Guitrnlanöscljc ttjöinijcn. 3cctijöingm. üjanMsbmgten. dat bij de herstelling van het havenkanaal vooral dient acht ge slagen te worden op het bevaren met stoomschepen, en ter con trole gcene stoomboot zonder een loods mag binnenvaren, iets hetwelk thans tijdelijk ten koste der gemeente geschiedt. Daarbij wordt voorts eerlang toegezegd e,enc nadere verordening,op het heffen .van lootten voor het loodsen van schepen 2. ceoer aanvulling van do verordening op het marktwezen, bepalende dat geene boter zal mogen worden ter markt gebragt dan in stukken welke vijf'of 2£ ons wegen. Hierbij wordt opge merkt, dat soortgelijk voorschrift,in I.S36 gegeven, en waarop des tijds aan de poorten bij den invoer werd acht geslagen, is vervallen, terwijl de ingezetenen nog in het denkbeeld verkeeren dat die verordening bestaat en daarop vertrouwende, zich blootstellen aan het bekomen van te geringe wigt. De beslissing op deze beide ontwerpen wordt aangehouden. Wordt gelezen eetie missive vau de commissie van bestuur over de bank van leening, daarbij inzendende hare begrooting voor het dienstjaar 1 860, en voorts mugtiging verzoekende om bij vernieuwing f2000 op te nomen ad hoogstens 5 pet. rente. Conform het voorstel des voorzitters is besloten laatst be doelde mugtiging te verleenen en voorts de bcgrooting tot onderzoek te stellen in handen der commissie voor de financien. Wordt gelezen het rapport der even genoemde commissie, ter zake van het adres van Nuys comp., e. s., bierbrouwers binnen deze gemeente, door wien is verzocht eene overgangs bepaling voor te schrijven bij het besluit tot afschaffing met 1 januarij I860 van de belasting op de bieren. Deeonelusie daarvan strekt om te betoogen dat ook bij de afschaffing der belasting op zachte zeep en die op het gemaal geene restitutie is gegeven van de betaalde belasting voor het voorradige. Daarenboven zouden, als het verzoek wierd ingewilligd, alle particulieren en neringdoenden gelijke terug gave kunnen vorderen, terwijl toch van de andere zijde inden aanvang des jaars geen zoo belangrijken invoer van buiten is te vreezen. Daarom stelt men voor, het verzoek zoo als het daar ligt te wijzen van de hand, doch den bierbrouwers gele geilheid geven om hunne brouwsels van af 15 november, welke eerst najanuarij zullen worden in eonsumtic gebragt, otitnidde- Iijk bij de tonning in entrepot te stellen onder toezigt van don controleur, en zoudcr voldoening van de gemeente belasting. Hierover grijpen cenige discussien plaats, waarbij de lieer Lantshcor liet rapport nader toelicht, onder opmerking dat. voor hei overige den bierbrouwers de gelegenheid openstaat om hunnen voorraad pp 31 december te doen uitvoeren en restitutie van belasting te vragen, en op 1 januarij 1860 weder te doen invoeren. De heer Fokker maakt opmerkzaam dat zulks een beletsel zal kunnen vindon in de vorst. Overigens herinnert hij dat het verzoek billijk is, daar bij do wederinvoering van den accijns op het gemaal alle voorraad is opgenomen en belast. Intus- schcn meent hij dat op de voorgestelde wijze voldoende aan het bezwaar wordt tc gemoet gekomen. De heer van Diggelen verklaajt uit al het gehoorde te moe ten opmaken dat do commissie volkomen overtuigd is van het billijke van der adressanten verzoek, doch alleen stuit op enkele zwarigheden in de uitvoering, welke hij niet van dat gewigt acht. Wat een uitvoer op 31 december betreft, komt zulks hem voor het noodzaken tot cene noodelooze en ij dele formaliteit te zijn. Na nog cenige discussie wordt het voorstel der commissie voor de financiën in omvraag gedragt en aangenomen met 10 tegen 4 stemmen. (Tegen stemden de heeren Vcrbrugge, Dam me, van Diggelen en Snijder.) Geschiedt voorlezing van cene door burgemeester en wet houders, na daaromtrent ingekomen schrijven van den contro leur der gemeentebelastingen, ontworpene verordening, hou dende bepaling dat de fabrieken, winkels, keikers, magazijnen enz., in gebruik bij fabriekanten van of neringdoenden in be lastbare voorwerpen, zijn onderworpen aan het toezigt en onderzoek der ambtenaren van de plaatselijke belastingen. Dit stuk wordt mede aangehouden. Bij resumtie behandelende het verzoek van den heer Nonhc- bel, om vrijstelling van het schoolgeld der geneeskundige school over het tweede halfjaar 1 859. wordt na eenige discus sie het verzoek van den adressant in dier voege ingewilligd dat hij over het ccrsle halfjaar 1860 gratis onderwijs zal genieten. De openbare zitting wordt hierop gesloten. Engeland. Louden 23 november. Volgens The limes zal het britsche leger met elf regemenlen vermeerderd worden, en eene werving onder de in Iudie ontslagen en vau daar tcrugkeerende troepen plaats hebben. Een door The moruingpost medegedeeld telegram uit Parijs meldt dat de afzending der uitnoodigingen tot bijwoning van het congres andermaal uitstel ondergaan heeft. De britsche gezant te Parijs, lord Cowley, is alhier aange komen. Reeds een en andermaal was die staatsman de ijverige en kundige bemiddelaar bij het behandelen van bijzondere voor stellen,welke keizer Napoleon en de engelsche regering wensch- ten te bespreken buit.cn de gewone en officiële vormen der diplo matie. Thans moet zijne zending weder eene gelijksoortige strekking hebben, namelijk om middelen te beramen tot het be ëindigen van de onrust welke zich van de publieke opinie mees ter maakt ten opzigie van liet uitbarsten van eenen oorlog tusschen Engeland en Frankrijk. Men voegt er bij dat het door Napoleon voorgestelde middel bestaat in eene algemeene ont wapening. Behelst dit gerucht waarheid, dan hangt van Engelands antwoord alles af. Wordt dit voorstel aangenomen, aan wacht ons een congres en algemeeneu vredein het tegenovergesteld geval is het te vreezen dat de thans reeds vrij ernstige geschil len binnen korlcren of langeren tijd uifloopen op een schrik ba- reuden vredebreuk. The times juicht er in dat zijne verloogen over den vijan- digen toon der fransche bladen tegen Engeland reeds zoo spoe dig eene waarschuwing aan die bladen van wege den franschen minister van binnenlandsche zaken hebben ten gevolge gehad. Verder herhaalt dat dagblad de verzekering dat. de engelsche natie den troon van Nopoleon III niet vijandig is, aan Erank- rijk niets wil ontnemen, en noch te land noch ter zee uitslui tende regten wil betwisten, en het eindigt met den wensch dat de zelfde krachtige hand, die de geesldriftder fransche dag bladpers heeft weten te bekoelen, ook een einde make aan die uitgebreide krijgstoerustingen, die, terwijl zij den strijdlust, der franschen prikkelen, tevens den achterdocht der engelsche natie wekken, aan welke zij door de noodzakelijke wederzijdsche voorzorgsmaatregelen, zoo duur te staan komen. De burgers van Newcastle hebben besloten ter eere van den onlangs overleden ingenieur Robert Stephenson een monu ment op te rigten. Mogten de inschrijvingen ruim genoeg uit vallen, dan willen zij buitendien te zijner herinnering de eene of andere inrigting van onderwijs vestigen. De voormalige koning van Oude heeft, naar gezegd wordt, een jaargeld van 12 lacs, ongeveer 120.000 p. st. aangenomen, en daarbij van alle aanspraken op den troon van Oude afgestaan. Uuitsclilanil. Berlijn 22 november. Naar men verneemt is weder eene ver mindering bevolen van het getal manschappen, die sedert de laatste mobielmaking vau de landweer, nog in dienst waren gehouden. Eenige dagen geleden werd voor het eerst, in een der al hier bestaande schouwburgen, een kluchtspel vertoond, getileld Caesar Bok, waarin louter dieren optreden. De fransche ge zant heeft tegen de verdere vertooning van dit stuk geprote steerd, als zijnde eene ombetamelijke travestie van de geschie denis des keizers, van den coup d'étataf tot den vrede van Vii- lafranca toe. Frankrijk. Parijs 23 november. De Moniteur van heden zegt, dat het gouvernement des keizers in het eerst met leedwezen de dele gatie van het regentschap over de midde/i-ifaliaansehe staten aan den heer Btioucompagui gezien had, vermits het vreesde dat deze delegatie even zeer als de aanvaardiging van het regentschap door den prins van Carignan, zou strekken om de besluiten van het congres vooruit te loopen. Dcongunslige indruk, welken die maatregel gemaakt had, was echler wegge nomen door de inlichtingen die het sardiuische gouvernement uit eigen beweging had gegeven, en waaruit bleek dat de dele gatie des heeren Buoncompagni geen ander doel had dan de handhaving der orde, en dat de vereeniging van het regerings- gezag over de midden-italiaansche staten in zijne handen vol strekt niet het karakter van een regentschap zou hebben. Voorts behelst de Moniteur een keizerlijk bevelschrift, waar bij, overeenkomstig art. 3 van het Ziiricher traclaat, de onver wijlde teruggave der in den jongsten oorlog weggenomen oos- tenrijksche schepen bevolen wordt. Ter vervaardiging van de medaille, welke aan de militai ren zal worden uil gereikt, die deelgenomen hebben aan den oorlog in Italië, is een crcdiet geopend ten bedrage van 900,000 francs. Volgens het Journal des débats zal de werkkring van het congres, welks spoedige bijeenkomst het te gemoet ziet, zeer beperkt zijn. Het congres zal volgens dat blad niets beslissen; het zal slechts eene raadgevende stem doen hooren. Uitdien hoofde verwerpt het de zienswijze der engelsche bladen, om ook de kwestie van het kind van Mortara voor het congres te brengen, dat niet bij magie zijnde om den paus de legatie n terug te doen geven, even min bij magte zal wezen, om bedoeld kind aan het pauselijk bewind te ontwringen. Het eenige wat het congres zou kunnen doen, zegt dat. blad, is openlijk te ver klaren dat liet, de handelwijze der pauselijke regering in ile zaak van Mortara afkeurt; doch eene zoodanige verklaring ware geheel overbodig, daar geheel Europa zicli reeds in dien geest heeft uitgesproken. Wat de expeditie naar China bet reft, daaromtrent kan men thans mededeelen, dat zij zal bestaan uit bet 101e rege- ment van linie, onder kolonel Pougethet 102e legement on - der O'Mally; het 2de bataillon jagers te voet ouder den kom- mandant Guillot de la Poterie; 5 batterijen artillerie met het belegerings-park onder den luitenant-kolonel Benzmau; 4 bataillons marine-infanterie onder den kolonel de Vassogue, benevens een corps genie onder bevel van den president van het j comité voor de zaken der fortificatiën, Deroulède Duprès, gede i tacheerd bij de expeditie naar Cochin China. Naar men zegt zijn reeds de noodige maatregelen genomen om aan deze ver schillende corpsen ook nog een escadron kavallerie toe te voegen waartoe het gouvernement zich de rioodige paarden op Manilla, of welligt op Java, zal aanschaffen. De toskaansche regering heeft aan de europesche mogend heden eene nieuwe momorie gerigt, aan het slot waarvan gezegd wordt, dat bijaldien het besluit van het congres de wen. sclien der toskaansche natie bekrachtigde, zij daarover verheugd zal zijn, als over eene groote daad van regWaardigheid en zich tevens dankbaar jegens Europa zal betooonen. Ware echter de uitspraak anders, dan zou Toskane in de treurige noodzakelijk heid worden gebragt, om die niet aan te nemen,-en werd het aangevallen,dan zou het, ofschoon zeker dat liet zou bezwijken, trachten geweld met geweld te keeren. Aan een protest, dat door den heer Ricasoli tegen de benoeming van den heer Buoncompagni is uitgebragt, wordt dagelijks mindere bel eekenis gehecht. Men is overtuigd dat het gewigt dezer handeling ten laatste geheel in het niet zal verdwijnen. Sedert den 21 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasseerd, voor Antwerpen bestemd Ann 8f Jane, gez. P. Holmes, Char- lestown; Ernst 8f Elise, gez. Voss. Gertrude, gez. Kramer, He lene Christiana, gez. JF. Liters, Liseite, gez. J. H. Voss, Neu tral, gez. Dusing, Cathinka, gez. J. G. Niehaus, Lambert, gez. J.E Kramer, Cornelia, gez. H. S Vos, Orvadorgez. A. Nielsen, deze 9 van Riga; Vriendschap, gez. Bakker, Malmöe; Geesina, gez. 11, B. de Boer, Bilbao; Victory, gez. H. Pedersen, Skeeu; Sierra Novada, gez. Lunniken, Havana; Anna, gez. Ole O. Lind, Buenos Ayres; Speculation, gez. J.E. Hopp, Noorwegen; Hillechina, gez. G. J. Scholten, Bristol; Marie Elisegez. Giton, Stephanie, gez. Viaud, beide van Spanje; Jeune Arnande, gez. Pedrono, Camillas; Jules] Auguste, gez. A. Bruneau, Nantesj Augustin, gez.de Boo, Alexaucirie; stoomboot Hammonia, gez. J. Pahl, Hamburg; Anna, gez. J. Jongebloed, ltiga; Nouvelle XJnioii no. 1, gez. Moineau, Villa Nova de Portimas; heide laatste met bestemming naar Gent. Den 23 dezer Eeata, gez. Andersen, Namsos; Mecklenburg, gez. Ohlerich, Riganon Res- tor ff Rosenhagen, gez. Korff, Stettin; Slava, gez. Fiscovich, Konstantinopelden 24-sten Biltina, gez. E. A. Dieckman, Malmöe; Wilhelmine gez. J. Oost Giesc, Marianne, gez. J. J. Poelman», Hendrika Marguretha, gez. J. J. Korte, deze drie naar Riga; Sonne, gez. Ii.Jansen, Landscrona; Maria, gez. V. W. Hubert, Altona, Conceptiongez, Leclerc, Hamburg. 33eekrappriizen. Avignon 19 november. Meekrap bleef deze week in rijzende stemmingmen be taalde voor rosé wortels fr. 39 a 40, en dito palud fr.45a.46; gemalen zeer schaarsch, en zoo er disponibel was, zou men fr. 50 a 51 voor SFFF rosé, en fr. 55 a 56 voor dito palud beste den moeten. £5 s- a a n ma a jt t e eb Amsterdam 25 november. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 1 36$. Lijnolie op zes weken f 31 Oostburg 23 november. Wij hadden heden een goeden aanvoer van granen, bij goeden kooplust voor tarwe, rogge en paardeboonen, allo welke arti. kelen dan ook boven vorige» weekprijs zijn betaald geworden terwijl gerst en haver weinig werden gevraagd en alleen de beste monsters daarvan omtrent als voren te verkoopen waren; men kocht jarige tarwe voor f 9,50, f9,75 en 110, nieun-e meest f9, voorts f8,75, f9,25 naar kwaliteit. Rogge f6,90, f7,10. Wintergerst f5,70, f6, f 6.25, f 6,50 en enkele f 6,75. Zomer dito f 5,70 a f 6,10. Haver meest op f 3,25 gehouden en f 2,70 a f3,20 waard. Paardeboonen f 6.S0, f 7,10. Graauwe erwten f9 a f9,50. Groene f9, f 9.25. f 9,50. Middelburg 24 november. Uit onze naburige eilanden was meer aanvoer dan voor gaande week. en daar de kooplust voor tarwe zeer beperkt was zoo kon men niet dan met moeite vorigen weekprijs bedingen. Puike nieuwe zeeuwsche tarwe f 9,25 a f 9, mindere f 8,50. De puike jarige walchersche tarwe hield men op f 10. doch booger dan f9,75 a f9,50 was er niet te bedingen. Puike nieuwe wal chersche tarwe f9,30 a f9, mindere fS,75. Puike zeeuwsche rogge meer ter veil, men hield begin beurs op f 7, later op f 6,75 doch hooger koopers deden er zich niet op. waardoor die dan eerst einde beurs aan f 6,50 is afgegeven. Wintergerst was

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3