is fl II Ten aanzien van de bezwaren welke de onderwerpelijke on- dernemingen ten lasle van 's rijks schatkist zullen brengen, meent de regering zich te mogen gedragen aan hetgeen door den minister van financien aan het slot der redevoering, door hem bij de indiening der begroeting voor I860 gehouden, ia gezegd- Het leveren oen er ruwe beregening zelifs van cle vermoeder lijke opbrengst der hoofdlijnen, kwam aan de regering niet raad zaam voor, omdat, men zich noodwendig daarbij te veel op het terrein der onzekere gissingen moet wagen. Ten aanzien van de subsidi#u tQtjrkuiïstnverfeeu meseni de regering te mogen doen opmerken, dat in de concessie, waarin van dergelijke subsidien sprake is, de subsidien zijn gespecifi ceerd afzonderlijk voor de rivierovertogten in den weg van Rotterdam naar Maastricht, voor die in den weg van Arnhem tot Venlo, voor die inden weg van Tilburg to\ Nijmegen enz. cn dat. in de bedoeling ligt, dal. de. twaalf niillioenen voor de bruggen in eerstgenoemde lijn niet zullen mogen worden ge bruikt. voor de werken in de andere Zoodanige overbrenging zou niet dan met toestemming van de wetgeving mogen plaats hebben. Wat, de zekerheid betreft, of de concessionarissen, indien de wet aangenomen wordt, in hunne onderneming zullen slagen, de regering kan uit. den aard der zaak niet anders dan afgaan op de verzekering, op goede gronden aan haar door die concessio narissen gegeven, dat. zij vast vertrouwen, onder de bedongen voorwaarden het benoodigde kapitaal bijeen te zullen brengen. Of die verwachting bij den uitslag zal blijken juist le zijn ge weest, hangt het is te regt in het verslag opgemerkt van de deelneming der kapitalisten af. Met verwijzing naar de vroeger gewisselde stukken, zet. de regering hierop uiteen hoe zij, bij het groot verschil van inzig- teu over strijdige belangen, wel verpligt. was uit de aanvragers van concession eene keuze te doen. Thans, nu die keuze naar hare beste overtuiging is gedaan, wordt er luiile geklaagd over gunstbetoon en over onregtvaar- dige terugzetting. Men mag vragen, indien de beslissing anders gevallen ware, of de zelfde klagten niet van de andere zijden ge hoord zouden worden. Zoolang het middel niet wordt gevon den om allen te bevredigen, waar het strijdige belangen geldt, zal hef. aan die klagten niet ontbreken. Na rijpe overweging van hetgeen ten aanzien van de bijdra gen der provinciën en gemeenten bij herhaling in liet midden is gebragt, en bij de bedenkingen welke later dienaangaande zijn gerezen, is de regering tot het besluit gekomen, af te zien van alle bijdragen van provinciën en gemeenten ten behoeve dezer ondernemingen. Zij meent alleen hier nog te moeten bijvoegen dat het ten eenen male onjuist is, te beweren dat van hare zijde eenige de minste zedelijke dwang is uitgeoefend om bijdragen van dien aard te verwerven. Voor zoo veel ten slotte het wetsontwerp zelf betreft, ver- eenigt de regering zich met de geopperde bedenkingen tegen de opneming van de rigting der aan te leggen spoorweglijnen in het dispositief der wet., en ten anderen omtrent denrentega- rantie. Eindelijk meent de regering dat zij naar strikt regt wel be voegd zou zijn om, met overleg van de concessionarissen, later wijzigingen in de concessie te brengen, voor zoo ver de bepalin gen betreft die niet uitdrukkelijk aan de goedkeuring der wet onderworpen behooren Ie worden. Maarzij zou meenen dat. van die'bevoegdheid geen gebruik zou mogen worden gemaakt ten aanzien van de slechts eenigzius gewigtige punten; zij zou zulks strijdig achten met de goede trouw, vermits toch de goedkeu ring der wetgeving wordt gevraagd met het oog op de concessie zoo als zij is liggende. Met de nu aangekomene landpost uit Oost Indie is o. a.een door het Bataviaschhandelsblad medegedeeld berigt ontvangen van Borneo dd. 18 augustus. Het behelst dat eene verkenning van het fort. Tabanio mislukt is, en twee officieren der marine gewond zijn. De kolonel was met de Celebes en Boni opgerukt, om Tabanio te nemen. Bovengenoemd blad meldt levens, dal te Batavia geruchten loopen van liet nemen van een fort op Borneo, waarbij 600 inlanders zouden gesneuveld zijn, doch de redactie had daar van geeue bijzondere mededeeling ontvangen. De hooge raad der Nederlanden heeft jl. vrijdag uitspraak gedaan in de behandelde en reeds geruimen tijd aanhangige zaak van jhr. mr. J. van Reigersberg Versluijs. tegen deze ge meente. Overeenkomstig de conclusie van den procureur mr. J. G. A.Glant om, uit. hoofde van redenen van verschooning of wraking van onderscheidene leden van het hof in Zeeland, deze zaak te renvoi je ren naar een ander hof, en overeenkomstig de conclusie var. den advocaat generaal mr. Gregory heeft de hooge raad de partijen verwezen naar het hof in Zuidholland, ten einde dal gcregtshof van dit geschil kennis neme. In de U. zaturdag te Amsterdam gehoudene zitting van de Koninklijke akademie van wetenschappen, heeft de heer W. Vrolik namens de commissie ad hoe verslag uilgebragt omtrent de uitkomsten van hare proefnemingen te Nieuvvendam, leVlis- singen, te Harlingen en te Stavoren genomeu met DjiddePen om haut tegen de verwoestingen van den paalworm te behoeden. Hij deelde rnede dat de tot proefneming bestemde palen van bereid hout te Viissingen. Hariingen en Stavoren zijn geplaatst, in mei. te Nieuwendam in maart, april en mei. De opneming had plaats in september en october. Hij zeide vervoleens dat bij de opneming al de leden der commissie tegenwoordig waren en dal. de palen zeer naauw'iettend werden bezigtigd, hetgeen uoodig was daar de openingen door den worm veroorzaakt zoo klein waren, dat zij alleen door een zeer geoefend oog konden worden ontdekt.. In een nader verslag zou hierover breeder worden uit geweid. De aangewende beveiligingsmiddelen konden worden gebragt tot de drie volgende categorien1. Bedekking der oppervlakte van het hout door behoedmiddelen tegen den paal worm 2. inpersing van vreemde zelfstandigheden in het hout. en 3. aanwending van vreemd houtverschillende van het gewone constructiehout. De commissie bad alleen een gunstig oordeel uilgebragt over het mei koolleer, creosoot en teerolie doortrokken hout; dit gunstig oordeel is echter niet standvas tig, maar de verkregen uitkomsten pleiten voor liet voortzetten der proefnemingen. Zij stelde dus voor. om haar verslag aan de regering te onderwerpen en aanvraag te doen om meerdere gel den tot dekking der kosten, daar de verleende f 2000 niet toe reikend zullen zijn. en de nadere aanvraag niet beneden f 1000 zal blijven. Wat liet openbaar maken betreft, stelde decommis- sie voor, om daarmede te wachten lot dat het volledige verslag, ook houdende natuurkundige mededeelingen over den paal worm, gereed zal zijn. Over dit verslag wisselden vau gedach ten de heeren Verloren, Harting, Storm Buysing en vou Baum- hauer. Het voorstel der commissie werd met eenparige stem men aangenomen. Z. M. heeft aan mr. C. van Citters op zijn verzoek eervol ont slag verleend als griffier bij liet kantongeregt te Heinkenszand. Naar men verneemt is de heer Gerard Keller, stenograaf bij de beide kamers der staten-generaal, benoemd tot secretaris van den raad van bestuurder Academie van beeldende kunslen en technische wetenschappen te 's Gravenhage. Volgens eene hij den minister van koloniën over Triest, out- vanceue telegrafische mededeeling van den nederlandschen consul generaal te Alexanririe, was de brievenmaal van Java tot 7 september aldaar aangekomen zonder dat van eenig belangrijk nieuws bleek; maar er was bij genoemden consul generaal geene depeche van den gouverneur generaal van Ne- deriandsch Indie ter overseining ontvangen. Door den minister van oorlog is aan de chefs van de,'corpsen infanterie, eene circulaire gerigt, waarbij kennis gegeven wordt dat aan de onderofficieren en korporaals, tot geroeide corpsen behoorende, die geneigd zijn bij liet Indische legerover te gaan, eene premie zal worden toegekend als: voorde ouderofficieren eeuesom van f HO, en voor de korporaals van f125. Op de Horst van Texel zijn drie lijken aangespoeld van zeelie den. Men vreest, voor ernstige zeerampen. Opliet strand is liet wrak van een kof opgevischt.; het scheen nog zeer kort in zee te hebben rondgedreven. Van den 15 tot en met den 22 dezer, dus in ééne week, zijn over de vaste brug te Keulen gepasseerd 53,652 personen, 5904 dieren en 5332 voertuigen. Aan bruggeld werd volgens tarief betaald ruim 953 lhaler. JÜerSü- en acIiuutMieuw». Ten gevolge van het bedauken van den heer Westhoff, pre dikant ie Middelburg, heeft de kerkeraad der evangelisch iuthersch gemeente te Leydeu de vroegere nominatie aange vuld met de iieeren Heijeu en Loman, predikanten te Maastricht en Viissingen. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Sluis is be roepen de heer J. J. Gobiusdu Sart, predikant te Bleskensgraaf. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee G. P. J. Mossel, is vrijdag van de reede van Texel naar zee vertrokken, ter opvol ging zijner bestemming naar Üost-Indië. Mede is vrijdag van de reede van Hellevoelsluis naar zee vertrokken Zr. Ms. schroefstoomschip Cornelis Dirks, onder bevel van den luitenant, ter zee le klasje J. 3d1. Koopman, be stemd naar de westkust van Afrika en de oostkust van Zuid- Amerika. T Sa e r m o met o rs4a. ml 28 october. 's avonds IJ. ure 4-6 gr. 29 's morgens 7 46 n n 's middags 1 5U 29 october. 's avonds II ure 46 gr. 30 u 's moreens 7 u 47 n 's middags I n 50 h 's avonds II u 44 u 31 's morgens 7 47 'si middags, I 48 w«s,»Mii«smisiaföiï gedaan op 's rijks werf te Viissingen. des middags 12 ure. October 1859. s Win tb "I 2 3.3 5o 5 a -3 1 3 F 50 Laagste temperat. cnverschil met de hoogste. Aanmei langen. 23 Z. t. O. 16 749.8 9.0 0.67 5.94 3.0 bewolkt. 24 ZWest. 2 751.0 8.0 0.69 5.79 8.0 bewolkt. 25 z. ZO. 10 754.0 8.2 0.82 6.94 0.0 bew. heijig. 26 Zuid. 19 749.1 11.8 0.69 7.25 2.5 bew. buijig. 27 Zuid. 2 760.9 9.5 0.84 7.70 0.0 heijig. 28 Z. ZO. 10 759.8 9.3 0.S3 7.49 1.0 betrokken. 29 [Z. t. O. 4 747.4 10.2 0.86 S-20 4.0 betrokken. §tatengeneraai. TWEEDE KAMER. Hoewel er II. donderdag door het ontoereikend getal opge- komene leden geene zitting is gehouden, heeft de voorzitter mededeeling gedaan vau het inkomen der wetsontwerpen a. tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1859; b. tot het maken van een kanaal door Hollaud op zijn smalst c. tot. vaststelling van de begrooting van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1860; benevens de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid in het hoofdkiesdistrict 's Herto- genboscli. Daar ook des zaturdags het gevorderde aantal leden niet tegenwoordig was,heeft de voorzitter er zich toe bepaald be rigt te geven van de inzending van stukken, en dat de commis sie van rapporteurs voor de wetsontwerpen tol amortisatie van schuld, en lot bekrachtiging van artikelen der coucessieu ver leend voor den aanleg en de exploitatie van de Noorder en Zui- der spoorwegen, met hare eindverslagen gereed zijn. CüeBMeeiBferastdS va» CSoes. Zitting vau 27 october. Afwezig de heeren Kakebeeke en van Voovst Vader. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen cn goedge keurd. Het suppletoir koliier van belasting op dc honden, wordt zon der discussie vastgesteld op een bedrag van i'51,50. Het suppletoir koliier van den hoofdclijken omslag, wordt aangehouden, oai in eene straks te houdene bcslotene zitting be handeld en daarna gearresteerd te worden. De voorzitter doet mededeeling dat zijn ingekomen de navol gende stukken a. brief van gedeputeerde staten, roededcclende dat Z. M. debeslissing over de voorgedragene begrafeuisregten heeft ver daagd tol ultimo maart; b. van den heer commissaris des konings, brief van den zelf den dag, houdende berigt dat z. exc. de minister van justitie genoegen neemt, dat dc waarde der door de gemeente aan het rijk afgestane gronden voor den bouw eenev gevangenis, worde verrekend met het aandeel door de gemeente daarin te dragen en dat de voorgestelde bijdrage van 1/5 in de kosten van een regts- gebouw, in jaarlijksche termijnen van f 500, zijner exc. goedkeu ring wegdraagt c. van gedeputeerde staten, de goedkeuring van het raadsbe sluit tot het geven dier bijdrage d. van de zelfden berigt, dat door hen wordt berust in het subsidie over I860 aan het gasthuis verleend; e. het proces verbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeenteontvanger, waarbijiu kas is bevonden f 13311,20; van den heer C. H. Schetsberg, het verzoek dat voortaan het drukwerk voor dc gemeente bij beurte door de drukkers in deze gemeente geschiede en aanbod zijner zijds om dit tegen het nu bestaand tarief te doen, wanneer hem voor liet drukken van het jaarverslag f50 worde toegestaan. Gesteld in handen van burgemeester en wethouders, op advies eu voorstel, en g. Benige staatsbladen, die worden gedeponeerd. Wordt overgegaan tot de behandeling der gemeentebegrooting voor de dienst van I860, waarbij de volgende posten stof tot dis cussie of opmerking geven. De jaarwedde van den opzigter der gemeentewegen en wer ken, uitgetrokken met f 400. De heer van de Tutte vindt die bezoldiging te gering; de werkzaamheden die van den titularis gevorderd worden zijn zoo vele, dat hij geen tijd overhoudt om buiten dat nog iets te verdienen; bovendien eischt die betrekking vertrouwen, en wil men dit met grond kunnen verwachten, dan moet de ambtenaar fatsoenlijk kunnen leven; bij stelt alzoo voor dien post met f 100 te verhoogen. De heer van den Bosch is tegen het beginsel om ambtenaren, die op eene zekere jaarwedde zijn aangesteld, eene hoogcre bezoldiging te geven, wanneer vermeerderde werkzaamheid daartoe geene aanleiding geeft. De voorzitter verklaart er zich eveneens tegen en merkt op dat die ambtenaar nog eene gratificatie van f 50'ontvangt, voor werkzaamheden buiten zijn werkkring liggende. De lieer van dePiutcziet minder op het werk, dan wel op den tijd dien deze ambtenaar verpligt is te surveilleren; zijns inziens moet niet de vraag zijn of dc ambtenaar tijdens zijne aanstelling met de hem toe te kennen bezoldiging tevreden was, maar of de bezoldiging voldoende is en evenredig aan die van andere ambtenaren. Dc heer de Knokke van der Mculcn zou wel tot verhooging inclineren, wanneer ook andere ambtenaren beter bezoldigd worden, zoo als b. v. die van den commissaris van policie, wiens jaarwedde van f 500 minstens f 200 diende te verhoogen. liet amendement van den heer van dePiUte in stemming gc-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2