MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 139. Zaturdag 1859. 19 November. 'Ahmcnlanööctir tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is J 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijksgeboorte of dood bekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 eent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. ïdilie van vrijdag avond 8 ure. Blildellturg J8 november. DeaJgemeene beraadslagingen inde tweede kamer over de spoorwegwet ziju heden gesloten, nadat, de ministers ander maal het woord hadden gevoerd. Daarop is aan den heer Thor- hecke de gelegenheid verschaft om een door hem en de heeren Wintgens, HngenholU, Poortman en Heemskerk in de zitting van gisteren ingediend amendement toe te lichten. De kamer heeft echter na langdurige discussie met 37 tegen 33 stemineu beslist, dat. dit amendement niet in behandeling kon worden ge nomen. Het strekte om de artikelen van het ontwerp der regering te laten voorafgaan door de l wee volgende //Art. 1. In het noorden des rijks worden spoorwegen aan gelegd van Harlingen over Leeuwarden en Groningen tot aan de hannoversche grens tegenover Leer. en Aschendorf; van Leeuwarden langs Ileerenveenen Zwolle naar llaalte of Deven ter, en van daar oostelijk naar de grens in de rigting van Rheine en weslelijk naar Utrecht. Art. 2. In net zuiden worden spoorwegen aangelegd van Utrecht naar 's Hertogeubosch tot Boxtelvan Vlissingen over Middelburg. RozendaaJ, Tilburg. Boxtel naar Venlo of Roer mond, en van daar oostelijk naar de pruissische grens en zuide lijk naar Meersen bij Mau*trioht Gisteren avond is eene 50jarige vrouw op de Rotterdamsche kade in het water gevallen, hoogst waarschijnlijk als een gevolg van dronkenschap, waaraan de ongelukkige die reeds meer malen in handen der justitie is geweest en eerlang weder te regt. zou staan wegens diefstal, verslaafd was. De personen P. li. J. Lacor en J. Massie, die zich inde nabijheid bevonden,hebben zich dadelijk beijverd dedrenkelinge te redden, doch volgens de verklaring van den med. doctor de Marree, wiens hulp aanstonds werd ingeroepen, had zij reeds opgehouden televen. Volgens beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is het te Neuzen gevestigde telegraafkantoor den 17 dezer geopend, met beperkte dagdienst. Tot eerstaanwezend ambtenaar van dat kantoor is benoemd de telegrafist der 3de klasse J. C. Pilaar. De prijs van een enkel berigt naar de overige rijks telegraaf kantoren bedraagt f 0,50. Aan het zeestrand nabij de gemeente Groede, is jlmaandag eene levende zwaardvisch aangespoeld, welke eene lengte heeft van omstreeks drie ned. ellen, terwijl het zwaard aan den kop omstreeks zeven palmen lang is. Niet dan met moeite is men er in geslaagd zich van het dier meester te maken, en thans gaat men er ter bezigtiging mede rond. Bij de opgave der aanuemingspryzen voor levensbehoeften enz. ten dienste der godshuizen in ons vorig nommer, staatrijst f 14,98 tegen f 10,75 per 50 pond moet zijn per 100 ned. pond. De heer Guglielmi, eerste baritonzanger aan de keizerlijke opera te Weenen, is dezer dagen te 's Gravenhage aangekomen met het voornemen in de voornaamste plaatsen van ons land concerten te geven. Hij zal vermoedelijk inden loop van den winter zich ook alhier doen hooren. Door de te Dordrecht gevestigde commissie tot het examine ren vac varensliedenis op den 9 dezer, na afgelegd examen,aan Johannes Daniel Tuyter, van Middelburg, uitgereikt een diplo ma als derde stuurman voor de groote vaart- Men verneemt dat van wege de regering van de besturen der gemeenten, in welke de cholera geheerscht heeft, opgaven verlangd worden omtrent den loop der ziekte, de plaatsen waar, de woningen waarin, den maalschappelijken toestand der bewoners, waaronder zij deslagtoffers geveld heeft, de mid delen die tot genezing der lijders en sluiting der ziekte zijn aangewend, enz. Door dezen maatregel zullen gewis belangrij ke bijzonderheden aan het licht komen, die bij onverhoopte wederverschijning der epidemie de kwaal in hare eerste oorza ken en beginselen nader zullen doen kennen. Volgens een particulier schrijven van Terschelling is gedu rende het jaar 1S59 uit The lutine, door helm-en klokduikers het volgende geborgen: 5 goudon staven, wegende tezamen 26,895 tied. p.2 zilveren staven, wegende tezamen 56G5 ned. p.4-397/123/2, 25/4, 5/8 spaansche matten 2 fransche kroo- nen4/1,1/4, J/S gonden doublons; 2!ouisd'oren 4 guineas,, benevens 55 ned. p. koperen hoepels, spijkers, enz. 56 ned. p bladkoper, 156 ned. p. lood, 1 metalen vingerling en een stuk van 1 dito. Uit Berlijn wordt aau Le nord geschreven, dat aldaar sprake is van een huwelijksontwerp tuSschen den prins van Oranje en prinses Alexandrine, dochter van prinses Marianne der Neder landen en prins Albrecht van Pruissen. Bcnoeinirigce en besluiten. Benoemd tot ontvanger derregistratie en domeinen te Wa- geningen de heerW. A. de J<aat de Kanfer, thaus ont vanger der registratie en domeinen t^Gulpen. Xecg$plog ie. De belgische dagbladen bereizen het berigt dat, de heer Pru- dens van Duyse, archivaris d-T stad Gent, hoogleeraar in de geschiedenis aan de koninklijke akademie aldaar, corresponde rend lid der koninklijke belgische akademie, en medelid van een aantal binnen- en buiteulandsche maatschappijen en genoot schappen, ridder der Leopoldsorde enz., laatstleden zat urdag in genoemde stad is overleden. Xierk- en NclinuIaieuw'M. Dingsdag avond is door den algemeeuen kerkeraad der neder- duitsche hervormde gemeente te Amsterdam, uit het reeds ver melde twaalftal het volgende zestal van predikanten gevormd de heeren K. F.Ternooy A pel, te Delft; H. P. Berlage, theol. dr. te Zaltbommel; W. Francken Az., te Rotterdam; J. Hooy- kaas Herderschee, te Nijmegen; J. J.L. ten Kate, te Middel burg, en A. van Toorenenbergen, te Purmerend. Te Scherpenisse en Weslkerke (classis Zierikzec) is tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen, de heer-J. C. Eijkmau, te Rinsumageest. Afluop verknopingen en aanbestedingeu. Middelburg 17 november. I. Een huis en erve, op de Houtkaai, wijk H. no. 116, ver kocht voor f 1310. II. Eeuhuisen erf in de Zandstraat, wijk Q,.no. 217, verkocht voor f150. 111. Een huis en erf op den Znidsingel bij de Noordbrug, wijk E no. 27, verkocht voor f 250. Oostburg 17 november. Eene landhoeve, genaamd Slainpershoek, bestaande in woon huis met schuren, stallen enz., groot 11 bunders, 43 roeden, 8 el erf, tuiu, boomgaard, wei-en bouwland. Verkocht voor f22,000. Vlissingen 18 november. f Onder nadere goedkeuring.-is heden morgen ten 11 ure door den schout bij nacht directeur en kommandant, der mari ne alhier aanbesteed1. de voor dit etablissement beuoodigde koperen spijkers, klinkbouijes enz. waarvoor de minste inschrij ver bleek te zijn de armen inrigting te Vlissingen; 2. de leve ring van houtwerk, als spaken, hamer, bijl-stelen enz., aange- neuien door den heer van ilove te s'Hage. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van dingsdag- De beraadslagingen over het wetsontwerp tot bekrachtiging der spoorwegevconccssien zijn nog nietten einde gchrngt. De minister van oorlog, die dingsdag het eerst het woord voerde, heeft de voordragt verdedigd, door van zijn standpunt in de eerste plaats te betoogen dat de voorgestelde wegen geen, of zoo weinig mogelijk nadeel aan de verdediging des. lands toe brengen zullen. Hij verklaarde voorts de bezwaren van sommigen tegen overbrugging niet te doelen, en trad daarna in eenige beschou wingen over het defensiewezen, waarin hij hoopt een ander stelsel te volgen, waarbij de buitenlijnen in de eerste plaats ver dedigd worden, tot hetwelk de krachtige natuurlijke rivierde fensie alle gelegenheid aanbiedt. Do heer van Hall heeft, op nieuw gewezen op de geldelijke bezwaren, welke bij de goedkeuring der voordragt, op den staat zouden worden gelegd. Naar zijne berekening, zou men op het einde van I860 over 32 millioenen kunnen beschikken, maar ten minste 60 a 70 millioenen voor openbare werken behoeven, en in d erge lij ken stand van zaken kwam het hem vreemd voor, dat eene rentewaarborg voor 50 jaren v;ïit meer dan 3£ millioeo niet als eene al te gewigiige last werd beschouwd. Wat de rigting aangaat, is het hem onredelijk voorgekomen om aan Amsterdam den kortst en weg naar Duitscliland te ontzeggen, en was hij geenszins overtuigd van de noodzakelijk heid-om juist Rotterdam tot eene voorhaven van de genoemde handelstad te maken. De heer van Hoeve.ll heeft verklaard, een voorstander te zijn van spoorwegen, mits zij ook strekken ter bevordering der be langen der industrie; een voordeel, 'twell; hij aan de voorge stelde wegen meent te mogen omzeggen. Hem is in tegendeel voorgekomen, dat de slaat, door den aanleg van groote werken, met een onderstand van een tal van millioenen uit's rijks kas, aan bijzondore personen, binnen een zeer kort tijdsverloop, op te dragen, met de nijverheid van andere personen mede dingt, en aanleiding geelt tot eene niet wenschelijkc prijsver- hooging van materialen en daglooncn. Naar zijn oordeel, heeft de nijverheid niet alleen behoefte aan spoorwegen, maar ook aan ontheffing van eenzijdig druk kende belastingen waaraan in langen tijd met zou kunnen wor den gedacht. Ook met de rigting kon do spreker zieh niet ver eenigen, en hij verklaarde zicb-voor het ontwerp, in der tijd door den lieer Dull ingediend. Den lieer Elout van Souterwoudc is, na al het verhandelde over liet onderwerpelijk vraagstuk, voorgekomen, dat het der regering dienaangaande aan de vcreischte kracht en vastheid van beginselen beeft ontbroken dat bet ontwerp in slechts eene provincie een volledigen bijval vindt, maar alom elders meerderen of minderen tegenstand, en daarenboven gepaard gaat met geldelijke bezwaren, voor welke hij moest terug deinzen. De heer Hengst had, bij de goede bedoeling der regering, wol gewenscht, dat zij meer voldoende rigtingen had gekozen ;m&ar hij vond gecne reden om uit dien hoofde zich tegen de voordragt te verklaren, bij welke ook niet eene brug bij Venlo, het belang der provincie Limburg zoo zeer wordt bevorderd. Indien het waarheid is, dat de concessionarissen tegen 4 J pet. geld kunnen bekomen, en anderen een nog hoogeren rentewaarborg zouden verlangen, vermeende de spreker, dat het hoofdbezwaar ten aanzien der gebielijke aangelegenheden, bij do erkende behoef te aan spoorwegen, als opgeheven moest worden aangemerkt. Zitting van woensdag. De heeren Wintgens en de Keropenaer hebben, ten tweede male het woord voerende, op nieuw de voordragt bestreden, daarbij tegenover de redevoeringen der ministers hunne aan vankelijk ontwikkelde stellingen handhavende. De heer de Kcmpenaer heeft echter verkhiard, na de verdediging der mi nisters gehoord te hebben, zich opoffering te zullen getroosten van eigen inzigten, en nu met het oog op de bestaande om standigheden te zullen stemmen voor de Noorderlijn: niet echter voor de Zuiderlijn willende hij tegen de gcheelc wet stemmen, wanneer art. 2, houdende bekrachtiging van de Zuiderlijn, mogt worden aangenomen. De lieer Slieher van Domburg herinnerde aan de rede, dings dag door den afgevaardigde uit Hoorn uitgesproken, die zijne vreugd had te kennen gegeven, thans door dat district te zijn afgevaardigd, zoo dat hij met volle onpartijdigheid de arasier. dainsche belangen kon verdedigen. In den loop zijner rede heeft die nfgevaaadigde de locale belangen van zijn district niet vergeten. Neemt de kaart der spoorwegen in de hand, zeidc hij, en gij zult zien wat een misselijk figuur Noonlholland daarop maakt. Er is in het minst niet op de belangen van die streek gelet. Aan het eind van zijne rede gekomen, riep die afgevaar digde de vergadering toe „overweegt wel liet wijze woord van den spreker uit Friesland, die de lijn van Vlissingen ontijdig en onnoodig genoemd heeft." De vertegenwoordiger uit Hoorn wil dus de te leggen mijlen-spoorweg in Zeeland op de kaart het zelfde misselijk figuur laten maken, dat hij voor Noordhol land zoo hoogelijk af keurt. Spreker wil dat niet, en daarom heeft hij gewenscht een woord in het midden te mogen brengen. Spreker wijst er op dat verscheidene redenaars de Zeeuwsch- Limburgsche lijn verdedigd en goedgekeurd hebben. Slechts twee sprekers hebben die, zoo niet bestreden, althans om on-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1