, te berusten in het oprukken van eenfransch leger naar den Rijn, en 3. dat die bondgenoot niet van den loop der gebeurtenissen gebruik zal maken om Engelands verzet te breidelen wanneer liet hem goeddunkt een tractaat te sluiten tot verbrokkeling van Tur kije. Engeland moet keizer Napoleon dus aan zijn lot overlaten, hem toejuichen als hij de banden van Italië weet te slaken, maar voor het overige het diplomatiek terrein geen oogenblik verlaten. Niet alle engelsche dagbladen deelen echter de zienswijze van The times aangaande het niet wenschelijke van een trac taat tusschen Engeland en Frankrijk. Althans de Daily news is van gevoelen, dat de engelsche regering, zoo zij aan den wenscli des volks voldoen wil, de vrijheid van Italië door alle in hare magt zijnde middelen moet verdedigen. Buitschflaml. Frankfort 7 januarij. Eergisteren heeft de duitsche bonds vergadering hare gewone werkzaamheden hervat. De zitting van dien dag heeft weinig belangrijks opgeleverd. Het door eenige regeringen gedane voorstel tot voorbereiding eener gemeenschappelijke burgerlijke en strafwetgeving voorliet bondsgebied werd verzonden aan de commissie voor de oprig- ting vaneen bondgenootschappelijk geregtshof. Belgle. De beeldhouwer Jehotte te Luik heeft het ruiterstandbeeld van Karei den Groote, dat in die stad opgerigt zal worden, in model gereed. Het is meer dan dertig voet hoog en stelt den keizer in keizerlijk gewaad voor, gezeten op een paard waaraan een fier steigerende houding is gegeven. Op het voet stuk prijken zes standbeelden van 'skeizers voorouders. De

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2