MIDDELBÜRGSCHE li N°- 184. Dingsdag 1859. COURANT. 8 November. v V Deze. courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vhssin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekeudma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, inhoudende vervolg van het verslag der zatur- dag gehoudene zitting van de Provinciale Staten Editie van maandag avond 8 ure. innmlanöscIjc tijtUngcn. 31 Stirtell burs S november. De gemeenteraad alhier zal op woensdag aanstaande, des namiddags half twee ure, weder eene openbare zitting houden, waarin de navolgende onderwerpen zullen behandeld worden.- missive gedeputeerde stalen, goedkeuring raadsbesluiten enz.; idem bestuur godshuizen, rekening 1858idem bestuur toon kunst, rekening concertzaal 1858; idem plaatselijke schoolcom missie, voordragt vacature; idem bestuur geneeskundige school, vrijstelling schoolgelden; adres P. Dunton Tak, gemeentegrond in erfpacht; uitloting aandeelen geldleening; verordening op het losloopen en schuiten van vee. De gewone najaars-vergadering der staten van deze provin cie is zaturdag gesloten, nadat alle aan de orde gestelde werk zaamheden afgehandeld waren. Van die zitting geven wij hierbij een uitvoerig verslag. Uit aanmerking der bedenkingeti,gerezen tegen de beginselen van het ontwerp polder-reglement, hebben gedeputeerde staten besloten dit ontwerp in te trekken, met voornemen om de zaak nader tot een punt van ernstige overweging Ie maken enden uitslag daarvan zoo mogelijk in de aanstaande zomervergade ring mede te deelen. ter niet in vrijheid gesteld alzoohij, ten gevolge van verzet tegen de openbare magt, bij gelegenheid dat hij dezen zomer ter voor melder zake werd gearresteerd,door dc reglbank van Goes tot eene correctionele gevangenisstraf van een jaar is veroordeeld. In de zelfde zitting is C. L. Bosman, wever te Lokeren, ter zake van een te Neuzen gepleegden diefstal met binnen- en buiten'oraak, tot twee jaren correctionele gevangenis veroor deeld. Aan beide beschuldig len was als raadsman toegevoegd de heer ror.J. vau de Graft, advocaat alhier. Tegen den zelfden dag was gedagvaard J C. Leunis, schipper te Axel, thans voortvlugtig,'ten einde te regt te staan wegens diefstal van tarwe, welke hem als schipper was toevertrouwd, en geladen in een door hem gevoerd wordend vaartuig. Bij zijne niet verschijning is eene herdaging bevolen tegen den 25 dezer. Aan het strand te Westkapelle is gevonden en door den waarueraeuden burgemeester aldaar geborgen, eene vierriems barkas, gemerkt TO 100. LI. donderdag is de nieuw benoemde burgemeester van 'sHeer Arendskerke en tleinkensznnd, na in handen van den commissaris des koningsde vereisckte eedeu te hebben afgelegd, aan het veer van het Sloe door eene eerewacht afgehaald en naar de gemeente geleid, waar hij feestelijk werd ontvangen. Des avonds waren veie huizen verlicht. Vrijdag is bij de tweede kamer de beraadslaging aangevangen over het wetsontwerp op de spoorwegen. Voor een overzigt van het in de zitting van dien dag en den volgenden verhandel de, verwijzen wij naar de rubriek staten geueraal. lu de zitting van heden is de behandeling voortgezet. De heeren van Akerlaken en Wintgens lieten zich zeer ongunstig over het ontwerp uit. Volgens hunne overtuiging zou het een ramp voor Nederland zijn, indien het werd aangenomen. Ook de heer van Recde van Oudtshoorn motiveerde de door bem uit te brengen afkeurende stern. De heer van Heiden Ileinestein verklaarde zich voor het wetsontwerp, en de heer Godefroi achtte het alleen aaunemelijk, indien er een ruim gebruik werd gemaakt van het regt van amendementmet het beginsel door de regering aangenomen kon hij zich wel vereenigen. Wij vernemen dal in eene, in de afgeloopene week alhier ge houdene vergadering van de Maatschappij lot bevordering van landbouw en veeteelt in de provincie Zeeland, in plaats van de aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren mr. C. van der Lek deClercq, voorzitter, mr. G. A. Fokker, onder-voorzitter, en mr. W. Ph. Vis, secretaris, zijn benoemdtot voorzitter de heer mr. G. A. Fokker, lot onder-voorzitter de heer mr. W. Ph. Vis, en tot secretaris jhr. H. van Reigersberg Versluys. Voor het provinciaal geregtshof alhier heeft jl. zaturdag we der een dijkwerker te regt geslaan, die werd verondersteld te behooren tot degenen, bij arrest van 18 november 1858 we- derspannig aan de wet verklaard, en beschuldigd van het in mei 1857 gewelddadig eischen van drank in eene keet met be dreiging, en voorts van het met andere dijkwerkers zamenspau- nen om hun werk te staken tot bet bekomen van meerder loon (van welke zaak wij reeds meermalen hebben melding gemaakt.) De identiteit van dezen persoon was echter niet voldoende bewezen, waarom het hof hem heeft vrij gesproken. Hij is ech Naar men verzekert, zou bij de'mdische regering het voorne men bestaan, om in de koloniën al de beuoodigbeden voorde kleeding van het indische leger te doen vervaardigen, die tot nu toe iu het moederland voor hare rekening worden aangemaakt' Z. K. H. de prins van Oranje zal, naar men meldt, niet voor tegen nieuwjaar in de residentie terugkeeren. Aan het Handels* en effectenblad ontleeneu wij liet berigt., dat de koningin der Nederlanden, reizende onder den naam van gravin von Briinne. enH.K-H. de groothertogin van Baden den 27slen october te Nizza waren aangekomen, voorafgegaan door 2 karatiiniers te paard in groot uniform. De koningin der Nederlanden wordt vergezeld van eene hofdame en een kamerheer, en heeft het hotel Victoria, de groothertogin het hotel Beaufort betrokken. H. M. de koningin zal slechts eenige dagen te Nizza vertoe ven. Het is onjuist, dat H M. aldaar haren vader, den koning van Wurtemburg zal opwachten. Men verwacht te Nizza, behalve de koningin van Denemar ken nog de prins en prinses vau Oldenburg, den hertog van Holstein en den groothertog Nicolaas, zoon van de groother togin van Leuchtenberg. De Amsterdamsche courant vermeldt dat de pakhuizen van den heer Spengler op Decima iu den nacht tusschen 19 en 20 augustus door brand zijn vernield. Bij eenige ongeregelheid waren aldaar drie Japanners door Engelschen gedood en t wee zwaar gewond. De door een eigenaardig en merkwaardig gebrek aan het borstbeen zoo belangwekkende en in de geneeskundige wereld zoo bekende heer Groux, uit Hamburg, bevindt zich thans te Groningen. Daar men op hem de verschillende bewegingen van het hart kan waarnemen, hebben beroemde geleerden, zoowel van de nieuwe als oude wereld, onderzoekingen op hem gedaan, die tot belangrijke uitkomsten hebben geleid. De heer Groux heeft van de hart-bewegingen eene bijzonde re studie gemaakt, en zal daarover, zoo als men verneemt, aldaar eene voordragt houden en deze door proeven toelichten. Op het kasteel te Windsor van H. M. de koningin van Enge land is in de afgeloopene week aangekomen de kolonel Willougb- by, die overbrenger is van geschenken voor de koningin van den maharajah van Kasjemir. Die geschenken bestaan in eeue lent van cachemieren stof en een ledekant van massief goud ter waarde van 150,000 p. st. (f 1,800,000.) Dit. kostbare meu bel is voorloopig in de troonzaal geplaatst maar zal waarschijn lijk wel spoedig ter bezigtiging van het publiek worden gesteld. Elenoetniiegeu eea Itesluiicu. Bevorderd, bij besluit van 2 dezer, met ingang van den 1 de zer, tot kapitein-luitenant ter zee, de Uiit. ter zee le klasse I'. A. van Rees. Z M. heeft goedgevonden te ontbinden de commissie, aan welke een onderzoek werd opgedragen naar de vermoedelijke gevolgen der doorgraving van de landengte van Suez voor den handel en de reederijen van Nederland en aan de leden dier commissie op de meest eervolle wijze ontslag le verleenen uit die betrekking, met daukbeluiging voor de uitmuntende wijze, waarop zij zich van de hun opgedragen taak hebben gekweten JüerSi- en NChninlnieuwti. Voor de vacante onderwijzersplaats te Kappelle, is in de vorige week door 9 sollicitanten vergelijkend examen afgelegd. Op de voordragt waren geplaatst A. Visser, onderwijzer te Ga- pinge, C. Douw Snijder, hulponderwijzer le Goes, en G'. Snijder onderwijzer te Cats. Daaruit is de eerst voorgedragene benoemd. Marine en leger. Men meldt aan de Utrechtsche courant, uil 's üage, dat plan bestaat., om lietregement rijdende artillerie, sedert eenige jaren te Leyden in bezetting, naar Arnhem le verplaatsen, ter vervanging van het aldaar liggende regent ent dragonders. De 1ste luitenant L. L. M. Glasius en de 1ste luitenant- adjudant E. E. C. A. Henkens, beiden van het 5deregement. infanterie, zijn bij de koninklijke militaire akademie te Breda gedetacheerd geworden, ten einde aldaar werkzaam le zijn. ïleteorotogisclie ivftaroeutingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. October november 1859. Wind. v~ j5 -3 Laagste 6 bh I J .5 3 1 l°' S.-3 I CO temperat. enversclul met de hoogste. Aanmei- kitigen. 30 w.zw. 11 752.0 9.0 0.88 S.10 2.5 31 No.t.N 4- 74-5.7 8.7 0.79 0.87 10.5 - 1 Zw.t.W 32 7BÖ.0 12.5 0.80 9.4-3 2.0 2 West. 10 757.2 11.0 0.79 7.83 4.0 3 Zw.t.W 14- 757.8 9.8 0.78 7-30 3.5 4. Z.ZO. 10 74.6.5 10.1 0.88 8.37 1.0 5 West. 15 752.3 10.8 0.77 7.G1 0.0 - bew. Iieijig-. betrokken, buijig bew. bui jig bew. dik bewolkt, dik. bewolkt. Staten geueraal. TWEEDE KAMER. Vrijdag zijn de beraadslagingen aangevangen over het wets ontwerp tot bekrachtiging der verleende concession voor dc Noorder en Zuider spoorwegen. De heer van Hall was de eerste die het woord voerde. In den aanvang der uitvoerige rede, die door hem nilgesproken werd, herinnerde hij dat het tegenwoordig ministerie bij de aanvaar ding zijner taak zich tot pligt gesteld had, vooreerst om liet belastingstelsel in verband met den finanoielcn toestand van sommige gemeenten te verbeteren, welke aangelegenheid toi heden niet geregeld was, en ten tweede den aanleg van spoor wegen te bevorderen. Het nu in behandeling zijnde wetsont werp beschouwde hij in de eerste plaats uit ecu grondwettig oogpunt, moetende volgens het voorschrift van art. 72 der grond wet op elk voorstel van regeringswege gedaan, de raad van state worden gehoord, hetgeen, naar hij meende tc weten, met dit ontwerp niet zou hebben plaats gehad. In de tweede plaats be handelde hij ile vraag of de daarstelling van zulk een groot net van spoorwegen als hier werd voorgedragen, niet door den staat zeiven behoorde plaats te hebben. Op onderscheidene gronden toonde hij aan dat het aanleggen van staatsspoorwegen boven elk ander stelsel te verkiezen was. Vooreerst geloofde hij dit, omdat daardoor meer waarborgen dan anders zouden gegeven worden voor een behoorlijk vervoer, waarvan men het monopolie niet aan particulieren moest overlaten, die alleen door boeten qfbedreiging van de overneming van de zaak door den staat, tot nakoming,var, aangegane verbindtenissen konden gedwóngen- worden. Daarenboven waren de financiële krachten des vjjks zijns oordeels groot genoeg,'om jaarlijks aan zoodani-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1