MIDDELRURGSCHE COURANT. r 150. Donderdag 1859. 15 December, öimtcnLmDscl]e tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is J 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; vau huwelijks, geboorte of doodbekendma- kiagea enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. .TIi<|<£etbur{( decüBcnber. De tweede kamer der staten generaal is tot uadere oproeping uiteengegaan, nadat gisteren in eene zeer langdurige avond zitting door haar nog waren aangenomen hoofdstuk XII der staatsbegrooting (onvoorziene uitgaven) met algeineene. en de wet op de middelen tot dekking der staatsuitgaven, met 43 tegen 9 stemmen. Heden voormiddag heeft voor het huis van burgerlijkeen militaire verzekering alhier plaats gehad de openlijke afstraffing van zes militairen, waarvan vier (zijnde een korporaal en drie soldaten) zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal eu ledier zake respectievelijk veroordeeld waren.de korporaal tot twee ja- reu correct ioueeie gevangeuisstraf eu de soldaten elk tot een jaar kruiwageustraf, en voorts alle vier met vervallen verklaring van den militairen stand. De beide overigen hadden zich aan desertie schuldig gemaakt en zijn te dier zake veroordeeld tot zes maanden correctioueele gevangenisstraf, met afneming der coearde voor den tijd van een jaar. De voordragt voor cenen commissaris over de wisselbank bestaat uit de heeren Joh. van der Leyé, A. H.G. Fokker en jhr. W. R. Boddaert. Aangaande den in de garaneine fabriek onlangs gewonden jongeling vernemen wij, dat zijn toestand voldoende is en voor het oogenblik geene ongerustheid baart. Zijne genezing blijft echter nog van veel dat niet vooruit te zien is afhankelijk. De thans over Triest outvangene depeches uit Batavia van 24 oclober jl. bevestigen geenszins de onlangs door dp Nieuwe rotterdamsehe courant medegedeelde ongunstige berigten. Ter openbare teregtzitting van burgerlijke zaken, van liet provinciaal geregtshof in Zeeland op gisteren, beeft do heer mr. J. G. de Backer, thans kautonregter te Cortgene, bij koninklijk besluit van (i november jl., benoemd tot regter in de arrondisse- ments regtbank te Goes, als 2oodanigafgelegd de eeden, zoo als die bij art. 29 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie zijn voorgeschreven. Blijkens provinciaal blad no. 107, hetwelk betrekking heeft op den aanvang der werkzaamheden voor de ligting der nationale militie van I860, zullen tie zittingen van den militie-raad alhier geopend worden, de eerste op 6 februarij, de tweede op 19 maart, de derde op 11 april, en de vierde op 2S april 1860, Heden voormiddag is ter reede van Viissingen gearriveerd Z. M. stoomschip Cycloop, komende van Willemsoord, met een aldaar nieuw gebouwd lichtschip, hetwelk te Viissingen verder zal worden in orde ge brag t. In de gemeenteraadsvergadering van Goes, op maandag avond, hebben de discussien voornamelijk geloopen over de vraag, of men bij algemeene polieie-verordening de vaccine ver- pligtend kan stellen. In afwachting eener beslissing omtrent dit gewigtig punt, is besloten in de verordening op het openbaar onderwijs, de bepaling te behouden, dat geene andere kinderen dan die gevac cineerd zijn of de kinderziekte gehad hebben, op de scholen zullen worden toegelaten. Het weekblad van het regt no. 2110, bevat, een arrest, van den hoogenraad der Nederlanden, van 13 december II., dat wij om het hoogst belangrijke der daarbij besliste kwestie, waarom trent. bij de notarissen het meest uiteenloopend verschil van gevoelen bestond, kortelijk aan onze lezers mededeelen. Het goid de vraag of wanneer bij het overlijden van een der echtgeuooten,indien er minderjarige kinderen overblijven, de overblijvende echtgenoot verzuimt, binnen drie maanden na het overlijden, eenen inventaris le'doen opmaken van de goede ren welke de gemeenschap uitmaken, en de gemeenschap ten gevolge van dat verzuim voortduurt in het voordeel der minder jarigen, doch nimmer in hun nadeel in zoodanig geval eerie erfenis, na het overlijden van den eenen echtgenoot, aan den andereu opgekomen, al dan niet inde gemeenschap valt? De hoogeraad heeft, die vraag bevestigend beantwoord en beslist, dal, ten gevolge van dat verzuim de gemeenschap voort duurt, even als of die door het overlijden uiet ontbonden ware, met dat onderscheid alleen, dat die voortduring nimmer in nadeel der minderjarigen strekken kandat bij gevolg, vermits naar aanleiding van art. 175 B. W. in de gemeenschap vallen alle door de echtgeuooten verkregen erfenissen, eveneens tot die voortdurende gemeenschap behooren de nalatenschappen na het overlijden van den eenen echtgenoot opgekomen aan den anderen. Z. M. de koning is jl. zondag namiddag, van het Loo in de residentie teruggekeerd. De oostcnrijksche prinses over wier verloving met den prins van Oranje, volgens een door de Augsburger algemeine Zei- tung verspreid gerucht, gedurende de aanwezigheid van dien prins te Weenen zou onderhandeld zijn. is de aartshertogin Maria Theresia, oudste dochter van den aartshertog Albrecht, gouverneur generaal van Hongarije. Die prinses is den 15 julij 1S45 geboren, de prins den 4 september 1840. Naar men verneemt zijn te Amsterdam berigten uil Berlijn ontvangen, inhoudende dat. Z. K. H. prins Erederik eenigzins ongesteld is geworden, zoo dat zijne komst in de residentie, die op jl. maandag was bepaald, vooreerst, is uitgesteld. Men verneemt dat de baron d'André, fransch gezant bij het nederlandsche hof, uit die betrekking is teruggeroepen en bin nen kort als zoodanig zal worden vervangen door den graaf de Sartiges. Het aanzetten van sneeuw aan de boeven van paarden, dat. even hinderlijk als gevaarlijk is, kan volgens deNeueland- wirthschaftliche Zeitung, worden voorkomen door de hoeven der paarden, voor liet van stal gaan met zeep te besmeren. Binnen weinige dagen zal de Amerikaan I^owe den overt ogt wagen naar Europa, door middel van zijn nieuwen luchtballon, de City of New York. Hij is voornemens dien op te vullen met eene gassoort van zijne vinding, die veel goedkooper eu doel treffender is, dan de lot nu toe gebezigde, en welke hij groolcn- deels uit water bereidt. De koene luchtreiziger maakt eiken togt dienstbaar aan de wetenschap, en heeft zelfs den afgrijselijkst en dood getrot seerd, om zijnen kunstbroeders te bewijzen, dat men een licht, in de boot kan plaatsen, of daarin gerust een sigaar kan rooken, zonder den ballon te beschadigen of te doen barsten. Hernoem 5 EDgsj ja en tBesfiundem. leger. Benoemd bij het. Ie regemeut veldartillerie tot. 2den luitenant de kadet J. C. W. R. T. Baud, en bij het. corps inge nieurs. mineurs en sappeurs tot 2den luitenant de kadet R. Sturms. Overgeplaatst, de kapitein jhr. II. G. E. Leyssius, van het 7de regement infanterie, bij het regemeut grenadiers en jagers. vreemde ridderorden. Vergunning verleend aan A. W. E. graaf van Bijlandt, tot het aannemen der onderscheidings- teekenen van de orde van den Roodcu Adelaar 4de klasse van Truissen. IkerZt- ejs scSaouiaiiesBWs. Door den 'oreeden kerkeraadder nederduitsche hervormde ge meente te Ut recht, is gisteren uit hel vroeger medegedeelde drie tal beroepen tot predikant de heer J C.Verhoeff, te Amersfoort. liet klassikaal bestuur van Heeren veen heeft in zijne vergadering van 30 november den lieer G. J. Gobius du Sart, predikant te St. Jansga, wegens het niet willen laten zingen der evangelische gezangen, voor den tijd van vier weken in zijne bediening geschorst. Op den 10 dezer is door den districts-schoolopzieuer te Hoorn, op plegtige wijze de aldaar nieuw opgerigte normaal school tot aankweeking van hulponderwijzers geopend. llarcne en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen De admiraal van Wasse- naer, onder bevel van den kapitein ter zee R. van Voss, is den 11 dezer te Cherbourg aangekomen. Alles was wel aan boord. Dagelijks gaat een groot aantal onderofficieren, korpo raals en manschappen van het leger naar het koloniaal werf depot te Harderwijk over, die bij het leger in Nederlandsch Iudie worden overgeplaatst. Overeenkomstig het bepaalde bij koninklijk besluit van 19 november 1844, no. 46, is aan de volgende generaals, hoofd en verdere officieren magtjging verleend, om het. cijfer en het daarbij bedoeld, vroeger aan hen uitgereikt onderscheidings- teeken. te doen verwisselen, alsdat. van XL in XLV, aan de luit.-generaals H. F. K. üuyeker, jhr. C. W.J. Storm de Grave, jhr. C. D. P. Singcndonck, gen.-maj L. J. E. W. baron van Boecop eu J. D. Delpratden inspecteur van degeneeskundige dienst der landmagt L. P. J. Snabilié, den lsten offic. van ge- zondh. 2e kl. C. ,M. L. Rieber, den apot h. 2e kl. J. VV. deBle- court en den apoth. 2e kl. J. 1'. J. van den Eisacker; van XXXV in XL, de kolonels J. E. van Hoey Schildhouwer, G. A. van Kerkwijk; luit.-kolonels P. A. Beelaerts van Blokland J. H. L. Rijstcr'oorgli en J. van der Meij. en den intendant 2e k). P YVaaiforl; van XXX in XXXV: gener.-maj. J. G. Wilbren- ninckkol. C. J. JG of fin luit.-kolonels L. A. C. de Bock, J, VY. Blanken; majoors D. A. du Cloud, L. R. van Leeuwen kapiteins jhr. U. J. J. A. C. YYentbolt, W. ML Visser, J. E. L. Prins en K. van der Hart; eersten offic. van gezond!). 2e kl. G. A. Baurn en offic. van gezondh. 2e kl. F. Ilarbaurvan XXV in XXX: kolonels W. J. Knoop en J H. Engelbregtluit.-kol. A. YY. van Dionantmajoors: A. C. A. Scliönstedt.N. Mac Leod, L. G. Worbert, C. D. van Naersseu. P. C. de Wiese, J. P. Doelen, IC. A. W. von .Leschen, L. E. Tiesselink, H. J. van Nouhuys, 13. H. Erackers, L. C. Bodmer, A. Pacts, F. W. Hirschmann, G. G. Staring, J. II. Schuak, A. H.Adam en B. C. Winkel; kapiteins: B. Ij Rappard,N. G. Loticlrtus, G. L. H. Wcinhagen, W. A. T. Eröwein, A.S. Willehraus, J. II. Boombergen en J. G. Uusser de Barenne, en den kapit.-kwar- tierm. YY. P. J. Knibbele; van XX in XXV: kapiteins C. G. Kraijenhoff van de Leur, J.aP. W. van Cattenburcb. J. C. R. Ridder, P. Sodenkamp, J. J. D.Sikkeus, A. H. Mommers, W. Peller, J. P. Kempers, 11. C. L. Blaauw, jhr. D. C. M. Hooft, B. van Rijswijk en A. W. Muysken; ritmeester jhr. \V. E.Tin- dal onrier-intend. 2e kl. E. A. A. J. de lioy van Zuidewyu en J. A. Rijgerbos Ouwens; den offic. van gezondh. 2e kl. J. Wortmari; den paardenarts le kl. A. J. de Bruyn. Cï5Br«erü:j2ie sÉtazseü. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 11 dezer: J. van Wel, we- duwn. 42 j. met G. Hoogervorst, wed. 46 j. U'. van Mannekus, jm. 33 j. metE. D. den Bouwmeester, jd. 27 j. Viissingen van 3 tot 10 december. Gehuwd: E.G. II. Hornbostel, jm 36 jmet J. Uyltenhoo- ven, wed. van K. H. A. Machielsen, 34 j. M. L. Grishaver, jm. i 25 j. met E. de Beer. jd. 19 j. Bevallen: A. Suvaal geb. Kraijenkamp, z. L Schueringgeb. van Sluys, z. M. J. ten Hacken geb. Misdoni, z. A. Kries geb. Groen, z. A. J. Jansen geb: van Dierendonck, d. 1'. Haruniei- jer geb. Bommeljé, d. Overleden J. M. Raamsdonk, d. 17 d. YV. Zijnen.jm. 39 j. C. S. Mars, wed. van J. G. LI. Riepenhausen, 66 j. J. Rhoda, jm. 29 j. C Pij peling, d. 10 w. M. Wisse, d, 14d. P. M. Mos, d. 6 vv. D. van Lange, vrouw van A. Kalkman, 44 j.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1