MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 1859. December, r 157. t> Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,10. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegclregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. I Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie ran vrijdag avond 8 ure. 3atth0ttötgingett VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. PROVINCIE ZEELAND. BEIUtFDEN ©ER. gTRMTWfSGEN. De commissaris iles konings in de provincie Zeeland, Gezien de voordragt van den hoofd-ingenieur in het 11 de district van den Waterstaat. Besluit: De op deu 21 dezer uitgevaardigde bepalingen, omtrent het berijden der straatwegen in deze provincie,worden opgeheven, met middernacht tusschen den 1 en den 2 januarij aanstaande. Dit besluit zal in het Provinciaal blad geplaatst en door de gemeentebesturen afgekondigd worden. Afdrukkëft daarvan zullen aangeplakt worden op de ge bruikelijke plaatsen, alsmede aan de poorten en tolkantoren. Afdrukken zullen worden gezonden aan den hoofdinge nieur in het 11e district van den waterstaat, aan den hevel hebber van het luitenantschap der maréchaussee te Sas van Gent, aan het provinciaal geregtshof en aan den heer procu reur generaal bij dat hof. Middelburg, deu 29 december IS59. De commissaris des konings voornoemd S. VAN HEEMSTRA. öimtenlcwösdjr tijdingen. MMdeSfoïïïrg 30 deceisubcr. De stoombootdienst van hier op Rotterdam zal, naar wij vernemen, morgen hervat worden. Uit Veere meldt men ons dat de heer mr.J. Snijder, bij koninklijk besluit van 23 dezer benoemd tot burgemeester van Veere en Vrouwepolder, op dingsdag den 3 januarij a. s. in beide gemeenten zal worden geïnstalleerd. Voorts verneemt men dat door dien heer is te kennen gegeven, dat bijaldien het voornemen mogt bestaan op dien dag eenige openlijke eerbe- wijzingen te zijnen opzigte te doen plaats hebben, het zijn bijzonder verlangen is, dat deze worden achterwege gelaten. Jl. dingsdag had in eene openbare plegtige zitting der arrondisseraents regtbank te Zierilczee de installatie plaats vanjhr.mr. C. de Jonge, door Z. M. benoemd als lid dier regtbank. Verscheidene hiertoe genoodigde autoriteiten en andere ingezetenen woonden de plegtigheid bij. Bij de woensdag plaats gehad hebbende opening der stem bussen voor de verkiezing van twee leden van de tweede ka- kamer der staten generaal in de lioofdkiesdistvicten Amster dam en Dordrecht, ter vervanging van de lieeren II. Stolte en mr. P. A. Sander, zijn in het hoofdkiesdistriet Amsterdam uitgebragt 1281 geldige stemmen, waarvan 716 op den heer J. Heemskerk Az., en 515 op den lieer W. Poolman, zoo dat eerstgenoemde is verkozen. Te Dordrecht werden 973 geldige biljetten ingeleverd, waarvan 302 op den lieer mr. P. A. Sander, 27-1 op den lieer mr. G. A. de Raadt en 250 op den lieer mr. P. Blussé van Oud Alblas, zoo dat geene volstrekte meerderheid is bekomen en tusschen de twee eerstgenoemden eene herstemming op 10 januarij e. k. zal moeten plaats hebben. (In het kort reeds in ons vorig no. opgenomen.) In het decembernommer van liet tijdselirift De economist komt een zeer belangrijk stuk voor van jhr. W. T. Sandberg, betreffende de aanstaande volkstelling. Het nut en de waarde dier telling, uit een staathuishoudkundig oogpunt, worden daarbij duidelijk uiteengezet, terwijl de schrijver de verschil lende opgaven, in het invullingsbillet vervat, nagaat en liet hooge belang eener juiste beant^'v n-dir.g der vragen betoogt; waaruit hij de roeping van de ingezetenen afleidt om zich de goede invulling der billetten tot een pligt te stellen. Hij be strijdt de bij velen heerschende dwaling, als of de volkstelling eene handeling is enkel in het belang der regering, en bewijst dat de wetenschap, ter bevordering van volksgeluk, volkswel vaart en gezondheid, behoefte heeft aan eene juiste kennis van de bevolking, naar de onderscheidene indeelingen in het billet omschreven. De prins van Oranje heeft zondag te Parijs de voorstelling van La fille de trente ans, van den heer Scribe, in het Theatre du vaudeville bijgewoond. Eerstdaags zou er op de Tuilerien een hofbal plaats hebben om den jeugdigen prins van Oranje te presenteren. Men sprak te Parijs ook van een plan bij het hof, om tegen den 2S dezer naar Fontainebleau te gaan, ten einde aldaar twee of drie dagen door te brengen. De hoogleeraar P. O. van der Chijs, te Leydcn, is dooi de koninklijke maatschappij voor wetenschappen en letteren, te Lissabon, tot buitenlandsch lid benoemd. De Tijd, Noordboll. ct., meldt dat het diocesaan kapittel van 's Hertogenbosch, in navolging van het metropolitaan kapittel, aan den paus heeft verzonden een adres van deelneming in het leed, dat hem door een gedeelte zijner tot opstand verleide onderdanen in de Kerkelijke staten wordt aangedaan en dat liet diocesaan kapittel van Haarlem ins gelijks een adres van leedgevoel en deelneming- aan den paus opzendt. SBcïaoeiEnisagcia en beslaaitcfia. vreemde ridderorden. Vergund aan L. Graafvan Bij- landt, grootmeester des konings, toegevoegd aan den kroon prins. J. A. van den Bosch, majoor en adjudant van ZK. H., en W. C. baron van Pallandt, het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Roo- den Adelaar 2de klasse met de Ster, 3de en 1de klasse, van Pruissen. militair onderwijs. Benoemd de kolonel G. M. van Kerkwijk, inspecteur iu de 1ste inspectie van fortificatiën, tot lid van de speciale commissie van inspectie over het militair onderwijs, meer bepaald voor het wapen waartoe hij behoort. leger. Op pensioen gesteld de majoors A. H. Lieshout, II. F. A. von Horn, en A. P. Luppus van de infanterie, en W. H. Kohier van de artillerie, allen thans nonactief, voor de drie eersten ad f1300, en den vierde ad f990. Maa-me en leger. Bij de pyrotechnische school te Delft, is gedetacheerd de i lstc luitenant NV. Beijerinck, van het 1ste regement vesting artillerie, in garnizoen te Amsterdam. Zr. Ms. schroefstoomboot Vesuvius, kommandant luite nant ter zee le klasse J. O. II. Arntzenius, den 1 October van het Nieuwediep naar de NVest-Indien vertrokken, is den 20 november 11. te Bonaire aangekomen. Eïolonien. De Nederlandsche staatscourant van 28 dezer behelst het volgende Een telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indie, dd. Batavia 7 november 1859, luidt De Bahiana (het engelsche stoomschip inhoudende den electvo-magnetischen telegraafkabel voor de verbinding van Batavia met Singapore over Muntok) is aangekomen. Overi gens geen nieuws. Een later ontvangen telegram van den heer Grol, ingenieur der gouvernements-telegrafen in Nederlandsch Indie, dd. Muntok 22 november jl., meldt dat de kabel tusschen Sin gapore en Muntok gelegd was en goed werkte. Later zijn reeds de brieven en dagbladen ontvangen, waar aan wij het volgende ontleenen uit een schrijven van Macas sar, dd. 21 October jl. In Boni wordt het hoe langer zoo onrustiger. De zuider districten zijn tegen het gouvernement in verzet. Reeds twee compagnien met eenig geschut zijn daarheen om de orde te herstellen. Gisteren is hier per extra post het berigt gebragt, dat de gezaghebber te Takalar (de heer Burgemeestre) was vermoord; ook eenige soldaten zijn daarbij gebleven. De zui- der districten bestaan uit twee deelen, het oostelijk gedeelte is meer bepaald het tooneel van het verzet, nl. de twee regent schappen Polomhanking en Topedjawa. Oorzaken zijn het niet willen afgeven aan den gezaghebber van de rijks orna menten door den regent van Polomhanking, die bedankt heeft, en de niet levering van koelies voor de tweede bonische expe ditie. Dat de gezaghebber vermoord is-, heeft hij te danken aan onvoorzigtiglieid. Dadelijk heeft hij deel genomen aan het stichten van brand en eigenhandig het huis van den regent van Polomhanking in vlam gezet. De nieuwe gouverneur Jansen lieeft eergisteren liet bestuur overgenomen. Eene prachtige afscheidspartij is door de ingezetenen alhier aan den vertrekkenden gouverneur Schaap aangeboden. Den 23sten 's ochtends is het II de bataillon infanterie be stemd voor de 2de boniselie expeditie alhier ingescheept. Eene menigte belangstellenden, zoo dames als heeren, bevond zich aan de werf, om getuige te zijn van dit werk. De goede houding der troepen, de goede geest die lien bezielde, viel ieder in het oog en sterkt de verwachting, die men van den goeden afloop dezer expeditie koestert. Verkoopiagcii esa aanbestedingen. Oost en West Souburg 27 december. Heden is alhier aanbesteed door kerkvoogden der neder- duitsche hervormde gemeente, het bekoepelen en plafoneren van de kerkte Oost Souburg in twee perceelen. Dit werk is aangenomen door Adriaan Willemse, voor f 1980, en het schilderwerk door Abraham Blom, voor f 190. Therm o meters i ais cl 28 dec. 's av. 11 u. -12 gr. 29 's morg. 7 u. 12 'smidd.lu. llgr. 's av. 11 u. 50gr. 30 'smorg. 7 u. 16 'sruidd. 1 u. 50 Ctemeenteraad van NliriUielburg Zitting van 28 december. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de lieeren van de Graft, van Ui je en Calaud, terwijl de heeren Rekker en Lantsheer later ter vergadering komen. De notulen der vorige zitting worden na voorlezing goed gekeurd, en daarna voorgelezen een tot den raad gerigt adres van de heeren W. F. Haman en zonen, likeurstokers alhier, waarbij zij (abusievelijk tot dit collegie) het. verzoek rigten om hunne onderteekening als niet gedaan te beschouwen op een tot burgemeester en wethouders gerigt adres (waar van mede voorlezing geschiedt) van de lieeren Snijders en zo nen en andere likeurstokers alhier, bezwaren inhoudende tegen de hen opgelegde drukkende formaliteiten ter beko ming van consent tot weder uitvoer van zoete likeuren, met restitutie van den gemeente-accijns. Dit adres is gesteld in handen van burgemeester en wethouders, om acht op te slaan bij de overweging van het tot hen gerigt verzoek. Voor kennisgeving wordt aangenomen a. de mededeeling des voorzitters dat de heeren van de Graft en van Uije door ambtsbezigheden en Caland door on gesteldheid verhinderd zijn deze zitting bij te wonen b. zes missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende 1mededeeling van het koninklijk besluit tot goed keuring der vastgestelde wijziging in de plaatselijke belasting op het gedisteleerd, het geslagt enz., met afschaffing van die op de bieren2. goedkeuring van het besluit tot onderhand- sche verhuring der weverij gebouwen3. idem van dat tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Israëlitische gemeente

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1