MÏDDELBURGSCHE COURANT. N°- 154. Zaturdag 1859. 24 December. 2lrtnhonöiflinQcn öinncntauüsclje tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. MINISTERIE VAN JUSTITIE. l'ROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op vrijdag den 6den januarij 1860, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door een der leden van de gedeputeerde staten der provincie Zeeland, daartoe door die vergadering gecommitteerd, en in bijzijn van den hoofdingenieur in het 11de district van den waterstaat, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, wor den aanbesteed Het driejarig onderhoud van het gebouw in gebruik bij het Provinciaal geregtshof te Middelburgte rekenen van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 december 1862. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving zonder opbod. Het bestek zal, behalve aan het lokaal van het ministerie van justitie, en aan dat van li et provinciaal bestuur van Zeeland, ter lezing liggen op al zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Den derden en den tweeden dag vóór de besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan voorts zijn na dere infonnatien te bekomen aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. 11. T. Orttte Middelburg en bij den aspirant ingenieur T. Bleckmann aldaar. Middelburg den 16 december 1S59, Gedeputeerde staten der provincie Zeeland, S. VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DElt SWALME, griffier. IffiiMeUburg 23 «leccstiber. Wij hebben reeds vroeger bij geruchte medegedeeld dat de jaarlijks gebruikelijke garnizoensverwisselingen met 1 mei aanstaande niet zouden plaats hebben. Thans vernemen wij, dat daarvan de officieele bevestiging is ontvangen en dat de korpsen in hunne tegenwoordige standplaatsen zullen gestationneerd blijventerwijl alleen de gedetacheerde compagnienin enkele kleine garnizoenen gevestigd, door andere zullen worden vervangen. Bij de regering schijnt het voornemen te bestaan om de ver- schilende korpsen des legers zoo veel mogelijk in groote en vaste garnizoenen te stationneren. In verband daarmede zal dus bet verblijf van het 2de regementinfanterie in Zeeland niet alleen met een jaar worden verlengdmaar vermoe delijk van veel langeren duur zijn. Wij vernemen tevens dat de regering voortaan gezind zou zijn om de miliciens eener niéuwe ligting in te deelen bij de garnizoenen in het gewest hunner woonplaats. Bij besluit van gedeputeerde staten dezer provincie, van 16 dezer, zijn geheel opgeheven de in der tijd bevolene en ten deele nog van kracht verklaarde maatregelen, ter voorkoming van de verspreiding der longziekte in de gemeente Grijps- kerke. De post van dingsdag is woensdag avond omstreeks half tien ure hier aangekomen, en die welke op laatstgenoemden dag hier had behooren te zijn, kwam donderdag namiddag ten een ure aan, tenvijl eindelijk die van gisteren, heden mor gen ten half negen ure arriveerde. Het heeft H. K.H. prinses Hendrik der Nederlanden be haagd, een fraai geschenk in te zenden voor de loterij van vrouwelijke handwerken ter. behoeve der armen alhier, terwijl H. M. de koningin-weduwe weder een geschenk van f 100 heeft doen toekomen aan de kantwerkschool te Sluis. Door den gemeenteraad van Zierikzee is in zijne zitting van 21 dezer, tot secretaris dier gemeente benoemd de heer rar. J. P. N. Ermerins. Bij onderscheidene provinciale bladen zijn in de laatste dagen nadere voorschriften aan de gemeentebesturen gegeven omtrent de vierde algemeene tienjarige volkstelling, welke door hetgeheele rijk op den 31 dezer zal worden gehouden. Aan de hoogeschool te Leyden is jl. woensdag tot doctor in de regten bevorderd de heer W. F. van Deinse, geboren te Middelburg, na verdediging van theses juridicae inaugurales. Omtrent den stand der rivieren meldt men van Rotterdam dat de Maas zich dingsdag namiddag voor die stad had gezet en voor zoo ver het oog reikte vast zat, met slechts hier en daar een open vak. Ook te Dordrecht zat de rivier maandag vast en de over- togt van Zwijndrecht en Papendrechtgeschiedde zeer moeij e- lijk met de schietschouwen. Sedert maandag morgen zat de Merwede voor Gorinchem vast aan de noordzijde, terwijl het overige deel dik met ijs bezet is, dat slechts langzaam drijvende was. In den nacht van maandag op dingsdag is de Rijn voor Arnhem toegevroren. Bij Schoonhoven bleef de Lek, die sedert zondag voor middag door op elkander geschovene ijsschotsen allerwege onbewegelijk digt gevroren lag, altijd langzaam vallende. Voorts behelst de Nederlandsche staatscourant het volgen de omtrent den rivierstand. Op den Boven Rijn te Remagen is den 18deu het drijrijs zeer verminderd. Waterhoogte 6 voet 3 duim. Den 20en te Nijmegen de Waal voor de helft met drijfijs. Op den Neder Rijn te Arnhem steeds veel drijfijs. Te Wijk bij Duurstede het ijs vast boven de stad, benedenwaarts open water. In den lloodvoet het ijs vast. Op de Lek te Vreeswijk heeft het ijs den lSden 's avonds ten 10 ure zich vastgezet bij een waterstand van 2.70 el -)- A. P. De overtogt geschiedt met ijsbooten, door paarden getrok ken. Op den Gelderschen IJssel uen lSden te Zutphen het ijs boven de brug vast; overtogt over de noodbrug. Te Kater- veer het ijs vast. De overtogt met rijtuigen gestremd; te voet over het ijs. Ook te Kampen het ijs vast. Den lOden te Westervoort steeds veel drijfijs. Te Maastricht den lOden veel drij f ijszee bogen der Maas brug digt. Te Grave heeft het ijs in de Maas zich den lSden des morgens ten 9J- ure vastgezet. De Nieuwe Maas te Brielle was den lSden met drijfijs overdekt. Het volgende beroep op de ingezetenen der hoofdstad werd dingsdag morgen aldaar aangeplakt gevonden Ingezetenen van Amsterdam DeTexclsche zeegaten verzanden. TIandel en scheepvaart hebben met steeds grootere moe ije- lijkheden te kampen en verkwijnen. De werven staan ledig. De verdienste is gering; de armoede groot. Alle bronnen van bestaan wil men naar andere plaatsen overbrengen, en deze stad in het lot van Stavoren en Enk huizen doen deelen. De doorgraving van Holland op zijn smalst alleen kan de stad nog redden. Onze ijverige en waardige burgemeester, de leden van den gemeenteraad, de kamer van koophandel, 1-100 hoofden van handelshuizen en aanzienlijke ingezetenen, hebben herhaal delijk en dringend de doorgraving gevraagd. Niettegenstaande die eenheid durft men nog zeggen Amsterdam weet niet wat het wil De kamers zijn ongunstig gestemd en willen niet wat de stad kan redden. Wendt u dus daarheen, waar uwe klagten gehoord worden, waar uw toestand bekend is, tot hem, in wien gij vertrou wen kunt hebben, tot onzen geliefden en geeerbiedigden koning. Sluit u aan, bij allen die reeds zijn voorgegaan, toont hun aan, die verwarring en oneenigheid willen stichten, die uw verderf zoeken, dat er eenheid is in Amsterdam. Teekent allen, zonder onderscheid van rang of stand, het adres aan Z. M. waarbij de doorgraving van Holland op zijn smalst wordt gevraagd. Aan ieder zal daartoe gelegenheid worden aangeboden. Zijt eendragtig, het geldt het bestaan van de stad als koop stad, het geldt uw aller belang, het geldt het maken van Am sterdam tot de beste zeehaven van Europa; het geldt het welvaren of den ondergang van uw aller bedrijf. Leve de koning Tenvijl de amsterdamsche dagbladen deze aankondiging in haar geheel opnemen, maakt het Algemeen handelsblad er alleen melding van, onder opmerking dat het dergel ijke demonstratie», zeer ongepast oordeelt. Bij besluit van 12 dezer heeft Z. M. de koning de nieuwe reglementen vastgesteld voor de loodsdlenst voor zeeschepen, welke nut den eersten januarij 1860 in werking zullen wor den gebragt. Z. M. heeft zich daarbij voorbehouden om in deze bij het besluit gevoegde reglementen, zoo wat betreft het personeel als liet materieelzoodanige wijzigingen te brengen, als de behoefte der dienst zal vereischen. Het bij dit besluit gevoegde algemeene reglement bevat 85 artikelen, en is verdeeld in vijf hoofdstukken, betreffende 1. het bestuur en de indeeling, 2. de aanstelling, het ontslag, de ondevseheidingsteekenen en de bezoldiging. 3. de ver- pligtingen van het loodspersoneel en den scheepsgezag- voerder. 1. de betaling van dag- eiireisgelden, 5. de geschil len, het opleggen van straffen en de bevoegde regtsmagt. Bij het eerste hoofddeel wordt bepaald, dat de loods- dienst. onder den minister van marine, wordt uitgeoefend door een inspecteur-generaal, in de districten door inspecteurs, en onder dezen door commissarissen. De districten zi jn 1. het Vriessche zeegat en de Eems2. Terschelling en het Vlic 3. Texel4. Goedcreede en de Maas; 5. Brouwershaven, en 6. de monden van de Schelde. Verder zijn bij het besluit gevoegd modellen van loods-certiticaten en de bijzondere reglementen voor elk der zes districten. Met belangstelling zullen de beoefenaren onzer geschiede nis vernemen, dat de heer staatsraad nu*. G. Groen van Prin- sterer op nieuw een deel van zijn belangrijk werk„Archives oil correspondance inédite delamaison d' Orange-Nassau," heeft uigegeven. Dit deel, he': vierde der tweede serie, bevat, behalve wie fragmenten, 210 brieven, geschreven gedurende de jaren 16 .'-21650, een tijdvak van groote politieke verwik kelingen, merkwaardig door den oorlog tegen Oostenrijk, den vrede van Munster, de burgertwisten in Engeland en in Frank rijk en door den hevigen worstelstrijd tussehen de aristocra tische oppositie en de partij van den stadhouder. Zoo als te verwachten was, wederspreekt de Augsburgsche Allgemeiuc Zeituug zelve het door haar medegedeelde ge rucht, betreffende de verloving van Z. K. I-I. den prins van Oranje met eene oostenrijksche aartshertogin. Voor de aanstaande verkiezing van een lid van de tweede

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1