üluitcnlanöscljc tijdingen. verklaarde hij er zich voor. maar hij kan zich volstrekt niet vereenigen met het thans voorloopig aangewezene terrein aan de pomp in de zelfde straat, alwaar hij vermeent dat de viscli- marlct hinderlijk zal zijn voor de bewoners der naburige hui zen en belemmerend voor de passage. Zijns inziens zijn er hierna slechts twee punten welke voor eene plaatsing in aan merking kunnen komen, namelijk achter het Kerkenhuis. of de Zeilmarkt. Hierop grijpen eenige discussien plaats, waarbij de heer Mestdagh betoogt dat men naar zijn inzien allereerst zal moe ten uitmaken of de raad wenscht terug te komen op zijn vroe ger besluit om de vischmarkt daar te stellen indeNieuw- straat. De heer Uyttenhooven verklaart die zienswijze te deelen. Hij had niet gedacht dat andermaal in deze vergadering zou worden ter sprake gebragt de bepaling eener plaats voor de vischmarkt. maar nu men daarop terugkomt, herinnert hij dat hij zich altijd heeft verklaard tegen de Nieuwstraat. Hij is in die meening niet veranderd en verwijst ook naar het rapport der commissie omtrent de daarstelling eener school, waarbij ook gewezen wordt op het wenschelijke om in het belang der gezondheid geene straten of pleinen te digt te bebouwen. Hij verklaart zich zeer voor eene daarstelling op de Zeilmarkt, maar herhaalt dat deze discussie eigenlijk voorbarig is, zoo lano- niet bepaald is besloten liet eerst genomene raadsbesluit omtrent dit onderwerp in te trekken. Alsnu ontstaat eenige woordenwisseling over de vraag of men, bij het in der tijd genomen besluit om de vischmarkt in de Nieuwstraat daar te stellen, tevens kan geacht worden een bepaald punt in die straat aangewezen te hebben. De notu len hieromtrent geraadpleegd zijnde, blijkt dat tot liet aan wijzen dier straat is besloten, nadat een gedeelte aan het Saracijnstraatje was afgepaald, zoo dat men ongetwijfeld dat punt op het oog had. Door den heer Wels wordt alsnu een behoorlijk ondersteund voorstel ingediend, strekkende om het vroeger in deze geno men besluit in te trekken. Dit wordt in stemming gebragt en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen (van de heeren Winkel man en J. A. Sclnnidt.) Thans de raad wederom geheel vrij zijnde in de aanwijzing eener plaats, hervat de voorzitter het vroeger reeds door bur gemeester en wethouders gedane voorstel om de Zeilmarkt hiertoe aan te wijzen. De lieer J. A. Schmidt meent daar tegen ernstige bezwaren te moeten maken. Juist die plaats komt hem voor het meest blootgesteld te zijn aan togt, zoo dat hij haar nadeelig acht voor de gezondheid van verkoopcrs en koopers. Na nog eenige discussie, waarbij de lieer de KruyfF in be denking geeft om de omrastering der vischmarkt, des noodig te doen vervangen door ramen, wordt in omvraag gebragt om de vischmarkt daar te stellen op de Zeilmarkt, met in achtne ming van zoodanige voorzorgen als zullen blijken noodig te zijn tot beschutting tegen guur weder. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 1 j (van den beer van Ui je Pietevse.) Geschiedt voorlezing van een rapport van regenten over het arm gast- en weeshuis omtrent het in hunne handen ge stelde verzoek van het rooinsch katholiek parochiaal armbe stuur, ten einde de weezen dier gezindte onder eigen onaf hankelijk beheer te mogen hebben. Daar tegen bestaan geene bezwaren, doch men heeft het niet overbodig geacht den raad i opmerkzaam te maken dat gelijksoortige verzoeken ook van andere zijden kunnen volgen, en dat het alzoo wel vooraf een onderwerp van rijpe overweging mag uitmaken. Voorts zal j er ten overvloede nadrukkelijk op moeten gewezen worden, dat in geen geval later eenig aandeel mogt kunnen worden gepretendeerd op de bezittingen van heb weeshuis, waarvan de historische oorsprong zulks boven bedenking laat. De voorzitter stelt voor om dit onderwerp thanste stellen j in banden van burgemeester en wethouders, ten einde daar- j omtrent na overleg een bepaaal voorstel aan den raad te doen. De heer Uyttenhooven wenscht daarentegen het onder werp dadelijk in behandeling te nemen. Hierover ontstaat vrij uitvoerige discussie, waarbij de lieer J. A. Sclnnidt liet allezins noodig oordeelt om der gevolgen wille rijpelijk de zaak te overdenken en dus het voorstel van den voorzitter ondersteunt, terwijl de heeren Winkelman en Mestdagh zich meer genegen betoonen om reeds aanstonds liet beginsel uit te maken of men liet verzoek al of niet zal in willigen waarna de voorwaarden alsnog rijpelijk kunnen overwogen worden. Het voorstel van den heer Uyttenhooven ten slotte in om vraag gebragt zijnde, wordt verworpen met G tegen 5 stem men (tegen stemden de heeren J. A. Schmidt, Wels, Dutilh, van Uije Pieterse, van der Os en de voorzitter.) Bij gevolg is dat des voorzitters geacht te zijn aangenomen. Overeenkomstig een voorstel des voorzitters wordt met algemeene stemmen besloten om, naar aanleiding van liet onlangs uitgëbragt rapport der commissie, welke getracht heeft eene vereeniging van plaatselijke arbeiders te organise ren doch bare beste pogingen steeds met ongunstigen uitslag gevolgd zag, te besluiten tot de gelieele opheffing daarvan en ontslag der leden van die commissie, onder dankbetuiging voor de moeite welke zij zich getroostten. Wordt gelezen een brief van den alhier gestationneerden aspirant ingenieur bij 'srijks waterstaat, waarbij de raad wordt uitgenoodigd om te berigten of er dezerzijds ook be zwaren bestaan tegen eene voorgenomene inkorting van liet Oosterhavenhoofd, en of de gemeente bereid is een gedeelte zinkstulc voorhave rekening te leggen, ter aansluiting aan liet van 's rijks wege daar te steil ene. Almede geschiedt voorlezing van een daaromtrent bereids ingewonnen gunstig advies van den havenmeester. De voorzitter zegt tot toelichting, dat de kosten van liet bedoelde zinkstulc voor de gemeente f 150 zouden bedragen. Na eenige discussien, waarbij de heer de Kruyffin herinne ring brengt wat vroeger reeds te dezen opzigte door den wa terstaat is ontworpen en verrigt, wordt eenstemmig besloten 1om voor rekening der gemeente liet bedoelde zinkstulc ter aansluiting te leggen, en '2. om de onderscheidene ter sprake gebragte technische bedenkingen en beschouwingen ter ken nis van den waterstaat te brengen. Van liet burgerlijk armbestuur ingekomen zijnde de voor- dragt van een dubbeltal, bestaande uit de heeren K. Blonk en A. van der Sande, ter voorziening in eene met ultimo dezer bij clat collegie ontstaande vacature door periodieke aftreding van eerstgemelden lieer, wordt aanstonds tot eene benoeming overgegaan en de heer K. Blonk met algemeene stemmen her benoemd. "Voor kennisgeving worden aangenomen de mededeelingen des voorzitters a. dat jhr. L. M. van der Goes is geinstalleerd als lid der commissie van toezigt over de teeke.nschool, en b. dat door gedeputeerde staten is goedgekeurd liet besluit om zich in cassatie te verdedigen ter zake dev tegen de gemeente ingestelde vordering tot conversie, door den heer Waterschoot van der Gracht. De vergadering besluit, voorts tot beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeentebegvooting voor dit jaar, tot een bedrag van f .'>3.97.1 voor kosten van supple- toire registers voor den burgerlijken stand. De lieer Mestdagh deelt mede dat dezer dagen is overleden de huisvrouw van den binnenvader in het weeshuis. Regen ten worden op hun verzoek gemagtigd om voorshands, ter da delijke voorziening in de behoefte aan hulp, eene oproeping- voor eene huishoudster in <l.e dagbladen te plaatsen. De openbare zitting wordt daarop gesloten. Engeland. Londen 19 december. The daily news beweert beden dat Engeland zich behoorde te wenden tot Oostenrijk, Rusland en Pruissen, opdat die mogendheden hunne medewerking verleenden tot het brengen van zoodanige wijzigingen in de concessie, door den lieer de Lesseps aangevraagd, waardoor aan het vraagstuk der doorgraving van de landengte van Suez alle staatkundige betcekenis zou worden ontnomen en het een zuiver handelskaralcter bekwam. The sunday times gewaagt van een gerucht, dat er on- eenigheden ontstaan zijn in het engelsclie kabinet tusschen. twee der voornaamste leden, namelijk tusschen lord John Russell en lord Palmevston, terwijl de vertraging, die de bij eenkomst van bet congres ondervindt, daaraan moet worden toegeschreven. Onder mededee.ing van dit gerucht, achten wij het evenwel niet ondienstig op te merken, dat de berigten van The sunday times dikwijls' gebleken zijn onwaar te zijn. Voorts zij nog* gezegd dat de vertraging die de bijeenkomst van het congres hoogst waarschijnlijk zal ondervinden, ge acht wordt het gevolg te zijn van de verandering in de keuze der eerste gevolmagtigden van de meeste mogendheden. Im mers waren tot deze betrekking aanvankelijk de ministers van buitenlandsche zaken bestemd doch men is volgens een vrij algemeen gevoelen, daarvan teruggekomen, nadat Engeland begonnen is hierop eene uitzondering te maken. Frankrijk. Parijs 20 december. Het dagblad Le pays, hetwelk reeds gisteren eenige nadere bijzonderheden omtrent het congres mededeelde, voegt daarbij heden nog dat de werkzaamheden dier vergadering op den 20 januarij zullen kunnen worden aangevangen en dat de russische vertegenwoordiger vorst Gortschakoft' den 31 december Sint Petersburg verlaten, en bij gevolg tusschen 7 en 10 januarij hier aankomen zal. Alhoewel deze mededeeling geenszins eene bepaald offi- cieele is, schijnt zij toch veel geloof te verdienen. Sommigen ontkennen bepaald dat er moeijelijkheden zou den gerezen zijn ten opzigte der kwestie van het zich doen vertegenwoordigen door de ministers van buitenlandsche zaken (waarvan Engeland, zoo als men weet, het eerste af week, door de benoeming van lord Cowlev.) Zij beweren dat die ministers noch van Rusland, noch van Pruissen, noch van Oostenri jk om deze of eenige andere reden hinderpalen aan het congres hebben in den weg gelegd. Men maakt daarbij de opmerking dat de solidariteit in het algemeen tusschen de groote mogendheden, welke op een congres worden vertegenwoordigd, reeds blijkt door het feit zelf dat zij aan de beraadslagingen van dat congres deel ne men en dat hunne gevolmagtigden de tractaten of acten, wel ke daaruit voortspruiten, teekenen. De naam, titel of maat schappelijke betrekking van ieder der gevolmagtigden hebben op zich zelf geenerlei betcekenis bij liet congres, waar men in den eigenlijken zin slechts mogendheden kent, wie ook de personen zijn. door haar afgevaardigd. Volgens den Moniteur is door prins Napoleon een be zoek afgelegd bij Z. K. II. den prins van Oranje, aan wien hij ook de hem vergezellende officieren van zijn huis heeftmoo-en voorstellen. De toestand van des keizers oom, prins Jerome, gaat bij voortduring vooruit. Italië. .Kardinaal Antonelli wordt nog altijd genoemd als verte genwoordiger van den paus op het congres. Voorts zegt een schrijven uit Rome, dat kardinaal Savelli. president van den raad van financien, zich genoodzaakt heeft gezien om zijn ontslag aan te vragen. Toen die ambtenaar onlangs aan den paus de leden van dien raad voorstelde, wel ker zittingen wederom zouden aanvangen, moet hij vrij scherpe opmerkingen gemaakt hebben omtrent de minachting welke aan de adviesen van bet ligchaam hetwelk hij presi deert, te beurt is gevallen. De kardinaal moet voorts met klem geprotesteerd hebben tegen de hooge uitgaven welke in naam door liet ministerie van oorlog gevorderd worden, en tegen andere misbruiken. Herhaaldelijk in de rede gevallen door den paus, beeft kar dinaal Savelli zich wel verpligt gezien op bepaald bevel het stilzwijgen tebewaren.en <len volgenden dag ontving hi j eene uitnoodiging om zijn ontslag aan te wagen. Dadelijk daarop werd dit dan ook aangevraagd bij een schrijven waarin bittere ironie doorstraalt. De betrekking is. zegt men, thans wegge legd voor zekeren Mella, eenman wiens bijzondere buigzaam heid boven iedere verdenking van soortgelijken tegenstand verheven schijnt. Op nieuw wordt van de mogelijkheid der oprigting van een Etvurisch koningrijk, waarvan de kroon aan den hertog van Leuchtenberg zal worden opgedragen, in de politieke leringen te Parijs gesproken. Men gelooft dat de zending van den heer de Tavel in Italië met dit plan in verband staat, en is voorts niet ongeneigd te gelooven, dat keizer Napoleon nu en dan nog steeds iets van de moge.ijkheid eener restauratie laat doorschemeren, ten einde de bevolking van de centraal- italiaanschc staten met dit plan. als een aannemelijken mid denweg, des te beter te kunnen verzoenen. Intusschen zijn het niets meer dan geruchten. Dat Oostenrijk, uit zucht tot tegenwerking van Sardinië, bereid zal worden bevonden om aan dat plan de hand te leenen, gelooven velen, namelijk, wanneer het ziet dat eene restauratie van een of meer der ver vallen verklaarde dynastien eene onmogelijkheid gewor den is. Even als te Parrna zijn thans ook de bij het gouverne ment der Romagna berustende pauselijke archieven onder zocht en laat dit bestuur de voornaamste daarin gevondene stukken door middel van het officieel orgaan openbaar maken. Onder (leze laatste bevindt zich eene missive van Luigi Maravligia, gouverneur van Faenza, aan het hoog collegie van staat, gedateerd 16 julij 1833. Dit document, door den titularis ingediend ten gevolge van zijn officieel bezoek in de gevangenissen en op de kanselarij der regtbankeu, bevat een allertreurigst tafereel van den staat van het regtswezen in dien tijd. Zoo klaagt hij o. a. over de bestaande onreg-tvaardigheid. dat van de 91 gedetineerden, die zich in eene gevangenis te Faenza bevonden, verreweg de meeste slechts op presumtie gearresteerd waren en toch sedert jaren, velen zelfs reeds 10, enkele bijna 20 jaren achtereen aanzoek hadden gedaan om in verhoor te worden genomen, terwijl er bovendien bij de kanselarij niet minder dan 150 processen sedert ruim l^jaav nog onafgedaan waren gebleven. Men begrijpt dat dergelij ke stukken in politieke kringen eene niet geringe wrijving van gevoelens te weeg brengen, en wanneer er uit de Romag na nog meer zulke antecedenten worden openbaar gemaakt, kan het niet anders, of de goede dunk omtrent liet pauselijk

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2