MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 3. Zaturdag 1860. 7 Januarij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voreq ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgens. t UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte, doodbekendmakingeu enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. 3an(i0nMi}mgw VAN HET H1JK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. In de Stad Hulst (Zeeland) wordt verlangd eene bekwame VitOËH V1MHJW, van de R. C. Godsdienst op eene Gemeentelijke Jaarwedde van f 125. Men vervoege zicli in Persoon of met vrachtvrije Brieven bij den Heer Burgemeester vóór of uiterlijk op 1 Maart 18G0. Burgemeester en Wethouders van Ilulst, P. PIERSSENS, Burgemeester. J, ROTTIER,, Secretaris. üHmtmlanösdjc tijMmjen. Mkldcllhui'g jauiiarij. Gisteren en lieden zijn voor de regtbank een zevental zaken behandeld van onderscheidene visscherste Arnemuiden, met de bemanning hunner schepen en enkele vrouwen, beklaagd van diefstal van strandgoederen, afkomstig van het barkschip Witte Corneliszoon deWitli, gezagvoerder L. Ivruymel, in den nacht van 28 op 29 november 185S op de westplaat van den Banjaard gestrand en vergaan. In de eerste dier zaken waren G beklaagden, waaronder eene vrouw, en 13 getuigen, benevens twee deskundigen gedag vaard. Alvorens tot het verhoor dier getuigen is overgegaan, heeft de verdediger, de heer mr. C. J. Pické, zich verzet tegen liet requisitoir van het openbaar ministerie, waargenomen door den officier van justitie jhr. mr. C. J. van Nispen tot Panner- den, strekkende om de zaak voortgang te doen hebben niet tegenstaande twee getuigen, de gezagvoerder en stuurman van opgemeld schip, niet hadden kunnen gedagvaard worden wegens uitlandigheid. De regtbank heeft na deliberatie ech ter geoordeeld dat er geene termen bestonden omdebehande- liiig der zaak uit te stellen. Uit de onderscheiaene voorgelezcne processtukken is geble ken dat deze zaak door het openbaar ministerie is beschouwd te zijn van criminelen aard, doch dat het provinciaal geregts- liof in Zeeland, in raadkamer vergaderd ,de 5 eerste beklaagden heeft verwezen naar de openbare teregtzitting dezer regtbank ter zake van eenvoudigen diefstal, en dezesde (eene vrouw) van strafbare medepligtigheid daaraan. Na het verhoor der deskundigen en getuigen heeft het openbaarministerie geconcludeerd dat het der regtbank moge behagen deze zaak te verwijzen naar den heer procureur generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland, met last dat de eerste beklaagde, de schipper, inmiddels zal worden in hechtenis gesteld, en subsidiair tot schuldig verklaring der vijf eerste beklaagden aan eenvoudigen diefstal, en de zesde aan medepligtigheid daaraan, met veroordeeliug van allen tot gevangenisstraf voor den tijd van een tot vijf jaren en in de kosten van het geding. De advocaat mr. C. J. Picke' heeft daarop hij een zeer uit voerig pleidooi in deu aanvang de genade der regters voor deze beklaagden ingeroepen, door te wijzen op hunne opleiding, hunne omgeving, hunnen vaak geblekenen heldenmoed bij het redden van schipbreukelingen, en de weinige waarde van het ontvreemde. Voor het overige wees hij erop dat bij de be klaagden van geene arglist blijkt en dat o. a. ten aanzien der door lien bemagtigde suiker, was gebleken dat deze in zoo slechten en vuilen toestand verkeerde, dat zelfs de strand vonderij ze zich niet had willen toeeigenen. Hij rigtte daarop eene harde doch wel verdiende waarschuwing tot zoodanige winkeliers, die zich niet ontzien dergelijke goederen'op te koopen, en die als zoodanig de misdaad in de hand werken. Na re- en dupliek heeft de regtbank na eene pauze, de uit spraak bepaald op aanstaanden donderdag. Toen deze zaak, welker behandeling van des morgens tieu ure tot des namiddags half drie ure aanhield, was afgeloopen, is eene tweede van genoegzaam gelijken aard, in behande ling genomen. Daarbij waren vij f mannen en drie vrouwen alsbeklaagden, en wederom veertien getuigen gedagvaard. Nadat met liet getuigenverhoor was aangevangen, is de zitting teil vier ure geschorst en ten half zes ure weder aange vangen. De lieer mr. W. C. Borsius heeft hierbij de verdedi ging der beklaagden voorgedragen. Eene derde zaak is vervolgens in behandeling genomen en mede nog geheel onderzocht. Daarbij trad de heer mr. Picke weder als verdediger op. Bij beide laatsten was het requisitoir van het openbaar ministerie even als hij de eerste, en overigens komen zij daarmede ook in de hoofdzaken genoegzaam over een. De behandeling der laatste kenmerkte zich intusschen nog door een incident, daar liet openbaar ministerie de onmid- delijke in hechtenisneming cischte van eenen getuige, als ver dacht van het afleggen eenervalsche verklaring. De regtbank heeft echter geoordeeld dat hiertoe geene genoegzame termen bestonden. Eerst des avonds ten half elf ure was-de zitting der regt bank geëindigd, en heden is men met de behandeling van vier soortgelijke zaken bezig. Uit Vlissingen wordt ons gemeld dat Matthijs Ratelband aldaar, lieden het zeldzame voorregthad van bij denleerlian- delaar en laarzenmaker L. F. van ITilst. alwaar hij bij voortdu ring werkzaam is, zijn vijftigjarigen onafgebrokenen diensttijd in de zelfde zaak te vieren. Wij vernemen dat de koning het aangeboden ontslag der ministers van binnenlandsche zaken en financiën niet heeft aangenomen, en dat heiden hunne portefeuilles voorloopig zullen behouden, in elk geval tot dat over het lot van de spoorwegwet door de eerste kamer zal zijn beslist. Het provinciaal blad no. 1 behelst eene circulaire van den commissaris des konings in Zeeland van 2 dezer, houdende mcdedeeling der beperking in het toekennen van premien voor het dooden van schadelijk gedierte. Door de commissie van rapporteurs van de eerste kamer der staten generaal, is thans vastgesteld het rapport over het wetsontwerp nopens de spoorwegen. Men ziet de openbaar making van dat rapport spoedig te gemoet. Het Journal de Saint Petersbourg van 6/18 december 1859 bevat eene bekendmaking van de keizerlijke commissie van amortisatie, volgens welke, ter voldoening aan het door buiten- landschehouders geuit verlangen, van 15 januarij tot uiterli jk I5junijl860 de inscriptien der G pets. russische leening, op naatn, zullen kunnen verwisseld worden in inscriptien aan toonder, groot 500 zilveren roebels, met fransche vertaling en voorzien van 20 halfjarige rentecoupons, loopende van julij 1S60 tot januarij 1S70, benevens talons. De te verwisselen incriptien op naam moeten bij de keizer lijke commissie van amortisatie worden ingeleverd, door de houders of hunne gemagtigden, nadat de verschenen renten daarop zullen ontvangen zijn en met lijsten, voor ieder der vier serien afzonderlijk, welke lijsten bij de commissie te verkrij gen zijn, De toezending der nieuwe stukken met de post kan door niemand gevorderd worden. Wanneer bij de verwisse ling een restant van minder dan 500 zilveren roebels overblijft, zal daarvoor eene nieuwe inscriptie op naam worden uit gereikt. De inscriptien aan toonder kunnen later weder in inscriptien op naam, zonder coupons worden overgebragt. De coupons der inscriptien zullen door de keizerlijke com missie van amortisatie te St. Petersburg worden betaald van 15 januarij tot 1 maart en van 15 julij tot 1 september. Ook de mandaten van den russischen consul te Amsterdam, voor de rente van de inscriptien op naam, zullen gedurende die ter mijnen betaald worden. Bij het verloren gaan van coupons, talons en inscriptien der G pets. leening, zal de commissie zich gedragen naar de voor schriften voor de andere leeningen vastgesteld. Wegens het verlies van coupons worden geene verklaringen aangenomen. Bij verlies der talon moet de houder der inscriptie deze bij de commissie inleveren vóór den termijn van uitgifte van nieuwe coupons, waarna de commissie ten zijnen koste in de russische en buitenlandsche dagbladen het verlies aankondigt. Indien dan de talon niet binnen 18 maanden wordt vertoond, zullen de nieuwe coupons met talon aan den houder der inscriptie worden afgegeven, terwijl in het tegengestelde geval de beslis sing aan de regtbanken moet worden onderworpen. Inscriptien aan toonder vermist zijnde, zal men zich tot depolicie of de regtbanken moeten wendenzijn die echter vernietigd ten gevolge van brand, overstrooming, schipbreuk of eenig ander ongeval, dan zal de eigenaar binnen zes maanden aan de auto riteit van de plaats, waar de gebeurtenis heeft plaats gehad, eene verklaring inleveren, waarin de omstandigheden uitvoerig zijn vermeld en verder daarvan proces verbaal doen opmaken en dit aan de commissie inzenden, met bewijzen van eigendom en het vereischt bedrag voor de aankondigingen in de dagbla den. Indien gedurende den tijd, waarvoor coupons zijn gege ven en den termijn voor inlevering der talons, ter bekoming van nieuwe coupons bepaald, de commissie geen berigt betref fende het aanwezig zijn der inscriptien ontvangt, zullen deze als van geener waarde worden aangemerkt en door nieuwe inscriptien op naam van den eigenaar en zonder coupons worden vervangen. Indien er eenigen twijfel omtrent de ver nietiging overblijft, zal de commissie eene guarantie van den aanvrager kunnen vorderen, die door twee europesche ban kiershuizen als voldoende wordt erkend. De kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht heeft, even als die van Rotterdam en elders, besloten zich bij adres- tot den minister van buitenlansche zaken te wenden, met ver zoek om de pogingen der Bremer handelaren krachtig te ondersteunen, ten einde op het aanstaande congres te Parijs een verandering van de beginselen omtrent het algemeen zee- regt te doen aannemen. Wij vernemen dat de regering aan de heeren Maxwils en Schretlen, aanvragers der concessie van de lijn van Gouda naar Seheveniugen buiten bezwaar van 's rijks schatkist, de volgende voorwaarden tot het verkrijgen dier concessie heeft gesteld. Vooreerst zouden die lieereu een waarborgkapitaal van f150,000 moeten storten, en in de tweede plaats zouden zij moeten trachten zich te verstaan met de Hollandsche spoorweg-maatschappij omtrent den aanleg van den spoor weg van 's Graven li c7 ge naar Scheveningeu, terwijl zij tevens verzocht zijn vóórl februari) e. k. hun bepaald besluit aan de regering kenbaar te maken. Men Schrijft uit Hoorn van 30 december Ook in ons land schijnt het dat de misdaden afnemen; ten minste zou men dit besluiten uit de mindere bevolking in de gevangenhuizen. Zoo telde men hier in het huis van correc tie, voor nog weinige jaren, 900 gevangenen te gelijker tijd in dit gesticht, en thans is die bevolking gedaald tot op een getal van 530. Of dit aan werkelijke verbetering in het zedelijke leven of aan de mindere straften moet toegeschreven worden, is de vraag. Ook in de andere strafgevangenissen is, meenen wij. het getal gevangenen sterk afgenomen. Uit Maastricht wordt geschreven dat liet water in de Maas thans zoo hoog is, dat de omstreken van Wijck zijn over stroomd.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1