Q is 1 a r öuitmlcmïisclje ttjöingm. ■Sretii&ingm. ijanticlsbrrifltcn. J. van iler Mark, en tot adjunct commies A. van Gogh Jr., F. J. Vernède en J. W. van den Berg. consulaten. Erkend als consul van Belgie te Padang W. J. Jacobson. Kerk- en sckoolnieuws. Naar de nederduitsche hervormde gemeente te Sluis is be roepen de heer W. Kluever, thans predikant te Wolfaartsdijk. Marine en leger. Zr. Ms. transportschip De heldin,onder bevel van den lui tenant ter zee der le ld. P. Toutenlxoofd, is na eene reis van 6i etmaal van de reede Hellevoetsluis. den 15 december ter reede Lissabon aangekomen. Naar men verneemt zullen eerlang ruim 300 ligt ma trozen van Zr. Ms. diverse wachtschepen per particuliere scheepsgelegenheid naar Oost-Indie worden getransporteerd, om aldaar op de verschillende oorlogsbodems verdeeld te wor den. - Uit Cherbourg schrijft men, van boord van Zr. Ms. stoomfregat de Wassenaer, dat alles aan boord wel was. Den 16den dezer verliet dit vaartuig de reede, om naar. het dok te stoomen. Thans ligt het in het drooge dok, waar het ongeveer 11 dagen zal moeten blijven, om gerepareerd te worden. Door Z. M. is de le luitenant op non-activiteit A. F. Alings, van het wapen der infanterie, weder in activiteit her steld bij het 2e regiment van* gemeld wapen, te Vlissingen in garnizoen. OostincBiscSie koloniën. Het Bataviasch handelsblad deelt mede, dat de vice-presi dent van den raad van Neerlandscli Indie, baron A. H.W. de Koek, zijn pensioen heeft aangevraagd, in te gaan den 1 julij dezes jaars. - De nieuwe commissaris voor de Z. en O. kust van Bor neo en de kommandant der troepen aldaar en waarnemend resident zijn met Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno naar hunne ■bestemmingsplaats vertrokken. In de bijzondere berigten wordt een aaneengeschakeld verhaal gegeven van hetgeen sedert maanden op het oorlogstooneel verrigt is, getrokken uit rapporten van den commissaris en uit de Javasche courant overgenomen. Men kan daaruit ontwaren, dat de bestorming en inneming van het fort Tabanio door de land- en zeemagt ons op niet meer dan twee gekwetsten is te staan gekomen dit is echter minder merkwaardig dan de omstandigheid, dat met geen woord melding is gemaakt van het doen en laten van den rijksbestierder. PangeranHvdayat, die sedert 5 maan den zijn post verlaten heeft i naar de bosschen is gevlugt. Velen, die bekend zijn met rapporten der vroegere resi denten over dezen inlandschen prins, houden hem voor den geen, in wiens handen al de draden van den opstand zijn vereenigd, en die ook indirect de geheele intrigue zoude hebben in het leven geroepen, die tot het vertrek van den sultan Tamdjid Illah naar Java heeft geleid. Dc thans afgetreden commissaris en resident schijnen er anders over te denken, hoezeer zij zijn teleurgesteld in de verwachting, die men in elk vroeger rapport vond uitgedrukt, „dat Pangeran Hydayat binnen weinige dagen wordt terug verwacht." want het is een feit, dat hij tot heden niet is terug gekeerd. Indien men dat wegblijven toeschrijft aan vrees, dan denkt men hier over het algemeen aan vrees voor ver diende straf. De expeditie naar Boni was in het begin van november nog zeilende, en men hoopte dat vroeg doorgekomen weste winden haar hare bestemming spoedig zouden doen bereiken. De berigten van Macasser. door een soerabaijasch dagblad medegedeeld, van 21 October jl-, schijnen nog weinig te getui gen van lust tot toenadering of onderwerping. Zaturdag den 22 October stonden in Batavia alle bedrij ven stil, waarvoor koelies gebezigd worden, jzoo als laden en lossen van goederen, verrigtingen aan den grooten en kleinen boom enz. Al de koelies werden door policiedienaren geprest, hier en daar in spijtan geboden tegenstand. Het plaatselijk bestuur had plotsehjk bevel ontvangen tot het leveren van 300 koelies voor de expeditie naar Bonimen had er op gere kend die le Ma- .sser te zullen verkrijgenhierin was men, volgens een vaii daar ontvangen berigt, te leur gesteld ge worden. Nadat echter hetbenoodigde aantal koelies vereenigd was, werd hun een voor een door den resident afgevraagd of zij geneigd waren, tegen een voorschot voor hun gezin, eene ruime geldelijke belooning per maand, kleeding en voeding, dienst te nemen als koelies voor de expeditie naar Boni. Slechts weinigen weigerden en werden dadelijk ontslagen. De geheele troep marcheerde maandag morgen ten 9 uur naar den boom, waar zij werden geëmbarqueerd. Wij deelen dit gaarne mede (laat het Bataviasch handels blad hierop volgen) om te doen zien, dat de dwang alleen Ixeeft bestaan in liet ophalen en bijeenbrengen. Maar wij moeten daarbij den ernstigen wenseh voegen, dat ook die dwang onxxoodig worde door het tijdig begrooten der behoefte aan koelies, wanneer men, bij de ruime belooning, daarin overvloedig kan voorzien door werving. Men behoeft dan geene maatregelen te nemen, die schrik verspreiden bij de inlandsche bevolking en alle neringen tijdelijk doen stilstaan- Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. December 1S59. Wind. CJ a Rigting. Kracht. n"0 S J2 ~ïo Jj a° w 25 Z. ZW. 13 740.2 5.8 0.93 6.77 15.5 26 Zo. t.Z. 19 731.6 7.0 0.83 6.48 5.0 27 Z. ZW. 8 74.7/1' 4.9 0.92 6.39 5.0 28 Z.t.W. 14 747.3 4.8 0.94 6.45 s-n 29 Z. ZW. 10 750.4 6.4 0.93 7.05 2.0 30 W.ZW 16 754.4 8.6 0.90 7.79 3.5 31 Z.t.W. 9 757.7 9.0 0.95 8.45 2.0 temperat. en verschil me t de hoogste. dik betrekkeu. dik betrokken, bew. dik heijig dik betrokken, dik. bew. heijig. dik heijig. Therinonxeterstand. 30 dec. 's av. 11 u. 52 gr. 31 's moi-g. 7 u. 48 'smidd. 1 u. 51 gr. 's av. 11 u. 50gr. 1 jan. 's morg. 7 u. 50 's midd. 1 u. 54 's av. 11 u. 52 2 's morg. 7 u. 48 'smidd. 1 u. 50 Aanmer kingen. Engeland. Londen. 31 december. De parijssclxe correspondent van The morning post berigt dat de keizer, die voor een paar dagen naar Fontainébleau vertrokken is, aldaar met den heer Walewsky en den vorst von Metternich eene conferentie heeft gehouden, waarin de nieuw opgekomen moeijelijklieden, die de bijeenkomst van het congres dreigden te vertragen, naar alle waarschijnlijkheid uit den weg geruimd zullen zijn. De aanstaande zamenkomst van liet parlement zal eenig leven brengen in de binnenlandsche politiek, vooral omdat er door sterfgevallen als anderzins niet minder dan aclxt vacatiu-en iu liet huis der gemeenten zijn en bijna in elk distx-ict de partijen, die thans nagenoeg in sterkte tegen elkander opwegen, elkander de overwinning hardnekkig zul len betwisten. Jl. vrijdag is alhier overleden de heer Th. Babington Macauly. [Omtrent dien beroemden staatsman en geschied schrijver, deelen wij onder de rubriek Mengelingen eenige bijzonderheden mede.] Muitscliland. Weenen 2S december. In de Wiener Zeitung van heden wordt een kabinetssclxrijven van den keizer aan den minister van binnenlandsche zaken openbaar gemaakt, waarin gezegd wordt dat het leger ten gevolge van de talrijke vrijwillige dienstnemingen voltallig is, en dat uit dien hoofde vooreerst geene ligting van rekruten zal plaats hebben. Men verzekert dat de keur der oostenrijksehe aristo cratie, welke staatsambten bekleedt, beslot en heeft de bezol digingen en emolumenten aan die Ambten verbonden af te staan ten behoeve van 's rijks schatkist, en onbezoldigd den staat te dienen, ten einde dezen te ontheffen van lasten, en de verdienstelijkste mannen die onlangs op pensioen of wacht geld zijn gesteld, te ondersteunen. Men voegt er bij dat dit besluit genomen is op voorstel van veldmaarschalk vorst Windischgratz, en dat tot heden drie vorsten van Lich- tenstein en de heeren Schwartzenberg-Lolxkowitz, Claux-G al- las, Wimpffen, Gx-ünne en Reischach, alle natuurlijk zeer rijke lieden, den keizer bedoeld aanbod hebben gedaan, ter wijl overigens al de aartshertogen, die particulier eigendom bezitten, insgelijks hebben verklaard gedurende vijf jaren niets uit de staatskas te willen genieten. Berlijn 30 december. De Staats-Anzeiger van lieden meldt officieel dat de zitting van den ianddag den 12januavij zal geopend worden. Volgens dc Neue Preussische Zeitung heeft het minis- teris besloten bij den landdag een crediet van vijf millioen, doch slechts voor ëén jaar aan te vragen, ten behoeve dei- nieuwe leger-organisatie. alsmede voor te stellen de verhoo- ging ad 25 pet. van de belasting op liet inkomen nog vooreerst te blijven heffen. Frankrijk. Parijs 30 december. De ministerraad lieeft besloten de brochure Le pape et le congres niet officieel te wraken, omdat daarvan in het officiële dagblad des gouvernements geen ge wag is gemaakt, tex-wijl de uitgifte derzelvabeschouwd moet worden als eene binnenlandsche aangelegenheid, waarvan vreemde mogendheden niet behoeven kennis te nemen. liet ministeriele blad Le pays behelst een hoofdartikel over dc bekende brochure. Daarin wordt gezegd dat zij door vele dagbladen wordt misverstaan, dat zij niet voorstelt den paus de legatien te ontnemen, maai- enkel in de afscheiding dier landstreken van het pauselijke grondgebied te berusten, onder erkenning der onmisbaarheid van 's pausen wereldlijk gezag. Verder zegt liet genoemde blad, dat de brochure zich tot het uiten van een gevoelen bepaalt, dat het alleen aan het congres staat uitspraak te doen, en dat zelfs nog na die uit spraak aan de kerk volle vrijheid blijft om een besluit te nemen. De opening van het congres was laatstelijk op den 19 jannarij bepaald. Doch er worden thans verklaringen tu!»- schen de hoven van Parijs, Rome en Weenen gewisseld en dit schijnt te zullen beletten dat het congres öp iUetf'da? za- menkome. Eene nadere tijdsbepaling laat/zich thans <og niet makendoch men hoopt dat de drie gemelde hoven het spoe dig eens zullen zijn, en dat de vertraging nlzi.o niet lang °-e- noeg zal duren om aan het publiek bezorgdheid te kunnen baren. La patrie velt een zeer scherp oordeel over het tegen- schrift van den bisschop van Orleans, en zegt dat de praelaat daarin de gansche burgei-maatschappij van dezen tijd in den ban doet, den oorlog verklaart, ja schier dc vaan des oproers opsteekt. Italië. Van de brochure De paus en het congres zijn, in eene itali- aansclie vertaling, een zeer groot aantal exemplaren in de Romagna verspreid geworden, alwaar dit gescln-ift met groote geestdrift ontvangen is, terwijl de daarin ontwikkelde denk beelden bij de bevolking veel bijval vinden. De oostenrijksehe, pauselijke en napelsche regeringen hebben van Frankrijk ophelderingen gevraagd nopens de zoo veel geruclits makende brochure. Het gerucht loopt dat de paus zou voornemens zijn om den keizerder Franschen in den ban te doen. Schipper Lieven van Belzen, voerende de visclxkotter Jonge Klaas, in Arnemuiden binnen, rapporteert vrijdag 30 decem ber jl. omstreeks middag bij harde wind en dik weêx-, gezien te hebben twee nederlandsche schepen, welke noodseinen deden, hebbende toen Schouwen zuidoost. Gemelde schepen bleken te zijn de 3mastschoener Max-y Goddart, gezagvoer der J. Haring en de bark Willem III, gezagvoerder van den Burg, beiden van Schiedam, komende van Java en bestemd naar Rotterdam. Zij hadden in de laatste dagen zwaar storm weer gehad, waardoor het volk was uitgeput, en zwierven nu zonder loods om. Op verzoek van kapitein Haring heeft hij toen een bekwaam visscher toegezonden om hem in Brouwers haven binnen te loodsen, dat door de hooge zee niet dan met groot gevaar en lang verlet te bewerkstelligen was. De wind intusschen weer zeer toegenomen zijnde, was de Willem III oostwaarts gewend en bijna uitliet gezigt, waar door de kotter het schip niet meer kon achterhalen en ver- pligt was naar binnen te komen. De Mary Goddart is door gemelden visscher voor Brouwershaven binnengeloodsd doch heeft 's nachts door den storm twee ankers en kettingen ver loren. De Willem III schijnt latex- weder gewend te hebben en de Mary Goddart gevolgd te zijn, doch is door het vliegend stormweer op de zandbank den Ooster verongelukt. Men meent gezien te hebb en dat de equipage zich in de sloepen trachtte te redden. Overligt van Biet jaar 1859. meekrap en garanc1ne. In de eerste maanden van dit jaar tot op het einde van de maand maart was de handel in meekrap zeer belangrijk, en was er steeds gelegenheid de aan de markt gebragt wordende partijen geregeld en tot zeer goede en langzaam verhoogende prijzen te verkoopen. Zeer waarschijnlijk zou deze toestand lxebben blijven voortduren, indien niet de eensklaps opko mende politieke verwikkelingen hieraan een einde gemaakt hadden, de kooplust had doen verminderen en daardoor een teruggang in prijzen veroorzaakt had. Niettegenstaande deze ongunstige omstandigheden ging in de eerste helft van dit jaar het grootste gedeelte van den oogst van 1858 in de handen der verbruikers over. De buitenlandsche handel was echter gedurende het geheele jaar zeer beperktde grootste koopers waren de binuenland- sche garancinefabi-ieken. In de maand augustus werden de eerste partijen racine van het nieuwe gewas ter markt gebragt en vonden tot verhoogen de prijzen grif koopers. zoowel voor consumtie als uitvoer. In Ëijerland en in de Waard en Groet en Haarlemmermeer polders legt men zich meer en meer op het verbouwen van meekrap toe de wortel wordt daar tot racine gedroogd en bezit de zelfde goede eigenschappen als de zeeuwschc. Op het einde van september begon de gestampte meekrap aan de markt te komen. De kwaliteit van dit gewas is zeer goed en krachtig en laat niets te wenschen overig; de op brengst zal evenwel niet zoo groot zijn als vorige jaren, men schat ongeveer II000 vaten, terwijl men het gewas van 1858 op 12000 vaten berekent. De verbetering der fransche meekrapmarkt is hier niet zonder invloed gebleven; de nu besteed wordende prijzen zijn f4 a f5 lxooger dan bij het begin van de teelt en voor goede onberoofde op f 25 a f 20 te noteren.

Middelburgsche Courant | 1860 | | pagina 2