MIDDELRURGSCHE COURANT. r 149. Dingsdag 1859. 13 December. öinncrtUmüscln? tijöirtgm. ••''A s J Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- fea geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post/ 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingcn enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. nitldelburg 13 december. Heden namiddag omstreeks half drie ure is van de werf De volharding met het beste gevolg te water gelaten het barkschip Burgemeester van Middelburg, groot 750 ton, aldaar gebouwd voor eene reederij waarvan boekhouders zijn de heeren den Bouwmeester, Borsius van der Leije. De heden door diakenen der evangelisch luthersche gemeente alhier gehoudene collecte aan de huizen der ingezetenen heeft omstreeks f260 opgebragt. Hoofdstuk X der staatsbegrooting (departement van oor log) is heden door de tweede kamer met 40 tegen 23 stemmen aangenomen. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaandedes namiddags ten één uur, weder eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld worden: missive van gedeputeerde staten, goedkeuring gemeente-reke ning 1858; idem raadsbesluit jaarwedde hulponderwijzers; idem bedenkingen verordening schutten vau veemissiven van de plaatselijke schoolcommissie en van commissarissen wissel bank, voordragten missive van het burgerlijk armbestuur, voordragt maximum onderstand I860; circulaire Wevering te Haarlem, registers plaatselijke belasting; voordragt van burge meester en wethouders, onderhandsche verhuring gebouwen weverij. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden voormid dag uitspraak gedaan in de jl. zaturdag aldaar behandelde zaak te^en O. van Nieuwenhuizen, slagter te Brouwershaven, be schuldigd van diefstal van eene vaars uit eene weide onder Dui- vendijke. Nadat ter teregtzittiug vijftien getuigen gehoord waren (ter wijl één wettig verhinderd was) heeft het openbaar ministerie geconcludeerd tot schuldig verklaring van den beschuldigde aan het hem te laste gelegde feit en veroordeeling, overeenkom stig art. 388 wetboek van strafregt, tot eene tuchthuisstraf van vijf tot tien jaren en de kosten. De heer mr. D. A. Bcrdeuis van Berlekom, die zich ambts halve belastte met de verdediging des beschuldigden (door w ieu het feit volstandig werd ontkend) concludeerde daarentegen tot vrijspraak, opgrond van gebrek aan bewijs. Bij zijn arrest van heden heeft het hof zich daarmede ver- eenigd, dewijl wel is waar belangrijke vermoedens tegen den beschuldigde zijn gerezen, doch zijne schuldpiigtigheid niet wettig en overtuigend is bewezen. Hij is derhalve vrijgesproken en onmiddelijk in vrijheid ge steld De gemeenteraad van Kattendijke c. a. heeft besloten ook een adres aan de eerste kamer te zenden, ter ondersteuning van het wetsontwerp omtrent de spoorwegen. Dit voorbeeld zal waarschijnlijk door meerdere gemeentebesturen van Zuidbeve- land gevolgd worden. Ook uit Neuzen meldt men ons, dat ter zelfder zake een adres heeft gecirculeerd. In de vergadering van het departement der Maatschappij tot nut van't algemeen, 11. dingsdag te Zierikzee gehouden, werd aan de schippers G. v.d. Linde en J. Verschuur, ieder eene zil veren medaille uitgereikt en aan de overige bemanuing hunner vaartuigen getuigschriften toegezegd, voor het met gevaar huns levens verleenen van hulp aan een in nood verkeerend vaartuig op 8 februarij dezes jaars. De president, de beerde Bruyn de Neve Moll, hield daarbij eene toepasselijke aanspraak,die op alle aanwezigen diepen indruk maakte. De belgische dagbladen hebben zich over onze spoorweg plannen nagenoeg niet uitgelaten, gedurende den tijd dat het daarop betrekking hebbende wetsontwerp bij de tweede kamer in behandeling was en er alzoo nog hoop op verwerping be stond, wel overtuigd dat de klagten van hunne zijde slechts argumenten in het voordeel der wet konden zijn. Nu zich echter dat deel der wetgevende magt ten gunste der wet heeft verklaard en eene aanneming door de eerste kamer mede voor waarschijnlijk kan worden gehouden, verheffen die dagbladen als om strijd hunne stem, om de nadeelen te scbet« sen, welke door het tot stand komen van de zeeuwsch-duitsche lijn aan den handel van Belgie en in het bijzonder aan dien van Antwerpen zal worden toegebragt, en aan te toonen dat vooral de transitohandel, te regt van zoo veel belang geacht, zich van Antwerpen naar Vlissingen zal verplaatsen. Le précurseur d'Anvers en bet Handelsblad van Antwerpe n hebben als het ware het sein gegeven tot ontboezemingen van vrees, dat door een aantal dagbladen is beantwoord. Een arti kel uit laatstgenoemd blad laten wij als een staaltje volgen VAN VLISSINGEN NAAR DTJITSCHLAND. /Terwijl het belgische parlement zijnen tijd verkwist aan kijverijenover klerikaal en liberaal, zegt heel te regt een gentsch blad, zetten onze nederlandsche geburen stillekeus hunnen weg voort, om verbeteringen te brengen in de wetgeving, in de belastingen, in handel en nijverheid. En zij gaan voorwaarts zonder rumoer en zonder gerucht, en zonder de aandacht op te wekken, zelfs van hen, die er het meeste belang by zouden hebben. Nederland stemt eene wet, waarvan de gevolgen onbereken baar kunnen zijn voor Belgie; en in Belgie hoeveel meuschen zijn er, die er in het minste hebben acht op geslagen? De ontworpen ijzeren banen, vooral de zeeuwsche lijn, zullen voor doel en gevolg hebben, Antwerpen eene geduchte, mis schien eene dooder.de concurrentie aan te doen, waut hetgeen men verhoopt, is, zoo als een redenaar in de tweede kamer zegde, langs eenen andereu weg terug te bekomen, hetgeeuonze voorouders met het sluiten der Schelde verkregen hadden. En inderdaad, indien men eenen oogopslag op de kaart werpt, zal men onmiddellijk begrijpen hoe hedreigend voor Antwerpen de ontworpen zeeuwsche lijn voorkomt. Antwerpen is zijnen bloei verschuldigd aan zijne ligging op den oever der Scheide, Vlissingen ligt eveneens op den oever van dezen stroom, en heeft op de belgische stad dit voordeel, onmiddellijk aan de Noordzee te palen, en vervolgeus al de ongemakken, gevaren, tijdverlies en belemmeringen voor de scheepvaart niet op te leveren, welke een noodzakelijk gevolg zijn der rivier-bevaring. Maar Antwerpen is tegen Vlissingen begunstigd door zijn onmiddellijk verband met Duitschland eu geheel het vaste land; onze handelsmetropool is als een bruggenhoofd voor geheel Oost-Europa, terwijl Vlissingen ongenaakbaar is te lande, verloren als het ligt tusschen al de vertakkingen van de Oosler- en Wester-Schelde. De op te lossen kwestie voor de Nederlanders was dus deze om Vlissingen al zijne voordeelen tegen Antwerpen te behou den, en die zeestad ten zelfden tijde te ontmaken van al de kluisters, die haar omgaven. Die kwestie wordt door het wetsontwerp opgelost; want er is spraak van niet min noch meer dan de zeeuwsche eilanden aan Noordbraband te verbinden met eenen ijzeren weg, dwars over de Ooster-Schelde en de andere riviertakken, welke thans die provincie verdeelen. Reeds met den aanstaanden zomer zullen de werken aange vangen worden, en zal men beginnen aan den dam tusschen Ossendrecht en Bath, die eene lengte zal hebben van omtrent, twee uren, en de eerste toenadering zal daarstellen tusschen Zeeland en Noord-Braband." Met betrekking tot den Stade-tol, waarover in lang niet werd gesproken, is thans vernomen dat de belgische regering den 25 uovember jl. het op 15 januarij 1842 tusschen Hanno ver en Belgie gesloten traktaat van scheepvaart heeft opgezegd Sedert 1848 werd het verdrag van jaar tot jaar verlengd. Art. 10 bepaalt dat Belgie den tol, dien hannoversche schepen op de Schelde aan Nederland betalen, teruggeeft, waarvoor in art. 9 eene verlaging van den Stade-tol voor zekere belgische produc ten is vastgesteld. Deze gunstige bepaling werd te Brussel als niet voldoende aangemerkt. Het thans opgezegde traktaat houdt den 25 februarij 1861 op van kracht te zijn. Het engel- sche loopt met 1860 af. De regtsgeleerden van de kroon heb ben onlangs hun rapport daarover ingediend, dat echter door lord John Russell nog niet is beantwoord. Dezer dagen werd gezegd dat die regtsgeleerden zich in beginsel tegen Hanno ver verklaard, doch aan deze mogendheid een schadeloosstel ling toegekend hebben. De debatten in het parlement zullen deze zaak ophelderen. Tusschen Belgie en Hannover wordt thans over het maken van andere schikkingen onderhandeld. Uit Weenen wordt van jl. dingsdag gemeld dat den dag te voren ter éere van den prins van Oranje, eene luisterrijke hof- jagt is gehouden in het keizerlijk domein te Hoütscn. De kei zer, vergezeld van den prins van Oranje, de aartshertogen Frans Karei, Lodewijk Victor, Reinier, Jozef, den hertog van Mo dena en den prins van Wasa, vele generaals en andere voorna me personen, is ten zes ure met een bijzonderen trein over Göding naar Holitsch in Hongarije vertrokken. Des avonds ten 7 ure is de stoet van daar in de hoofdstad teruggekeerd, en daarna heeft baron van Heeckeren, nederlandsch gezant bij het oostenrijksche hof, een prachtig feest gegeven ter eere van den prins, hetwelk werd bijgewoond door aartshertog Wilhelm, graaf Creuneville, adjudant generaal des keizers, al de ministers en vele generaals. Z. K. H. prins Erederik wordt in het begin der volgende week van. Berliju in de residentie terug verwacht. Wij vernemen thans met zekerheid dat er voor den heer mr. P. A. Sander bijzondere redenen bestaan, om zich bij de aan staande verkiezing voor de tweede kamer der staten generaal op den 27 december e. k. niet weder verkiesbaar te stellen. Men leest in het Handelsblad In eene particuliere correspondentie uit 's Hage, voorko mende in L'Indépendance beige van 6 dezer, wordt als reden van weigering der aanvrage om verlenging van den termijn voor de concessie der Borueo-onderneming opgegeven, dat men zich tot. engelsche kapitalisten zonde gewend hebben, om het voor de Borneo maatschappij benoodigde kapitaal te bekomen. Wij zijn door den heer E. H. van Vlissingen geautoriseerd te berigten, dat dit uitstrooisel ten eenenmale ongegrond is. Er is noch door hem, noch door iemand van zijueutwege, eenigeaan vrage bij engelsche kapitalisten gedaan. Na het vertrek van mevrouw Ristori uit Amsterdam,werd door enkele dagbladen medegedeeld dat zij in den loop van den winter eu wel omstreeks februarij terug zou komen. Thans heeft, de Amsterdamscbe courant uit goede bron vernomen dat de groote tragédienne bet voornemen heeftom weder in junij des volgenden jaars aldaar voorstellingen te geven, en zich te dien einde reeds bij eigenhandige missive tol den burgemeester heeft gewend, om de noodige vrijheid tot het geven van voor stellingen in den grooten schouwburg in junij te bekomen. Uit Luxemburg wordt gemeld dat den 5 dezer bij de staten een nieuw ontwerp op de drukpers is ingediend, dat slechts eenige niets beduidende veranderingen in het tegenwoordig nog van krachtzijnde stelsel brengt. De minister van justitie heeft tot vergoelijking van het gedrag der regering te kennen gegeven, dat zij trouw wil blijven aan den geest van het bonds- besluit betreffende deze aangelegenheid. Men kan zich de teleurstelling voorstellen, die de indiening van zoodanig ont werp veroorzaakte. Nader wordt gemeld dat in de avondzitting van G december

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1