MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 137. Dingsdag 1859. 15 November. öummlanö$c!)c tijïringm. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij dozo courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 41 ure. ]?35<ldells«irg B-3 november. Wij hebben ons tot hiertoe beijverd om onzen lezers geregeld en zoo spoedig doenlijk op de hoogte le houden van liet dage lijks iii dti zittingen der tweede kamer gesprokene, betrekkelijk het wetsontwerp omtrent cle spoorwegen. In ons vorig nommer deelden wij, naar aanleiding van telegrafische berigten, reeds met eenige woorden mede, in welken geest de onderscheidene sprekers op donderdag en vrijdag zich verklaarden; degeabon- ueerden op het bulletin ontvingen bovendien zaterdag een overzigt. van het dien dag besprokene. Thans laten wij van de drie laatste zittingen een uitvoeriger verslag volgen, en wel van zaturdag hierachter onder de rubriek staten generaal, en van de beide vorige zittingen in het bij dit nommer gevoegde bijvoegsel. Heden hebben de ministers van binnetilandsche zaken en financien de wet verdedigd, en gedurende bijna de geheele zitting bet woord gevoerd. Onze correspondent te 's Gravenhage schrijft óns dat liet er aldaar algemeen voor gehouden wordt, dat de spoorwegwet ten sJotle door de tweede kamer wel is waar met eene kleine meerderheid zal worden aangenomen. Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, is heden een adres verzonden aau de tweede kamer der staten generaal, waarbij, onder over legging van een afdruk van het ter zelfder zake reeds in julij 1S56 ingediende adres, krachtig wordt aangedrongen op de af- koopbaarstelling der tienden. Daarom heeft men met groote belangstelling de wederindiening vernomen van het daartoe strekkend wetsvoorstel, bij de tweede kamer in der lijd met aanzienlijke meerderheid aangenomen, maar door de eerste ka mer verworpen. Acht het hoofdbestuur dat door de aanneming in der lijd, reeds ten aanhoore der natie als de overtuiging der volksvertegenwoordiging is uitgesproken, dat die afkoopbaar- stelling der tienden in het algemeen belang wenscheJijk en noodzakelijk is, en de daartoe voorgestelde middelen aanneme lijk zijn, het acht levens de wederindiening van het voorstel een gepast en grondwettig middel om het gewenschle doel te bereiken. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ontvan gen opgaven nopens den handel en scheepvaart van Groot-Brit- ïanje en Ierland, over de maand en de negen maanden, geëin digd den 30 september 1859. f Jl. zaturdag middag heeft te Vlissingeu een werkman, Bebe- laar genaamd, het ongeluk gehad van een turfwagen te vallen, met dat ongelukkig gevolg dat hij daarbij den arm brak; er is onmiddelijk heelkundige hulpverleend om den arm wederom in te zetten. Mede is op dien dag geamputeerd het, been van den matroos Buisman, die het onlangs aan boord van het rijksvaartuig Mer- cuur gebroken had. Ondanks de zorgvuldige behandeling door den lijder ondervonden, kon men het been niet langer meer behouden. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat thans in de tuin van den heer Kesteloo, oud onderwijzer te Domburg, eene Jueca op vier stengels in vollen bloei staat, prijkende met meer dan honderd bloemen, alsmede dat de kroon eerst in het voor jaar is beginnen uit te werken. Zij is wel der bezigtiging waard. Donderdag werd bij Ooltgensplaat het schip De goede hoop genaamd, laatstelijk van Dordrecht naar Zierkzee bestemd, ge- iaden met hout, tweemaal op- en van de Galatéplaat geworpen, met verlies van ankerspil. Eindelijk werd het zeer lek op het strand geslagen, terwijl een drietal pompen het niet lens kon den houden. Het vaartuig is met behulp van paarden en man schap met de equipage binnen de haven getrokken. Ook bet vlot, dat achteraan sleepte is met veel moeite behouden. Men leest het volgende in Le nord Sedert eenigen tijd had men in het museumte Lyon een jong soldaat opgemerkt, die zich daar in zijne vrije oogenblikken bezig hield met de stukken van beroemde meesters te bestude ren. Terwijl hij nu onlangs bezig was, met de laatste hand te leggen aan eene wel uitgevoerde copie van een der voornaamste aldaar aanwezige schilderijen, naderde hem eene onbekende dame, die met eene bijzondere belangstelling een gesprek met hem aanknoopte, blijkbaar met het doel, om zijn smaak nader te leeren kennen. De jeugdige uiilitalr verhaalde haar, dat hij een kweekeling was van Horace Vernet, en bij de loting in dienst gevallen zijnde, zonder de middelen te bezitten om een remplacant te verkrijgen, het moedig besluit had genomen om alle pogingen in het werk te stellen, ten einde ook als soldaat zijne eenmaal opgevatte studiejoij,krachtdadig mogelijk voort te zetten. De vreemdelinge bood bem daarop voor zijne schil derij een prijs, die zijne verwachting verre overtrof, met bijvoe ging der belofte, dat zij zich voortaan ook verder aan hem zou laten gelegen liggen. Niet weinig verrast, verzocht de jeugdige kunstenaar in de meest beleefde termen, den naam zijner be schermster te mogen weten en kreeg tot zijne niet geringe ver bazing ten antwoord: //Gij hebt uw stuk slechts te adresseren aan de koningin der Nederlanden." En inderdaad, het was 11. M. zelve, die op hare reis naar Nizza, bij het oponthoud te Lyon, den jeugdigen schilder dit vereerend bewijs van onder scheiding schonk. Men verzekert dat het H. M. heeft behaagd, onmiddelijk de noodige maatregelen te nemen, ten einde hem in staat te stellen om zich weldra uitsluitend aan de beoe fening der kunst toe te wijden. Naar men verzekert,zijn de regeringen van Engeland, Frank rijk en Rusland eindelijk met elkander overeengekomen om het gouvernement van Griekenland te dwingen tot het nemen van maatregelen om de rente der nu 26 jaren geleden, onder den waarborg der drie mogendheden aangegane geldleening, ten bedrage vau bijna 21 millioen p. st. te betalen. Voor de rente van die leerling zou 157,187 psI. moeten voldaan worden, doch de drie mogendheden zouden zich met eene jaarlijksche betaling van 36,000 p. st. tevreden stellen. De in 1S2I en 1825 door Griekenland aangegane geldleeningen, die niet door de beschermende mogendheden gewaarborgd zijn. bedragen, met de achterstallige renten, eene som van omstreeks 7 mill. p. st. Het nut der inenting als beschermmiddel tegen de longziekte kan niet beter worden gestaafd dan door de volgende opgaaf van een bekwamen veearts. //In Vriesland" zegt iiij. //bestaan drie genootschappen tot wederkeerige verzekering tegen sterfte van rundvee. Het eene genootschap laat al het vee der leden legende longziekte inenten, en verloor 6 pot., het andere laat inenten indien deziekte onder het vee is uitgebroken, en verloor 11 pet., het derde laat niet inenten en verloor in het zelfde t ijd perk 4-0 pet." Ook hier te lande is, even als door geheel Duitschland. op den 10 dezer de honderdjarige gedenkdag der geboorte van den beroemden dichter Johaim Christoph Eriedricli von Schiller metluister gevierd, o. a- te Amsterdam door eene voorstelling in den hoogduitsclien schouwburg, waarin door cle liedertafel Eutonia Schillers Die Deutsche Muze en An die Künstler, mu ziek van Bertelsma» en Mendelssohn, en daarna het Festspiel Germania bei der Schillerfeier in Amsterdam, werd opgevoerd, en te Rotterdam door een introductie met koor, gevolgd door eene feestrede van den heer van Reesema, en ten slotte de uit voering van het Lied von der Glocke van Romberg en Beetiio- vens 9de symphouieop Schillers lied Au die Freude. Door de provinciale stalen van Vriesland is afwijzend be schikt op een verzoek van den heer mr. J. C. Banck te 's Gra- veuhage, die t hans door aankoop eigenaar is geworden van het eiland Schiermonnikoog, tot. het verleencn van een provinciaal subsidie voor de bedijking van dat eiland. Aan de El her f. Zeitung wordt uit Berlijn geschreven dat er plan bestaat lot een eehtverbindtenis tusschen een zoon van prins Albert van Pruissen en de tweede dochter van prins Fre- derik der Nederlanden. Naar wij vernemen, zal aan den mond van de haven van het Nieuwe Diepeeue batterij worden aangelegd; ook zou het, plan bestaan, om eene batterij op de Horst van Texel aau te lesgen. Voor het eerste werk zijn drie plannen, waaruit cle minister te kiezen heeft. Naar men denkt, zullen deze twee belangrijke werken, die de haven en cle reede van Texel moeten bescher men, in den loop van het volgende jaar tot stand worden ge- bragfe - De Rotterdainsclie courant meldt dat cle cholera-epidemic- in die gemeente nagenoeg als geweken kan worden beschouwd en dat het cholera ziekenhuis dan ook reeds in hel begin dezer week zal worden opgeheven. Eïeiaoemitagesi en toesluiten. Benoemd, bij besluit van 9 dezer, tot officier van gezondheid der 2e klasse voorde dienst der Nederlandsclie bezittingen ter Kuste van Guinea, de heer C. F. Lucke, doctor in de genees-, heel- en verloskunde, thans stads-geneesheer te Zutphen. Benoemd, bij besluit van 8 dezer, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen le Woudseud c. a., de heer J. W. D. van Henierf, thans ontvanger der direcle belastingen, in-en uitgaande regten eu accijnsen te Ba Hum. Secrologie. Donderdag is te Amsterdam in 84-jarigen ouderdom overle den de oud-hoogleeraar aan de illnst re school aldaar. Gerard us Vrolik. Op 22jarigen leeftijd werd hem reeds het professoraat in de plantenkunde, en later ook het onderwijs in de physioio- gie, ontleed-en verloskunde, opgedragen. Zijn dood wordt ais een groot verlies voor de wetenschap en voor zijne medeburgci s beschouwd. Uit Maastricht wordt, het. overlijden gemeld van mgr. H. J. Omen, groot, vicaris van het hertogdom Limburg, kamerheer vau zijne heiligheid dort paus, prevost van het kanoiiische ka pittel der cathedraal, en president van het seminarium vau Roermond. DSariiie en leger. Zr. Ms. korvet Juno, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee R. C. Sloos, is in den morgen van den 11 dezer van cle reede van Texel naar zee vertrokken, Ier opvolging zijner be stemming naar Oost Indie. Zr Ms. schroefsloomschip Corneiis Dirks, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse J. F. Koopman, is den 11 dezer ter reede van Plymouth geankerd, komende van Duins. Naar men verneemt, is door Z. M. aan de oificieren. onder officieren en korporaals, behoorende tot het vaste kader vau hel koloniaal werfdépót. te Hardm'wykV>erhoogiitg van trac- tementen toegekendaan de officieren eene yerhooging vau f 100 Vjaarsj en aan de onder-officieren e.n korporaals respec tievelijk 4 en.2cën,Js per dag.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1