MIDDELBÜRGSCHE COURANT. crd, N» i 57. Donderdag 1859. 8 December. fv s. Avé A VV 'A i;':- jV -~r A j I S'- Deze courant verschijnt des dingsdft^èdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- jjen geschiedt de .uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is J 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure deS morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdoa avond 8 ure. Öinmnlcmuéclie tijömgrit. VSEiiLiSelSjiipg- S descjBaüjear. In de zitting van de tweede kamer der staten generaal van heden is hoofdstuk VI en VII der staatsbegrooting voor IS60 (hervormde en roomsch katholieke eeredienst) aangenomen respectievelijk met 54 tegen4 en 5 stemmen. Een 17jarige jongeling, werkzaam in de machinekamer der garancinefabriek, in de Nieuwe oosterschestraat alhier, had gisteren namiddag het ongeluk dat zijne kleederen door dp ma chine gevat en hij zelf medegesleept werd. Hij bekwam daarbij belangrijke verwondingen, en vooral het achterlijf werd voor een groot deel ontvleescht. Wij vernemen inlusschen dat, wanneer het zich bevestigt dat geene bepaalde inwendige beleediging heeft plaats gehad, de toestand van den lijder geenszins hopeloos is. Nadat de lijder door den heer H. F. Haman, chirurgijn alhier, aanvankelijk op zorgvuldige wijze was behandeld, is hij gisteren avond naar het burger gasthuis vervoerd. Ten gevolge der nieuwe regeling van de zaken der Maat schappij van weldadigheid, zijn, blijkens proces verbaal van verkiezing, opgemaakt in de zitting der subcommissie van den 6 dezer, door de alhier gevestigde afdeeling tot leden van het afdeelings bes tuur benoemd, de heerenjhr. W. H, de Jonge, J. van der Leyé, D. J. van der Horst Serlé, N. Verhulst Wz., jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys en J. P. van Visvliet, allen leden der nu ontbondene subcommissie. Het adres van ingezetenen dezer gemeente, dat gedurende verscheidene dagen in het concertgebouw ter teekening heeft gelegen, is heden voorzien van nagenoeg 600 handteekeningen aan de eerste kamer opgezonden. Het adres van ingezetenen der voormalige plattelandsge - meenten ligt nog tot morgen avond bij de heereu J. C. W. Allorffer ter teekening. Ter teregtzitting der arrondissements regtbank alhier, zou den heden de pleidooijen gehouden worden in de bereids vroe ger door ons vermelde zaak van de koloniale bank van Enge land tegen jhr. W. R. Boddaert alhier. Zulks is echter thans uitgesteld tot 25 januarij. Bij beschikkingen van 5 dezer is door den minister van bin- nenlandsche zaken bepaald dat de verkiezingen van leden van de tweede kamer der staten generaal in de hoofdkiesdistricten Amsterdam en Dordrecht, ter vervanging van de heeren li. Stolte, overleden, en mr. P. A. Sander, benoemd raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zuidholland, zullen plaats hebben op dingsdag 27 dezer, en de herstemming, zoo noodig, op 10 januarij 1860. De kerkeraad van Leyden heeft zich bij adres tot den minis ter van financiën gewend, met verzoek dat de plaatselijke accijnsen op den sterken drank geheel mogten worden vervan gen door eenealgemeene rijksbelasting, voor alle plaatsen gelijk. De kerkeraad wijst er op, dat buiten de poorten van Leyden, waar de drank goedkooper is dan in de stad, dronkaards ge vormd worden en dat van daar wanorde en onzedelijkheid uit gaan. Ten slotte verzoekt de kerkeraad den minister, om het tarief der dienstbodenbelasting zoodanig te wijzigen, dat geene dienstmeisjes van 18 jaren om de verhooging der belasting ont slagen kunnen worden. De kerkeraad gelooft dat hiermede reeds veel in het belang der zedelijkheid zou gedaan zijn. Generaal Gunkel is maandag nacht in het huis van arrest te 's Graveuhage gestorven, na de ontvangst van de heilige sacramenten der stervenden. Men verneemt uit Munchen, dat ouder de buitenlandsche geleerden, die ter gelegenheid van den verjaardag des konings van Beijereu tot leden der koninklijke akademie zijn benoemd, Me hoogleeraar J. van der Hoeven, te ""Leyden, zich bevindt. Als bewijs van den vooruitgang der photographie, meldt de Photographic news, dat, nadat Walerhouse bij proef, met zonlicht beelden heeft, verkregen in 1/27000 seconde, en Skyfe de baan eener voort geworpen bom heeft gephotographeera, het den heer Tol bot gelukt is, beelden te verkrijgen van eensnel ronddraaijend rad met spaken, verlicht door de ontlading eener leidselieflesch, wier vonk slechts 1/100000 eener seconde duurt. Juist dit laatste maakt het mogelijk een zigtbaar beeld van het rad te verkrijgen, want hoe snel het zich ook beweegt, is toch die beweging bijna gelijk siaaude met stilstand, als men den duur der verlichtende vonk in aanmerking neemt. Den 15 dezer zal liet spoorweg-verband van Keulen, langs Bonn.Kobleutz, Bingen met Maintz,feestelijk worden geopend. De prins-regent van Pruissen en de groothertog van Rijn-Hes sen hebben de uitnoodiging ter bijwoning van het. feest aange nomen. Dien dag zal een feesttrein van Maintz vertrekkeu, voorts maaltijd, danspartij en verlichting van de noordzijde van den Dom van Keulen plaats hebben. Den 22 zal het perso nenverkeer over dien weg worden opengesteld, derwijze dat men, met den eersten trein iu den zeer vroegen ochtend ver trekkende, des avonds te Ziirich zal kunnen aankomen. Sedert vele jaren is in de zuidelijke depart ementen van Erank- rijk de inzameling van champignons niet zoo buitengemeen groot, geweest als in dit jaar, waaruit de weerkundigen op grond vau vroegere ondervinding, een zeer geslrengen winter voor spellen. HeuocBniu^eu eu besluiten, eervol ontslag verleend aan mr. F B. Fock, op zijn ver zoek. a!s burgemeester der gemeenten Veere c. a. en Vrouwe polder c. a. Tot burgemeester van Aagtekerke, de heer J. de Visser. vreemde ridderorden. Vergunning verleend aan ZrMs. consul te Marseille, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van Eraus Jozef van Oostenrijk. geneeskundige dienst. Tot officieren van gezondheid 2e. klasse zijn bevorderd de officieren van gezondheid 3e. klasse bij 's rijks marinehospitaal te Willemsoord, J. E. Muller, J. P. Losgert, en N. C. Slegt. Süariue eu leger. f Gisteren namiddag is op 's rijks werf te Vlissingen de kiel gelegd voor een nieuw te bouwen scliroefstoomschip der 2de klasse, hetwelk den naam zal drageu van Leeuwarden. BEurgerlijlie stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 4 dezer: J. Perre, we- duwu. 41 j. met A. W. vau Hees, jd. 39 j. Vlissingen, van 26 november tot 3 december. Gehuwd: P. J. Jansen, jm. 30 j. met C. J. Kleineeder, jd. 27 jaar. Bevallen J. M. van Hoepen, geb. Mounier, d. J. de Bree, geb. Munts, d. L. Stroo, geb. Groenenberg, z. R. S. Everaert, geb. Seesé, d. (doodgeb.) W. M. Scheepers, geb. Poly, z. (doodgeb.) Overleden S. Meyer, wed. van J. Corselyn, 86 j. M. M. Bambeij, vrouw van J. C. J. van der Brugge, 48 j. W. J. Kiela, z. II m. Goesvan 26 november tot 3 december. Gehuwd P. Kools, jm. 26 j. met A. C. Graafmansjd. 26 j. A-Janson, jm. 23 j. met J. Gorsse, jd. 25j. Bevallen IC. Karelse, geb. de Schippers, z C. den Hol lander, geb. Allêmekinders, z. R. Willemse, geb. Allaert, d. L. A. van den Stel, geb. Wagemaker, d. Overleden: M, Gunst, d. 11 d. A. Proos, z. 3j. Zierikzee, van 26 november tot 3 december. Gehuwd: G. Schroeijers, jm. 29j. met A. Kanie,jd. 25 j. Bevallen P. Haringx, geb. van -der Valk, z. G. van der Linden, geb. Groeneveld de Kaler, z, P. Kwist, geb. de Oude, d. J. de Kok, geb. van den Bos, z. M. de Blok, geb. Klink, d. A. Douw, gel), de Waard, z. M- Beuzenberg, geb. Materse, d. C.Smits, geb. Tuyten, z. Overleden: A. van der Have, vrouw van H. Monlé.öSj. P. Joppe.jd. 30 j. C. Eijke,d. 2 m. M. van der Jacht, vrouw van D. Bot, 45 j. J. Douw, man van J. van Gilst, 81 j. J. O. Broers, wed. van C. Hofman, 76 j. H. Olderiks, man van L. Roskam, 33 j. J. van Romus, weduwn. van L. Vroegop, 62 j. Huist, van 16 tot 30 november. Bevallen: R. Volleinan, geb. Vonk, z. OverledenC. P. de Silva, d. 2 j. D. E. Ericot, vrouw van P. T. van der Vlies, 33 j. B. Coole, wed. C. Schuppens, 74 j. A. P. van ICemseke.d. 2j. E. H. de Smit, man vau F. van de Vijver, 60 j. A. J. Voet, z. Ij. B. M. Maes, d. 2 j Vhermome ter stan cl 5 decemb. 's avonds 11 ure 42 gr. 6 's morgens 7 40 u 's middags 1 n 42 u u 's avonds 11 42 u 7 's morgens 7 40 n u 's middags 1 45 Staten generaal. tweede kamer. Nadat ook de zittingen van maandag en dingsdag aan de verdere behandeling van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1S60 gewijd waren, is dat hoofdstuk met 49 tegen 16 stemmen aangenomen. Van dien uitslag per telegraaf berigt ontvangen zijnde, is zulks bereids gisteren avond aan de geabonneerden op hel bulletin medegedeeld. In de zitting van maandag is de beraadslaging over de 7de afdeeling (ouderwijs) voortgezet. Daarbij besprak de heer Schimmelpenninck de aangelegen heden van het hooger onderwijs en hij verdedigde de regering tegen de beschuldiging van kwistigheid ten deze. De heer van Reede van Oudlshoorn behandelde dezelfde aangelegenheid, alsmede de voorgestelde verhooging van be zoldigingen, aan sommige hoogleeraren te Leyden toe te ken nen. Eene splitsing der leerstoelen van geschiedenis en letter kunde achtte hij allezins wenschelijkmaar liet. eenzijdig voorstel der regering on) die alleen te Leyden toe te laten, moest hij afkeuren. Vroeger was eene dergelijke poging aange wend, maar ook toen had zij niet mogen gelukken. Vreemd was het hem, dat de minister van binnenlandsche zaken, erken nende dat eene splitsing in het algemeen belang der studie noodig was, had kunnen besluiten Utrecht, en Groningen niet daarbij in aanmerking le nemen. Aan de beide laatste hooge- scholen moest men de behoefte als niet minder groot dan te Leyden achten; op de aanvulling daarvan was herhaaldelijk aangedrongen; zoo dat; wat daaromtrent in de memorie vau beantwoording te lezen stond, als minder juist moest worden aangemi :-,'t Hij vreesde dat men hierin meer om redenen van persoon! i ter bevordering van het algemeen be lang te werk ging. Gelijke splitsing zou op dit oogenblik ook met veel voordeel te Utrecht kunnen plaats hebben mogtde minister dit nog doen, dan zou hij bewijzen dat hem de studiën der nederlandsche jongelingschap en niet alleen der leydsche fer harte gingen. Voldoende stof tot aanvulling van het per soneel in dien zin als hij bedoelde was er, zijns inziens, ruim schoots voorhanden, gelijk hij dan ook met voorbeelden aan toonde waarbij hij deed uitkomen welk belang er bij een grondig ouderwijs in de geschiedenis en de letterkunde bestond. De regering beschuldigde hij niet van kwistigheid aan den dag te leggen in de zaak van het onderwijs in het algemeen maar hij moest volhouden dat de hoogescholen te Utrechten te Groningen in vergelijking met die van Leyden met. karigheid behandeld werden. Op grond van organieke besluiten hadden deze regtpp gelijke behaudeling; dit geschiedde nietvoor de bibliotheek te Utrecht was geen voldoend subsidie toegestaan

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1