m 19 wits clal and Men spreekt te Weenen van een brief, die door keizer Napoleon den groothertog van Toskane zou toegezonden zijn, en waarin liij, met erkenning van hetgene waartoe hij zich jegens Oostenrijk heeft verpligt, te verstaan geeft hoe zich omstandigheden hebben opgedaan welke eenige verandering in de-gedane beloften totgebiedende noodzakelijkheid maken. Men brengt hiermede het gerucht' in verband,volgens lietwelk de fransche regering de engelsche beloofd zou hebben de hand tot het vestigen van een onafhankelijk koningrijk in midden- Italie, onder een italiaansch vorst, te willen leenen. Uit Hongarije luiden de berigten voortdurend veront rustend. Framtkrljk. Parijs 23 december. Doormiddel van den telegraaf heeft dg regering de mogendheden, welke op het congres vertegen woordigd zullen worden, kennis gegeven, dat het congres niet vóór den 19 januarij zal worden geopend. Thans is het vlugschrift van den heer staatsraad de la Gueronnière in het licht verschenen onder den titel van „De paus en het congres." Het wekt groote belangstelling, daar het geacht wordt, even als vroegere geschriften van de zelfde pen, de denkbeelden van keizer Napoleon uit te drukken. Aan het slot daarvan laat de schrijver zich aldus uitIn de eerste plaats wenschen wij, dat de onmisbaarheid van 's pau sen wereldlijke magt' als een hoofdbeginsel der europesche orde van zaken, door het congres erkend worde. Dat is in ons oog de hoofdzaak. Dat beginsel schijnt ons van een groo- ter gewigt te zijn dan de meerdere of mindere uitgestrektheid van het grondgebied, hetwelk de paus naar dat beginsel heb ben moet. Wat dat grondgebied zelf betreft, is de stad Rome het gewigtigste gedeelte, ja schier het eenige deel dat gewigt heeft; al het overige van het pauselijke grondgebied is van minder belang. Het bezit van de stad Rome en van de om streek, welke van ouds het erfgoed van Sint Peter wordt ge noemd, moet den priestervorst door de groote mogendheden worden gewaarborgd met een aanmerkelijk inkomen, het welk door de katholieke staten aan het hoofd der kerk als eene schatting, als een blijk van hulde en een bewijs van be scherming, betaald moet worden. Verder moet de rust en de onschendbaarheid van den pauselijken stoel door eene itali- aansche lijfwacht, genomen uit de kern van het italiaansche bondsleger, veilig worden gesteld. Het zelfbeheer der bur gerlijke gemeenten, zooveel mogelijk ontwikkeld, moet het pauselijke gouvernement van bemoeijing met alle adminis trative bijzonderheden ontheffen, en aan' de ingezetenen in deelneming aan de behandeling der plaatselijke aangelegen heden eene vergoeding voor het gemis van politiek leven geven. Eindelijk moet elke verwikkeling, iedere gedachte aan oorlog of revolutie voor altijd van het pauselijke gebied verwijderd worden, opdat men kunne zeggen waar de stede houder Aan Christus heerscht, daar heerschen eendragt, wel vaart en vrede." Tairkye. Te Marseille zijn tijdingen ontvangen uit Konstantino- pel van l i dezer. Daaruit blijkt, dat de divan na talrijke zittingen tot het definitief besluit is gekomen, om alvorens toestemming te geven tot de doorgraving der landengte van Suez,bij de europesche mogendheden op eene regeling van het staatkundig gedeelte dezer kwestie aan te dringen, en wel in dien zin dat de integriteit van Turkyë gewaarborgd worde. De heer de Thouvenel en de vertegemvoordigers van Sardinië, Rusland, Oostenrijk en Pruissen, hebben zich met deze transactie kunnen vereenigen. De nota's aan de mogendheden zullen door den grootvizier en Fuad pacha geredigeerd worden. Italic. Te Parijs is officieel berigt ontvangen, dat de vorst Gort- schakof.de graaf von Reclibergen de baron von Sclileinitz. de ministers van buitenlandsche zaken van Rusland, Oosten rijk en Pruissen, persoonlijk aan.de werkzaamheden van het eerlang zamenkomende congres zullen komen deel nemen. De heer Buoncompagni, de gouverneur-generaal der verbonden staten van Midden-Italie, is, gelijk de telegraaf meldt, donderdag voor het eerst na zijne benoeming tot die Avaardigheid, te Florence gekomen en aldaar met eenige staat sie ontvangen. Tivee leden van den ministerraad, de lieeren Cadorna en Ridolfi, Avaren hem tot Livorno te gemoet ge reisd. Te Florence waren alle leden van het bestuur veree- nigd-om hem te verwelkomenook Avas er eene groote volks menigte op de been, Avelke hem met geestdrift begroette. Uit Rome wordt gemeld hoe het thans blijkt dat de kar dinaal Antonelli niet zonder reden heeft geaarzeld de taak van gevolmagtigde des heiligen vaders op het aanstaande con gres op zich te nemen, uit vrees van zijn invloed te Rome zelf te zien afnemen. Immers, sints zijn vertrek is aangekondigd, zijn de overige kardinalen veel vrijmoediger in het spreken geworden en verbergen zij zelfs de hoop niet op den aanstaan den val van des pausen gunsteling. irctijDingm. De hollandsche bark Brouwershaven, gez. P. Janzen Jr. van Batavia naar Middelburg bestemd, is zondag tér reede van Vlissiugen gearriveerd met 4009 balen koffij, 1606 knas- sers suiker, 2216'bossen bindrotting, en 782 schuitjes tin. ijanhcblvmijtcn. Amsterdam 23 december. Raapolie op zes weken f 374-. Lijnolie op zes AA-eken f 31*. Nederland Rusland. Polen. Spanje. Oostenrijk, Prajzem vara Effecten. Amsterdam 21 december. Certific. Werkelijke schuld 2* pet. dito Nationale 'dito 3 dito dito dito 1 A and. Han delmaatschappij 11 Oblig. 1798/1816 5 Certific. Hope co1 dito dito 1855, 6de serie5 dito6 Aand. spoorweg (afgefourneerd) dito dito (onafgefourneerd) Schatkistobligatien1 Obligatien1| dito binnenlandsch3 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdainsche5 dito nationale5 dito 1817/1852 21 Bank actiën3 Certificaten bij Rothschild 21 Obligatien3 dito nieuwe3 dito(schoon) .dito21 dito7 dito .3 631 76 9S 1035 81* 99j 2231 33A "Mi 541 731 59-^j- 28 B 831 52 131 15* 26* 811 Belgie. Portugal. Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. Beurs van Londen, 24 dec. ten 12 ure. Consols 951. Beurs van Weenen, 24 dec. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 72,50. Beurs van Parijs, 24 dec. (slotprijzen) 11 pet. compt. 3 pet. 70,10. Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 22 december. Metalliek f23,20; Napelsche fDiverse engelsche in f11,574; Engelsche Russen f 11,571Fransclie f 55,25; Belgische f 55,75Priüssische f31,871; Spaansche piasters f 2,11 Spaansche coupons per fr. f Hamb. Russen f32,371; Russische in zilveren roebels f 31,12-1Poolsche in fl. f27,25 Nationale metalliek f2S,60; Dollars f 3ngc}tmöm stukken. Arbeiderswoningen. (Vervolgen slot.) Wanneer ik ten laatste mijn onderwerp van een philan- ihropisch standpunt ga beschouwen, dan vrees ik,dat misschien vele lezers vau dit artikel hier tegen protest zullen aantee- kenen en in hunne voorbarigheid mij zullen tegenwerpen, dat de philanthopie hier geheel buiten moet blijvendat het geene bedeelingscommissie moet worden, en zoo al meer. Hierop was ik voorbereid, en liet zij mij dan ook veroorloofd aan cle zoodanigen die. in tegenstelling van de kwaal onzer dagen, de philanthropomanie, nu aan philanthropophobie lijdende zijn mijne opvatting van het Avezen der philan thropic nog even kort uit een te zetten. Ik versta er onder die echte humaniteit, welke elk edel hart doet zwellen, waar hij de ware helangén zijns evennaasten kan voorstaan, zonder te vragen of het strijdig met'de Avètvan dit of dat genootschap is; die echte humaniteit, die er overal op uit is. het welbegrepen belang van zijn hulpbehoevenden broeder te bevorderendie niet aarzelt een deel van zijn ver mogen, iu Avelken zin ook gebezigd, aan dit algemeen belang ten offer te brengen, en zonder titel of heerschappij, stil en rustig, met even veel verstand als liefde, tot bet algemeen welzijn medeAverktdie niet terugdeinst om de maatschappe lijke gebreken te peilen, maar even min schroomt met al zijn vermogen tot de geuezing mede te werken. Ziet, de zoodani gen noem ik de Avare volksvrienden, en aan hen zou ik zoo gaarne de zaak, die we bespreken, opgedragen zien. Onze arbeidersstand loopt gevaar in de kluisters der hedendaagsche pseudo-philanthropie te vallen, en door den looden arm onzer zoogenaamde pliilanthropen beheerseht te worden. Hij staat op den rand van dien diepen afgrond, en is niet bij magte om zich voor bet gevaar van te vallen te hoeden. Gij menschenvrienden, Avien het niet alleen om den naam te doen is, leent hem uwen krachtigen arm en beurt hem op en geeft hem een steun, om zich duurzaam staande te houden. Geeft hem en helpt hem, geeft hem alles en niets. Hij vraagt geene aalmoes, slechts dat gene wat hij dringend noodig^lieeft tot behoud van zijne gezondheid en die van zijne dierbaren tot behoud van zijne krachten, waarmede hij u het leven zoet en aangenaam maakt. Hij wil het niet voor niet hebbengaarne wil hij een ruim deel van zijn loon er voor afstaan, meer dan hij thans geeft. Velen die er naar verlangen, nog meerderen die in hun onverstand niet weten dat zij zeiven aan de onder mijning hunner gezondheid en welvaart medewerken. En zoo zullen dan volkswelvaart, gezondheid, en zedelijk heid, op den bodem der echte humaniteit gekweekt, de gulden vruchten van de rigtige toepassing der regels eener gezonde staathuishoudkunde, eener goede gezondheidsleer, eener icelbe- grepene philantropie voor onze nijvere standen worden. Hoe meer toch die geest het volk doordringt, des te meer zal het zijne Avare belangen leeren hegrijpen en hierdoor dan ook eerst zijne Avare vrijheid leeren beseffen. Dan ook zal er een tijd komen, dat Avelligt hij die nog onder den looden schepter der bedeelings-philanthvopie zucht,zijne kluisters zal kunnen afwerpen en als vrije burger van den staat ook zijn aandeel in de nijverheid en volkswelvaart zal erlangen. Om dat alles te verkrijgen moet ik echter voor twee klippen waarschuwen: men zie niet tegen hinderpalen op,en zie vooral niètnaar het einde; dat is verre, zeer verre afmen lette slechts op den aanvang van het groote werk. Wanneer ik zoo doende het wenschelijke van eene verbete ring in den tegenAvoordigen stand van zaken voor onze nijvere klassen heb trachten aan te toonen, dan zal elk, die met bet verband van de verschillende klassen der maatschappij be kend is, hierin ook een middel zien om de gezondheid der hoogere en meer gegoede standen bevorderlijk te zijn. In onze stad toch, waar we de woningen der geringen en aan zienlijken dikwerf naauAV aan elkaar herbonden zien, Avorden de laatsten niet zelden door de lastige gasten van de beAvoners der eerstgenoemde verblijven bezocht. Wij ontwaren dit bij de soms uitbrekende epidemien en het thans bij ons ook in de huizen der gegoeden voorkomend wandgedierte. Als ge die bronnen van ziekte en onreinheid Arerbetert of wegneemt, gij zult ook voor besmetting gevrijwaard worden. Ik heb eindelijk nog tegen andere bezwaren te strijden, die al zoo opgeworpen zijn, en wel: 1. Wat moet men met de tegenwoordig beAvoonde huizen aanvangen 2. Zullen, bij het bouwen van andere betere en goedkoopere Avoningen, de tegenAvoordige verhuurders niet Ann een voornaam middel van bestaan beroofd worden 3. Zal men met voordeel huizen hier kunnen verhuren, die aan de eiscben der gezondheids leer en oeconomie beantwoorden? 4. Zal men eindelijk niet met onoverkomelijke bezAvaren en hinderpalen te kampen hebben, bij het bouwen van woningen die aan dieeischen moeten voldoen Wanneer ik het eerstgenoemde bezwaar in overweging neem, dan moet ik al dadelijk tot geruststelling van die be zorgden aanvoeren, dat ik mij niet voorstel, dat het bouwen van nieuwe Avoningen hier zoo spoedig zal toenemen, dat dit van grooten nadeeligen invloed voor de tegenwoordige verhuurders zijn zal. Het is zelfs wënsclielijk, dat men zich vooreerst hij eene proef bepale en Avel op kleine schaal. Goede huurders, die thans slechte woningen bewonen, zullen dan, Avauneer zij de huur eener hetere kunnen en willen be talen, gene voor deze verwisselen. Er zullen nogtans lief heb bers voor de oude en vervallen Avoningen genoeg overblijven, Avaaronder zij. die slechte betalers zijn, die niet bij magte zijn eene behoorlijke huur te voldoen en eindelijk zij, die inder daad voegzaam gehuisvest zijn, of door hunne betrekking of nering, of welke andere bijzondere omstandigheden ook, niet verhuizen willen. Wat liet tweede bezwaar aangaat, dit Aveegt inderdaad bij mij ook eenigzins, en ongaarne zou ik, zoo als ik dit reeds vroeger aangevoerd heb, een niet klein deel onzer nijvere klasse door eene gevaarlijke concurrentie van een A-oor- naam middel van bestaan berooven. Doch goed ingezien zou men met het volvoeren Aran ons plan niet alleen geene onbillijkheid tegen deze begaan, 'maar begaat men thans eene schreeuAvende onregtvaardigheiddoor het nijverste deel onzer bevolking prijs te geven aan eene industrie, die van de zuur verdiende penningen en .dtrTgëzon^lieid der minvermogende klasse schandelijk misbruik maakten bij AvoekerAvinsJ^SIgfiJite waar geeft. Hoe zouden Avii\ doen als onze /bakker',- of onze vleeschhouAver of/.krtódeni®- ons voor boA^ïbuatige prijzen slechte waren giffen'; zouden wij

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3