MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 22 November. N0, 140. 1839. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente eo Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertenties kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor ellcen regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond ure. öimmtlauösclK tijdingen. ^ZitStHeEïïca.ï''; 20. Baovencaïner. De geabonneerde» op het bulletin hebben reeds zaturdag de gewigtige tijding ontvangen, dat, de tweede kamer in hare zit ling van dien dag het wetsontwerp tot bekrachtiging der verleende concessien voor den aanleg der noordelijke en zuidelijke spoor wegen, in zijn geheel heeft aangenomen met 39 tegen 3"2 stem men. Vooraf was art. 1 (noorderspoorweg) met 42 legen 29 stemmen aangenomen, en art. 2 (zuiderspoorweg) met een gelijk getal als de geheele wet. Vooreen meer uitvoerig overzigt van hel in die zitting en de beide vorigen behandelde, verwijzen wij naar de rubriek Stalen generaal. Het wetsontwerp tot het verleenen van subsidie aan de Hollandsehe spoorwegmaatschappij voorde s.poo,rversmajling, is heden door de tweede katner verworpen met 35 tegen 26 stemmen. De Nieuwe Rotterdamsche courant van lieden deelt eene depeche mede, gedagteekend Batavia, 8 oclober, van den vol genden inhoud De gouverneur-generaal is ziek. Hij heeft dringend ver zocht om vervangen te worden. De expeditie naar Boni zal deze maand ouder zeil gaan. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags ten half twee ure eene openbare zitting houden, waarin de volgende onderwerpen zullen behandeld wordeu missive van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten idem vau curatoren, voordragt vacature; idem van de plaatse lijke schoolcommissie, berigt adressen hulp-onderwijzersidem vau de commissie der leenbank, begrooting 1860; idem van de stoomvaart-directie, eindregeling; adres mr. Vaillant, ontslag lid der plaatselijke schoolcommissie; voorstel vau burgemeester en wethouders, lager onderwijs; idem, uitgifte gemeentegrond aan de israëlietische begraafplaats. -J- In de zitting van den geineenteraand teZierikzee van 17 dezer, is met S stemmen tot hoofdonderwijzer der armenschool benoemd de heer J. II. van Trooijen, hulponderwijzer te Dord recht. Op het rapport der commissie tot onderzoek van het voorstel van vijf raadsleden tot het vinden van middelen ter op beuring van handel en scheepvaart aldaar, is voorts aangeno men het voorstel van burgemeester en wethouders om, in aan merking nemeude de vooruitzigteu der groote vaart en de tijds omstandigheden, niet te denken aan het maken van een dok aldaar, doch aan burgemeester en wethouders opgedragen het instellen van een onderzoek naar de kosten, de bezwaren, de voor- en nadeelen verbonden aan het stellen eener keersluis ia de oude haven, ten eiude deze steeds met water gevuld te hou den. -f- Den 16 dezer is in het huis van arrest te Zierikzee in be waring gebragt, de zoon van den landbouwer v. d.B. te Brui- nisse, beklaagd van het stelen van eene vaars uit eene weide onder Kerkwerve en die te Nicuwerkerk verkocht te hebben. Jl. vrijdag werd te Hoofdplaat in eene openbare raadsverga dering door den burgemeester dier gemeeute, den heer D. Be- kaar, aan de varensgezellen J. en A. Bootsgezel elk de groote gouden medaille der lste klasse en daarbij gevoegd getuigschrift plegtig uitgereikt. Zij was hun bij besluit vau den 15 september 1S59 door Z. M. den koning der Belgen geschonken. *Eene vischsloep van Heysl (provincie Westvlaaiuleren) was den 12 maart 11. in zee, toen een hevige storm op kwam; daar de sloep spoedig overal lek werd, bevond de bemanning zich in eenen neteiigen toestand en door het werken en gebrek aan voedsel uitgeput, beschouwde men zich als verloren. Toen na men de gebroeders Bootsgezel iiet edelmoedige besluit haar te hulp te komen. Zij begaven zich in een bootje en, na vele geva ren doorgeworsteld te hebben, gelukte het huu de sloep te bereiken en met de bemanning, bestaaude uit vier personen binnen de haven van de Hoofdplaat Ie brengen De rijks commissie van statistiek heeft den 15 dezer weder eene zitting gehouden, waarvan de Nederlandsche staatscou rant van 20 en 21 dezer het verslag ^mededeelt. Daaraan ont- 'eenen wij het volgende: Door den heer H. J. Bool werd, naar aanleiding vau hetgeen nopens een gelijk onderwerp in de vorige zitting is besproken, eene zeer naauwkeurige opgaaf aangeboden van de prijzen der granen op de markt te Oostburg sedert het jaar 1663, door den verdienstelijken secretaris dier gemeente, den heer L. Therie, uit officiële bronnen bijeenverzameld. De voorzitter meende de eikentelijkheid der vergadering voor die bijdrage le kunnen uitspreken en tevens den weusch dat meer zulke opgaven, tot oudere tijden opklimmende, mogten inkomen omtrent belang rijke graanmarkten in andere deelen des lands; daardoor zou den gewis niet onvruchtbare vergelijkingen der graanprijzen in versehillende^streken mogelijk worden. Nadat sommige leden het gewigt van dit onderwerp padden betoogd, werd besloten denu ontvangen bijdragen le verzenden naar de subcommissie, die zich met het ouderzoek van de tabel der arnhemsche markt prijzen bezig houdt', niet intnoodigirig te willen nagaan tot welke gemeentebesturen de vergadering zich voornamelijk zou moeten wenden, ten einde zoo mogelijk een overzigt van den loop der prijzen in de verschillende gedeelten van ons land te verkrijgeu. Luidenseen bij het departement van marine ingekomen be rigt, heeft het den gezagvoerder Noorlzij, van 's rijks werkvaar- tuig de Vlinder, mogen gelukken, in den avond van den 16 de zer na veel moeite en inspanning de bemanning van het neder landsche Ijalkschip Ida, gezagvoerder F. G. Lukje, op de hoogte van de Goedereede, te redden, na vooraf vruchteloos te hebben beproefd, het in zinkenden staat rerkeerende vaartuig uit zee te Brouwershaven binnen te brengen. De op den 26 der vorige maand plaats gehad hebbende aan besteding der leverantie van het munitiebrood voor de garni zoenen en de militaire ziekeniurigtingen, gedurende het jaar 1860, is naar wij vernemen, onder andereu aangenomen iegeu het rat ion van 50 looden, te Woerden door den heer J. van Mourik voor 5 15/100 cent; te Zntphen door den heer 11. Mei link, a 4 49/100 cent; te Zwolle door den heer J. Kuyhnan, a 4 8/100 centen le Middelburg door den heer A. Huybregtsen a 4 90/100 cent. Een der Maleijers, in het vorige jaar door het hof van Zuidhol- land vrijgesproken en later naar Java teruggevoerd, schijnt in hetgeen hij ondervonden heeft wegens het gebeurde met het barkschipTwenlhe, aanleiding gevonden te hebben omweder een komplot tot het plegen vaneen misdrijf te vormen. De man doer Naidin is toch, zoo men verneemt, aanboord van het wachtschip te Batavia, het fregat Palembang, veroordeeld tot tien jaren kruiwageustraf, terzake van het ontwerpen van een plan, oin gezamenlijk met zijne kameraden te deserteren, en bet aansporen en overhalen daartoe. De laatslen zijn discipliuair gestraft. Zij schijnen echter op Java niet zooveel sympathie te hebbeu gevonden, als in der tijd in de residentie. Directeuren van Teylers stichtiug en de leden van Teylers godgeleerd genootschap le Leyden, hebben eene vehandc ling, ingekomen op de uitgeschreven prijsvraag waarbij verlangd werd eene geschiedenis der godgeleerdheid in Nederland sedert het laatst der vorige eeuw, met algetnecue stemmen der bekroo ning waardig gekeurd. Deze verhaudeliug was geteekend met de spreuk: «Laat er ons rond voor uitkomen, Schwartz." en bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn Chris- tiaan Sepp, leeraar bij de doopsgezinden aldaar. Het bestuur van het XVde Nederlandsch landhuis'noud- kundig congres, in 1860 te Amersfoort te houden, heeft bij cir culaire landbouwers en belangstellenden in den landbouw uit- genoodigd tot bijwoning van het congres, dat woensdag den 20 junij des voormiddags ten 11 ure in het gebouw Amicitiazal worden geopend. Het dagblad De grondwet van Antwerpen beschrijft defran- sche staatkunde ten opzigte van Engeland, met de woorden Van Dover naar Calais: L'empire, c'est Ja paix Maar van Calais naar Dover: Daar spreek ik later over. ISenoetBiingeu eca Iieslcifteii. Vergunning verleend, bij besluit van 17 dezer, aan L. E. graaf vay Bylaudt., grootmeester van 's konings huis, tijdelijk toegevoegd aan Z. IC. H. de prins van Oranje,tot het aannemen der onderscheidiugsleekenen van ridder der orde van St. Sta nislaus, le klasse, eu aan W.C. baron van Pallandt tot het aan nemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde vau St. Auua 3de klasse, hun respectievelijk door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Benoemd, bij besluit vau 17 dezer, tot. gezworen bij de vrije polders van Si. Maarlensdijk, den heer J. Mol. Z. M. heeft, pensioen verleend aan den generaal-majoor G. F. Gey van Pittius, inspecteur der eerste fortificatie-inspectie, met- toekenning van den rang van luitenant-generaal; aan den ma joor G. J. Krayenhoff van de Leur, en aan den generaal- majoor jbr. J. Krayenhoff, dezen laatslen op zijn verzoek. Benoemd tot. kolonels, de luitenant-kolouel G. A. van Kerk wijk, E. Mekern, eu P. Noottot. luitenant-kolonels de majoors J. vau der Mey en J. O. L. van Ingen tot majoors de kapiteins G. V. W. baron van Hemert tot Uingshof en J. A. Feith, allen van het wapen der genie. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 16 dezer, opzijn ver zoek, aan J. Luyk, als 2de luitenant bij het half-bataillon uo. 6 rustende schutterij in de provincie Zeeland. Benoemd, bij die schutterij tot lsten luitenant, B. Boom, thans 2de luitenant, en tot, 2den luitenant A. de Graaf Gz. Verleeud, bij besluit van 16 dezer, aan den hoofdcommies bij het departement van justitie J. A. H. Netscher, deu personelen titel van adjunct-inspecteur der gevangenissen. Benoemd, bij besluit van 17 dezer, tot cont roleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten eu accijnsen te Dockuin, de heer C. G. van Wijk Werneke, surnumerair bij net. vak der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen in Overijssel eu waarnemend controleur te Dockum. Bevorderd, bij besluit van 7 dezer, de heer mr. L. A. H. baron van Ittersum, tol. hiertoe secretaris van legatie bij het gezant schap te Frankfort, tot raad van legatie bij de zelfde missie, en de lieer mr. B. O.T. II. Westenberg, thans attaché bij het ge zantschap te Madrid, toteecrefaris van legatie bij dat te Frank fort. ~3?s&riue en leger. Uit het Nieuwediep schrijft men van den 17 dezer: De état-major van Zr. Ms. fregat de Admiraal van Wasse- naer, welks zeildag op den 20 dezer is bepaald, is thans zamen- gesteld als volgt: kapitein ter zee R. van Voss, kommandant; le. officier de kapitein-luitenant ter zee P. A. van Reesluite nants ter zee le. klasse G. H. Bakker en jhr. A. Meyer; luitenants ter zee 2e. klasse G. Byl de Vroe, P. J. Rosenwald, C. A. Boscii en J. li. Haakman jjyielborsten le.klasse J.F. van Maaueu.E H.E. van Woelde/en, J'.F. M. Lange, W. J. H. de Kanter H. A Sirks, P. Crans, H- duispel, F. J. Stokhuijsen. T. Spree, J. P. Hovy, M. J. C. Lucardie, L. M. L.; de,li>an, R. Wij mans, A.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1