öuiirnUtnüsdje tijïiirigm. Uit Koningsbergen wordt gemeld dat de spoorweg van daar tot de russische grenzen gereed, beproefd, en in vol doenden toestand bevonden is. De spaarkas der stad Parijs lieeft den 24 december jl. hare boeken overliet jaar 1S59 gesloten. Het kapitaal door inbren- j gers gestort, beliep op 1 januarij van dat jaar 4S.783.003 fr., verminderde echter aanvankelijk ten gevolge van de leening van 500 millioen, doch is thans weder tot 48,668,246 fr. geste gen. Het getal inbrengers is in den loop des jaars van 231,647 tot 236,720 geklommen. Een nieuwsblad van San Francisco maakt gewag van een ongeveer driejaren geleden door walvischvaardersontdekte groep van vijf eilandjes in Neder-Californie, welke ongeveer 400 mijlen lang en tusschen de 20 en 50 mijlen breed zijn en zeer veel guano opleveren, zoo dat het grootste dier eilandjes geschat werd minstens 200,000 ton te bevatten. Benocniiiigcn ent besluiten. procureur. Eervol ontslag verleend op verzoek aan rar. J. P. N. Ermerinsals procureur bij de regtbank te Zierikzee. belastingen. Benoemd tot ontvanger te Meeden en Mun tendam F. C. G. van Motman, thans te Haarlemmermeer. Het kantoor te Westzaam ingetrokken en vereenigdmet dat te Zaandijk c. a., onder voortdurend beheer van A. Roelans. geneeskundige dienst. De rang van den inspecteur bij de landmagt dr. L. P. J. Snabilié, geassimileerd met dien van generaal majoor. Benoemd den 1 sten luitenant F. J. Hoge- doorn, van het instructie bataillon, tot directeur van het garni zoenshospitaal te Amsterdam. vreemde ridderorden. Vergund aan mr. "W. 11. baron vanTuyll van Serooskerken, grootmeester van 'skoningshuis, dienst doende bij de koningin-weduwe, het aannemen der decoratie van grootofficier der Leopoldsorde van Belgie. IVecrologie. De heer D. BomhoffHz., bekend letterkundige en lexico graaf, is in den ouderdom van bijna 69 jaren, den 1 dezer te Zutphen overleden. Hij was geboren te Vaassen en verhief zich door eigene werkzaamheden van papiermakersjongen tot een verdienstelijk taalkundige. Nederig van gemoed, beschei den in den omgangen welwillend voor een ieder, was hij alge meen geacht. Marine en leger. Met den eersten januarij is de verhoogde soldij voorde on derofficieren en de manschappen van het leger ingegaan. Het ration munitiebrood is voortaan op vijf en zeventig nederland- sche looden bepaald, en men heeft maatregelen verordend om de manschappen om den anderen dag van brood te doen voor zien. Het reisgeld voor de genoemde personen, tot het leger behoorende, is bepaald voor elk uur gaans, voor den adjudant onderofficier op 25 cents; voor de onderofficieren op 20 cents; voor de korporaals op 15 voor de vice-korporaals en appoin- tés op 14, en voor de soldaten op 12 cents. Inliet gelieele jaar 1859, zoo meldt het Handelsblad, zijn te Harderwijk voor de dienst in Oost Indie aangeworven 3099 man. Burgerlijke §tand. Vlissingenvan 24 tot 31 december. Gehuwd F. J. Hevblom, jd, 25 j. met S. Kreienbuöel, jd. 23j. Bevallen: R. J. Labout, geb, ten Hakken, z. J. Snijders, geb. Verlaat, z. P. de Munkk,geb. Goedhart, z. M. C. van Horen, geb. Fanoy, z. L. van Sluijs, geb. Louwerse, d. R. A. J. Put, geb. Piclial, z. J. Zandboer, geb. Dronkers, z.(levenl.) Overleden M. W. Gilde, d. 1 dag. A. Mos. z. 2 jaren. Goes, van 21 tot 31 december. Bevallen C. Verduijn, geb. Opperman, z. J. Ortelee, geb. Offenbeek, d. (levenl.) P. W. Kok. geb. Reijerse, d. (levenl.) Overleden: W. Swart, z. 5 j. E. van Put.jd. 69 j. Zierikzee, van 21 tot 31 december. Bevallen: S. Gekloft*, geb. van derWeyde, z. J. van den Boom, geb. Paret, d. Overleden J. J. van Erp, d. 17 ra. C. de Groot, wed. N. W. Smal, 63 j. C. J. Tuytel, z. 10 j. A. C. den Boer, d. 7m. E. Sies, d, 3 j. A. M. E.Terspil, vrouw van C. Mommaas, 67 j. A. Laven, z. 2m. A. Catshoek, jm. 30 j. (13 dec. te Breda.) Hulst, van 16 tot 31 december. Gehuwd: P. J. Dankaart. jm. 32 j. met A. M. Verschure, jd- 39 j. BevallenJ. Iiufkens geb. Hazen, z. A. M. van Ilove geb. Boone, z. J. J. Callenfels geb. Janssen, z. OverledenM. J. van Beek. jd. 53 j. N. L. Haas, man van M. de Koek. 50 jJ. J.Kramers. 2 j. L. Verstraeten, 6 m. M. A. de Kort, wed. W. O. de Mast, 63 j. Statistiek. In 1859 was het getal schipbreuken 2320, tegen: 2080 in 185S, 2230 in 1857, 2130 in 1856, 2000 in 1855, 2120 in 1S54, 1610 in 1853 en 1850 in 1852. In de laatst verloopenacht jaren zijn dus 16,340 vergaan, zoodat het gemiddeld cijfer 2043 'sjaarsis. Van 1S21 totlS59. dus in een tijdperk van 28 jaren, waren er slechts twee jaren, lS36enl854, die, wat betreft het vergaan van schepen met man en muis en waarvan volstrekt niets is vernomen, ongelukkiger zijn geweest dan het jaar 1859. Onder de 165 dusdanige zeerampen hebben getroffen24 fransche schepen, 6 schepen vertrokken van of bestemd naar fransche havens, 21 ïiederlandsche, 77 engelsche en 37 schepen van verschillende andere natiën. Door aan zeiling zijn in 1859 slechts 12 schepen gezonkenin 1858 was hun aantal 17 en in 1857 IS. Alleen op dit punt is de statistiek van 1859 minder ongunstig dan die van andere jaren. Door brand zijn in 1S59 vernield 113 schepen, tegen: 82 in 1858, 51 in 1857, 63 in 1856, 62 in 1S55, 75 in 1854 en 53 in 1853. Onder de 113 van 1859 beviii^en zich 39 amerikaansche, doch daarbij zijn niet gerekend de tien stoomschepen, die den 7 maart 1S59 door een brand zijn vernield, en wier waarde door de Pitsburger Post 140,000 dollars geschat werd. Hier is alleen sprake van schepen in de buitenlandsche vaart. - De stoombooten die in 1859 verloren gingen waren 126 in getal, tegen: 113 in 1S58. 104in 1S57, 82 in 1856,107 in 1S55, 95 in 1S54 en 3S in 1S53. Verkoopliageu en aanbestedingen. Heden is aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Mid delburg, bij enkele inschrijving aanbesteed het driejarig onderhoud van het gebouw in gebruik bij het provinciaal geregtshof te Middelburg, te rekenen van den dag'der goed keuring van de aanbesteding tot en met 31 december 1862. Dat werk is aangenomen door den heer G. Jeras alhier, voor f999. Thcrniometerstand. 4 jan. 's av. 11 u. 42 gr. 5 's morg. 7 u. 40 's midd. 1 u. 44 gr. 'sav.ll u. 40 gr. 6 's morg. 7 u. 41 's midd. 1 u. 44 Engeland. Londen 2 januarij. The court journal meldt dat de koniugin zelve de zitting van het parlement met eene troonrede zal openen. Het zelfde blad berigt, dat lord Howden, de engel sche gezant te Madrid, een openbaar blijk van zijne svmpa- thievoor den spaansch-marokkaanschen oorlog gegeven heeft, door 40 p. st. als bijdrage tot het oorlogfonds in te zenden. Drie van de jonge prinsen van de familie Orleans, de hertog van Alencon,tweede zoon van den hertog van Nemours, de hertog van Penthièvre, eenige zoon van den prins van Joinville, en de prins van Conde', de oudste zoon van den hertog van Aumale, zullen in de volgende week naar Edin burgh vertrekken, om de hoogeschool aldaar te bezoeken. De stoffelijke overblijfselen van lord Macaulay zullen in de abdij van Westminster worden bijgezet. The times betoogt dat aan de engelsche natie niets aange namer zal zijn dan dat van het congresnietskome. Engeland nam er genoegen mede ten gevalle van Frankrijk, cn zou zijne gevolmagtigden gezonden hebben indien Napoleon in staat ware geweest .,1a troupe" bijeen te brengen; zooniet, te beter. „Alles wat nu overblijft," zoo leest men eindelijk, „is den Mid den Italiaansclien staat, die uit de Romagna en de hertogdom men gevormd is, te erkennen, hetzij als een onafhankelijk rijk of als een gedeelte van de sardiuische monarchie, en voorts ons te houden aan faitsaccomplis, en den paus met zijne aan hangers aan hunne eigene beraadslagingen over te laten." Dit komt neder op het reeds vroeger aangemerkte, namelijk dat een congres of tegenstrijdig óf overbodig moest zijn. De beroemdste schilder van Lombardye in het begin der 16de eeuw, Bernardino Luini, heeft ten jare 1513 voor de ge meente Lagnano cene heilige familie geschilderd, waarvoor hij met 100 lombardische daalders (nagenoeg 400fr.) entwee vaten wijn werd beloond. Deze schilderij is thans voor koning in Victoria gekocht voor de som van S00,000 fr. De regering verzet zich echter tegen dezen verkoop, op grond van een de creet van 16 april 1808, waarbij de uitvoer van kunstwerken is verboden. Op een aanzoek door de eigenaars van den Great Eas tern tot den kanselier der schatkist gerigt, om dat schip in gouvernementsdienst te nemen of de onderneming van rege ringswege te ondersteunen, heeft dc minister doen antwoor den dat het ministerie dienaangaande geene belofte kan geven, doch dat de zaak waarschijnlijk binnen kort in het par lement ter sprake zal komen. Duitsclilamdl. Berlijn 4 januarij. Naar men verneemt zullen den 9den alhier de conferentien geopend worden der gevolmagtigden van de staten, die door Pruissen uitgenoodigd zijn om ge meenschappelijke maatregelen te beramen tot verdediging van de duitsche noord- en oostzeekusten. Naar mate de nieuwe oostenrijksche verordening op de uitoefening van bedrijven en handwerken meer in de bijzon derheden bekend is géwordén, is men teruggekomen van het ongunstige oordcel hetwelk daarover in de eerste oogenblik- ken geveld was. Een onzer liberale bladen vergelijkt de oos tenrijksche verordening met de pruissische van 1845 en komt tot de slotsom, dat eerstgenoemde aan de industrie grooter vrijheid verzekert dan de pruissische, en dat nog gehandhaaf de beperkingen niet noemenswaardig zijn, in vergelijking met den vorigen staat van zaken en met de belemmeringen die de wet in Pruissen nog aan een aantal bedrijven oplegt. „Men raag, dus besluit dat blad, Oostenrijk thans tot de weinige sta ten tellen, waar de mensch op iedere eerlijke wijze zijn brood kan verdienenen zoo het beweren der staathuishoudkundigen juist is, dat de groote welvaart van Engeland en Frankrijk aan die vrijheid is toe te schrijven, dan mag men ook aannemen dat de uitvoering van de nieuwe oostenrijksche verordening de belangrijkste en zekerste stap zal zijn om aan de financiële moeijelijklieden van dat rijk een einde te maken." In strijd met het beweren van vele andere bladen, dat het parijsche congres zich uitsluitend met de italiaansche aangelegenheden zal bezig houden, verzekert de Nümb. Corresp. in een brief uit Berlijn, dat Rusland stellig voorne mens is in die vergadering de kwestie der uitbreiding van de besluiten van het congres van 1S56 betreffende het zeeregt ter sprake te brengen, en vorst Gortscliakoff, nog vóór de ope ning van het nieuwe congres, aan de andere mogendheden gelegenheid zal geven hare meening over dit vraagstuk te uiten. Men is thans ernstig bedacht op het bouwen eener vaste brug over den Rijn, te Dusseldorp. Die van Keulen is, gelijk men weet, voltooid, en van deze heeft men bij denjongsten ijsgang geen geringe dienst gehad. Ook voor Coblentz, voor Mainz en voor Mannheim zullen vaste bruggen worden ge bouwd. De werken voor den Rijn-overgang bij Straatsburg worden krachtdadig voortgezet. De brug over de Kintzig is gereed, en voor de brug over den Rijn zijn de grondslagen voor den laatsten pijler gelegd. Te W aid shut is de brug over den Rijn reeds voor het verkeer geopend, en ook te Constanz zal een brug over dien vloed worden daargesteld. De duiker werklieden, die aan het daarstellen van de grondslagen van de Rijnbrug bij Straatsburg hebben gearbeid, zijn reeds naar Constanz vertrokken, om ook aldaar de fondamenten eener vaste brug te leggen. Frankrijk. Parijs 4 januarij. De Moniteur berigt dat de lieerTroplong tot voorzitter en «le lieeren de Royer, Baraguay d'Hilliers, Réguauld de Saint-Jean-d'Augély tot ondervoorzitters van den senaat, voor het aanstaande zittingjaar, benoemd zijn. Op gezag wordt door Le constitutionnel het berigt tegen gesproken, volgens hetwelk de aartsbisschop van Parijs zijne bekommering over den toestand der kerk zou hebben kenbaar gemaakt. Genoemd blad verklaart in tegendeel, dat die pre laat zijne geestelijkheid tot vertrouwen aangenaamd en haar herinnerd heeft dat de keizer aan de kerk zeer gehecht is. Er is hier een telegrafisch berigt ontvangen, volgensliet- welk drie schepen onder engelsche vlag, wegens het transport van contrabanden, en wel vankrijgsmaterieelten behoeve der Marokkanen, door de Spanjaarden genomen en van Ceuta naar Algesiras opgehragt zijn. Dit berigt heeft hier natuur lijk eene sensatie te weeg gebragt, omdat, zoo het zich beves tigt, het niet zonder gevolgen zal zijn. De raad van orde van advocaten heeft mr. Marie belast met de enquête omtrent de zaak van mr. E. Olivier. Men weet 1102: niet wie dezen heer zal bijstaan, wanneer hij zijne zaak in appèl voor het keizerlijke hof zal verdedigenmen gelooft echter dat dit zal geschieden door den tegenwoordigen deken, mr. Plocque en de vorige dekens en al de leden van den raad der orde. De geruchten van eene ministeriele verandering houden stand. Men verneemt, dat de maarschalk Niel en de heer de Persigny uit dien hoofde Parijs nog niet hebben verlaten. De eerste zou kans hebben, om in de plaats van den maarschalk Randonde portefeuille van oorlog, en de tweede die van bui tenland sche zaken in de plaats van d en heer Walewsky te beko men. Voor de laatste betrekking noemt men echter ook den heer Drouin de Lhuys. Er is mede sprake van de aftreding van den heer Magne als minister van financien, en men zegt dat de lieer Vitri, lid van den raad van state, als zijn opvolger in aanmerking komt.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2