MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 142. Zaturdag 1859. 26 November. 3anIionïitgtttgm öinnenianïiscljf tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- ?en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekcndma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN HETÖKSOESIÜÜR.PBMMALE EA IXÜËE.ÏÏEBESTIM. Burgemeester en wethouders van Veere, breugen bij deze ter kennis, dat op woensdag den 30 dezer loopende maand, des middags ten 12 ure, ten raadhuize aldaar in het openbaar zal worden overgegaan tot de uitloting van tien nommers af 10, der achterstallige loopende schulden ten laste derzelve ge meente. Veere, den 7 november 1S59. F. B. FOCK, voorzitter. J. P. VaN DEN HEUVEL, secretaris. .NSiduelbufi; SS november. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van he den, is J. C. Leunis, schipper te Axel, doch thans voortvlugtig, beschuldigd van het alhier te gelde maken van eene pari ij tar we, welke hem ter vervoer was toevertrouwd (van welke zaak wij reeds vroeger melding hebben gemaakt) wederspaunig aan de wet verklaard. Woensdag is de roomseh katholieke bijkerk te Ovezande op eene eenvoudige wijze, met de gewone plegtigheden ingewijd door den eerw. heer A. Thomas, deken te 's Heerenlioek, geas- sisleerd door eenige geestelijken uit den omtrek. De kerk heeft tot. patrones de heilige Maria (15 augustus.) Voorloopig, tot dat de bijkerk door den bisschop Lot zelfstan dige parochie verheven wordt, zal de dienst worden waar genomen door den pastoor van Kwadendamme. Algemeen roemt men de nette en doelmatige inrigting dezer kerk. JDc beide laatste beestenmarkten te Goes werden even als de eerste slecht bezocht, liet vee was duur, en er werd weinig gedaan. De aanbesteding van het rund-en kalfsvleesch voor de godshuizen heeft dan ook tot uitslag gehad, dat de prijs 16 cent hooger is dan ten vorigen jare. Door de Nederlandsche handelmaatschappij was aanvrage gedaan om scheepsruimte tot verzending van de volgende hoe veelheden steenkolen 1. 2000 ton naar Makassar of Soera- baija; 2. 1500 ton naar Amboina of Soerabaija; 3. 1000 ton naar Kema, welke uiterlijk ultimo december geladen moeten zijn 4. 500 ton naar Anjer of Ourust, en 5. 1000 ton naar Pa- dang, welke uiterlijk ultimojanuarij 1860 scheep moeten zijn. Thans is bekend geworden, dat door de maatschappij zijn bevracht: voor Makassar de schepen Alolasserwaard voor 825 ton tot f 66 per last en Ulysses voor 1000 ton tot f 65 per last. Voor Anjer Zes Gezusters voor 680 ton tot f 58 per last. Voor Amboina Erasmus voor 750 ton tot f 69£ per last, en Ale- gonda Jacoba mede voor 750 ton tot f 70 per last. Voor Kema Jacob Roggeveen voor 750 ton tot f75 per last. Voor Padang Zeélandia voor 550 ton tot f 6S per last. Le nouveiliste deGand deelt mede dat zich te Gent eene commissie gevormd heeft om een monument op le rigt.en ter eere van wijlen den heer mr. P/udens van Duyse. De voorzitter daarvan is de heerRens, president der maat schappij: De tael isgansch het volk. Van eene andere zijde berigt men dat,op voorstel van den hoogleeraar Serrure, bereids is besloten dat den overledene een eeregraf zal worden opgerigt op den Sint Ainaudsheuvel buiten de Antwerpsche poort, waar ook het stoffelijk overschot van "Willems en Ledeganck rust. liet is bekend dat in liet voorloopig verslag der commissie van rapporteurs uit de tweede kamer der stalen generaal over het ontwerp van wet. tot regeling van het gebruik van het kolo niaal batig slot over 1857, de bevreemding wordt te kennen gegeven, dat een aankoop van meubilair voor de gouverne- mentshotels te Rijswijk en Buitenzorg, ter waarde van f50,000, voor het grootste deel in het buitenland heeft plaatsgehad. Het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerksuijverheid hier te lande heeft zich thans, naar aanleiding van het. zelfde feit, tot. den minister van koloniën gewend, met het verzoek dat iG de toekomst bij voorkomende gelegenheden, het belang der inlandsche fabriekanten en hande laren meer op den voorgrond worde gesteld. De minister van marine beeft voorloopig bekend gemaakt, dat binnen kort in het openbaar zal worden aanbesteed liet bouwen van houten verdedigingsvaartuigen, volkomen gelijk aan die, welke in junij II. zijn uitbesteed, waarvan het bestek en de teekeningen in het laatst der volgende week ter visie van gegadigden zullen worden voorgelegd, hij de onderscheidene directien der marine, bij de commissarissen des konings in de provinciën des rijks, en bij de gemeentebesturen van Amster dam, Rotterdam en Dordrecht. Als assistent bij bet chemisch laboratorium van de leidsche hoogeschool, is den hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch toegevoegd de heer dr. L. C. le Voir. De benoemde is reeds sedert 857 in die betrekking werkzaam geweest bij den hoog leeraar vou Bautnhauer, aari het chemisch laboratorium van het Athenaeum Illustre te Amsterdam. Uit 's Hage meldt men dat Z.R. H. de prins van Oranje zich van Weimar naar Dresden zal begeven, om het hof van Saksen te bezoeken. Van daar zal Z. K. H. zich naar Weenen begeven, en keizer Frans Jozef een bezoek brengen. Den 17 dezer heeft zich, volgens berigt uit Sint Peters burg, het eerste ijs op de Nevva vertoond. ffenoemingeu en besluiten. Benoemd bij besluit van 23 dezer, tot regter in de arrondis- semeuts regtbank te Zierikzee, jhr. mr. C. de Jonge, thans reg- terplaatsvervanger in die regtbank en advocaat aldaar, alsmede secretaris dier gemeente. Benoemd, bij besluit van 20 dezer, tot, bewaarder der hypo theken, van het kadaster en der scheepshewijzen te Amsterdam, deheerG. Holtius, staatsraad in buitengewone dienst, vroeger inspecteur-generaal der registratie en domeinen. Overgeplaatst, bij besluit van 23 dezer, in hunnen rang bij het regement grenadiers en jagers, de le. luitenants J. J. F. Janssens en J. G. Mulder, beide van het 3de; R. J. Verschoor van Nisse en W. H. M. C. baron Sweerts de Landas, beide van het 5de; C. L. Waltlier, van het 6de en D- U. P. Andreae van het 7de regement infanterie. lierli- en scliuolnieuws. Door den algeaieenen kerkeraad der nederduitsche her vormde gemeente te Utrecht, is II. woensdag ter vervulling der vacature, ontstaan door vertrek van den heer B. J. Adriani naar Rotterdam, geformeerd het volgend twaalftal van predi kanten: de heeren N. H. de Graaf, te Apeldoorn; B. J. H. Taats, te Middelburg; D. Chantepie de la Saussaye, te Leydeu (Walschegemeente); H. C. G. Schijvliette Nunspeet;J. C. Verhoeff, te Amersfoort.W. L. lliehm, te VlaardingenJ. G. van Rijn, te Zwolle; F. W. Merens, theol. doet. te Baarn en Eembrugge; J. J. Richard jr.. teZeyst;K. F. Tertiooy Apèl» te Delft; J. Posthumus Meyjes, le Doesborgh, en B. ter Haar Bz., te Nijmegen. SBariue en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Cornells Dirks, onder bevel van den luitenant Ier zee der le. klasse J. F. Koopman, is den 20 dezer van de reede van Plymouth naar zee vertrokken, ter voortzetting zijner reize naar de kust van Guinea en Zuid- Amerika. Afloop verkoopingen en aanbestedingen. Hedenvoormiddag is aan het lokaal van het provinciaal be stuur aanbesteed liet met 2580 stuks kanadasche populieren teigen beplanten van een gedeelte der dijken van het gewezen zijkauaal naar Axel en Hulst, beboerende tot het kanaal van Neuzen; daaronder begrepen de levering en het arbeidsloon, met het. onderhoud der oude en nieuwe beplantingen tot den 15 jultj 1860. Dit is bij enkele inschrijving aangenomen door den heer H. de Bruyne, te Neuzen, voor f 1499. T{iermocnetei'st»ii(!. 23 novemb. 's avonds 11 ure 39 gr. 24 's morgens 7 37 u 's middags 1 46 u 's avonds 11 36 25 u 's morgens 7 36 u 's middags 1 39 Staten generaal. TWEEDE KAMEK. In de zitting van woensdag is de minister van ünancien te ruggekomen op de beraadslaging over de in de vergadering van maandag aangenomen amortisatiewet. in den loop dier beraad slaging was de twijfel aan den dag gelegd, of de ingekochte schuld wel afgeschreven was. Hij had toen te keuuen gegeven dat dit wel het geval was, maar, naar aanleiding van de geop perde bedenkingen, had hij het noodig geoordeeld dien aangaan de een nader ouderzoek in te stellen, ten eiude geen zweem van twjjfd, in weer dan een opzigt schadelijk werkende, te dien opzigte te laten bestaan. Als vrucht van dit onderzoek legde hij over extracten der rekening van het grootboek, waaruit men den stand van de afschrijvingen tot op 21 november zou kun nen nagaan. Die stukken verzocht hij le laten drukken als ver volg op die behoorende bij de laatst behandelde amortisatiewet. en de cijfers te vergelijken met die voorkomende in de memorie van beantwoording op liet voorloopig verslag van hoofdstuk IX A. Uit een en ander zou voldoende blijken dat het geheele bedrag tot amortisatie, bedoeld bij de wet van 30 april 1859, was afgeschreven, en dat die geheele afschrijving had plaats gehad op IS november. Bij de beliaudeiing van het bedoelde hoofdstuk IX A zou hij gaarne, zoo dit verlangd werd, nof nadere inlichtingen geven aangaande dal onderwerp. Nadat de heeren van Hall eu Scliimmelpenninck dank had den betuigd voor de overgelegde st ukken, zijn de beraadslagin gen geopend over het wetsontwerp tol regeliug van het gebruik van hel koloniaal batig slot over 1857. Daarbij drukte de heer Hoffman den wensch uit dat aan den verkoop van producten in Oost-Indie geene uitbreiding meer mogt worden gegeven, waarop de minister verzekerde geen inbreuk te zullen maken op het bestaande consignatieslelsal. De heer van Eek gaf bij de behandeling van paragraaf 1 van het voorloopig verslag te kennen, dat hij niet had gedeeld in het verlangen van hen die gewenscht hadden de opaierkinggemaakt te zien dat dit wetsontwerp vóór de behandeling van hoofdstuk XI der staatsbegrooting voor 1860 zou overwogen worden. Ten einde voor het vervolg te gemoel te komen aan de begeerte van hen die op eene vervroegde overweging aangedrongen had den, om dan ruimschoots gelegenheid te hebben oost-itidisclie aangelegenheden te bespreken, gaf hij iu overweging om in het vervolg de voorafgaande werkzaamheden betreffende wetsont werpen van dezen aard vroeger te doen plaats hebben, waar door dan eene bespoedigde behandeling van zelf zou volgen. De minister van koloniën was befeid^eUjJc hij te kennen gaf, om daartoe zooveel mogelijk r^dë'Ve maar hij moest toch doen opmerken dat hij .^Jtwin van vëls omstandigheden, autoriteiten eu.slaatscollegiqn'afhankelijk wasi De heer van-Nispen van'Seveiiaer verdedigde hierin vooral de handelingen der commissien, belast met het,onderzoek der ko loniale rekeningen, vau welke InT-ool^ lid was gö'weest, en toon-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1