gouvernement moet bij velen verzwakt worden, hoewel men daarbij de niet geheel onjuiste bewering hoort opperen, dat het provisioneel gouvernement der Romagna hierin toch al toos blijkbaar eenigzins partijdig te werk gaat, met alleen die stukken mede te deelen, welke het regtstreeks aan zijn eigen bel angdienslbaar acht. 3cctijï>ingen. Den 20 dezer ter reede van Ylissingen gearriveerd voor Antwerpen bestemdMaria, gez. Richter, Memel, Lisa, gez. V. Lindholm, Riga, Saline, gez. Petit. Liverpool, Queen, gez.. A. Bowman, Cleopatra, gez. J. Austwik, beide van Londen-, Concordgez. Garbutt, Maldin, Roxana. gez. Lewis, Sicilië, Wilhclmina Pelroneila, gez. II. J. Schol tens, Catharina Hof land, gez. G. R. Hazewinkel, beide van Bordeaux. Affiance, gez. E. Jackson, Ann, gez. Frank, beide van Londen. Voor DendermondeOthello, gez. Mattson, Alexandria, Minerva, gez. Taylor. Londen. Voor LeuvenMaria, gez. Wright, Ipswich. Gisteren is van Engeland te Ylissingen aangekomen de ne- derlandsche schooner Dankbaarheid, gez. J. Stasse, met steen kolen. Den IS dezer de Schelde afgekomen en naar zee gezeild Jacoba Johanna, gez. de Groot, Malta, Amica Manus, gez. J. J. Peper, Cadix. Qanöelsbmgtcn. £1 raasstEnarktcn Amsterdam 21 december. Raapolie op zes weken f 374. Lijnolie op zes weken f 31-]-. Koolzaad G3]- p. vl. op 0 vaten olie. Middelburg 20 december. Patentolie f 41 Raapolie f39. Lijnolie f 311 per vat op zes weken. JPa-ijzen vasa Eüfecien. Amsterdam 21 december. Nederland Certific. Werkelijke schuld 2] pet. dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 A and. Handelmaatschappij 4] Rusland. Oblig. 1798/18165 Certific. Hope co4 dito dito 1853, 6de serie 5 ditoG Aand. spoorweg (afgefouvneerd) dito dito (onafgefourneerd) SchatkistobJigafcien4 Obligation1 ij- dito binnenlandscli3 Certific. coupons bewij zen Crediet instelling (gefourneerd) Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 dito amsterdamsche5 dito nationale 5 dito 1847/1852 fy Bank actiën3 Certificaten bij Rothschild 24 Obligatien3 dito nieuwe3 dito(schoon) 24 Polen. Spanje. Belgie. Portugal. 63] 974 225] 1031 SI 99,jr OU 7 Sjj- 324 4-H 74ff m 294 !3S 41- 15 li 2^- 20-4 Grenada Venezuela, dito Illinois. dito Mexico. dito Beurs van Londen, 17 dec. ten 12 ure. Consols 95 Beurs van Weenen, 17 dee. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 75, Beurs van Parijs, 17 dec. (slotprijzen) 44 pet. compt. 3 pet. 70,45. 3ngc|0nïirn stukke Arfceideysïvoiïfoigcit. In de laatst gehoudene vergadering (29 november 11.), van j lietMiddelburgsche departement der Maatschappij van nijver heid, werd de gewigtige kwestie in behandeling genomen „of liet nuttig, noodig en gewenscht zoude zijn, hier ter stede arbeiderswoningen te bouwen In eene vorige vergadering, van februarij dezes jaars, was door een der aanwezigen die vraag in de bus geworpen. Het bestuur van het departe ment, het gewigt van het onderwerp begrij pende, stelde de beantwoording dier vraag tot eene volgende bijeenkomst uit. Dat het aan het bestuur ernst was zich met die zaak bezig te houden, bleek uit de uitnoodiging die het deed aan verschillen de deskundigen, ora de vergadering met hunne tegenwoordig heid te vereeren, ten einde hun oordeel dienaangaande te ver nemen. Die roepstem was niet vergeefs, en voor zoo ver wij weten gaven alle aan de uitnoodiging niet alleen gehoor, maar hebben zich bereids 5 van hen in het breede en met warmte over dit onderwerp uitgelaten. Het was vooral uit een hj'giè- nisch oogpunt dat de zaak beschouwd en getoetst werd. Nog slechts van ter zijde werd er uit een staathuishoudkundig of philanthvopisch oogpunt op het al of niet wenschelijke van de oprigting dier woningen gewezen. Daar de discussion over dat onderwerp nog slechts aangevangen zijn en het nog voor eene veelzijdige beschouwing vatbaar is, zoo heeft het bestuur, met goedvinden der vergadering, besloten de verdere behan deling daarvan in eene volgende bijeenkomst voort te zetten. Ofschoon het mijn doel niet is op het verhandelde in die laatste vergadering terug te komen, even min den gang der verdere discussien vooruit te loopen, zoo meende ik het toch niet ongepast, een onderwerp, dat van zoo veel gewigt voor die klasse van burgers in het bijzonder en liet welzijn van Middelburgs ingezetenen in liet algemeen is. nog eens in het openbaar ter sprake te brengen, ten einde te trachten, op gronden der wetenschap en ervaring, het al of niet wensche lijke van zulk eene onderneming voor Middelburg aan te toonen. liet zou misschien gewaagd zijn op de zaak terug te kom en, na al hetgeen daarover door bevoegden en onbevoegden, par tij digen en onpartijdigen, genoemden en ongenoemden, in het openbaar en onder vrienden, gesproken en geschreven is, zonder dat er iets van de zaak gekomen isja, zelfs na dat er een afkeurende stem over uitgesproken is. Dat alles heb ik naauwkeurig overwogen. Ik heb de geschiedenis van dit onderwerp van alle kanten opgedolven, doch lieb intusschen niet stil gezeten, maar met eigen oogen mij gaan overtuigen wat er van de zaak is: niet met ile oogen van een armbezoeker, een uitdeelend pliilantliroop, maar met een oog dat niet blind is om gebreken te zien waar ze bestaan met een oog dat niet schuwt de ellende van den naaste te peilen met een oog ein delijk, niet door de lens van bekrompenheid verduisterd, maar door het brandglas der wetenschap verhelderd. Reeds in 1853 werd deze zaak in het zelfde blad, waarvan thans de redactie voor mijne beschouwingen wel eenige ruimte wil beschikbaar stellen, ter sprake gebragt. Het onderwerp was toen echter nog geenszins tot die helderheid gebragt, waarin wij het thans kunnen beschouwenen eenige begripsverwarring valt in de toen geplaatste artikelen niette ontkennen. Deze wil arbei ders-, gene avmeuwoningen bouwen; de een wil het doen om wat menschen „tijdelijk" aan het werk te helpen, de ander om de armen voor niet te laten wonen. iViet alleen dat geen dier artikels mij kon bevredigen, maar het was mij duidelijk dat geen dier philanthropen eigenlijk wist wat hij wilde, ol'liever, het was mij maar al te duidelijk, dat zij de armen en minver mogenden, door eene verkeerd geplaatste philanthropic, nog dieper wilden doen zinken in hunne slavernij, en hunne zelf standigheid in het danaïdenvat der bedeeling nog meer te loor doen gaan. Eene andere vraag, of laat ik zeggen ander bezwaaris er, om eene meening, die onder de gegoede bur gerij en hoogere standen burgerregt verkregen heeft, met eenige kans van zekerheid tot eene dwaling te maken. Vrij algemeen toch houdt men heter voor, dat in Middelburg vol doende, ruime en geschikte woningen voor den arbeidenden en geringen burgerstand zijn, en liet bouwen van nieuwe woningen dus onnoodig, verwerpelijk, ja nadeelig is. Die meeuing zeg ik, wil ik trachten tot eene dwaling te maken, en hiertoe zal ik het onderwerp uit een drieledig oog punt beschouwen, en wel uit een staathuishoudkundiguit een hygiënisch en uit een philanthropiseh. Wanneer ik aanvang met mijn onderwerp uit een (econo misch oogpunt te beschouwen, dan moet ik in de eerste plaats wijzen op de gewigtige stelling die de arbeidende klasse in de maatschappij inneemt. Zij maakt de gewigtigste tusschen- schakel uit tusschen hem die niets heeft, dan hetgeen hem door de hand der weldadigheid wordt toegestoken, en hem, die niet tevreden met het noodige, zich in overdaad baadt. Beiden bezitten veelal niets anders dan geld, en geld op zich zelf heeft zonder de handen der industrie volstrekt geene waarde. Door die gewigtige middenschakel wij nemen haar in uitgebreiden zin wordt het dus mogelijk, dat de arme zich zijne povere plunje, zijn sober stuk brood, zijn schamel dak kan verschaffen, de meer gegoede in zijn behoef ten, aan zijn overdaad en comfort kan voldoen. In de handen van den nijvere wordt het ijzer tot goud en debodem waarop we leven eene goudmijn. Het is dus slechts een welbegrepen eigenbelang, dat we zorgen, dat die handen krachtig, die hoofden helder, in een woord die menschen welvarend zijn, en ze zoo doende in slaat blijven, om aan onsvoor ons geld. onze behoeftep en gemakken te bezorgen. Dit alzoo vooropgesteld en aangenomen zijnde, zal het geen breed betoog behoevendat eene goederuime en gezonde woning een voornaam middel isom hem dat welzijn, die kracht, dien lust tot werken te verzekeren. Maar daar komt voor den handwerksman nog eene hoofdvoor waarde hij dat die woning voor hem voor een prijs te erlan gen is, die in evenredigheid tot zijne verdiensten en behoeften, tot zijne inkomsten en uitgaven, staat. Onze arbeidersstand hier ter stede bevindt zich wel in de hagchelijkste omstandig heden van zijne soort, want hij de geringe welvaart en afge legene ligging onzer woonplaats, is zijn loon niet alleen middelmatig, maar kan hij ook niet duurzaam op werk reke nen, en is hij door zijnen aard zoo aan zijn grond geworteld dat hij, zelfs hij gebrek, het elders niet zal gaan beproeven of hij het beter kan krijgen. Hierdoor is hij, wil hij eerlijk man blijven, genoodzaakt eene woning te betrekken dieniet alleen voor zijn stand min gevoegelijk, maar voor zijn huishouden ongeschikt is. Hij moet veelal bij gebrek aan eene voegzame en voor zijn gezin overeenkomstige woning, een liuis of ge deelte daarvan betrekken, dat volstrekt niet aan zijne of eenige behoeften voldoet. Wij zullen dit, om het te bewijzen, met eenige voorbeelden toelichten. Een gezin in de Cingelstraat, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderen, waarvan de oudste zoon en dochter 17 en 19 jaren oud, bewoont het benedengedeelte van een vroeger aanzien lijk huis, blijkens de onmiskenbare sporen, die het keurig en kwistig aangebragtebeeldhouwwerk draagt. Het achtervertrek heeft echter twee bedsteden en twee kastenvoorts is die kamer zeer donker, vochtig en tochtig. Het voorvertrek is ruim, met blanke muren, zonder eenig gerief en voorzien van een breede hooge schoorsteen ongeschikt om in te sto ken. Eindelijk eene kleine vochtige, donkere, en tochtige keuken met een schoorsteen die altijd rookt. Huur prijs f GObetaling stipt; nooit reparatie. In de zelfde straat een ander gezin, ook tot de nijvere klasse be- hoorende, bewoont bet onderste gedeelte van een dergelijk aanzienlijk huis. Hun deel bestaat uit eene tuinkamer en voorvertrek (zoogenaamde salet). Bij een gezin van 4 volwassenen en drie kinderen, hebben ze geen slaapplaats en slechts twee kasten. Een ruim bleekveld, dat de vrouw, bij haar beroep van waschvrouw, te stade komt, is de voorname reden waarom ze daar blijft wonen, in weerwil de woniug nooit reparatie ondergaat en de huur f 50 be draagt. Eene woning op den Kinderdijk, bestaande uit 2 vertrekken met eene bedstede en twee kleine kasten, is be trokken door een gezin van twee volwassenen en 9 kinderen. De huur is f 60 en wordt geregeld voldaan, doch de reparatie is voor hen steeds een vrome wensch. Wij gaan naar de Bel- lingstraat en zien daar een zeer fatsoenlijk huisvader met zijne vrouw en 6 kinderenwaaronder 2 volwassenen, in een vertrek, een zoogenaamde salet van een vroeger deftig huis. gehuisvest. Eene bedstede en een paar kasten is al hun gerief. De huur is f i-8, die zonder uitstel voldaan wordt, terwijl de noodige herstellingen zich nog altijd tot beloften van den verhuurder bepalen. In die zelfde straat worden door een even talrijk gezin van den goeden arbeidersstand twee boven vertrekken bewoond inet steenen vloeren, eene bedstede en eene kast, a f 50'sjaars; bij onberispelijke betaling laat de reparatie zich altijd nog wachten! Doch ik vrees al voortgaan- de,dat de uitgever dezer courant zijne kolommen voor mij slui ten zal. Ik noem slechts een paar enkele voorbeelden van zin delijke, eerlijke en fatsoenlijke arbeiders, voor wier stipte betaling ik kan instaan. Later zullen we op de gebreken dei- woningen en haren invloed op de gezondheid terug komen. Men verzekerde mij bij herhaling, dat, al zou men eenige hoo gere huur willen betalen, men geene betere, geriefelijke woningen krijgen kan. De enkele die er zijn, waren te hoog in prijs, en zijn zóó gezocht, dat het toeval is ze te kunnen deelachtig worden. Wij stellen ons dus een handwerksman voor met eene gemiddelde verdienste van f6 's weeks, die, als hij met veel kinderen gezegend is,zoo lang ze klein zijn, aan de vrouw zoo veel handen vol werks geven, dat ze niet in staat is er door naaiwerk of wasschen iets bij te verdienen, ja, daar soms noc hulp voor geld moet bijnemen, en daarbij vaak geld voor wa ter en bleeken moet geven, terwijl de bekrompenheid van liet vertrek en die huisselijke omslag den man uithuizig maken. Zoo iemand woont slecht ear duur, en de woning is liier een middel om hem tot den val te helpen brengenen dat te eerder als de vele zieke dagen, bij een eerlijk hart, liemiu de noodzakelijkheid brengen den geneesheer en apotheker te voldoenom niet te spreken van de loonderving die hij of zijne vrouw of werkvatbare kinderen daardoor onder vinden. (Wordt vervolgd.) UMöaöigljciö. YEREESIGM TOT HET R?M|MR ARMEN, De Directie maakt bekend dat u«jnjmVengst der col lecte voor eene buitengewone "bedeepftg aan de armen op Nieuwjaarsdag heeft bedragen eene som van f 571,55, ver-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3