COURANT. r 150 1859. Donderdag 29 December. üimtmlanöödjc tijöingm. Deze courant verschijnt des diugsdags, douderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advcrteutien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Eclilio van woensdag avond 8 ure. Middelburg 28 december. Heden zijn de stembussen geopend voor de verkiezing van twee leden van de tweede kamer der staten generaal in de hoofdkiesdistricten Amsterdam en Dordrecht, ter vervanging van de heeren H. Stolte en mr. P. A. Sander. In eerstgenoemd district is verkozen de heer mr. J. Heems kerk Az., met 716 stemmen, terwijl in het tweede eene her stemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren mrs. G. A. de Raadt en P. A. Sander. Door den gemeenteraad zijn in de zitting van heden benoemd uit de vroeger medegedeelde voordragtentot lid van de plaatselijke schoolcommissie de heer C. D. lloëll; tot commis saris ov.er de wisselbank de heer Joh. van der Leije'; tot lid der commissie van bestuur over de geneeskundige school de heer II. Ilippiugtot lid van het burgerlijk armbestuur de heeren J. A. Sistermans en jhr. mr. A.W. Snouck Ilurgronje tot lid van het bestuur over de godshuizen de heeren J. J. I. Spren- ger en W. R. Geulen tot lid der commissie van toezigt over de bank van leening de heer mr. A. P. Snouck Ilurgronje tot gemeente geneeskundige, de heer dr. IJ. Keyzer, en tot gemeente heelmeester de heer J. E. Risseeuvv J.Ez. Voorts is de raad met 6 tegen 5 stemmen teruggekomen op het vroeger besluit, genomen ten aanzien van een door de bierbrouwers in deze gemeente ingezonden verzoekschrift, en heeft thans op hun nader adres alzoo besloten aan lien restitutie of kwijtschelding van gemeentebelasting te verlee- nen voor de bij hen in voorraad zijnde eu eerst na 1 januarij 1S60 in consumtie te brengen bieren. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is benoemd tot commies op de plaatselijke secretarie, ter vervan ging van wijlen den heer J. Seis, de heer N. Bal Snijders. De post met de hollandsche paketten is heden namiddag weder ten vier ure uit Bergen op Zoom vertrokken. Heden heeft het provinciaal geregtshof in Zeeland uitspraak gedaan in de zaturdag aldaar behandelde en in ons vorig nommer vermelde zaak van Dina Maurik, beschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal, door de ongehuwde moe der gepleegd. Bij een zeer uitvoerig arrest heeft het hof aangenomen, in overeenstemming met het door den verdediger betoogde, dat ten deze alle bewijs van schuld aan die misdaad ontbreekt,doch dathet kind,waarvan de beschuldig de is bevallen, heeft geleefd en is gestorven aan hersenberoerte dat die dood het gevolg moet geweest zijn van eenigen oorzaak van buiten, en deze geene andere kan zijn dan de verregaande onachtzaamheid, nalatigheid en gebrek aan voorzorg van de beschuldigde, zon der dat daarbij echter het bestaan van moedwil kan worden aangenomen. De beschuldigde is dan ook, overeenkomstig art. 319 wet boek van strafregt, schuldig verklaard aan het wanbedrijf van onwillige nederlaag, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren, geldboete van f 25 en de kosten. Bij de nederduitsche hervormde gemeente alhier doet zich in den laatsten tijd de behoefte gevoelen aan eeuige verbe teringen, met betrekking tot het orgel in de Nieuwe kerk, veranderde inrigting der Koorkerk en vervanging der stoelen aldaar en in de Oostkerk door banken, henevens de daar- stelling van een catechisatielokaal en eene armenkerk. Tot bestrijding der daardoor te veroorzaken kosten, waar toe de gewone inkomsten geene gelegenheid aanbieden, heb ben kerkvoogden en notabelen zich bij eene circulaire gewend tot de leden, zoo der nederduitsche, als der waalscheen engel- sche hervormde gemeenten alhier, met uitnoodiging tot deel name in eene geldleening van f 20,000 a 2£ pet., waarvan jaarlijks f 80Q zal worden adgjJost. De inschrijvingen hebben reeds eene som van ruim f 16,000 bereikt, zoo dat het zich laat aanzien dat de leening weldra volteekend zijn zal. Gisteren had weder eene vergadering plaats van het hier gevestigde departement der maatschappij Tot bevordering van nijverheid. Behalve enkele leden hadden ruim tachtig belangstellenden aan de algemeene uitnoodiging tot bijwo ning dier vergadering voldaan, waarvan velen aan de beraad slagingendeelnamen. Die beraadslagingen waren vooral levendig bij de ver dere behandeling van de vraag of het bouwen van arbeiders woningen in deze gemeente noodig, nuttig of wenschelijk kan worden geacht. Reeds in eene vorige bijeenkomst hadden, zoo als onze lezers zich zullen herinneren, velen hunne meening over dat onderwerp uitgesproken, eu de toen geblekene zienswijze had aan het bestuur aanleiding gegeven om eenige stellingen te formuleren eu deze aan het oordeel der vergadering te onderwerpen, ten einde daardoor aan de dis- cussien eenige leiding te geven. Die stellingen waren de vol gende. 1. dat de voorhanden ruimte van woning voor den arbei denden stand hier ter stede voldoende kan worden geacht 2. dat echter de toestand van vele dier woningen uit liet oogpunt der gezondheid en van den welstand der arbeiders, alsmede ten opzigte der huurprijzen veel te wensclien over laat; 3. dat het als hoogst wenschelijk mag worden beschouwd, dat in dien toestand verandering en verbetering kome, en dat de woningen der arbeiders zoo veel mogelijk worden ingerigt naar de eisclien der gezondheidsleer 4. dat het meest geschikte middel daartoe wordt geacht de vereenigiug van, enkelen of van velen, met het doel om van lieverlede de te koop komende arbeiderswoningen aan te koopen, ten einde die te verbeteren en daarna te verhuren aan zoodanige arbeiders die prijs stellen op eene betamelijke en gezonde woning. Een en ander met dien verstande dat de vereeniging zij eene zuiver industriële ondernemingdie, ofschoon met een menschlievend doel opgerigt, er naar streve om de te bestedene kapitalen rente te doen dragen, op dat alle denkbeeld vanindirectebedeeling van haar verwij derd blij ve. Het gevolg der gedachtenwisseüng, welke echter tot vele niet onbelangrijke nevenbeschouwingen voerde, was. dat de meerderheid der vergadering verklaarde zich met de vier genoemde stellingen, in beginsel te yereenigen. Hoewel na afloop van deze zaak, voor de behandeling van al de aanwezige vragen geen tijd meer beschikbaar was, wer den nog een paar onderwerpen besproken, naar aanleiding van vroeger gedane vragen. Een onzer correspondenten te Vlissingen meldt ons het volgende. Ik acht het niet onbelangrijk weder te wijzen op de voor treffelijkheid onzer haven, welke bij de plaats gehad heb bende vorst zoo duidelijk gebleken is. De vaart op Antwerpen toch was volkomen gestremd, ja zelfs de haven van Neuzen was zoodanig met ijs bezet dat zulks belemmerend voor de scheepvaart was; de haven van Vlis singen echter is daarvan geheel vrij gebleven, zoo dat dan ook een achttal zeeschepen in twee dagen tijds alhier eene veilige schuilplaats zochten, en zeker zouden deze weldra door een groot aantal gevolgd zijn geweest, ware het niet door het juist invallende dooiweder onnoodig geworden. De Nieuwe rotterdamsche courant deelt eene depeche mede, zondag morgen ontvangen met berigten uit Batavia tot 7 november. De civiele gezagvoerder te Bonthain is vermoord. Men zegt dat hij aanleiding tot deze misdaad moet hebben gegeven. Er is dezer dagen door eenige dagbladen melding gemaakt van een voorval, hetwelk te Amsterdam zou hebben plaats gehad ten opzigte van den met roem bekenden violist Henri Wieniawski, door wien op eene tot hem gerigte aanmerking over het niet dragen zijner decoratie als officier der orde van de Eikenkroon, zou zijn geantwoord dat hij deze werkelijk droeg, doch meende de oorzaak tot dergelijke aanmerkingen te moeten zoeken in verstoordheid over zijne weigering om in Felix Meritis op te treden. Het Algemeen handelsblad bevat eene advertentie, daarop betrekkelijk, door den heer "Wieniawski geteekend, waarin hij het volgende zegt: Werkelijk heeft een heer dien ik niet kon, maar later vernam dat de heer Broes Ivoopmans was, mi j die opmerking komen maken, welke ik te meer misplaatst reken de omdat die persoon zich geheel zonder lastbrief als de tolk van het publiek scheen op te werpen. Ik ben te trotsch op de onderscheiding waarmede Z. M. de koning mij wel heeft wil len verwaardigen, dan dat ik mij zou onthouden die decora tie te dragen, en het is zeker mijne schuld niet wanneer de heer Broes Koopmans,op den afstand waarop hij zich van mij bevond, niet heeft kunnen onderscheiden dat mijn kuoo psgat met het ordelint was versierd. Wat nu een naamloos artikel in de Utrechtsche courant be treft, dit is zeer onjuist en belagehelijk, maar vervolgt de virtuoos in antwoord op de tot mij gerigte vragen waarom ik weigerde mij nogmaals in Felix Meritis te doen hooren, heb ik gezegd: De directeuren dier sooieteit zijn ongezind om in billijkheid te betalen, tot staving waarvan de volgende anecdote kan strekken. Vóór omtrent twee jaar weigerde ik een engagement 0111 voor f150 op Felix Meritis te komen spelen; mijn broeder Jozef (pianist) kwam een bezoek aan Holland brengen en verzocht mij een duo met hem te spelen op Felix Meritis, waar hij zou debuteren. Ik heb mij alstoen bereid verklaard om gratis tot zoodanig concert mede te wer kenden netbestuur had de beleefdheid om voor ditmaalmijne eischeu niet te hoog te achten. Het concert had plaats, en naauwelijks hadden wij ons duo geëindigd of de directie bood mij als een blijk liarer dankbaarheid een prachtige doekspeld, bezet met diamanten aan, ter waarde van twaalf gulden vijf en dertig cent. Sedert draagt mijn secretaris, deheerVaz, dat bewijs van edelmoe digheid met regtmatigen trots op zijne das, en waarlijk heeft hij het wel verdiend om er mijne vioolkist heen te dragen, welke tamelijk zwaar is. Ten slotte moet ik erkennen dat het bestuur van Felix Meritis mij niet meer heeft trachten te engageren, en ik zou er inderdaad nog ontroostbaar over zijn, wanneer de welwillende en hartelijke ontvangst van het am- sterdamsche publiek op mijn jongste concert, waarvan de op brengst meer dan f 2000 bedroeg, mij niet schadeloos stelde. Als eene curiositeit in den tegenwoordigen tijd, meldt De stoompost het volgende, als der vermelding niet onwaardig. Bij de overgroote menigte aanvragen om spoorwegen en de petitien voor en tegen bepaalde lijnen moet er eene petitie dezer dagen bij het ministerie vanbinnenlandsclie zaken zijn ingekomen, die voor zoo ver wij weten tot nog toe niet is pu bliek gemaakt, en wel van de gemeente Koudekerk, waarin verklaard wordt dat naar aanleiding der aanvrage van de Ilollandsche spoorwegmaatschappij, ter aansluiting der lijn naar Leyden enz., die lijn over Koudekerk zou loopen, maar dat zij daar tegen petitioneert, als zijnde de daar bestaande middelen van vervoer voldoende en dus gevaar loopende, van door deu nieuw aan te leggen spoorweg benadeeld te worden. Zij verzoeken dus van eene spoorweglijn verschoond te blij ven. Necrologie. Te Utrecht is overleden de generaal majoor J. J. Demoulin,

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1