MSDPELBURGSCHE COURANT. IV0' 144. Donderdag 1859. 1 ''80Ê& 1 December. ömnmlattDec!]e tijïrimum. M -'■1 Deze coaranfc verschijnt <2es dingsclagsdouderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissia- ;en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regei; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van w■■ensdaa avond 8 ure. IBiddelltui'!,' 30 november. De gemeenteraad alhier zal vrijdagnamiddag ten half drie ure eeue openbare bijeenkomst houden, ter behandeling van een voorstel van burgemeester en wethouders betrekkelijk een adres aai» de eerste kamer der staten generaal, omtrent de spoorweg-concessie. Gisteren avond hield het middelburgsch departement dei- maatschappij Tot bevordering van nijverheid eene vergadering, waartoe ook industriëlen, geen leden zijnde, waren uitgenoodigd. Een veertigtal belangstellenden woonde deze bijeenkomst bij. Het eerst werd behandeld de vraag «of er iets kon worden beproefd lot liet tegengaan van de bij velen beslaande kwade gewoonte om leveranciers langer dan behoorlijk is naar betaling te doen wachten." Reeds in eene vergadering van den vori ge n winter was deze vraag in het breede besproken, en alstoen werd aan het bestuur opgedragen, in overweging te nemeu in hoe verre tot. het tegengaan van dit kwaad maatregelen zouden te nemen zijn. Door den voorzitter werd nu het gevoelen van het bestuur uitvoerig uiteengezet. Het kwam hierop nederdat het nemen van ecuigerlei dwangmaatregel in deze, zoo die al mogelijk ware, geheel ondoeltreffend moest worden geacht, maar dat het toestaan van korting door de leveranciers aan lien die of kontant óf binnen een bepaalden tijd na het ontvan gen der rekening betalen, vermoedelijk niet zonder gunstige gevolgen zou blijven; dat het geenszins noodig en zelfs niet wenschelijk werd geoordeeld dal. leveranciers zich tot dat, doel v.ereenigden, om gelijkmatige korting vast te stellen, maar dat de regeling en toepassing daarvan geheel aan het wel begre pen eigenbelang der leveranciers moest, worden overgelaten. Uitvoerige discussion hadden hierover plaats, waarbij zeer ver schillende denkbeelden werden medegedeeld, maar waaruit men ten slotte kon opmaken dat de zienswijze van liet bestuur genoegzaam algemeenen bijval vond. Vervolgens werden eenige in de bus gevondene vragen, aan gaande onderwerpen tot nijverheid behooreude, zoo veel moge lijk beant woord. Eene zeer levendige belangstelling werd aan den dag.gelegd ten opzjgte van het punt dat,nu in behandeling werd genomen de vraag n. 1. //in hoe verre hel bouwen van arbeiderswonin gen noodig, nuttig of wenschelijk kon worden geoordeeld." De lieeren dr. S S. Corouel, N.VerhulstWz., mr. D. A. Berde- uis van Berlekom, dr. A. A. Eokker en dr. J. C. de Man voerden daarover het woord, liet. zij tot warme aanprijzing uit een hygi ënisch oogpunt of wel tot. het aanvoeren van bezwaren, niet te miskennen wanneer men tevens op voorschriften eener gezonde staathuishoudkunde acht slaat. Daar dit. onderwerp nog voor vele beschouwingen vatbaar was, werd. bij het gevorderde uur, besloten de behandeling tot eene volgende vergadering aan te houden; terwijl eenige door een deskundige naamloos iugezondene teekeningeu, beuevens door een paar aanwezigen overgelegde brocluiren op dat onder werp betrekkelijk, bij den concierge van liet concertgebouw zullen ter inzage blijven. In deze vergadering werd door den heer E. Nagtglas nog de mededeelii g gedaan van een door eenige ingezetenen ontwor pen adres aan de eerste kamer der staten generaal, waarbij de wensch wordt, uitgedrukt dat ook deze staatsmagt hare goed keuring sclienke aan de door de tweede kamer nangenomene spoorwegwet. Deze mededeeling werd met levendige toejui ching begroet, en het ter vergadering aanwezige adres was spoedig van nagenoeg aller handteekeningeu voorzien. Bij de demonstratien, welke zich op andere plaatsen ten nadeele dezer wet. voordoen, is het wclligt te meer noodzakelijk dat men krachtig doe blijken, hier althans de beslissing der tweede kamer op prijs te stellen. Wij voegen daarom bij de mededeeling dat dit adres nog gedurende een paar dagen in het concertgebouw zal ter teekening liggen, den levendigslen aan drang aan elk belangstellende om het aantal handieekeningen met de zijne te vermeerderen, opdat, indien de hoop welker verwezenlijking men thans meent nabij te zijn, tegen veler ver wachting na verloop van weinige weken in rook mogt zijn vervlogen, niemand zich te wijten hebbe daarvan door onver schilligheid mede oorzaak te zijn. Wij hopen dat de vergadering, welke in meer dan een op- zigt. belangrijk kan genoemd worden, doch waarvan wij slechts een beknopt verslag kunnen geven, ook door laatstgenoemde handeling rijke vruchten zal dragen. In de heden gehoudene zitting der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en loevoorzigl in Zeeland, zijn geëxa mineerd de heeren: A. Hendrix, als stedelijk heel-en vroed- meester. J. Polm an Kruseman en A. C. üanckaerts, als stede lijk vroedmeester, S. van Os, als plattelands heelmeester.eu stedelijk vroedmeester, H. P. W. Steenkamp, als plattelands vroedmeester, A. de Puyfc, als plattelands- en scheepsheelmees ter en J. A. W. Daman als stedelijk apotheker. De leden van de eerste kamer der staten generaal zijn aange schreven om Ie vergaderen op vrijdag den 9 december a. s. Wij vernemen dat de heeren de Jong&comp., directeuren der Onderlinge brand waarborgmaatschappij te Amsterdam, naar aanleiding van den onlangs plaats gehad hebbenden brand in het aldaar verzekerde perceel der Mecstoof, behalve de ge wone premien lot een gezamenlijk bedrag van f CO, welke zijn afgestaan aan de directie over de brandweer, eene buitenge wone gratificatie van f 20 hebben toegelegd aan de burgerwee zen voor bij die gelegenheid betoonde hulp, Op de dingsdag te Goes gehoudene veemarkt waren slechts een dertigtal stuks hoornvee aangevoerd. De prijzen waren hoog en het vee gins traag van de hand. Bij besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van den 18 dezer is benoemd tot provincialen veearts van de 2de klasse ter staudplaals Goes, de heer L. van KalmtHout, thans van de 3de klasse. Aan de lioogeschool Ie Leyden, is maandag tot doctor in de chirurgie gepromoveerd, dc heer H. Goemans, van Zicrikzee, med. et, art. obst.. docloi». Jl. vrijdag is in eene bijeenkomst van de lioofd-com missie ter oprigting van een monument voor Ary Scheller, t,e Dordrecht, het besluit genomen, dat dit monument zal bestaan uit een van metaal gegoten standbeeld van dien ons.terfelijken kunste naar. Daar echter de gelden tot verwezenlijking van dit. plan nog niet (en voile aan wezig zijn, is de hoofd-eo/nmissie voorne mens eerlang eene tentoonstelling en verloting van kunstwer- te doen plaats hebben. Bij dispositie van den minister san koloniën van 23 dezer is aan den heer F. 11. van Vlissingeu te Amsterdam, die concessie bekomen had voor de oprigting cener naamlooze vennootschap tot het exploiteren van gronden in de Wester afdeeling van Borneo, en in gevolge de tijdsomstandigheden daarvan verlen ging had verzocht, tot, 4 maart 1860, te kennen gegeven dat hierin zwarigheid moet worden gemaakt, zoo dal. die conces sie is vervallen. Men verneemt dat de door den gemeenteraad te Bergen op Zoom ontworpene belasting op het gemaal, die opljanuarij aanstaande zou worden ingevoerd, de koninklijke goedkeuring niet heeft erlangd. Commissarissen der Maatschappij van weldadigheid hebben besloten om door middel van eene algemeen te verspreiden circulaire, een beroep op de natie te doen, ten einde die ruime medewerking te vinden, welke onvermijdelijk is voor de instand houding van een ligchaam, welks ontbinding de gemeenten eenen vernieuwden druk van het armwezen zou doen onder vinden. De Stenden van Luxemburg hebben, met 15 tegen 13 stemmen, besloten, dat de vertegenwoordigers bij regtstreek- sche verkiezing zullen worden benoemd. De regering had eene verkiezing met. twee trappen gewenscht. Renoeuiiiig:e.A eu besluiten, belastingen. Benoemd tot ontvanger te Vinkeveen c. a., li. van de/ Colff, thans te Oegstgeeslen te Voorst, G. C. G. van Ketel, surnumerair. Ontslag verleend: op verzoek eervol aan W. Dibbets, als ontvanger te Nijbroek eu Voorst. Opge heven het kantoor te Nijbroek eu vereenigd met dat te Tvvello c. a., onder voortdurend beheer van den ontvanger aldaar mr. A. E. baron Sloet van Swanenburg. Met goedkeuring is door den consul-generaal te Lon den tot zijn vice-consul te Lynn benoemd de heer W. Garland; "üarïue eu leger. f Heden voormiddag zijn per sleepstoomboot De klokte Vlissingen binnengesleept drie verdedigingsvaartuigen, bekend onder den naam Pro Patria, komende van Schiedam en Delfts haven, alwaar zij op particuliere werven voor rekening van het rijk gebouwd zijn. Volgens bij het departement van marine ingekomen berig- ten zonde Zr. Ms. schroefsioorasehip der 2e. klasse Citadel van Antwerpen, kapitein-luitenant ter zeeG. P. J. Mossel, den 2S of 29 dezer van Sheerness naar Plymouth vertrekken, ten einde aldaar den voorraad van steenkolen aan te vullen. Bij een naauwkeurig onderzoek van het schip in een droog dok te Sheerness, is het gebleken dat die bodem zich in volko men goeden staat, bevond en de oorzaak van het binnendringen van het water in het schip, gedurende den storm van den 1 november jlniet aan bekomen lek kan worden toegeschreven. <3Pö»s4-EüB«EisfiEie; StoEocai en. In het algemeen overzigl van het Bataviaasch handelsblad wordt, gewag gemaakt van den verzwakten slaat van gezond heid van den gouverneur generaaldie door de reis over Java niet. verbeterd is, en zijne exc. volgens een algemeen verspreid gerucht zou hebben doen besluiten, reeds met dc vorige mail een verzoek tot. Z. M. den koning te rigten, om ten spoedigsle in zijne hóogc functie vervangen te worden. Het is misschien een hloot gerucht, maar de indische groote wereld houdt zich reeds met de keuze van een opvolger bezig, en velen zouden gaarne den vice-president der iudische regering, den heer A. H. W. baron de Koek, daartoe benoemd zien. Bij het telegraafkantoor te Anjer is een seinmast opgerigt en dat kantoor tevens voorzien van een volledig stel seinvlag gen, volgens het Universal code of signals for t lie mercantile marine of all nat ions, by Marryatt and Richardson. Deze inrigting, waardoor aan de gezagvoerders van de te Anjer ter reede liggende of aldaar voorbij varende schepen gelegenheid wordt gegeven, om berigten per telegraaf le ver zenden, of van de voor hen bestemde berigten mededeeling te ontvangen, den 10 October in gebruik gesteld. De berigten van Banjermassing zijn zeer uileeiiloopeud en men weetniet, in hoe verre men die als zeker mag aannemen. Naar men zegt, zou de luitenant Bichon op den publieken weg verraderlijk zijn om liet. leven gebragt en moet ook hel, leven van den overste Andresen in gevaar verkeerd hebben. Tijdens het begraven van den luitenant, zoude men de hoofdplaats Ban jermassing hebben willen aanvallen, ten gevolge waarvan men daar in den groot sten angst verkeerde. Een ander berigt bevestigt den moord op den luitenant, Bi chon gepleegd, alsmede dat, I ijdens zijne begrafenis het. fort door den vijand is aangevallen, die echter door de onzen is verslagen. Volgens een telegram uit Sauiarang van den 5 October, is Goenoeng Lawak door kapitein Schiff en 80 man genomen verlies van den vijand 30, van-de onzen 6 man. De Tjipannas is

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1