ÜuitcnUuiö$cl)c tijöingen. icctijLiingcn. fcjanöftstimijten. worden, hetwelk hij tot bevordering van den landbouw van het hoogste gewigt acht. De beraadslagingen worden hierop gesloten, en daarna het amendement van den heer van den Bosch in omvraag gebragt en aangenomen met 30 stemmen tegen 1 (van den heer Vader). Het oorspronkelijke voorstel is dien ten gevolge beschouwd als te zijn vervallen. Nadat de voorzitter had voorgesteld aan eene commissie van drie leden het ontwerpen van zoodanig adres, als bij het amen dement is bedoeld, op te dragen, stelt de heer van den Bosch voor om, zoo als reeds ter loops is aangevoerd, het collegie van gedeputeerde staten uit te noodigen zich met de inzending daarvan, namens deze vergadering, te belasten. Daar de groote meerderheid der leden dit denkbeeld onder steunt, wordt alzoo besloten. De openbare zitting wordt hierop gesloten tot nadere bijeen roeping. Knseland. Londen 2 november. The times verlangt dat de oorlog legen China, het zij met of zonder Frankrijks medewerking, in de maand maart eerstkomende aangevangen en met alle mogelijke kracht en spoed doorgezet worde. Uit de taal van The morningpost is op te maken dat er in het italiaansche vraagstuk werkelijk eene toenadering tusschen de kabinetten van Londen en Parijs heeft plaats gehad. Dat blad geeft in zijne twee jongste uommers te kennen, dat dc bekende brief van keizer Napoleon aan koning Victor Emmanuel aannemelijke beginselen voor de regeling der italiaansche aangelegenheden stelt, dat het zeer moeijelijk of onmogelijk zal zijn het daarin vervatte plan geheel te verwe zenlijken, maar dat dit een onderwerp van nader overleg tus schen de mogendheden kan uitmaken. EBuitschlaai]. Weenen 2 november. Als stellig wordt hier beweerd dat al de groote mogendheden thans de toezegging hebben gegeven zich te laten vertegenwoordigen op het congres, waartoe de grondslagen der beraadslagingen door Frankrijk en Oosten rijk zijn vastgesteld. De plaats waar het congres zal bijeenko men, is nog niet gekozen. Berlijn 1 november. Prins Erederik der Nederlanden en de prins van Oranje, zijn heden namiddag van het landgoed Muskau aangekomen. Gisteren hebben prinses Erederik en hare dochter, prinses Maria, het diner bij den prins-regent bijgewoond. Frankfort 2 november. Hier wordt mede verzekerd dat aide groote mogendheden zich thans bereid hebben verklaard om deel te nemen aau een congres tot. regeling van Ilalies zaken, voor welks beraadslagingen de grondslagen door Frankrijk en Oostenrijk in onderling overleg ontworpen zouden zijn. Men voegt er bij, dat de plaats, alwaar liet congres zal zameukomen, nog niet gekozen is. Ook het Dresdener Journal zegt dat Eugeland thans toe' getreden is tot het congres. Het blad voegt er zelf bij dat die mogendheid onvoorwaardelijk is toegetreden. Niettegenstaande genoemd blad veelal goed ingelicht is nopens zijne buitenland- scho berigton, bestaat er echter thans alle reden om aan de echtheid zijner bewering te twijfelen. Het is toch niet denkbaar dat het cngelsche kabinet, waarin lord John Russell, de bekende voorstander der nationale zaak van Italië, met de portefeuille vau buiteulandsche zaken belast is, zonder eenigen waarborg een gevolmagtigde zal zenden naar een congres, hetwelk bestemd is om het werk van Villafranca te voltooijen, een werk dat zoo weinig Groot-Brittanjes goedkeuring mogt verwerven. Franlirijh. Parijs 2 november. Le moniteur berigt dat dc hertog van Padua wegens zijnen gezondheidsstaat zijn ontslag als minister van binuenlandsche zaken gevraagd en bekomen heeft, en dat in zijne plaats de heer Billault, lid van den senaat van Frank rijk, tot hoofd van dat departement is benoemd. De officiële kennisgeving der toetreding van Eugeland tot een congres, is bij het ministerie van buitenlandsche zaken nog niet ontvangen, maar zoo wel hier als in de geheelc staatkun dige wereld stelt men het boven allen twijfel verheven, dat die toetreding zich niet zal laten wachten zoodra de vredesacten te Zurich zullen zijn geteekend.' Intusschen zal het de vraag blijven op welke voorwaarden en met welk voorbehoud Engeland zal toetreden. Terwijl sommi gen beweren dat de eugelsche regering zonder cenige conditie of reserve zal toetreden, en wel op verzoek van den koning van Sardinië zeiven, heeft zij volgens anderen bedongen dat de Ita lianen andermaal zulleu geraadpleegd worden omtrent de wijze waarop zij bij voorkeur het italiaansche vraagstuk zouden weu- schen beslecht te zien. Immers, zoo het al geen beding voor hare toetreding mogt zijn, zou zij uitdrukkelijk bepaald hebben een soortgelijk voorstel in de zitting van het congres te kunnen indienen. -- Le constilutionnel behelst eene verklaring, waaruit blijkt dat de echtheid van den brief van keizer Napoleon aan koning Victor Emmanuel, welks inhoud het eerst door The times is medegedeeld, boven allen twijfel verheven is. Dat half-officiele orgaan heeft jl. maandag dien brief geheel in zijne kolommen opgenomen. Er heeft zich alweder een geval opgedaan, hetwelk als een bewijs kan gelden voor de gezindheid der regering omtrent de vrijheid der drukpers. De dagbladen Le correspondant en L'ami de la réligion hebben namelijk beiden eene waarschu wing gekregen, wegens een artikel van de Montalembert over de wereldlijke magt van den paus. Volgens een bij liet Journal des débats ontvangen schrij ven uit Shanghai van 1 september jl. waren in China zonder linge geruchten in omloop. Men zeide er, dat het keizerlijke gouvernement alle middelen aanwendde om de bevolking legen de Westerlingen in het harnas te jagen, en dat, wanneer er eene etigelschc en fransche krijgsmagt kwam om de op den Peiho geleden nederlaag te herstellen, de gansche bevolking te wapen zou loopen om de buitenlanders te weren, zoo dat de Engelschen en Franschen alsdan eenen ernstigen oorlog zou den hebben te voeren. In L'univers leest men dat ook iu Frankrijk de protestan ten niet stil zitten, en onder anderen de Société des traités réligieux de Paris, vereenigd met het evangelische genootschap te Genève, in drie en t wintig jaren tijds in de gezamenlijke fransche departementen hebben verspreid 20,186 bijbels, 201,859 nieuwe testamenten en bijna anderhalf millioen trac- taten, waarvoor omstreeks drie millioen fr. zijn besteed. Er worden wel vijftig genootschappen gevonden welke in den zelf den geest werkzaam zijn, en daarenboven heeft het le Genève hestaaude genootschap 29 afdeclingen gevestigd in dio streken hier te lande, waar de bevolking bijna geheel katholiek is. Voorts bestaat te Parijs eene evangelische maatschappij, die 30 afdeelingen hier te lande heeft gevestigd en zich hoofdzake lijk ten doel heeft, gesteld de bekeering der katholieken door mondeling onderrigt. Deze maatschappij heeft, te midden der katholieken in hare dienst 13 predikanten, 10 zoogenaamde evangeliedienaren en 51 onderwijzers en onderwijzeressen. In dit jaar 1859 heeft zij reeds 154,000 fr. onderstand uitgereikt en daarbij te Limnges eene kerk doen bouwen. Alleen in Parijs bezit zij G jongens-en 7 meisjesscholen, mitsgaders 2S agenten, die in de behoeftige wijken van huis tot huis gaan. "Voorts wordt volgens het ultramontaansche blad niet min der kwaad gesticht door de te Toulouse gevestigde Société des livres réligieux welke in Frankrijk 2000 circulerende bibli otheken heeft opgerigt, en zich daarbij bezig houdt met.de ver spreiding van godsdienstige vlugschriften. Elk jaar heeft dat genootschap over omstreeks 100,000 fr. te beschikken. Nog wordt hier gevonden eene centrale maatschappij van evangelisatie, welke Frankrijk heeft verdeeld iu zes groote af- deelingen en mede ruim 100,000fr. ontvangt. De bijbelgenoot schappen te Parijs en te Straatsburg verspreiden jaarlijks 20,000 btjbels. Bovendien worden aanzienlijke sommen besteed door de zoogenaamde Société du sou protestant. Al de hier Ie lande gevestigde protestantschc genootschappen staan in verband met de buitenlandsche maatschappijenvan welke zij boeken en dikwerf ook meer of minder aanzienlijke geldsommen ontvan gen. L'univers meent, dat het aangehaalde wel voldoende zal zijn ten bewijze, dat de hervorming reusachtige pogingen aan wendt, om het kalholicismus te ondermijnen. Is het. nog niet geheel ten val gebragt, dan zou dit eenig en alleen moeten wor den toegeschreven aan de krachtige bescherming der Voorzie nigheid. Het eindigt zijn betoog met de opmerking, dat, in hoe vele duizende secten de hervorming ook moge zijn verdeeld en onderverdeeld, deze als een eenig man te werk gaan, zoodra zij staan tegenover het katholicismus. Titrlsyc. Langs telegrafischen weg zijn berigtcn uit Konstantinopel ontvangen, die niet, van belang ontbloot zijn, De nieuw benoemde grootvizier heeft namelijk als voorwaarde tot de aanvaarding zijner betrekking gesteld, dat niemand van de zaamgezvvorenen in het laatste komplot de doodstraf zal ondergaandie voor waarde is door den sultan aangenomen. Twee redenen zullen hoogstwaarschijnlijk deu nieuwen grootvizier bewogen hebben, om op deze wijze den gang van het regt te stuiten1. de over weging dat de hoofdbeschuldigden in het komplot zeer talrijk en onderhen vele aanzienlijken zijn, en 2. de vrees voor onlusten indien men het regt zijn loop liel nemen. De depeche meldt dan ook dat de bevolking zeer veel deelneming in het lot der be schuldigden aan den dag had gelegd, terwijl zelfs op de muren der hoofdstad een plakkaat is gevonden, waarin de personen, die bijdroegen om de schuldigen te straffen, op eene ernstige wijze gedreigd werden. Het behoeft niet gezegd te worden tot welk eene magteloosheid het gezag moet vervallen zijn, dat er aldus voor terugdeinst, om regt en wet te handhaven. Het komplot zal echter dat voordeel uitgewerkt hebben, dat men iu Turkye thaus ernstig aan hervormingen zal denken. De groot vizier wil ze ook en daarin is zeer zeker het bcsle middel gelegen, om den storm in het ottomanische gebied te bezweren. De sultan zelf ziet bijv. thans in, dat het rijk te gronde dreigt te gaan, indien de huishouding van staat niet op een bet eren voet gebragt wordt, zoodanig dat aan de talrijke misbruiken, geld verspillingen en knevelarij een einde komt. Italië. De generaal Garibaldi kwam den 28 octobcr te Turijn aan, na, volgens het verlangen des konings, den vorigen dag van Rimini afgereisd te zijn. Ofschoon hij incognito reisde, vielen hem overal op zijnen doortogt, in de Romagna, de hertogdom men en Piemont, levendige toejuichingen ten deel. Vooral aan het slation Boghera heerschte de grootste geestdrift. Het her haald gejuich beantwoordde hij met deze woorden: Met een koning als Victor Emmanuel en een leger als het onze, mag Italië niet eerder rusten alvorens de laatste duim, van zijn grondgebied van de vreemde heerschappij bevrijd is.'' De ge meente Riinini heeft aan Garibaldi en zijne nakomelingen het burgerregt verleend, waarop door den generaal met de meeste erkentelijkheid is geantwoord. De toevoeging van Lombardye aan Piemont maakte eene wijziging der sardinische wet op het gewestelijke en het ge meentebestuur noodzakelijk. De daartoe strekkende wet is thans ontworpen, en het ontwerp van regeringswege bekend gemaakt. Zijue bepalingen zijn gunstig voor de gemeente lijke vrijheid, maar geven niet toe aan den wensch van vele Lombardiers om te Milaan eenen onderkoning of stadhouder gevestigd te zien. Het rijk wordtdaarbij verdeeld in 17 provin ciën, elk eenen gouverneur, die onmiddelijk aan het ministerie te Turyn ondergeschikt is, aan haar hoofd hebbende. De verkiezingen voor de gemeenteraden, welke den 2 de zer te Florence en in de overige steden van Toskane moesten plaats hebben,zijn zonder eenig gevolg gebleven, uit hoofde der geheeie onthouding vau de kiezers. Ter reede van Vlissingea gearriveerd voor Belgie bestemd den 2 dezer St. Willebrordus, gèz. Boekhout, CorkTally-Ho, gez. W. Young, zee van Azoff; den 3den Rapid, gez. W. While, Theiis, gez. Gun», beide van LondenAngelina Pieter- nella, gez. Kuiper, Liverpool(Hel, hannoversche schip Ludwig Sf Elizegez. Tolts, van Odessa, wacht ter reede op orders). Vert rokken langs die vesting naar zee Marie, gez. Larsen, Zweden; Aurora, gez. Daehncke, Crested Wave, gez. Dobson, Concordiagez. Orth, deze drie naar Enge land; Seraph, gez. Nielsen, Newcastle. Terug uit zee: Quinien Melsys, gez. van Coppenolle, van Antwerpen naar Havanna bestemd, zijnde verleden maandag uitgezeild. Als bijleggers zijn ter reede van Viissingen gekomen de bei gische schoonerkof Eclipsegez. J. de Fraije, van Osteude naar Liverpool bestemd in ballast, het pruissische barkschip Gala- tlieagez. Busch, van Archangel naar Cardiff met planken, deze laaiste hebbende 77 dagen reis, wegens gebrek aan water en proviand daar aangeloopen, zou heden in het dok halen. De engelsche schooner Rarer, gez. Wright, van Antwerpen naar Brugge bestemd, dingsdag ochtend van de reede van Viis singen naar zee vertrokken zijnde, heeft voor Osteude een anker en ketting alsmede eene boot verloren, en was genood zaakt naar Viissingen terug te loopen. De belgische sloep Rapide gez. Fourny, van Oslende met zout beladen naar Yarmouth bestemd, om eene lading visch, is donderdag uil nood le Viissingen binuengeloopen. Den 3 dezer is te Veere als bijlegger binnen gekomen, de engelsche bilbo sloep Edicard, gez. Thomas Noble, van Londen met guano naar Antwerpen bestemd. fiiraausisarkten, Amsterdam 4 november. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken I 35.1. Lijnolie op zes weken f 31^-, Oostburg 2 november. De aanvoer van granen was heden ruimer dan de laatste we ken, doch de kooplust was beperkt, tot. nieuwe tarwe, erwten en paardeboonen; voor jarige (waarvan weinig aankomt) betaal den gebruikers f S,SO a f 9. Nieuwe in de beste soorten f S,25 a f8; gewone, mindere en blaauwe f 7,75 a f7,25. Rogge 1 er consumtie f,40 a f 6,S0 naar deugd. Wintergerst met ruimen voorraad f 6.50 a f 6,80, voorde beste monsters; ligte moeije lijk te plaatsen en waardig f 6,40, f 6,25, f6 a f 5,75. Zomer dito

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3