i3uitmUmösct]c tijöinijni. Acctijiiinijeit. Ijimörisbcritjtrn. ringen waaruit zij zullen bestaan, men door de aanneming van het beginsel zich zoude laten leiden op eenen weg waarvan men de uitkomst niet kan voorzien en men alzoo besluiten zoude tot iets waarvan de gevolgen alsnog in het duister liggen. 4. Dat de kosten van beheer niet minder zullen zijn, maar wel meer dan thans, daar men, het ontwerp aangenomen wor dende, niet alleen zal hebben te bestrijden de kosten van het huishoudelijk bestuur der polders, welke vooral voor kleine pol ders niet minder zullen zijn dan tegenwoordig, maar ook die van het algemeen bestuur van het waterschap, welke, lettende op de toelichting van de artikelen 5—8, niet gering te schatten zijn. 5. Dat de vrees in het ontwerp en de daartoe betrekkelijke toelichting doorstralende, dat, zonder de voorgestelde centra lisatie, voor de algemeene veiligheid der polders geene genoeg zame waarborgeu zouden bestaan, ongegrond mag geacht wor den wanneer men let op de bestaande grondwettelijke voorschriften en de daaruit voortgevloeide wet, regelende sommige waterschapsbelaugen. 6. Dat het te vreezeu is dat door de aanneming van het on- derwerpelijke voorstel alle lust lot indijking van daarvoor vatbare gronden of schorren zal worden uitgedoofd, daar, hoe zeer zulks moet geschieden ter risico en pericule en ten koste vau de eigenaren dier schorreu of gronden, die alzoo moeten geacht worden eerst en vooral bevoegd te zijn om hunne eigene goederen te beheeren, nogthans ingevolge art. 2 vau het ontwerp dadelijk van dat beheer zullen worden ontzet en gebragt onder- de voogdijschap van het waterschap waaraan zij grenzen. Op welkegronden in de bedoelde afdeeling.des gevorderd door meerdere te versterken, de meerderheid het beginsel, hetwelk tot grondslag van het bedoelde ontwerp is aangenomen, verder felijk acht, zoo voor de beslaande regten als voor de wezen lijke belangen van de poiders, wateringen of waterschappen in deze provincie, zoo als zij thans bestaan. Die zelfde afdeeling was echter eenstemmig aangaande den wensch'dat aan de bedenkiugeu tegen het thans bestaande reglement van administratie der polders in Zeeland zoo vroeger als later gerezen, mogt worden te gemoet gekomen door zooda nige wijzigingen, waardoor het beheer zoo der vrije als der eala- miteuse polders worde geregeld, overeenkomstig onze tegen woordige staatsregeling en daarmede in verband staande wet ten en tevens dc algemeene en bijzondere eigendomsregten worden geëerbiedigd, ofschoon men vreest dat die weusch geen vervul ling zal kunnen erlangen zoolang niet de algemeene wet op den waterstaat zal zijn tot stand gekomen. Bij eene andore afdeeling werd naar aanleiding van eeuïge inlichtingen, door de heeren leden van gedeputeerde staten gegeven, algemeen de wetisch te kennen gegeven, dat de policie- verordeningen omtreutde polders werden herzien en de bestaan de fransche decreten ten dien opzigle werden vervangen door eene nederlandsche verordening, bepaaldelijk omdat zoodanige policieverordening kauworden tot stand gebragt,afgezonderd van een reglement op het beheer der polders. Algemeen was men in alle de afdeelingen van gevoelen, dat het overbodig zoude zijn voor alsnog te treden in het onderzoek van de bijzondere bepalingen van het ontwerp, zoo lang men niet aangaande het hoofdbeginsel is overeengekomen. (tiet vervolg van het verslag der zitting is in het Bijvoegsel opgenomen.) Sünffelaud. Londen 5 november. The morning post bevestigt het berigt dat Engeland eenen vertegenwoordiger naar het te houden con gres zal zenden, maar voegt daarbij dat de vooraf te bepalen punten nog niet in bijzonderheden geregeld zijn. Het zelfde blad heeft op nieuw een artikel over de italiaau- sche aangelegenheid en den meer besproken brief van keizer Na poleon ten beste gegeven. De redenering van het blad komt daarop neder, dat Europa aau Italië oumogelijk eene reorganisa tie kan opdringen en dat het den Italianen de vrijheid moet laten om zeiven over hun lot te beschikken. Het verdient de aandacht dat de argumenten vau dat blad, hoezeer tegen Erankrijk gerigt» in een weiwillenden en gematigden vorm ontwikkeld zijn, waar" uit men opmaakt dat de diplomatieke betrekkingen tusscheu Erankrijk en Engeland, die onlangs alles behalve goed schenen te wezen, eene wenschelijke verandering hebben ondergaan. Men gaat zelfs zoo ver van le beweren dat eene schikking ten opzigle van de lastige kwestie der doorgraving van de landengte van Suez niet tot de onmogelijkheden behoort. The daily news zegt dat Engeland en Erankrijk het eens zijn omtrent de expeditie tegen Chiua en dat men eene aanzien lijke strijdmagt in het aanstaande voorjaar naar de Peiho zal zenden. De Great Eastern is van Holyhead le Southampton aan gekomen om aldaar gedurende den winter voor de reis naar Noord-Amerika voltooid te worden. Tot dekking van de daar toe benoodigde kosten zijn 40,000 p. st. door de maatschappij aan welke het schip toebehoort, beschikbaar gesteld. Volgens berigt uit Malta van den 1 dezer zijn twee stoom- linieschepen van het eskader naar Ancona gezonden. lEüaSiscüiI&iiJuJ. Berlijn 3 november. Te Parijs houdt men nog altijd vast aan het denkbeeld dat het congres ook zal kunnen dienstbaar ge maakt worden aan de herziening van de Iractat.en van 1815 in' het algemeen. Pruissen en Rusland zijn niet voornemens dit toe te geven. Dit is een der gewigtigste resultaten van de bijeen komst te Breslau; Pruissen en Rusland zijn het te dien opzigte volkomen eens geworden. Naar men verneemt zal de regering bij den aanstaanden landdag een wetsontwerp indienen betreflende de uitbreiding der marine. Men zegt dat een crediet van 2£ a 3 millioen tha- lers zal worden aangevraagd, waarvan het bedrag minder zal moeten strekken tot het doen bouwen van oorlogsbodems dan tot het uitbreiden der versterkingen aan den Jahde-boezem, en die op het. eiland Rugen aangelegd zijn; wijders tot het nemen van zoodanige maatregelen, welke als grondslagen kunnen die nen tot hel vormen eener oorlogsvloot. De Weener bladen bevatten nog steeds beschouwingen over de ministeriële crisis in Oostenrijk. Hel wordt daaruit be vestigd, dat de minister van financiën von Bruck weldegelijk zijn ontslag aangeboden, doch, op uitdrukkelijk verzoek des keizers, teruggetrokken heeft, alsmede dat het aftreden van baron von Hiibner, als minister van policie, uitsluitend aau zijne belangstelling in de hongaarsche aangelegenheid is te wij ten, waartegen de keizer hoogelijk moet zijn ingenomen. Merk waardig is het dan ook, dat aartshertog Eerdinand Max zich schijnt te willen onttrekken aan den gang der regering, welke zoo zeer tegen zijne meer liberale gezindheid indruischt. Daar aan althans wordt zijne lang te duren reis toegeschreven, ter wijl men ook beweert, dat hij zijne benoeming tot gouverneur van Veuelie heeft van de hand gewezen. Een ander bewijs van de reactionaire gezindheid der oostenrijksclie regering vindt men in hot meer en meer veldwinnend gerucht der terugroeping in hel ministerie vau baron von Bach, den voorvechter van liet. centralisatie-stelsel. Vrautirijk. Parijs 5 november. De Moniteor behelst eene depeche van den generaal de Martimprey, den opperbevelhebber der krijgs- magt in Algerie, aan den minister vau oorlog, gedagteekend in het legerkamp te Ain Tacouralt den 30 ociober, en het. volgen de inhoudende: e De Beui-Snassen hebben zich onderwor pen, geven gijzelaars en betalen schatting. Scheik Mimoun, de vorst van het gebergte, is zelf gekomen om de door ons voorge- schrevene voorwaarden aan te nemen en voor hunne vervul ling in te staan. Binnen vier dagen zal ik te Ousclula, vervol gens inde vlakte van Augad en in de landstreek Zekhar, aan de helling van het gebergte, dezaken in orde brengen." De keizer is niet naar Compiegne vertrokken vóór dat de gelieele zaak van het congres geregeld was. Thans moet hij het volkomen eens zijn met het engelsche kabinet over de voor waarden waarop Engeland toetreedt, en hij heeft, dus zijnen minister vau buitenlandsche zaken en den brilschen gezant alleen de zorg achtergelaten om de ondergeschikte punten te regelen voorde organisatie van het congres. Er worden dan ook druk bijeenkomsten gehouden tusschen deze beide diplomaten en de gezanten van andere mogendheden. Wat Engeland heeft bedongen, is onbekend, maar hoogst waarschijnlijk heeft die regering de erkenning verkregen van het regt der italiaansche bevolkingen om zelven over hun eigen lot te beschikken. Die onzekerheid zal wel spoedig door de engelsche dagbla den worden opgeruimd. Men verhaalt thans, dat Bologna door fransche troepen zal worden hezet, dat de heer Pietri weder naar J talie zal ver trekken en dat nog een ander fransch diplomaat naar de llo- magnazal worden gezonden. De sardinische gezant, de Vilia- marina, heeft in een onderhoud met graaf Walewski te kennen gegeven, dat, wanneer de zakeu in Italië zoo liepen, niet alleen eene verandering van ministerie te Turyn zou plaats hebben, maar zelfs eene revolutie aldaar kon uitbreken, waarop graaf Walewski de schouders moet hebben opgehaald. Do heer Laroneière le Noury, die met prins Napoleon in Engeland was, moet den geheimen last hebben gehad om de engelsche kusten op te nemen, met het doel, om de punten aan te wijzen die voor eene landing geschikt zouden kunnen zijn. Zijn rapport moet daarop nederkomen, dat de punten, tegen over de fransche kust gelegen, weinig kans van slagen voor zoodanige landing aanboden en dat eene landing op de kust van Ierland daarom minder aanbevelenswaardig was, omdat alsdan alle voordeelcn van eene overrompeling zouden ver vallen De werkzaamheden aan den vorstel'ijken grafkelder te St. Denis worden ijverig voortgezet. Het voor de keizerlijke familie bestemde gedeelte is bijna gereed, terwijl naar men zegt, reeds toebereidselen worden gemaakt om het stoffelijk overschot van den hertog van lleichstadt uit Weenen derwaarts over te brengen. Volgens berigfen uit Afrika, door La patriemedegedeeld, is de staat van oorlog tusschen Spanje en Marokko met 28 Oc tober formeel begonnen en is er in de nabijheid der spaansche vesting Ceuta reeds een gevecht voorgevallen. De laatste depeche, welke de fransche regering van haren consul-generaal in Japan ontvangen heeft, luidt ongunst ig. De betrekkingen tusschen dien vertegenwoordiger en de japaiuche regering moeten zelfs van dien aard geworden zijn, dat eene vredebreuk als niet onwaarschijnlijk kan beschouwd worden. Meu verneemt zelfs dal de sloomkorvel Duchayla, onder bevel van den kapitein ter zee Tricault, in alle haast naar de japau- sche wateren is vertrokken. Stalïe. Men weet dat Victor Emmanuel jl. maandag een onderhoud moest hebben met Garibaldi. Ook is het bekend dat men alge meen dacht dat 's keizers brief van 20 october de aanleiding tot. dat onderhoud was. Over de bijeenkomst van den koning met den republikeinschen generaal verneemt men eenige bijzonder heden, die onder voorbehoud nogthans worden medegedeeld. Garibaldi zou aan Victor Emmanuel verklaard hebben dat hij rekende op de medewerking van geheel Italië, hetwelk op zijne roepstem in opstand zou komen, en voorts dat hij de wapenen niet zou nederleggen, zoo lang het bij den aanvang van den oorlog verkondigde programma niet zon zijn vervuld; dat wil zeggen zoo lang Oostenrijk nog een voet in Italië zou hebben. Te vergeefs moet de koning hem hebben voorgehouden dat hij, de koning, met Frankrijk en zelfs met Oostenrijk verbindt enissen had aangegaan, en hem hebben onder het oog gebragt dat, door alles te willen winnen, men gevaar loopt alles te verliezen. Daar op zou Garibaldi driftig geantwoord hebben, dat hij verzekerd was dat. de omwenteling maglig genoeg zou zijn om buitenland sche hulp te ontberen, kortom dat zijn besluit onherroepelijk genomen was. De beriglen uit Napels luiden, ook uit een ander dan staatkundig oogpunt, zeer ongunstig. Bijna eiken avond wor den personen in de stralen dier stad door roovers overvallen en vermoord. Naar een berigt van L'indépendance beige zouden de door den paus toegezegde hervormingen hoofdzakelijk van ad ministratieven aard zijn, en bestaan in vermeerdering van het aantal ambtenaren van den leekenstand, uitbreiding van de vrijheid der gemeen len om hare eigene zaken zelven te besturen, verbetering vau het regts wezen, en herziening van zekere wetten en vcrorderingen van vroegeren tijd. Volgens berigten uit Rio Janeiro van 8 dezer lag aldaar zeilklaar naar het kanaal om orders het, barkschip Maria, gez. E. N. E. van Wulven, en zou denkelijk den lOden vertrekken Ter reede van Vlissingen gearriveerd voor Belgie bestemd: den 4 dezer Adele, gez. Clausen, New YorkWollingez, liatt- mann, NamsosFriendship, gez. Marshall, Plant er, gez. Ec- kles, den 5den Amica Mamgez, Peper. Helen, gez. Abott, deze vier van Louden; Sardinian, ge?,. Chalmers, Archangel, laast van Brouwershaven Ocean, gez. Cassier, Buenos Ayres Mary Ogden, gez. Loveiand, New York. Als bijlegger is den 4 dezer ter reede gearriveerd dehol- laudsche bark H. liduinagez. A. van Brink van Newcastle naar Shanghai bestemd, met eene lading steenkolen, heeft aanmer kelijke schade bekomen, en zeilen en kluiverboom verloren. Den 5den de hollandsche schooner Zeven Sterren, van Amsterdam naar Triest bestemd, zonder schade wegens slecht weder aau- geloopen. De fransche schooner Deux Fr er es, gez. Assail ly van Antwerpen naar Duinkerken bestemd met rijst, koffij, olijfolie, tabak, enz heeft twee ankers verloren, en is met een anker bij Rammekens tegen den vasten wal gedreven; dit schip wordt adsistentie verleend. ?SeekrappiriJzeit, Rotterdam 7 november. Van meekrap werd heden redelijk geveild. De prijzen waren ferm, doch er is weinig gedaan. Wortelen noteert menflSj. ÏRraaainarkten. Amsterdam 7 november. Tarwe onveranderd. Gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 35. Lijnolie op zes weken f 30{,

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3