MIDDELRURGSCHE CO U R A N T. IV0- 152. Dingsdag A' 1850. 20 December. Slcmlionöiijinijctt CJinitmlanïrsclje ttjöirtgm. Deze courant verscliijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente enVlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertenticn kan geschieden tot tien,ure des morgenB. ULTGEVERS: DEGRBROEDERSABRAHAMS. Dè prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte, doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. KEMI§GETOiC}. SLUITING DER JAGT OP KLEIN WILD. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de sluiting der jagt op klein wild, met uitzonde ring van die op houtsnippen (ook met schietgeweer), in deze provincie, door gedeputeerde staten voor dit jaar bepaald is op zaturdag den een en dertigsten december aanstaande; met zonsondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aan plakking gezonden worden. Middelburg den 13 december 1S59. De commissaris des konings voornoemd, S. YAN HEEMSTRA. Middelburg 19 december. De in de laatste dagen ingevallen vrij hevige vorst was gis teren reeds oorzaak dat de hollandsche post, welke in den regel ten 5 ure hier aankomt, eerst des middernachts arriveer de, zoo dat de brieven en dagbladen niet voor heden morgen zijn uitgereikt. Aan het veer van Gorishoek was reeds zeer veel drijf ijs. Heden middag is de post eerst ten 3-J ure van Bergen op Zoom vertrokken en zal dus niet voor zeer laat, of indien de overtogtbij Gorishoek niet meer bij avond kan plaats hebben, eerst morgen middag kimnen aankomen. De stoomboot van Middelburg op Rotterdam heeft vrijdag hare dienst van Rotterdam herwaarts nog kunnen volvoeren, doch de zaturdag van hier vertrokkene kon het door het vele drijfijs niet verder dan tot Willemstad brengen, van waar zij is geretourneerd. Aan de stoomboot Stad Ylissingen was het nog met moeite gelukt zaturdag de reis van Rotterdam naar Vlissingen te volbrengen. De rotterdamsclie dagbladen melden dat de rivier de Maas voor die stad zaturdag vol drijfijs was, zoo dat de scheepvaart geheel gestremd is. Ook in den Rijn moet zich nog al drijfijs vertoonen, zoo dat men reeds vrij dag middag is begonnen met de schipbrug voor Arnhem af te breken. De gierbrug te Nijmegen nam men om de zelfde reden reeds vrijdag voor middag weg. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter inzage een exemplaar van het G9e nommer der Gesetz Samm- lung für das Ivönigreich Hannover, houdende veranderingen in het tarief van het tolverbond, welke met tjanuarij 1860 zullen ingevoerd worden, benevens eene opgaaf betrekkelijk den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje en Ier land over de maand en de tien maanden geëindigd 31 Octo ber 1859. Tot vervulling der vacature van lid van de tweede kamer der staten generaal, door het overlijden van den heer H.Stolte in het hoofdkiesdistrict Arasterdam ontstaan, is door de kies- vereeniging De grondwet tot kandidaat gesteld de heer mr. J. Heemskerk Az., lid van de arrondissements regtbank te Am sterdam, van de provinciale staten van Noordholland en van den arasterdamschen gemeenteraad, en door de kiesvereeni- ging Amsterdam de heer W. Poolman, laatst president van de factory der Nederlandsche handelmaatschappij in Oost In- die. Z. K. H. prins Frederikder Nederlanden is vrijdag van zij ne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik worden tegen de helft der volgende maand in de residentie terug verwacht. De plegtige opening van den spoorweg tusschen Mainz en Keulen heeft den 18 dezer plaats gehad. Uit 'sHertogenbosch schrijft men van 15 dezer: Gisteren is uit het beestenspel van Rannes een wolf los gebroken, die na eenige oogehblikken door de stad gerend te hebben, den koers naar Rosmalen heeft voortgezet. De maréchaussees zijn heden uitgerukt om het dier te dooden. Door de te 'sllertogenbosch ge vestigde afdeelingen van de Noordbrabantsche maatschappij ter bevordering van nijver heid en van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid is besloten tot het houden eener neder landsche tentoonstelling van voortbrengselen van landbouw, werktuigen en gereedschappen voor landbouw, vee, pluim gedierte enz., binnen die gemeente in september I860. Het bestuur stelt zich voor door ruime uitloving van prij - zen en premien, welke zullen bestaan in werktuigen, aan te koopen uit de ten toon gestelde, medailles, geldelijke beloo ningen enz., den wedijver op te wekken. Bij dezer dagen rondgezondene circulairen is de medewerking van belangheb benden tot het bereiken van dit nuttige doel reeds bij voor raad ingeroepen. Volgens berigt uit Vlaardingen zijn door de 97 ter zoutlia- ring-visscherij uit Noord- en Zuidholland uitgeruste schepen aangebragt 1659 lasten haring, zijnde ruim 400 lasten meer dan in het vorige jaar, maar ruim 900 last minder dan in 1856. Ofschoon dus de uitslag niet gunstig kan genoemd worden, is de hooge prijs veel te gemoet gekomen aan de over het alge meen nadeelige rekeningen der reederijen. Benoemingen en besluiten. vreemde ridderorden. Vergund aan jhr. II. P. de Koek, luitenant ter zee der le. klasse, het aannemen en dra gen der versierselen van ridder der 4e. klasse (officier) der orde van Medjidié van Turkye; aan A. W. baron van Aylva van Pallandt, opperkamerheer enz., die van groot officier der Leopoldsorde van Belgie. koloniën. Eervol ontslag verleend op verzoek en met pensioen aan E. de Waal, laatstelijk directeur der middelen en domeinen in Nederlandsch Indie, en J.B.Thörig, gewezen commies, ontvanger enz. te Siboga (Sumatras West-kust.) consulaten. Erkend als consul van Belgie te Harlingen de lieer Y. Rodenhuis. H.erk- en schoolnieirws. Men meldt uit Yerseke 11 december. Wij hadden heden het genoegen de hier bestaande vacature bij de hervormde gemeente vervuld te zien. De beroepen leeraar J. G. Simon Thomas, van Zoutelande tot ons overgekomen, aanvaardde zijne bediening, na daarin bevestigd te zijn door den heer A. Slotemaker Cz. pred. te Middelburg, bij vriendelijken afstand van den consulent den heer J. A. C. Nonliebel, pred. te Wemeldinge. Marine en leger. Men meldt ons uit 's Ilage het volgendeNaar men ver neemt zou Z. M., op voorstel van den minister van oorlog bepaald hebben, dat er. uitgenomen in eenige kleine garni zoenen, zoo als Bath bij voorbeeld, het volgende jaar geene gavnizoens-verwisselingen onder de troepen van het leger zul len plaats grijpen. Dien ten gevolge zal ook de te Utrecht te huis behoorende compagnie veldartillerie die alhier onder be vel van den kapitein van Lijnden garnizoen houdt, nog een jaar in de residentie verblijven. Qostindisclie koloniën. De gewone berigten welke thans zijn ontvangen, loopende tot 24 october, bevestigen volkomen dat er niets waar is van het onrustbarende, waarvan in eene vroegere depecbe over Londen is melding gemaakt. Alleen blijkt dat aanleiding tot die geruchten kan gegeven hebben een door den Javabode medegedeeld berigt, dat ook in Batavia geruchten verspreid waren van minder geruststellenden aard. Genoemd dagblad deed daarbij echter nadrukkelijk uitkomen dat het er alleen melding van maakte, om ze voor valsch en verzonnen te ver klaren, en bij gevolg zoo wel te voorkomen dat zij verder ingang vonden, als de aandacht van de regering en de policie op liet uitstrooijen dier praatjes te vestigen. Ten aanzien van een beweerden opstand in Banda. komt alles even zeer neder op een onbekookt plan van een viertal gevangene inlanders. Blijkens de bekendmakingen, voorkomende in de java- sclie couranten van 21 julij 1S55, no. 32, is, naar aanleiding van de steeds toenemende behoefte aan goede leer- en leesboe ken voor den Javaan, door het gouvernement eene premie en een gouden eerepenning uitgeloofd aan hem die, onder zekere voorwaarden, zoodanig boek zou vervaardigen. Aangemoedigd door deze toezegging, heeft onder anderen zekere Javaan radhen bagoes Moedjarad. gewezen leerling van den javaanschen taalkundige C. Gericke, en daarna ja- vaansche schrijver ter algemeene secretarie, thans te Soerakarta aanwezig, onder den titel van „Gemakkelijke oefeningen in de meetkunde," vervaardigd eene vertaling in het javaansch van de elf eerste zamenspraken der volksmeeikunde, uitge geven door de Maatschappij tot nut van 't algemeen. Dit werkje voldoet haar het oordeel van verschillende des kundigen geheel aan de bedoeling en is door de regering goedgekeurd. Ter landsdrukkerij zullen daarvan 450 exemplaren worden gedrukt, en tegen den prijs van 13 cents per exemplaar voor het algemeen verkrijgbaar gesteld worden. Men meldt uit Macasser dd. 2 october: Bij de vloot is alles wel, alleen heeft men aan boord van de Medusa het verlies te betreuren van den heer J. J. F. A. El ders, officier der administratie 2e klasse, die op het Noord Ei land in straat Saleijer is begraven. Van Boni kan weinig gemeld worden, alleen was er in de laatste dagen sprake om Signy te attakeren; ook wilde men weten dat er plan tot toenadering bestond, van den kant der koningin van Boni; Signy alleen zou zich daartegen verzetten. Om de noord van Macasser zijn steeds kleine expeditien in de nabijheid van Maros en andere noorder districten. De gezondheid des legers is gunstig te noemen. De kolonel Staring heeft het kommandement der expeditie, voor het gedeelte der zeeniagt, overgegeven aan den kapitein-luitenant ter zee Westerouen van Meeteren, kommandant der schroefkorvet Medusa. Volgens berigten, loopende tot 28 september jl., nam de stand van zaken in de palembaugsche bovenlanden meer en meer eene rustige wending. In de wester-afdeeling van Borneo is zekere Malei jer, Mohammed genaamd, ter zake van opligting en bedrog, met vier priesters, die hem daarin behulpzaam waren, gearresteerd. Een naauwkeurig onderzoek, betreffende het bedrijf dier lieden, had geen bewijs opgeleverd dat dit met de staatkun dige aangelegenheden in verband stond. De jongste berigten omtrent Boni melden, dat verwar ring en tweedragt aldaar ten top waren gestegen. Op den 19 september jl. deelde Aroe Palakka aan den militairen kommandant te Boutham mede, uit eene goede bron vernomen te hebben, dat kort te voren een zendeling van den broeder der koningin van Boni te Bekeroe (Sandja) was aangekomen, die den doeloeng van Talloeng Limpoka en den soelewatang van Boelo Boelo opriep om te helpen, als behoorende tot de weinige lieden waarop de koningin nog vertrouwde. Bij haven liadat kon zij geen raad meer inwinnen, en nog veel minder bij haren zwager, den broeder van den overleden koning van Boni, Aroeng Oedjoeng, die de koningin niet meer had ontmoet sedert de hoofdplaats

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1