UuitralanDscljr tijïrinjsen. Uil Celebes wordt gemeld dat de tot handhaving van het gdftiVfememenisgezag in het hergregenlschap Laboeadja gepos teerde militaire magt, den 18 augustus naar Tjatnba was opge rukt, op het berigt dat 406 Bonieren de grenzen van het couvernementsgebied hadden overschreden. De kolonne werd daarbij onverwachts schier van alle kanten door den vjjand bestookt doch slaagde er na een kort gèvechtin, hen ovèt de grenzen terug te jagen. Den 2d daaraanvolgende trof den froepenhetongevaI.dat de hutten waarin men tijdelijk verblijf hield, en daarmede een goed deel der levensbehoeften, door de vlammen werden ver nield. Dit deed tic kolonne van Laboeadja verder terugtrekken na ar Semangie, aan den voet van den bergpas. De uit Makassar ontvangene berinten, loopende tot 12 augustus, spreken van verdeeldheid welke uitgebroken is tus- schi'ii Wadjorsche en Sopingsche hoofden en prinsen. Laatst genoemden., die in den tegcinvoordigen oorlog met Boni, vrij duidelijk de zijde van Boni gekozen hebben, moeten thans met de koningin van Barroe, en bij hare onsteutenis met haren schoonvader, den koning van Goa, in onderhandeling zijn ge treden om hunne voorspraak bij het nederlandsch gouverne ment Ie verwerven, tot het bewerken eener toenadering. Wad- joe schijnt iutusschen volgens geloofwaardige berigten nog hoegenaamd geen deel aan den strijd genomen Ie hebben. Eeue achtenswaardige familie te Batavia heeft in septem ber aan 30 harer slaven de vrijheid geschonken. Volgeus het Bataviasch handelsblad zou het bevel over de expeditie van Boni aan z. exc. den luitenant-generaal J. van Swieten, kommandant van het indisch leger, en niet zoo als vroeger gemeld is, aan den generaal Steinmetz zijn opgedragen- ITlaermomciersti&ml 31 October, 's avonds 11 ure 46 gr. I novemb. 's morgens 7 52 u 's middags 1 56 H 's avonds 11 54 p 2 's morgens 7 50 P 's middags 1 54 Staten g-eneraa2. TWEEDE KAMER. In de"zitling van maandag is na de goedkeuring der notulen van het voorgevallene in de beide vorige bijeenkomsten, ver slag uitgebragt op de geloofsbrieven van den heer mr. A. F. X. Luyberi, nieuw benoemd lid in het hoofdkiesdistrict's ller- togenbosch. Die stukken injorde bevonden zijnde, heeft die heer, in handeu des voorzitters, daartoe van wege Z. M. den koning gemagtigd, de vereischte eeden afgelegd en zitting ge nomen. De kamer heeft bepaald dat de beraadslagingen over het wetsontwerp tot inkoopen amortisatie van schuld, waaromtrent het eindverslag inde vorige bijeenkomst was uitgebragt, nader zal worden bepaald; en dat die over het wetsontwerp betrekke lijk de goedkeuring van ecnige artikelen der concessien voor den aanleg en de exploitatie van den Noorder- en Zuiderspoorweg zullen aanvangen op vrijdag voormiddag ten 11 ure. De commissie van rapporteurs voor het in overweging nemen van liet voorstel van den heer Sloet lotOldhuis, omtrent de afkoopbaarheid van tienden, heeft haar verslag uitgebragt; de dag der behandeling zal nader vastgesteld worden. Provinciale staten van Sfieeland. Avondzittiug van 1 november. Tegenwoordig de commissaris des konings, voorzitter, 29 later 30 leden en de griffier. De voorzitter opent deze najaarsvergadering in naam des konings en berigtdaarna dat door de heeren Moolenburgh, Ser geant, van Voorst Calshoek, Dronkers, Hoffman, Schout Velt- huysen Egberts Risseeuw schriftelijk berigt is ingezonden dat zij verhinderd zijn deze najaarsvergadering bij te wonen; de eerste vierde cn vijfde echter alleen voorzoo veel deze eerste zitting betreft. Dezestukken worden aangenomen voor kennisgeving, even als een gelijksoortigen door den heer griffier voorgelezen berigt van clen heer van Eek te Axel, door ongesteldheid ver hinderd, waarin door dien heer tevens eenige ophelderingen worden gegeven omtrent zijn besluit om voor de eerst aange- nomene betrekking van lid van gedeputeerde staten bij nadere overweging te bedanken. Daarna berigt de voorzitter da t door den heer J. H. Bijbau, nieuw benoemd lid der staten in het hoofdkiesdistrict Goes, ter vervanging van den heer J. Fransen van de Putte, de ver eischte geloofsbrieven zijn ingezonden. Dij benoemt lot leden eener commissie om zich met het onderzoek dezer stukken te heiasten, de heeren Cau, Lanlsheer en Mazure, en schorst, de vergadering gedurende den tijd, dat die commissie zich tot dat einde verwijdert. Bij hare terugkomst brengt deze verslag uit bij monde van rlen heer Cau, waarvan de conclusie strekt om, aangezien alle stukken zijn in orde bevonden, den heer Bybau toe te laten als lid dezer vergadering. Dien overeenkomstig wordt besloten en de heer Bybau daarop door den heer griffier binnengeleid, waarop deze in handen des voorzitters de voorgsschrevene eeden aflegt en zitting neemt. Hierop worden door den voorzitter overgelegd en voor ken nisgeving aangenomen a. de meeledeeling des voorzit ters dat het collegie van gedeputeerde staten zich, naar aanleiding van art. 18 van het reglement van orde, heeft gesplitst, in afdeeiingen en dat zijn aangewezen als leden van de 1ste afdeeliug, de heeren van der Bilt en Becius.van de 2de de heeren van Citters en Fok ker, en van de 3de de heeren Buieux en van Eek (welke laatste plaats inmiddels dus weder vacant is geworden); b. de door den heer griffier voorgelezene koninklijke besluiten van den 19 augustus 1859 no. 62, houdende goedkeuring der besluiten van de provinciale staten vau den 12 julij te voren uos. 8,11,13 en 14, strekkende: tot den onderhandschen verkoop van een stuk gronds nevens den straatweg van Zierikzee naar Zijpe; tot toekenning eener gratificatie aan den gewezen steigerschuit, schipper J. Adriaansen tot wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 185S, en t ot wijziging als voren voor 1859 idem van den 3 septem ber 1859, no. 71, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den-12 julij te voren, no. 6, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van gedeputeerde staten, met betrekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie over het dienstjaar 1S57; idem van den 5 september 1859, no. 30. houdende goedkeuring van de begrootir.g der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1860. Voorts worden overgelegd a. het quadruplicaat der door de algemeene rekenkamer gearresteerde rekening van den betaal meester te Middelburg, wegens de provinciale fondsen over 1857; b. de staat van kosteu van het provinciaal rijksbestuur voor de dienst I860; c. het verslag van de hoofddirectie van het instituut voor doofstommen te Groningen, welke drie stukken leriuzage van deleden ter griffie zullen worden nedergelegd. Even eens wordt, door den voorzitter overgelegd het bereids vroeger ter tafel gebragte ontwerp polder reglement, hetwelk de vergadering besluit te verzenden naar de afdeeiingen, met alle daartoe betrekkelijke stukken. De voorzitter doet hierbij opmerken dat het ontwerp zeive in het bezit van de leden is, terwijl een uittreksel van de beschou wingen, daaromtrent geleverd door de waterschap sbesturen, aan de afdeeiingen zal verstrekt worden en die stukken in originali, voor de leden ter inzage ter griffie zullen worden nedergelegd. ïeu anderen worden door den voorzitter overgelegd de voor stellen van gedeputeerde s.tatenra betrekkelijk het adres vau J. Dirkse c. s. om wijziging van het provinciaal reglement op de jagt en visscherijj tot aanvulling van art. 2 van evengemeld reglement; c tot verbetering van de gemeenschap tusschen de gemeenten in Noord- en Zuid beveland, met een adres van K. J. van den Bussche en een aantal andere ingezetenen van Noord- beveland tot ondersteuning van dit voorstel; d tot het verleenen van rentelooze voorschotten; etot het te gemoetkomen van de gemeente St. Anna Ier Muiden in de kosten van het Jager on derwijs, f tot. het te gemoet, komen van de gemeente Zuidzande in de kosten van den opbouw eener nieuwe school en den aan koop eener woning voor den onderwijzer; g om aan de gemeente Brouwershaven een subsidie te verleenen tot verbetering harer haven; h tot vaststelling van een tarief voor de reis- en verblijf kosten der provinciale veeartsen; welke allen worden verzon den naar de afdeeiingen; even als het adres, vermeld bij dat onder c voorkomende, waarvan door den heer griffier voorlezing is geschied. Hierop wordt overgegaan tot de splitsing der vergadering in afdeeiingen, waarbij worden aangewezen als te behooren tot de eerste afdeeling de heeren Uyiteniiooven, W. M. H.de Jonge, Snijder, Cau, H. J". van Deinse, Callenfels, de Lange, van der Have, en als leden van gedeputeerde staten de heeren Fokker en van der Bilt tot de tweede afdeeling de heeren Verhagen, Bijbau, de Jonge van Eliemeet, Vader, van den Bosch, Sprenger, Kakebeekeen Blaaubeen, en als leden van gedeputeerde staten de heeren van Citters en Buteux; tot de derde afdeeling de heeren J. L. de Jonge, Lautsheer, Hombach. Benteyn, Hammacher, de Casemhroot, Mazure, de Smidten Pierssens.en als lid van gedeputeerde staten de lieer Becius. De leden die nog later ter vergadering mogten verschijnen, zullen nader ter griffie in de gelegenheid worden gesteld nog te loten om aan een der afdeeiingen te worden toegevoegd. Op voorstel van deu voorzitter zullen de leden zich nog na afloop van deze openbare zitting wreenigen in de lokalen voor de sectievergaderingen bestemd, tot het verkiezen van voorzitters en ondervoorzitters, ten einde morgen onmiddelijk de werkzaamheden te kunnen aanvangen. De heer Verhagen het woord bekomen hebbende, levert een schriftelijk voorstel in, strekkende dat //de vergadering besluite tot de indiening van een adres van adhesie aan de sfaten gene raal belrekkelijk het op nieuw bij de tweede kamer ingediende wetsvoorstel ter afkoopbaarstelling van de tienden." Daar dit voorstel volgens art. 23 van het reglement van orde door twee leden is ondersteund, wordt de voorsteller dadelijk toegelaten tot de toelichting van zijn voorstel, indien liy rnogt vermeenen dat zulks nog noodig was. De heer Verhageu verklaart dat hij van de nadere adstructie afziet., onder voorbehoud om de mogelijk later daartegen in te brengen bedenkingen alsdan te wederleggen of loe te lichten. Als hij echter nagaat dat bereids in 1851 door deze vergadering adressen van soortgelijke strekking zijn ingezonden aan Z. M. den koning en de beide kamers der staten generaal, durft hij zich vleijen dat. zijn voorstel ook thans den bijval der vergade ring zal ten deel vallen. Daar, ter verdere voldoening aan het reglement van orde, na deze toelichting meer dan vijf leden het voorstel ondersteu nen, kati het een punt van beraadslaging uitmaken en is beslo ten het op een nader te bepalen dag in overweging te netnen. De overgelegde presentielijsten van de vergaderingen van gedeputeerde staten zullen ter inzage van de leden ter griffie worden nedergelegd. Overeenkomstig een voorstel van den voorzitter, wordt be sloten de vacature, ontstaan in het, collegie van gedeputeerde staten door het bedanken vau den heer van Eek, aan te vullen door eene benoeming in eene op morgen namiddag ten 2 ure te honriene zitting. Deze openbare bijeenkomst wordt daarop gesloten. üngelaud. Londen 1 november. De laatste dagen hebben zich geken merkt door een aantal verwoestingen, zoo wel op zee als op het land door de zware stormen veroorzaakt. Vooral hetgeen uit Liverpool gemeld wordt aangaande het aanspoelen van wrak ken en van lijken, is ijzingwekkend. Er zijn tot nog toe slechts weinige van de aangespoelde verongelukten herkend. Een heer die veronderstellen kon dat zijne echtgenoote aan boord van een verwacht wordend vaartuig was, hoewel hij nog niet zeker was van haar vertrek, vond een getrouwen bediende onder de lijken en moest de laatste hoop opgeven, wijl hij overtuigd was dal deze zijne gade zoude vergezellen. Er zijn ongeveer 250 souvereigns en eene menigte bankno ten op de rotsen verzameld, doch de strandbewoners hebben reeds vroeger veel opgeraapt tot dal de kustwacht de verdere pogingen om zich te verrijken verijdelde. Onder de geruchten behoort dat de prins van Wallisin het huwelijk zal treden met de prinses Alexandrine van Pruissen. Zulk eene gebeurtenis zoude natuurlijk, bij de reeds bestaande verwantschap, eene zeer innige verstandhouding te weeg bren gen, die in de tegenwoordige omstandigheden zonder twijfel een politieken invloed hebben moet. Zaiurdag jb is te Liverpool eenegroote vergadering van mannen van de conservatieve partij uit alle deelen des lands ge houden. Deze vergadering was door het publiek met belang stelling te gemoet gezien, omdat het aldaar zou kunnen blijken welk gedrag de tory-partij jegens het ministerie Palmerstou zou houden. Lord Derby, het hoofd dier part ij, heeft cr eene redevoering gehouden, welke voor de vrienden des kabinets niet zeer geruststellend is. Hij zeide hoofdzakelijk, dat het kabinet verdeeld was en welligt uiteen zou vallen, dal ook de betrekkin gen van Engeland met de andere staten thans minder vriend schappelijk waren dan vroeger, maar dat hij den onverwijlde» va| des kabinets niet wenschte en dat hij in geen geval weder, als toen hij laatstelijk het bewind aanvaardde, zich zou laten dringen om met eene minderheid het bestuur te voeren, EBuitscIilanel. Weencn 30 october. Door de Ivalide Jlusse wordt verzekerd dat ook Rusland aan de expeditie tegen China zal deelnemen. Berlijn 30 october. Het resultaat der bijeenkomst van den prins-regent en den keizer van Rusland trekt bij voortduring de meeste belangstelJing. Uit eene vrij zekere bron wordt ge meld dat de beide soevereinen omtrent de volgende punten zijn overeengekomen. 1. Pruissen en Rusland begunstigen in beginsel de herstel ling der italiaansche hertogen, met liberale instellingen, doch zijn tegen maatregelen van geweld waaruit volgt, dat beide mogendheden met geen bijzonderen nadruk voor die herstelling in de bres zullen springen. 2. Pruissen en Rusland zijn van oordeel, dat de Legatien onder het gezag van den paus moeten terugkceren, doch met een ander bestuur. 3. Pruissen en Rusland wenschen de italiaansche confede ratie slechts in zoo verre, als zij uit staien van Midden Italië wordt zamcngesteld. Beiden zijn van oordeel, dat de opname van Oostenrijk en Napels in die confederatie, slechts dienen zou om de italiaansche onlusten te vereeuwigen.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2