MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 146. Dingsdag 1859. 6 December. - I E? Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- yen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is y 3, franco per post 3,40. De inzending van advertenties kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendraa- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. iHtxnlimtöightgm (AN BET RlJKSBESTOUR.PBÜCiNCiALE EN GEMEENTEBESTUREN. De burgemeester en wethouders van Veere. maken bekend, dat bij de op heden plaatsgehad hebbende uitloting van achter stallige loopeude schulden dezer gemeente, zijn getrokken de navolgende nommers548, 809, 948, 2903, 3296, 34S7. 3501, 3504, 3512 en 3520, waarvan het bedrag ter som van tien gulden op ieder nommer, tegen intrekking der daarvoor afgege ven bons ten sladhuize kan worden ontvangen. Veere den 30 november 1859. F. B. FOCFC, voorzitter. J. P. VAN DEN HEUVEL, secret. HJimtmlrmusdir ttjömgm. Tliddethiii'g S december. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben zich den 2 dezer mede bij een adres gewend tot tie eerste kamer der sta ten generaal, met. verzoek dat ook door dat ligchaara de wets- v oord ragt betrekkelijk de spoorwegen worde bekrachtigd. Het collegie wijst er op, dat de staten der provincie Zeeland het in hunne zomervergadering van dit jaar met eenparigheid van stemmen hebben uit.genoodigd deze aangelegenheid zoo veel doenlijk voor te staan en te bevorderen. Behoudens de uitgedrukte overtuiging dat de offers van 's rijks schatkist ge vorderd, ruimschoots zullen worden opgewocen doorGe voor- deelen welke liet. gevolg zullen zijn van meerdere bedrijvigheid en welvnart, bevat dit stuk ook de opmerking dat reeds in de vorige eeuw door een franscb schrijver (Linguet. Annales poli - tiques, civileset littéraires, Tome XI. no. SS p. 476) aan onze landgenooten als een verwijt werd toegerekend, dat van eerie rivier als de Schelde door hen volstrekt geen partij werd ge trokken, en dat zij, in het bezit van de monden van dien stroom, al de voordeelen welke zij daarvan zonden kunnen trekken, lieten verloren gaan. Ook door de kamer van koophandel en fabrieken Ie Vlissiii gen, is bereids jl. vrijdag een adres van gelijke strekking verzon den, en, zoo a!s uit achterstaand uitvoerig verslag blijkt., heeft de gemeenteraad aldaar jl. zaturdag gelijk besluit genomen. Het adres van ingezetenen van Middelburg, waarvan wij in de beide voorgaande nommers hebben gesproken, za! nog tot morgen avond in het concertgebouw Ier teekening liggen. Wij vernemen dat het voornemen bestaat om, zoomogelijk bij gunstig watergetijde op aanstaanden zaturdag, van de werf De volharding alhier, te water te ialen hel aldaar op stapel staande barkschip Burgemeesler van Middelburg. Gisteren morgen omstreeks half acht ure is er brand outstaan in de gasfabriek op het Molenwater alhier, en wel in een ge bouwtje dat onmiddelijk aan de eigenlijke fabriek grenst. Twee spuiten waren spoedig toegesneld, waarvan die aan de weverij geplaatst en bediend door de burgerweesjongens alleen water heeft, behoeven te geven, aangezien men spoedig den brand meester was. De aanserigte schade is zeer gering. Door de marechaussee te Hulst is gevankelijk in het huis van arrest te Goes overgebragt zekere J. A. Janssen, schaapherder te Hontenisse,geboortig van Venlo, als verdacht van diefstallen van schapeu die nu sinds drie jaren in de beigische gemeente Kieidrecht, in den Aretnberg- eu Prosperpolder ten nadeele van den hertog van Arcmberg gepleegd werden, zonder den dader te kunnen ontdekken. Men verneemt dat de tweede kamer, na de behandeling van de begrootingswetten, op reces zal uiteengaan. Naar het zich laat aanzien zullen dediscussien tegeri het einde dezer week afgeloopen zijn Z. M. de koning is zaturdag morgen vroegtijdig weder uit. de residentie naar het Loo vertrokken, vermoedelijk om daar eene week door te brengen; althans het kantoor van den rijks telegraaf aldaar is tijdelijk tot 11 dezer opengesteld. Mevrouw Marie Niemann-See'oach, tooneelspeslster van den koninklijk hanoverschen hofschouwburg, heeft te Amster dam eenige gastvoorstellingen gegeven in het Grand theatre des variétés van den heer A. van Lier Jz., en daarbij algemeene bijval verworven. Inzonderheid de voorstelling van Göthes Faust op vrijdag, waarbij zij de rol van Gretchen vervulde, bragt de toeschou wers in verrukking. Uit Lissabon wordt gemeld dat mevr. Ristori, die op bevel des konings was geengageerd tot. het geven van eenige voor stellingen, tegen een honorarium van 60,000 frs., daar den grootsten bijval verworven heeft. Het rotterdam?ch comité voor de feestviering, ter herdenking van den lOOjarigen geboortedag van Schiller, heeft het batig slot zijner bijdragen aangeboden aan de commissie voor de op- rigting van een gedenkteeken ter eere van Tollens. De haringvloot van Dieppe heeft een zoo ontzettend verlies geleden, dat men er aan twijfelt of de fratische haringvisscherij van dezen slag zal bekomen. Zaturdag nacht van de laatst voorgaande week. toen alle netten waren uitgeworpen, kwam er eensklaps zulk een storm opzetten, dat de visschers hunne netten in den steek moesten laten oin hunne pinken te redden. Zondag hebben zij getracht, die terug te vinden, doch zij waren voor het grootste gedeelte verdwenen en de teruggevon dene zijn zoo gehavend en verward, dat zij niet meer te gebrui ken zijn. De schade wordt geschat op 200,000. frs. directeuren hij de militaire hospitalen W. van der Stuyt, te 'sGravenhage en A. J. Biern, te Breda. Terwijl wijders een aantal officieren van gezondheid eervol zijn vermeid, terzake dat zij zich bij deonlangsgeheerscht heb bende cholera, bijzonder hebben onderscheiden en gewigtige diensten bewezen. vreemde ridderorden. Vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der Leopoldsorde, aan rar. L. A. Lightenvelt, gezant te Parijs van kornmandeur der orde van Frans Jozef aan mr. W. F. Rochussen, secretaris van dat gezantschapvan ridders dier orde aan M. J. Ht. van Lier, kanselier en F. van den Broek, consul generaal te Parijs, en van ridder der orde van de IJze ren kroon 3de klasse (allen van Oostenrijk) aan mr. A J. D. graaf van Reclifereu van Rosande, attachévan ridder der Leopoldsorde van Belgie aan van Vessem, adjunct intendant van het paleis te Amsterdam. consulaten. Erkend ais consulder Vereenigde Staten va n Amerika voor het zuidelijk deel van het eiland St. Martin, de heer Charles Rey SZs&riue en leger, f Zaturdag middag zijn wederom drie verdedigingsvaartui gen te Vlissingen binnengesleept door de sleepboot de Klok, komende van Dordrecht, alwaar deze voor rekening van het rijk vervaardigd zijn. Men schrijft uit ArnhemEenigen tijd geleden liep er een gerucht, dat de rijdende art illerie uit. Leyden alhier in garnizoen zou komen. Thans verneemt men, dat van wege het departe ment van oorlog reeds eene voorloopige opneming van een ge schikt terrein voor exercitien en manoeuvres heeft plaats gehad en dat hel aan de gemeente toebehoorende heideveld daartoe zeer doelmatig is voorgekomen. Of het plan tot. garnizoensver legging du zal doorgaan, is voor zoo verre men weet nog onbe slist. .NSeteoreJo^iitclie tvaai-neiningen gedaan op 's rijks werf te Vlissïngeu, des middags 12 ure. November december 1859. Het sedert geruimen tijd verspreid gerucht dat keizerin Eugenie besloten heeft het gebruik der crinolines af teschaffen, wordt nu op eene soort van officiële wijze bevestigd door de Burggravin de Reuneville, die de rubriek Courrierda la mode in het parijsche dagblad La Hatrie onderteekent. lleuoemingeL ea besluiten, gevangenissen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. J. P. van der Bill als lid van het collegie van regen I en over het huis van arrest, te Zierikzeeen daartoe benoemd mr. M. J. Schuurbeque Boeije. loodswezen. Herbenoemd de heeren C. F. van Dieren- donck als commissaris en G. J- Sevenhuysen als ontvanger, te Brouwershaven J. Engels, als commissaris en A. F. de Bruge als ontvanger te Vlissingen. Benoemd: tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, teVeere de heer M. J. van Oosten, te Zierikzee de heer C. Nolet, en te Neuzen de heer J. Dregmans. belastingen. Verplaatst onder meerderen, de controleur J. M. Waleson van Enschedé naar Eindhoven. orde van den nederlandschen leeuw. Benoemd tot ridders den eersten officier van gezondheid der 1ste klasse M. Stein en den officier van gezondheid der 2de klasse II. Cales, beiden van het personeel der geueeskundige dienst van de landmagt. orde van de eikenkroon. Benoemd tot officieren, de offi cieren van gezondheid der eerste klasse C. J. vau Hees en dr. F. S. Hermus, respective!ijk tc Breda en te Leyden; en t.ot ridders, de officieren van gezondheid der 2de klasse H. A. Verspyck en H. C. A. K. Eikendal, alsmede de officier van gezondheid 3de klasse M. W. C. Gori, respeclivelijk iu garni zoen te Leyden, 'sGravenhage en Woerdenen de kapiteins Will 4 'J L P O 1 S betrekkelijke vochtigheid. a 1 j? P Laagste tempe rat. en verschil raet de hoogste. Aanmei - hingen. 27, N West. 9 759.2 8.6 0.8S 7.5S 10.0 dik betrokken 28 Z. t. W 10 757-5 6.1 0 93 6.91 6.0 dikke. 29 N.NW. 4 738.0 7.9 0.72 5.95 8.0 bewolkt. 30 Nw.t.N 4 748. G 50 0.S6 5.93 50 dik betrokken 11 Oost. 4 752.1 4.8 0.86 5.Sa 95 Uetr. buijig. 2 NO.t.Z. 6 763.2 1-2 0-76 4.29 0.0 dik bewolkt. 3j O.NO. 7 767-0 0.9 f 0 83 4.33 0.0 betrokken. flees'urcunieterstanil. 2 decem'u 3 's avonds 11 ure 's morgens 7 s middags 1 f 's avonds 11 v 's morgens 7 's middags 1 n 's avonds 11 5 n 's morgens 7 tr 's middags 1 Stateu geueraal. tweede kamer. Wij hebben nog nader verslag te geven van de beraadslagin gen over de begrootingswetten in de zit tingen van donderdag, vrijdag en zaturdag. Op den eersten dag is de behandeling van hoofdstuk IV (Justitie) voortgezet, en wel van de 7de afdeeliug betreffende de gebouwen. De lieer van Eek voerde daarover het. woord. Hij verklaarde zicli tegen het voorstel om gelden aan te vragen voor regtsge- bouwen en lokalen van regtbanken en kantongereglen, omdat hij het noodig keurde eerst de regterlijke organisatie tot stand te brengen, waarbij bepaald zou worden waar de regtseollegieu gevestigd zullen worden. Hierbij uitte hij het gevoelen, dat, het

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1