N°" 2. MIDDELRURGSCHE Donderdag i860- COURANT. 5 Januarij. 2lankottöiijmijett <3inncnlanöscl)f tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 I centmet 35 cent zegelregt Yoor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. In de Stad Mulst (Zeeland) wordt verlangd eene bekwame VROEDVROUW, van de R. C. Godsdienst, op eene Gemeentelijke Jaarwedde van f 125. Men vervoegc zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven bij den Heer Burgemeester vóór of uiterlijk op 1 Maart 1860. Burgemeester en Wethouders van Hulst, P. PIERSSENS, Burgemeester. J, ROTTIER, Secretaris. Middelburg 4= januarij. Voor de arrondissements regtbank alhier is thans eene zaak aanhangig, welke levendige belangstelling moet trekken van alle grondeigenaren in Walcheren, inzonderheid van de zoo- danigen wier landerijen aan straat- en andere openbare wegen grenzen. Het 'is bekend dat sedert zeer geruimen tijd door eigenaren of gebruikers van landerijen enz., grenzende aan beide zijden der wegen in Zeeland, aan geoctvoijeerden voor die wegen werd voldaan eene jaarlijksche opbrengst, bekend onderden naam van „strekkende roede-geld." Dit had eveneens plaats voor wat betreft eenen voormaligen zandweg van Grijpskerke naar Oostkapelle, voor welks daarstelling ten jare 1768 is octrooi verleend door de Staten van Zeeland, en waarbij be paald is dat aan den geoctroijeerde door de grondeigenaars ter wederzijden van dien weg zou betaald worden 2 stuivers per strekkende roede. Hiervoor belastte de geoctroij eerde zich dan ook met bet onderhoud, hetwelk vroeger op die eige naars drukte. De thans bedoelde zandweg is in lateren tijd in beheer over gegaan op de Centrale directie van Walcheren en bestraat, waarna er, na bekomene koninklijke magtiging, een tol op geheven wordt. Nu beweren sommige eigenaren dat zij ongehouden zijn het in der tijd voor onderhoud van den zandweg verschuldigde „strekkende roede-geld" bij voortduring te betalen, sedert die primitieve zandweg willekeurig is veranderd in een straatweg, tot welks onderhoud strekt de opbrengst van liet tolgeld, dat iedere gebruiker van dien weg betaalt. Dit beweren werd ter burgerlijke teregtzitting van heden in het breede uiteengezet door den heer nar. J. Snijder, advocaat. Daarentegen werd namens de Centrale directie van "Walche ren, door den advocaat mr. W. C. Borsius betoogd dat de tegenwoordige eischers en opposanten in hunne vordering zijn niet ontvankelijk en ongegrond, en j dat in deze van toe passing is de wet van den 9 october 181-1, regelende de regts- magt der waterschapscollegien enz., in gevolge waarvan deze kwestie beheevscht wordt door een exceptioneel regt. en de directie kan volstaan met de scliuldpligtigheid te bewijzen volgens hare reglementen. Na re-en dupliek is aan het openbaar ministerie eene re mise van drie weken verleend tot het nemen van conclusie. De ministers van binnenlandsche zaken en financien heb ben hunne portefeuilles ter beschikking van den koning gesteld, en naar men veronderstelt staat hunne handelwijze in verband met de spoorwegkwestie. Omtrent de al of niet aanneming schijnt nog niets beslist te zijn. Uit Veere meldt men ons dat gisteren in eene zitting van den gemeenteraad, de nieuw benoemde burgemeester, de heer mr. J. Snijder is geinstalleerd. Door den oudsten wethouder op eene gepaste wijze toegesproken, aanvaardde hij zijne be trekking met eei»e uitgebi-eid.e rede, waarin hij het 'gewigt zijner betrekking schetste, de vroegere grootheid en bloei van Veere herdacht en den achteruitgang daarvan aantoonde, ter wijl hij ten slotte op het goede wees dat door den afgetreden burgemeester, den heer mr. Fock, gedurende zijn bestuur is verrigt en tot stand gebragt. Gelijke installatie heeft ook op dien dag in de gemeente Vrouwepolder plaats gehad. In beide gemeenten zijn de armen namens den burgemeester, in eene buitengewone be deeling, op levensmiddelen onthaald geworden. Gisteren morgen omstreeks 5 ure is er brand ontstaan in de meestoof te Nieuwedorp, gemeente 's Heer Arendskerke. Spoedig aangebragte hulp mogt niet baten, en het is alleen gelukt een vat meede te bergenvoor het overige is het ge bouwde met eene aanzienlijke waarde aan meede en meekrap, alsmede drie paarden verbrand. Het gebouw is geassureerd, doch wat er zich in bevond niet. De oorzaak is onbekend. De engelsche bladen berigtendat sedert korten tijd, zekere heer met name Amunn, uit Britsch Indie afkomstig, zich te Londen bevindt alwaar hij eene aanzienlijke partij diaman ten, waaronder eenige steenen van 1000 tot 15,000 p. st. waarde zouden voorkomen, zou hebben verkocht, terwijl hij zich vervolgens meteen buitengewoongrooten diamant, waar voor hij ongeveer 280,000 p. st.j.-raagt, naar Parijs denkt te begeven. Mogt hij in den verkoop daarvan niet slagen, dan zou hij voornemens zijn, zijne pogingen daartoe te Amster dam en St. Petersburg op nieuw in het werk te stellen. Den 29 december is te Zutphen in het Bornhof overleden, de wed. Beeuwkes geb. DerkjenBos. In het jaar 175S werd zij te Dremt geboren en had dus den leeftijd van 10-1 jaren bereikt. In den loop der vorige week overleed buiten de Tongersche poort te Maastricht de daar algemeen bekende herbergier Prick. De noodlottige oorzaak van zijnen dood was, dat hij aan het afstroopen eeuer aan het longvuur gestorvene koe de hand leende; hij had toevallig aan een zijner handen eene kleine wond, aan deze deelde zich de smetstof van het gestor vene dier mede, verspreidde zich van de hand door het geheele ligchaam, en Prick anders van een gezond en sterk gestel, be zweek korten tijd daarna. Koningin Louise van Zweden, prinses der Nederlanden, heeft zich de zwecdsclie taal zoo eigen gemaakt, dat zij onder den pseudoniem van Jane Vincome, een uitliet engelsch ver taald boekwerk, onder den titel„Arbeiders in den wijngaard des Heeren," heeft in liet licht gegeven. Het boek wordt ver kocht ten voordeele van een hospitium, door de koningin eenigen tijd na liare komst te Stokliolm gesticht. In het "Volksblad van 2S december jl. leest men het volgende: „Vleeschslagterij-maatsehappij te Amiens. De ook hier meermalen gehoorde klagt, dat de prijzen van het vleesch niet gedaald zijn in verhouding tot de prijzen van het vee en dat de mededinging, die door het afschaffen van den accijns op het schapen- en varkensvleesch meer algemeen is opengesteld, weinig invloed op die prijzen heeft uitgeoefend, heeft in Frank rijk de proef iloen nemen met den verkoop van vleesch bij afslag, te Parijs, en met eens slagterij-maatschappij, bij actiën, te Amiens. Beide ondernemingen hebben blijkens eene belangrijke opgave in het tijdschrift de Volksvlijt tot het ge- wenschte doel geleid." De redactie uit daarbij dcu wensch dat ook hier dergelijke proeven mogen worden genomen. RcnoemSngen cn besluiten. rijks musea enz. Benoemd fot directeur der verzame ling van landbouwwerktuigen te Utrecht, dr. P. II. J. Wel- lenbergh, directeur van 's rijks veeartsenijschool aldaar. Merk- en selioohsieuws. Door den heer J. C. Verhoeff, predikant bij de nederduit- 1 sche hervormde gemeente te Amersfoort, is het beroep naar Utrecht aangenomen. Marine en leger. Men verzekert dat met 1 april Zr. Ms. stoomschip Bromo, in dienst zal worden gesteld, waarschijnlijk onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. E. de Man. Ther nnoine fersfand 2 jan. 's av. 11 u. 46 gr. 3 jan. 's morg. 7 u. 46 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 11 u. 50 4 's morg. 7 u. 46 'smidd. 1 u. 47 Cfemeenteraad van &oes. Zitting van 29 december. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. Uit de ter vorige vergadering ingekomen dubbeltallen, wor den door den raad achtereenvolgens herbenoemdtot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren N. J. F. Verschoor en T. Pieterse, de eerste met algemeene stemmen, de laatste met 9 tegen eene stem op den heer T. van Heeltot regentes over het weeshuis, mevrouw van Oosterzee met 9 stemmen, zijnde eene stem op mevr. de wed. Groeneyck uitgebragttot lid der plaatselijke geneeskundige commissie, de lieerN. J. F. Verschoor, met algemeene stemmentot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer dr. L. C. de Peval, met 6 stemmen tegen 4 op den heer mr.,11. R. van, Hees totliulponderwi j- zeves op de fransche meisjesschool, wordt met algemeene stem men benoemd rnej. M. C. J. Keyser. Tot hulponderwijzer op eene der nederduitsche scholen worden voorgedragen W. Nagelkerke, A. J. de Vey enB. J. Elsman, waaruit de raad met algemeene stemmen den eersten benoemt. Het verzoek van den heer C. C. van den Bosch om drie boomen te roeijen aan de Liefdestoof, wordt na eenige discus sie afgewezen met 6 tegen 3 stemmen, die van de heeren van Kerkwijk, Kakebeeke en den voorzitter. Het verzoek van P. M. Verboom om grond op erfpacht, ter vorige vergadering ingekomen., wordt nogmaals aangehouden om de raadsleden gelegenheid te geven tot het doen van ocu- laive inspectie. Het verzoek van de heeren van Reuterghem en co., om met hunne fabriek eene el naar de zij de van bet Kleine haven tje uit te springen tot het plaatsen van een tweeden stoomke tel, wordt zonder bedenking ingewilligd. Een verzoek van J. E. Koens, om het door hem gepacht ravelijn in erfpacht te erlangen of verandering in de pacht- voorwaarden, alsmede een verzoek der israëlitische gemeente tot vergrooting van het terrein harer begraafplaats, worden ten fine van onderzoek gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomenmissive van den lieer commissaris des konings van 11 december, daarbij te kennen gevende, dat zijne exc. de minister van justitie, ten gevolge der gevoerde debatten in de tweede kamer bij de be handeling der staatsbegrooting, afziet van de bijdrage van f500 'sjaars, welke deze gemeente had toegezegd als aandeel in den bouw van een nieuw regtsgebouw welk berigt met blijkbaar veel genoegen wordt vernomenvan gedeputeerde staten, de goedkeuring van de begrooting, 2. de uitgifte van grond op erfpacht, 3. het doen eeuer betaling uit de onvoor ziene uitgaven, en -1. verkoop van boomen het procesverbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger met een in kas van f 16,937,181twee verzoeken om remissie van lioofdelij- ken omslag en een staatsblad, waarna de vesgadering geslo ten is. ÖuiimUtitösctye tijïnngen. Engeland. Londen 2 januarij. The observer bevestigt het berigt dat

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 1