öuümUtnösclje tijïringm. 3rctijöingm. Öftaltng mui coupons. ijanödsbmgten. kamer der staten generaal, in het district Dordrecht, ter ver vanging van den heer Sander, die dezer dagen tot raads heer in het provinciaal hof van Zuidholland is benoemd, wor den als kandidaten gesteld de heeren mr. G. A. de Raadt en mr. P. Blusse' van Oud Alblas. Men verzekert dat met 1 januari) a. s. bij verschillende departementen van algemeen bestuur veranderingen zidlen plaats hebben, dat sommige ambtenaren zullen worden ge- pensionneerd en anderen bevorderd of benoemd. Dit zou o. a. het geval zijn bij de ministerien van marine en oorlog. Men meldt uit Parijs van 18 dezer, dat hetbarre weder noch de digte sneeuwvlokken Z.K.H. den prins van Oranje af schrikken, zich dagelijks inliet openbaar tevertoonen. De prins logeert steeds op de eerste étage van het Hotel de Bristol, straat Rivoli. en heeft een talrijk dienstpersoneel van het hof, door den keizer te zijner beschikking gesteld. Velehooge personen maken bij voortduring hunne opwachting bij den jeugdigen prins. Onder anderen heeft Z. Iv. H. de grootste en aanzienlijkste magazijnen op de boulevards bezocht en ver schillende aankoopen gedaan. De beroemde violist Henry Wieniawskv bevindt zich thans sedert eenigen tijd weder te Amsterdam, alwaar hij zich be reids in hen Odeon en het Park heeft doen hooren. Benoemingen en bcslwiten. polderbesturen enz. Benoemd tot gezworen van den polder Zonnemaire, de heer K. TI. Hoogenboom.- leger. Op pensioen gesteld den kolonel P. Noot, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, op verzoek, ad f1500 den kolonel J. II. KÖnig, ad f 1800, met den rang van gene- raal-majoor, en den luitenant-kolonel D. W. F. Schot, ad f1500. Benoemd bij de kavallerie tot luitenant-kolonel van het le. regement dragonders, den majoor J. A. G. baron van Ittersum, en van het 2e. regement den majoor R. A. Jackson; tot majoor en provinciaal adjudant in Groningen en Drenthe, den kapitein jhr. E. J. J. A. C. Wentholt, van het 2e. rege ment infanterie; en bij het 7e. regement infanterie tot kapi tein W. A. F. G. de Hartitzsch, le. luitenant bij het regement grenadiers en jagers. consulaten. Erkend als consul van Groot Brittanje te Amsterdam de heer J. G. Cope Lewis Newnham. Met Zr. Ms. goedkeuring is door den consul te Bucharest tot vice-consul te Ibraïla benoemd de heer A. Sgardelli. vreemde ridderorden. Vergund aan jhr. J. T. Bink horst van den Binkhorst, het aannemen der onderscheidings- teekenen van ridder der Christus orde van Portugal. Kerk- en schooïnieuws. De heer Laurillard te Leyden, thans voor de tweede maal tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam beroepen, heeft daarvoor andermaal bedankt. Mai-lne en leger. Aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, zullen ook in het aanstaande jaar aspiranten worden toegelaten die zullen worden opgeleid voor militaire apothekers voor de geneeskundige dienst hier te lande. Met genoegzame zekerheid verneemt men, dat het proces-verbaal van het examen der naar den graad van officier dingende onder-officieren dezer dagen is opgemaakt en, dat 9 aspiranten niet aan de vereischten hebben voldaan, zijnde 8 van het wapen der infanterie en 1 der kavalleriedie voor de artillerie hebben allen voldaan. Weldra zullen zij de aanstel ling van Z. M. den koning ontvangen. Verkoopingen en aanbestedingen. Middelburg 22 december. I. Een huis en erve, buiten de Dampoort, wijkT, nos. 71 en 72. Verkocht voor f135. II. Een dito buiten de Dam poort, wijk T, no. 48. Verkocht voor f160. III. Drie ditos in het Schuttershofstraatje, wijk K, nos. 124,125,126. Ver kocht voor f230. IV. Een huis en erve, op het Smidsbolwerk, wijk O, no. 92. Verkocht voor f106. V. Een dito, op het Smidsbolwerk, wijk O, no. 93. Verkocht voor f 99,60. VI. Een dito, op den Molenberg, wijk K, no. 94. Verkocht voor f135. VII. Een dito, in de Spuistraat, wijk F. no. 141. Ver kocht voor f 266. VIII. Een dito, op het Molenwater, wijk N, no. 53. Verkocht voor f 394. Thermometers tand. 21 dec. 's av. 11 u. 36 gr. 22 M 's morg. 7 u. 34' 'smidd. 1 u. 39gr. 's av. 11 u. 33gr. 23 'smorg. 7 u. 35 'smidd. lu. 36 Staten generaal. eerste kamer. In eene dingsdag gehoudene zitting (waarbij de heer Blan- kenheym het voorzitterschap bekleedde, bij ongesteldheid van den heer Philipse) zijn verslagen omtrent eenige wetsontwer pen uitgebragt. Eenige daarvan werden tegen donderdag aan de orde gesteld. Voorts is met 16 tegen 14 stemmen aangenomen een voor stel van den heer Cremers om de staatsbegrootingheden (vrij dag) in overweging te nemen, en niet, zoo als aanvankelijk was voorgesteld, den vorigen dag, ten einde der commissie van rapporteurs voor de spoorwegwet gelegenheid te geven haar verslag op te maken. Tot rapporteurs voor het wetsontwerp tot goedkeuring der spoorwegconcessien zijn benoemd de heeren vanWessem, van Roijen, Cost Jordens en van Beeclc Vollenhoven, (de laatste ter vervanging van denheer de Vos vanSteenwijk, ongesteld). De commigsie voor de verzoekschriften heeft verslag uitge bragt omtrent 191 adressen betreflénde de spoorwegwet. Engeland. Londen 20 december. Een lid van het kabinet, de heer Milner Gibson, minister voor de openbare gebouwen en staatsdomeinen, is gestorven. The times verklaart zich lieden weder tegen de door graving der landengte van Suez. The morning post bestrijdt mede voortdurend de door graving dier landengte. In zijn laatste artikel stelt dit blad het plan van den heer de Lesseps gelijk met eene verdeeling van Turkije en eene vernietiging van de europesche trac- taten. Deze artikelen hebben de aandacht der fransche dagbladen opgewekt, die in deze oppositie de hand van lord Palmerston meenen te ontwaren. En toch meenen velen te midden van de hevige taal van gezegd dagblad de sporen van afmatting te zien en dat men er op ver dacht is, om doormiddel van onderhandelingen tot eene wij ziging der concessie te geraken, waardoor deze een minder fransch en een meer europeesch karakter zou krijgen; in dier voege dat al de mogendheden er zich mede zouden kunnen vereenigen. De regering is voornemens om de marine-kazerne te Chatham aanmerkelijk te vergrooten, tot welk einde verschei den nabijgelegen gebouwen worden weggeruimd. De door een en ander noodzakelijk geworden uitgaven zullen eene som van nagenoeg 100,000 p. st. vereisclien, waarvan be reids een groot gedeelte in de vurige zitting des parlements is toegestaan geworden. Berigten uit New York van den 7 dezer melden dat het eiland San Juan door de troepen der Vereenigde staten ontruimd is. Rusland. St. Petersburg IS december. Het voornaamste opperhoofd der bergvolken op den regter vleugel van den Caucasus, Mo- liamed Amin, heeft zich aan het russisch gezag onderworpen. Ten gevolge hiervan is de geheele bevolking van dat land onder den russisclien scepter gebragt. Belgie. De discussie over het door de meerderheid der commissie van enquête gedane voorstel om de in junij jl. te Leuven ge houdene verkiezing wegens omkooping te vernietigen zal waarschijnlijk nog eenigen tijd duren. De liberale leden, die het woord hebben gevoerd, deden vooral uitkomen dat bij die verkiezing de uitdeeling van geld aan de kiezers is geschied door de hand van pastoors en kapellanen. In hun oog is het de voornaamste vrucht der gehoudene enquête, dat de partijdige tusschenkomst der geestelijkheid bij de verkie zingen nu onwedersprekelijk gebleken en officieel gestaafd is. Yan den anderen kant wordt de uitdeeling van geld en de tusschenkomst der geestelijken niet ontkend, maar beweerd dat het geene omkooping noch onzedelijke invloed is, door vergoeding van de kosten der reis naar de hoofdplaats van het kiesdistrict (alwaar de stemuitbrenging plaats heeft) de kiezers in staat te stellen om hun stemregt naar eigen overtui ging uit te oefenen. Frankrijk. Parijs 22 december. Bij de regering is officieel berigt ont vangen der benoeming van kardinaal Antonelli als Romes eerste vertegenwoordiger op het congres, terwijl ook de be noeming van graaf Cavour voor Sardinië voor zeker wordt gehouden. Men spreekt veel over eene brochure, welker spoedige verschijning wordt aangekondigd onder den titel van De paus en het congres, en waaraan het algemeen gerucht een officie- len oorsprong toekent, even als er vóór den italiaanschen oorlog het licht zagen. Intusschen is de openbare meening het zelf nog volstrekt niet eens omtrent de strekking en den inhoud van dat geschrift. Italic. Frankrijk, zoo verzekert men, is voornemens de zaak der bezetting van Rome op het congres ter sprake te brengen, en zulks zou in overeenstemming met Oostenrijk geschieden, hetwelk dit besluit gebillijkt heeft. Frankrijk, wordt verder gezegd, wil zijne bezettingstroepen te Rome vermeerderen, en hier tegen zal Oostenrijk bedenkingen in het midden brengen naardien het nog steeds hoopt zijne voorstellen ten opzigte der interventie te zien aannemen, waarop echter weinig kans bestaat, dewijl het door oostenrijksch gezinde bladen ver spreid gerucht, dat Pruissen en Rusland, zich ter gunste eener interventie in Midden-Italie verklaard zouden hebben, niets anders dan een verzinsel is. Volgens schrijven van de gezagvoerders S. Ouwehand van het barkschip Regina Maris en C. Ouwehand van dat ge naamd Susanna en Elisabeth, van Soerabaija, gedagteekend 15 october 11., dachten zij den volgenden dag naar Probolingo te vertrekken ter completering hunner ladingen, en was de gezagvoerder R. Hoek van het barkschip Walcheren den 13 october van Soerabaija vertrokken naar Rotterdam. Schepen en equipage waren in goeden staat. De vaart voor zeilschepen op Antwerpen welke den 21 dezer gestremd was, schijnt thans heropend te zijn. Een aantal schepen zijn daardoor van de reede van Vlissingen de Schelde opgevaren. De oostenrijksche brik Duma van Marianopel komende, heeft eene sleepboot geëngageerd voor 40 p. st. om hem naar Antwerpen op te brengen. Twee fransche schooners Paquebot la Victorine en Paul Marie beide van Nantes, voor Antwerpen bestemd, zijn met schade te Vlissingen binnengekomen. De coupons der certificaten 5 pet. russische fondsen in zilver, verschenen 1 september 1859, administratie van Vlo ten de Gyzelaar c. s. en administratie Stadnitski van Heukelom c.s.worden betaald met f 20,90. Overzigt «Ier week. Rotterdam 23 december. De koffijprijzen blijven willig, zonder veel omgang. Goed ordinair Java koffij is niet beneden 38^ cent te koop. In ongepelde rijst is niets omgegaan, de prijzen van gepeld vooral in de minste kwalitèiten zijn williger, en wordt nu en dan nog al iets gedaan. In de overige artikelen is niets te vermelden. Meckrapprijzen. Avignon 17 december. Meekrap met minder levendigen handel, eenige partijen rosé wortel werden a fr. 47 a 48 afgedaan. De verhooging der prijzen heeft te spoedig plaats gehad, waardoor bij ver minderde vaaag, de prijzen zich niet hebben kunnen staande houden, ofschoon het artikel bepaald schaars isgemalen rosé was dan ook heden a fr. 60 te koop, palud ontbreekt. Graanmarkten. Amsterdam 23 december. Raapolie op zes weken f 371*. Lijnolie op zes weken f 31{. Oostburg 21 december. Daar de landlieden ten gevolge van den vorst en gevallen sneeuw, bijna buiten de mogelijkheid zijn hunne producten te leveren, waren slechts weinige hunner opgekomen, en niet te min bestond er levendige vraag voor tarwe en rogge deze artikelen zijn, vooral tarwe, duurder verhandeld en ge bruikers besteedden voor puike nieuwe en jarige tarwe f 9,25 a f 10. Gewone nieuwe f 9, f 8,75, en voor gemeene en blaau- we werd betaald f8,25 a f8,70. Rogge is omtrent f7 ver kocht. De wigtigste wintergerst was te plaatsen voor f 6, a f 6,30. Ordinaire f 5,70 en f 5,50, ligte geheel onbegadigd, zomer dito f 5 a f 5,70 naar deugd. Haver en paardenboonen met weinig vraag. Eerstgenoemde op f 3, en paardeboonen op f 7 en hooger gehouden. Erwten en zaden nagenoeg niet getoond. Middelburg 22 december. Ten gevolge van de vorst zijn de kaden en nagenoeg de helft der haven digt gevroren, waardoor alle aanvoer uit onze naburige eilanden was verhinderd, en daar verre de meeste onzer walchersche landlieden om de bevroren wegen zulks ook niet konden leveren, zoo ging er heden in den handel nagenoeg niets om. In de prijzen is ook geene noe menswaardige verandering op te geven.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2