r 132. MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 1859. 3 November. 3imlionDigmgm ÏAN BET RlJKSBESTBlIB.PRöVDiClALE E\ ÜËMEENTEBESTDBEN. ïBinnr nlanös cl]f tijD in gen. - II Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente eD Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Belienrïmaliiiiff. LAGER O N D E R W IJ S. De burgemeester en wethouders van Vlissingen Maken bekend, dat. de beirekking van hulponderwijzer op de openbare burgerschool van den hoofdonderwijzer P. Fret is vacant geworden, aan welke betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 300. En noodigen mitsdien hen, die verlangen naar gemelde be trekking te dingen, uit, om zich, met overlegging der ver- eischte stukken, aan te melden vóór of op den 30 november aanstaande. Vlissingen den 1 november 1859. De burgemeester eu wethouders voornoemd, J. VV. CALLENFELS. De secretaris P. FORBES WELS. niddetburg 3 november. De gewone najaars-vergadering der staten van Zeeland is gisteren avond alhier geopend. Blijkens achterstaand verslag van het in die zitting verhandelde, is behalve de mededeeling van ingekomene stukken, door den heer Verhagen een voorstel ingeleverd, strekkende om door die vergadering een adres van adhesie te rigten aan de staten generaal, ten opzigte van het andermaal bij de tweede kamer ingediende wetsvoorstel tot af- koopbaarstelling der tiendeu. Dit voorstel zou op een nader te bepalen tijdstip in behandeling genomen worden. De benoeming van een lid van gedeputeerde staten werd aan de orde gesteld in eeue heden namiddag ten 2 ureaangevangene zitting. Daarvan is de uitslag geweest dat bij eeue eerste stemming als zoodanig is verkozen de heer G. J. Sprenger, (met 20 van de 31 stemmen, terwijl 2 biljetten blanco waren) die verklaard heeft gebruik te maken van de bevoegdheid, hem bij art. 4-8 der provinciale wet toegekend, om zich binnen twee dagen omtrent de al of niet aanneming te verklaren. Hierna is in behandeling genomen het bovengenoemde voor stel van den heer Verhagen, hetwelk, na eenige discussie, door den heer I. G. J. van den Bosch voorgesteld is in dier voege te wijzigen, dat de vergadering alleen besluite om aan de tweede kamer dooreen adres de belangstelling der provinciale staten in de afkoopbaarstelling der tienden te doen blijken." Dit amendement is aangenomen met 30 tegen 1 stem, waar door het oorspronkelijk voorsiel is vervallen. Het ontwerpen en Inzenden van bedoeld adres is opgedragen aan gedeputeerde staten. De vergadering is daarna uiteengegaan lot nadere bijeen roeping. Bij besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van den 28 der afgeloopene maand is, ten gevolge der uit breking van de longziekte onder het rundvee in de gemeente Koewacht, die gemeente verklaard te zijn besmet door de lougziekte, met uit zondering van de polders Beoosten- en Bewesteu-Blij, en Oud en Nieuw-Ferdiuandus, benevens het gedeelte van den Riet pol der, dat beoosten de Boschkreek is gelegen. Het boven omschrevene gedeelte der gemeente Koewacht, hetwelk van de besmetverklaring is uitgezonderd, wordt ver klaard als van de longziekte verdacht. In eerstgemeld deel is de in uit- of vervoer verboden, en in het tweede de uitvoer alleen geoorloofd op schriftelijke toestem ming van deD commissaris des kouings. Uit Vlissingen meldt men ons: De matroos Buisman van het rijks binnenvaartuig Mercuur, jl. maandag middag eenig werk verrigtende op de gaffel van dat vaartuig, had het ongeluk daarvan achterover te vallen, waardoor bij het been brak. Indien de toestand niet verergert, hoopt men het been te kunnen behouden. De stoomboot De stad Vlissingen, gisteren morgen om 9 ure van Rotterdam vertrokken, is eerst heden middag alhier aangekomen. Hoewel de boot gisteren avond omstreeks 6 ure voor de ha ven geweest is, durfde men het niet te wagen op de haven te loopen, vooral omdat men uit gebrek aan kolen geen stoom genoeg had om de volle kracht te kunnen aanwenden, waarom men naar Ramrnekens terug is gekeerd en ten anker gekomen. Na heden morgen aldaar van eenige kolen voorzien te zijn, is de boot heden alhier gearriveerd om vermoedelijk heden namid dag weder naar Rotterdam te vertrekken. Men schrijft ons uit Goes l dezer Weder heeft de rederijkerskamer Vondel alhier ons gisteren eenen genotvollen avond geschonken, door het leveren van uitmuntend geslaagde proeven van declamatie. De vollezaal ge tuigde van de voortdurende belangstelling in deze zoo schoone kunst; terwijl de algemeene bijvalsbetuigingen den sprekers tot waarborg zijn, dat velen met verlangen een tweedeu kunst avond te gemoet zien. Uit Ooslburg schreef men ons II. maandag het volgende: Op de heden in deze gemeente gehoudene veemarkt waren aangebragl 16 paarden, waarvan eenige zijn verkocht van f25 tot f 15097 stuks rundvee, die nagenoeg allen werden ver kocht als volgt: vette ossen en koeijen f 100 a'f 150, magere 2 en 3jarige runderen f 70 a f 120, dito eenjarige f 40 a f 70, dito kalveren f 10 a f 20; groote magere varkens werden verkocht f 10 a f 23 en waren ten getale van 2S ter markt. Van biggen zijn omtrent 275 aangeboden en nagenoeg allen verkocht van f2 a f6. Voorts waren 13 schapen en 1 geit te koop. en werd voor de schapen besteed f 15 a f 23. Voor schapen, biggen en runderen waren zeer veel koopers opgekomen. Met paarden was dit minder het geval, hetgeen welligt daaraan is toe te schrijven dat van deze veesoort ge woonlijk weinig en dan nog van de geringste kwaliteit ter markt wordt gebragt. De beer R. Daniel Wolterbeek en de overige aanvragers voor de Amsterdamsch-Ulrechtsche spoorweg-concessie heb ben thans een adres aan Z. M. den koning gerigt, waaruit blijkt dat de vroeger door ons medegedeelde bijzonderheden omtrent die aanvrage juist zijn eu bepaaldelijk, dat de aanvragers zich bereid verklaren tot het maken van den Zeeuwschen weg zoo als die nu is voorgedragen eu om met de regering te onderhan delen ten einde in het belang van Friesland eene wijziging in de Noorderlijn te brengen. De aanvragers zetten verder de redenen uiteen, die hen heb ben genoopt om 5 pet. reute-guaranlie tot. een maximum van f 3,200,000 te vragen, Hunne overtuiging dat voor minder dan 5 pet. guaraulie voor dividend en inkoop de benoodigde kapi talen niet te verkrijgen zijn, berust voornamelijk op de omstan- standigheid, dat de 4 pet., nat. werk. schuld thans beueden pari staat en dat zelfs in rijken waar de rente van spoorweg- obligatien door den staat is geguaraudeerd zoo als in Frankrijk en Rusland, die obligatien lager genoteerd staan dan de staats schuldbrieven vari die rijken, zoo dat minstens eeue guarantie van 4£ pet. voor rente noodzakelijk is. De aanvragers vestigen wijders de aandacht op den kortereu duur der concessie, waardoor aan de regering 29 jaren vroeger clan bij de verleende concessien de vrije beschikking over de wegen wordt gegeven. {Handelsblad. De heer F. 11. van Vlissingen, concessionaris voor de gron den in de residentie Wester afdeeling van Borneo, heeft zich naar wij vernemen met een nieuw adres aan Z. M. den koning gewend, waarbij hij, onder overlegging van stukken betoogt, dat, het niet tot. stand komen der Borneo-maatschappij btnner. den bepaalden termijn, alleen aan buitensewone en van zijnen wil geheel onafhankelijke oorzaken is toe te schrijven; op grond waarvan hij, in het nationaal belang, ter bevordering van liet christendom en de beschaving, tot meerdere bevestiging van het uederlandsch gezag op Borneo en ten behoeve van handel, scheepvaart, iudustrie en landbouw, verlenging vraagt van den termijn der concessie tot op 4 maart 1860 (zijnde de concessie hem op 5 maart 1859 verleend,) en tevens uit hoofde van zijne voortdurende ongesteldheid de toestemming verzoekt, om zich eenen mede-concessionaris toe te voegen, of een ar.aer in zijne plaats te mogen stellen, nadat de persoon van dien mede- concessiouaris of plaatsvervanger door den minister van kolo niën zal ziju aangenomen. Den 21 october waren ie Leydeu 105 cholera-lijders in behandeling. Tot den 2S zijn nog 41 lijders aangegeven, her steld 100, overleden 28 zoo dat den 28 in behandeling bleven 18 lijders, waarvan 15 in hetziekenhuis in de Lakenhal. Secrolosie. Uit Haarlem wordt liet overlijden gemeld van den heer H- Royen, gepensioneerd generaal-majoor, buitengewoou acijudaut des konings, ridder van de militaire Willemsorde en kommau- deur van het Legioen van Eer. itlaciue eii leger. Volgens een bij het departement, van marine ontvangen schrijven van den kapitein-luitenant ter zee A. D. S. Clarkson. kommaudant van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, was dat schip op zijns terugreis uit Oost.-Indië, den 10 september jl. ter reede Simonstad, Kaap de Goede lioop, aangekomen, en had het den 18 daaraanvolgende de reis naar het vaderland vervolgd. Aan boord van dat stoomschip was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse J. van Gogh, is, blijkens een bij het departement van marine ontvangen telenraphisch berigt,den 31 october van Cadix vertrokken, ter vooizetting zijner reize naar Batavia. SPAsl-imlisehe OcoEonSest. Aan de per overlandmail ontvangene berigten van Batavia ontleenen wij het volgende Het Bataviasch handelsblad deelt een telegram uit Soera- baija mede van 6 september, volsens hetwelk aldaar tijdingen ontvangen waren van Borneo, loopende lot IS augustus jl. Volgens deze was eene verkenning van het fort. Tabanio mis lukt eu waren daarbij twee officieren, de luitenants ter zee 2e klasse E. F. Hani-1 von Croneni hall en D. M.G. deSwart, ge wond. De kolonel was met. de stoomschepen Celebes en Bali opgerukt om Tabanio te nemen. Te Batavia was een gerucht verspreid dat een fort op Borneo was genomen en bij die gelegenheid een GOOtal inwoners zou gesneuveld zijn. Volgens berigten van vroegere dagteekening uit de Zuid- en Ooster afdeeling van Borneo was, bij devreezedat te Poeloe Petak een nieuwe aanval der Dayaks van Kahayah te wach ten was, (zoo als reeds per vorige mail beiicrt. werd) op den 27 julij door den kommaudant van de Celebes het besluit geno men om deze te voorkomen en de plaats waar men bezig was vlotten zameu te stellen, met de daarbij aangelegde beating te vernielen. Spoedig schoot de Celebes een bres in de ben ting, en bij de daarop gevolgde landing onder bevel van den luitenant ter zee der 2e. klasse W. Stcffens, werd deze reeds verlaten gevonden en vernield,terwijl men zich van eenige versterkte vlotten, eenige lil la's, kruid en lood meester maakte. Slechts twee inlandsche matrozen werden hierbij in deu arm gewond. De gezondheidstoestand aan boord der schepen was vrij vol doende./'

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1