MIDDELBURGSCHE COURANT. r 153. Donderdag 1859. 22 December. Oinncnlcmïisdjc tijïiirtgcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DEGEBROEDERSABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edifie van woensdag avond 8 nre. Middelburg 2Ï december. De hollandsche post van maandag is eerst dien avond om streeks middernachtaangekomen, en die welke gisteren mid dagten vijf ure hier had behooren te zijn, is tot op het afdruk ken dezer nog niet ontvangen. Volgens een uit Bergen op Zoom ontvangen telegram is de post van heden eerst ten 4 ure van daar vertrokken, zoo dat deze wederom vermoedelijk niet voor morgen middag te wachten is. Wij bevinden ons dus zonder dagbladen en brieven na maandag, en ook de belgische post welke anders des morgens ten 9 ure aankomt, is niet voor heden namiddag ten 2 ure ontvangen. Eene tijdelijke storing op de lijn van den rijks telegraaf is mede oorzaak geweest dat wij gisteren geen beursberigt noch eenige andere tijding langs dien weg hebben ontvangen. Die storing is echter gelukkig sedert heden voormiddag 9 ure her steld. Het muziekgezelschap: Uit kunstliefde zal, in aanmerking nemende het barre saizoen, binnen kort een concert geven ten behoeve der armen, waartoe de inteekenlijsten eerstdaags zullen rond gaan. Ter openbare teregtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal geregtshof in Zeeland op gisteren, heeft jhr. mr. C. de Jonge, onlangs benoemd tot regter in de arrondisse- ments regtbank te Zierikzee, als zoodanig de wettelijk voor- gesclirevene eeden afgelegd. De levering van brood ten behoeve der godshuizen, is dezer dagen wederom bij vrijwillige onderliandsche inschrijving aangenomen voor twee cent per pond heneden het pas, thans door twaalf alhier gevestigde broodbakkers. Wij vernemen dat de heerM. O. Veenstra, eerste secondant op het instituut voor middelbaar onderwijsvan den heer Ger- sen, als docent voor de nieuwere talen is aangesteld bij het gymnasium te Alkmaar. Uit Schoonhoven werd zaturdag reeds geschreven dat de rivier de Lek, sedert den vorigen dag overdekt met afkomend drijf ijs, zich des namiddags even hoven gemelde stad had vastgezet. Bij Westervoort is de schipbrug ook zaturdag weggeno men en werd mede veel drijf ijs in de rivier gezien. De arrondissements regtbank te Utrecht besliste jl. vrijdag dat de erkenning van natuurlijke kinderen wettig bij ologra- fisch testament kan geschieden. Met de uitbakening van den spoorweg van Leyden naar Woerden is reeds sedert eenige dagen door de Ilollandsehe spoorwegmaatschappij een aanvang gemaakt. De heer H. A. Insinger heeft jl. donderdag in eene bijeen komst der afdeeling Koophandel van de maatschappij Felix Meritis eene redevoering uitgesproken, tot onderwerp waar van hij gekozen had de doorgraving van Holland op zijn smalst. Zijn doel was hoofdzakelijk om dat plan te verdedigen tegen de daar tegen ingebragte bedenkingen, en hij stond bepaaldelijk stil hij het ontwerp, in augustus IS59 door den raad van den waterstaat opgemaakt, hetwelk naar zijn inzien het meest uitvoerbare was. Alvorens toonde hij aan dat het Noordhollandscbe kanaal nimmer op voldoende wijze aan den handel van Amsterdam kan worden dienstbaar gemaakt. Reeds koning Willem I gaf het denkbeeld aan om de thans begeerde rigting in de plaats van het bedoelde kanaal te verkiezen. Na voorts de geschiedenis der zaak te hebben nagegaan zette hij uiteen hoe de voortdurende weigering der regering om den Helder tot vrije los- en ladingsplaats te verklaren een belangrijk nadeel voor de hoofdstad heeft opgeleverd. Ten aanzien van het Noordhollandscbe kanaal werd verder betoogd dat reeds in 1S22 de diepte niet voldoende was, en spreker zag daarin een hoofdoorzaak van den achteruitgang van den amsterdamschen handel. Bij de beschouwing van het regeringsvoorstel tot de door graving van Holland op zijn smalst en de daaromtrent tus schen de regering en de vertegenwoordiging gewisselde stukken, kwam hij tot de gevolgtrekking dat het zeer goed uitvoerbaar is en de daar tegen ingebragte bezwaren over dreven zijn. Hij bestreed het denkbeeld om van Wijk aan zee eene voorhaven van Amsterdam te maken, en toonde daarvan het nadeelige aan. Ook de financieele bezwaren be streed spreker met opgave van eenige cijfers, waarbij hij onder anderen aantoonde dat Amsterdam aan directe belas tingen omstreeks f 2,145,590 en aan indirecte f 4,500,000 betaalt, op welke inkomsten het verval des handels van grooten invloed moet zijn. Ten slotte deed hij de wenschelijkheid uitkomen dat de doorgraving geschiede door den staat „omdat eene on derneming in het algemeen belang, door het algemeen moet worden bekostigd." Hij eindigde meteen levendig beroep op de eensgezinde krachtsinspanning van Amsterdams ingezete nen ter bereiking van dit (loei, omdat de stad anders wordt bedreigd te niet te gaan. In ile dingsdag jl. te 's Ilage gehoudene vergadering dei- rij kscommissie voor de statistiek is vooral ter sprake geweest het door de subcommissie ontworpen verslag aan den minister van binnenlamlsche zaken, betrekkelijk de inrigting der bevolkingsregisters. In dit verslag wordt vooral ontwikkeld dat het beginsel, waarop de bestaande registers steunen, on juist is en slechts tot uitkomst oplevert dat onder de bevol king eener gemeente op de registers velen voorkomen die elders wonen, of wel, dat die registers slechts eene opsomming zijn van hen die op een bepaalden dag in (le gemeente tegen woordig waren, medegerekend dus zij die er dien dag zich ophielden zonder er te wonen, en ongerekend hen die er wo nen doch dien dag afwezig waren. Verder wordt betoogd, dat de eenige goede grondslag zou wezen de werkelijke woon plaats, en dus alleen de ingezetenen der gemeenten op (le registers te doen voorkomen. Men achtte (le vraag, waar iemand volgens het burgerlijk regt domicilie heeft, vreemd aan de statistiek der bevolking, doch men meende dat (le aan wijzingen deswegens, onverminderd de invoering van een goed stelsel, toch konden behouden blij ven. Verder achtte men eene algemeene regeling wenschelijk der verpligting van de inge zetenen tot het doen van aangifte bij verandering van woon plaats. De commissie besloot eene regeling in den geest van dit verslag te ontwerpen. Bij den aanvang der zitting wees de voorzitter, mr. J. Ackersdijck opliet gewigt der onderscheiding, hij de aan staande volkstelling, tusschen de bevolking in de kommen der gemeenten en de verspreide. De regering had, naar hij herinnerde, reeds maatregelen genomen om dat onderscheid te doen in acht nemen. Eene nadere omschrijving was echter wenschelijk, en hij was van oordeel dat men onder de kom der gemeente verstaan moet de aaneengebouwde huizen in den ruimeren zin, dat zij in elkanders nijbijheid slaan, en al leen door straten, tuinen en andere plaatsen gescheiden zijn, die als aanhangsels der woningen kunnen beschouwd worden, in tegenstelling van de door heide, boscli, weiland enz. omringde, meer verspreid en van elkaar verwijderd liggende huizen. De commissie besloot ten deze de regering voor te stel len, die onderscheiding ter kennis der gemeentebesturen te brengen. Necrologie. Te Alexandrië in Egypte is den 29 november 11. overleden, de heer J. PI. van Gent, in leven ridder der orde van den H. Gregorius, lid van den gemeenteraad te Schiedam en een dei- voornaamste kooplieden aldaar. Hij was op de terugreis van een togt naar het H. Land, werwaarts hij zich in gezelschap van twee geestelijken, den pastoor der O. L. V. kerk te Schie dam en dien der roomsch katholieke gemeente te Schevenin- gen, had begeven. Kerk- en schoolnieuws. Plet provinciaal kerkbestuur van Zuidbolland heeft de leden van den kerkeraad, met uitzondering van den predi kant, te Zuid-Beijerland, wegens verzet tegen de kerkelijke reglementen, ontslagen uit hunne betrekkingen van leden des kerkeraads. Marine en leger. De état-major van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, kom- mandant de kapitein-luitenant ter zee A. D. S. Clarkson. on langs uit Oost Indie gerepatrieerd, wordt met den 25 dezer maand op non-activiteit gesteld. Verkoopingen en aanbestedingen. Middelburg 19 december. Eene karoterij, woonhu's, schuur enz., met 16 roed. 6S ellen moesland, op den Singel tusschen de Veersche barrière en Koepoort, S no. 60, lasten f 9,77. Verkocht voor f 1325. TheiniOHseterstand. 19 dcc. 's av. 11 u. 16 gr. 20 's'morg. 7 u. 14 'smidd. 1 u. 22gr. 's av. 11 u. 24gr. 21 'smorg. 7u. 26 'smidd.lu. 36 Gemeenteraad vasa Vlissingen. Zitting van 19 december. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heeren J. P. Smith en Ruysch. Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting wordt door den heer J. A. Schmidt rapport uitgebragt, namens de commissie welke zich heeft heiast met het nazien van den staat van het maximum voor den in 1S60 door het burgerlijk armbestuur in onderscheidene omstandigheden is verieenen onderstand. Daaruit blijkt dat men. na overleg met het burgerlijk arm bestuur, over het algemeen wenscht de bepalingen te houden zoo als die voor het thans loopende jaar van kracht zijn, alleen ter uitzondering van een tweetal artikelen, terwijl men ove rigens ook eene kleine wijziging voorstelt ten einde te gemoet te komen aan in de jongste circulaire van gedeputeerde staten over dit onderwerp uitgedrukte wenschen omtrent den aan tenemen middenterm. Verder zal er ook een artikel aan toe gevoegd worden voor kleine kunstwerktuigen, als breukban den enz. tot een maximum van f 10. Een ontwerp besluit om den staat alzoo vast te stellen dooi den secretaris voorgelezen zijnde, wordt met algemeene stem men gearresteerd. Aan de orde is (le beraadslaging over een voorstel van den heer Winkelman, ondersteund door de heeren J. A. Schmidt en van Uije Pieterse, strekkende om terug te komen op het vroeger genomen besluit tot aanwijzing eener plaats voor de (laarstelling van eene vischmarkt. De voorsteller gelegenheid hekomen hebbende om dit voor stel nader toe te lichten, verklaart daartoe geleid te zijn dooi de veelvuldige bedenkingen, welke hem ter oore zijn gekomen tegen de aangewezene plaats in de Nieuwstraat. De heer Scluiltz zegt in der tijd bepaaldelijk in de meening te hebben verkeerd dat men voor die daarstelling het hooo-e gedeelte der Nieuwstraat op het oog gehad heeft. Daarom

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1