6uitenlanöscl)c tijïdnijciT. ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, kommandeur der orde van de Eikenkroon, lid van liet hoog militair geregtshof. Kerk- en sclioolnieuws. Men verneemt, dat de heer G. H. Geerligs, tijdelijk direc teur van de kweekschool voor schoolonderwij zers te Haarlem, voor die betrekking heeft bedankt. Marine en leger. Z. M. heeft bij besluit van 18 dezer bepaald, dat van janu- arij 1860 af, de soldijen en het reisgeld, aan de onderofficieren en verdere manschappen des legers te verstrekken, zullen wor den verhoogd, en dat hun tevens van dien datum in stede van een ration brood van 50 looden, een van 75 looden zal wor den uitgereikt. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 25 dezer D. van Dijk, jm. 27 j. met M. C. Putters, weduwe 38 j. Ylissingen, van 17 tot 24 december. Gehuwd: G. W. H. Onstenlc, jm. 25 j. met C. C.van de Velde, jd. 30 j. Bevallen: A. J. Pot, geb. Verhoeff, d. B. W. de Ronde, r»eb. de Munck, z. C. J. Vreede, geb. Vreede, d. A. M. Se- bus, geb. van der Star, d. C. Krug, geb. Vader, z. J. van Dierendonck, geb. van Akkeren, z. D. Prins, geb. Kannegie- terd. M. L. Gilde, geb. Karreman, d. H. E. Hooge- veen, geb. Hoogeveen, d. OverledenB. Balje. man van A. M. de Guy, 60 j. B. R. Siegers, z. 1 dag. S. van Drongelen, vrouw van G. van Giesen, 49 j. D. de Kok, weduwn. van M. Kroes beek, 85 j. J. Melse, vrouw van A. Groen, S5 j. F. J. Vlek, man van J. C. Hageman, 75 j. .W. de Hond vrouw van L. ten Hacken, 67 j. F. Fou, vrouw van A. Snijders, 69 j. A. Kurvink,jd. 36 j. Goes, van 17 tot 24 december. Bevallen: S. P. D. van den Bussclie geb. deJongh, d. A. M. de Witte geb. Moerland, z. E. den Herder geb. Reijn- ders, d. A. C. Reijerse geb. Geers, z. P. Heijman geb. F lius, z. J. C. Baarends geb. Allaert, z. G.Verseegeb. Visser, z. Overleden: G. Buyze, weduwn. 66Dj. F. Kleemput, z. 11 m. A, Nijg, wed. F. van Duin, 77 j. A. M. Geers, z. 12 m. M. de Jonge, wed. P. de Wijs, 73 j. Zierikzee, van 17 tot 21 december. Gehuwd: J. Bakker, jm. 25 j. met M. Peeterse, jd. 25 j. Bevallen J. Frank, geb. Frenk, d. J. Flikweert, geb. Moermond, d. J. J. van Huizen, geb. van Beilanus, d. A. Schoenmakers, geb. Sies, z. M. T. Gilden, geb. Axer, z. A. Leijdekkers, geb. van den Bout, z. OverledenC. Handwerker, weduwe S. Monne, 54 j. P. J. C. Kenens, d. 6 j. L. J. Kenens, z. 3 d. A. van Meerendonk, vrouw van C. D. Ornee, 66 j. M. Kanaar, vrouw van J. Koole, 62 j. A. Formenoy, weduwe P. Croly, 81 j. L. van der Ploeg, man van C. van Does burg, 72 j. J. M. van Gastel, d. 4 w. II. van Oorschot, z. 13 maanden. Thermometierstaml 26 dec. '8 av. 11 u. 42 gr. 27 's morg. 7 u. 39 'smidd.lu. 44gr.'sav.llu.40gr. 2S 's morg. 7 u. 42 'smidd. 1 u. 42 Staten generaal. KERSTE KAMER. Donderdag zijn na korte beraadslaging aangenomen de wetsontwerpentot regeling der ontvangsten en uitgaven van het burgerlijk pensioenfonds voor I860 en dat betreffende de begr»oting voor de gestichten te Ommerschans en te Veen- huizen. Zonder beraadslaging nam de kamer daarna aan het wets ontwerp tot herziening van het tarief op den in- en uitvoer van visch. De voorzitter heeft aan de kamer gemeld dat hij, op verlan gen der commissie Yan rapporteurs voor het wetsontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen der concession voor den aanleg en de exploitatie van de Noorder-en Zuiderspoorwe gen, en overeenkomstig den wensch in al de afdeelingen geuit, aan de regering eene missive had gerigt, met verzoek om aan de kamer te willen mededeelen eene raming van kosten, ver- eischt tot daarstelling van de onderscheidene rivierbruggen beboorende tot het aanhangig spoorwegplan, in het bij zonder van de brug bij den Moerdijk. Op dienbriefwas een antwoord ingekomen van den minister van binnenlandsche zaken ten geleide eener begrooting van kosten voor een spoorweg over het Hollandsch Diep, tusschen Willemsdorp en den Moerdijk, benevens die van eenige andere der voornaamste bruggen in de Zuiderspoorwegen, namelijk van die te leggen te of nabij Rotterdam, Dordrecht en over het Sloe. Die stukken zullen gedrukt en aan de leden rondgedeeld worden. Vrijdag werd de staatsbegrooting voor 1S60 in behande ling genomen. Aan de algemeene beraadslaging over die staatsbegrooting namen deel de heeren van Rijckevorsel, die eenige opheldering vroeg omtrent het cijfer, dat de regering werkelijk berekent noodig te hebben voor den aanleg dei- spoorwegen; de heer vanBeeckVollenhoven,die reeds van zijne zijde die opheldering gaf, doch betwijfelde of'de berekening van het totaalbedrag der uitgaven voor de spoorwegen wel. in zoo ver juist was, omdat de kosten voor de defensie en andere kosten nog niet bekend warende heer Fransen van de Putte, die betoogde dat deze begrooting f 1,380,000 werkelijk hooger was dan die over 1S59, in strijd met het betoog des ministers dat dit eindcijfer slechts zes ton hooger zou zijn, aandrong op het nemen van maatregelen van bezuiniging, op de losmaking van Limburg van den Duitsclien bond, op een krachtig be stuur in Indie, en op de indiening der ontbrekende organieke wetten; de hëer van Nispen van Pannerden, die, zich veree- nigende met de beschouwingen van den heer van Beeck, nog betoogde dat bovendien nog 15 a 20 millioen moesten worden berekend voor de kosten der emancipatie en de verbetering van den weg van Rotterdam naai' zee. De minister van finan ciën heeft daarop de verschillende bedenkingen ten aanzien van de financiële toekomst der schatkist beantwoord, waarna de heer van Andringa de Kempenaer het verband ter sprake bragt tusschen het rijks- en gemeentebelastingstelsel. De minister van financiën antwoordde op dit laatste punt onder anderen dat binnen kort, immers niet langer dan over weinige maanden, een voorstel te dien aanzien zal worden gedaan, zoodra namelijk vast zou staan dat de spoorwegondernemin gen tot stand zouden komen. De algemeene beraadslagingen daarna gesloten zijnde, wer den hoofdstuk I (Huis des konings) en hoofdstuk II (Hooge collegien van staat) zonder discussie aangenomen met alge meene stemmen. Hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) en IV (departement van justitie) gaven tot geene belangrijke discussie aanleiding, en werden met algemeene stemmen aangenomen. De behandeling van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) werd niet ten einde gebragt. In de avondzitting van vrijdag werden de volgende hoofd stukken VX (buitenlandsche zaken, hervormde, katho lieke eeredienst, marine, nationale schuld, financien en oor log) met algemeene stemmen aangenomen. Zaturdag werd hoofdstuk XI (koloniën) na eenige discus- goedgekeurd met 29 tegen 2 stemmen (van de heeren van Ryckevorsel en van Nispert van Pannerden) Het hoofdstuk voor onvoorziene uitgaven en de wet op de de middelen, zijn daarna met algemeene stemmen aangeno men. De commissie voor de verzoekschriften heeft verslagen uit- gebragt omtrent verzoekschriften betrekkelijk den aanleg van een spoorweg van Scheveningen naar Gouda, de door graving Yan Holland op zijn smalst en de daarstelling en ex ploitatie van de Noorder- en Zuiderspoorwegen, met welker conclusien de kamer zich achtereenvolgens vereenigde. Bij (1e vergadering is ingekomen een voorstel van de hee ren van Swinderen en van Nispen van Pannerden, daartoe strekkende om, aangezien het verslag omtrent het ontwerp van spoorwegwet nog niet afgewerkt was, en de verzekering niet kon gegeven worden dat het in-de volgende week zou gereed wezen, en daar het wenschelijk moest geacht worden van de stukken zonder overhaasting kennis te nemen, de werkzaamheden te verdagen tot in de maand januarij, op een door den voorzitter te bepalen dag. Na eenige discussie is dit voorstel aangenomen met 22 tegen 7 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren van der Lek de Clereq. Borski, van Rijckevorsel, (1e Vos van Steenwijk, Cremers, Tonckens en Hartsen. De kamer is daarop gescheiden. Engeland. Londen 24 december. De brochure van den heer Laguéron- nière maakt nog het onderwerp der bespiegelingen van de dagbladen uit. The daily news is het tamelijk eens met de door den schrijver ontwikkelde denkbeelden en zegt, dat hij den dank van het liberale Europa verdiend heeft door de ver klaring, dat van eene fransche of oostenrijksche interventie in de aangelegenheden Van den paus geen sprake kan zijn. Daar entegen kan The daily news zich niet vereenigen met het be weren van den heer de Lague'ronnière, dat het congres de bevoegdheid heeft staten te vergrooten en van gedaante te doen veranderen. De toepassing dier theorie kan Engeland op het congres niet ondersteunen. Het is niet genoeg den paus met zijn tijd te verzoenentot het verzoeningswerk be hoort het regt van elk volk om zich zelf te regeren. The morning herald is mede ingenomen met de voorgestelde regeling, hoewel (1e argumenten volgens dit blad, niet nieuw zijn, maar door alle schrijvers zijn gebezigd, die tegen het wereldlijk gezag des pausen het woord voerdenweinige vij anden van het pausdom zijn echter zoo ver gegaan als La gue'ronnière. Aan het slot van zijn artikel zegt de Herald overtuigd te zijn, dat keizer Napoleon in de meergenoemde brochure zijne ware meening geuit heeft en daaraan zal vast houden. In weerwil van alle oppositie, die van de zijde van Oostenrijk is te wacliten, heeft de joauselijke magt in wereld lijke zaken een gevoelïgen schok ontvangen en heeft de onaf hankelijkheid van Italië een groote stap voorwaarts gedaan. Volgens berigten uit Dublin is keizer Napoleon sedert de verschijning der brochure van den heer de Laguëronnière zeer in achting bij. de katholieken in Ierland gedaald. HetFree- man'sjoumal critiseert hetprogramma der keizerlijke politiek in bittere vijandige bewoordingen en voorspelt, dat zoo het congres zich met dergelijke voorstellen mogt vereenigen, de vertegenwoordigers van den paus zich zullen verwijderen en aan de diplomaten de verantwoordelijkheid voor de verdee ling van den Kerkelijken staat overlaten. The times laat zich door zijnen parijschen correspondent een gesprek mededeelen tusschen een Engelschman en een Franschman over de vrees, die in Engeland over een inval der Franschen en de krijgstoerustingen in beide landen bestaat. De franschman is volgens eene zinspeling van The times nie mand anders dan keizer Napoleon zelf, en de Engelschman dus waarschijnlijk lord Cowley. Het bedoelde gesprek heeft echter niet veel om het lijf. De Franschman verzekert dat de engelsche paniek eene belagchelijke dwaasheid is en dat de schijnbaar geduchte krijgstoerustingen in Frankrijk, geen an deren grond hebben dan de noodzakelijkheid, om de geheele artillerie en marine te reorganiseren, en dat hij de geheele beweging in Engeland slechts aan eene partij-manoeuvre der Tories toeschrij ft. Aan een en ander leent de Engelschman een goedgunstig oor, en na afloop van het gesprek geven bei den elkander de hand, en bevelen zich wederkeerig in elkan ders vriendschap aan. lïsafitscM a n «1 Berlijn 25 december. Het adres aan den prins-regent van Pruissen, waarbij hij, in naam van zeven millioen roomsch- katholieke Pruissen, ernstig gebeden wordt niet toe te laten, dat den paus het wereldlijke gezag ontnomen of dat gezag ge schonden worde, en derhalve den pruissischen gezant, die naar het congres zal worden afgevaardigd, in last te geven zich met al het gewigt dat Pruissen in de schaal leggen.kan tegen de bekrachtiging van daartoe strekken de voorstellen te verzetten, is door de aartsbisschoppen van Keulen, Posen en Gnesen, (len prins bisschop van Breslau en de bisschoppen van Trier, Munster, Paderborn, Culau en Ermeland getee- lcend eningediend. SSclgËe. Bij de kamer van volksvertegenwoordigers is thans een van regeringswege voorgedragen ontwerp van wet tot verdere her ziening van het strafwetboek aanhangig. Het is niet naar de afdeelingen verzondenmaar het voorbereidend onderzoek is opgedragen aan eenige regtsgeleerde leden der kamer. Deze bijzondere commissie, wier gevoelen van grooten invloed op het lot der voordragt is, heeft besloten de schrapping voor tc stellen van twee strafbepalingen, welke in het ontwerp des gouvernements uit het napoleontische strafwetboek behouden waren; de eerste verbiedt zamenspanningen van werklieden, de tweede het vorderen van rente boven een wettelijk bepaald maximum. De commissie is van oordeel dat het aan de arbeidslieden, zoowel als aan de werkgevers, moet vrijstaan zich aaneen te sluiten, en onderlinge afspraken, ook betreffende het werk loon en den werktijd, temaken, mits die afspraken uit den geheel vrijen wil van ieder deelnemer voortkomen; zij wil derhalve alleen straf bepaald hebben voor het geval dat door vereenigingen van werklieden bedreigingen of andere midde len van dien aard aangewend, of wel inbreuk op de door het gebruik of door uitdrukkelijke overeenkomsten tusschen het werkvolk en de werkgevers vastgestelde regelen gemaakt wordt. De discussien over het onderzoek betreffende de ver kiezingen in het arrondissement Leuven zijn gesloten, waarna werd overgegaan tot de stemming over de conclusien van het rapport der commissie, welke de vernietiging dier ver kiezingen heeft voorgesteld. Er waren 103 leden tegenwoor dig, 58 stemden voor en 42 tegen de conclusie der commissie; 3 leden onthielden zich van de stemming. Dien ten gevolge heeft de kamer de vernietiging der verkiezingen te Leuven beslist. De kamer is daarop tot 17 januarij gescheiden. In den loop der zitting is een voorstel, door 8 leden in de vorige vergadering ingediend, weder ingetrokken nadat deminis- ter van binnenlandsche zaken had verklaard, dat hij alles zou

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2