ÖuUculanösrijc tijöingni. van liet raadhuis, wordt hierbij de bedenking van de commissie ter sprake gcbragt, of deze herstelling niet eenig uitstel kan leiden. De hoer de Kruyff vermeent zulks wel. Uit eene lokale in spectie is hem gebleken dat alleen de ramen der charterkamer meer dringend voorziening Vereischen; overigens gelooft hg echter dat zij nog wel tochtvrij te maken zijn en voor alsnog geene geheele vernieuwing behoeven. Nadat de voorzitter had doen opmerken dat men toch be zwaarlijk het gebouw zou kunnen ontsieren, door een gedeelte der ramen te doen vernieuwen met groote glasruiten en een ander deel met kleine te laten, verdedigt ook de heer Uytten- hooven de voordragt. Hij herinnert dat reeds sedert een aantal jaren deze herstelling besproken is en de ramen zeer veel te wenschen overlaten. Dit artikel ten slotte in omvraag gebragt zijnde, wordt op f 740 volgens de gewijzigde redactie van het ontwerp aangeno men met 8 tegen 5 stemmen. (Tegen stemden de heeren J. P. Smith, J. A. Schmidt, Mestdagh, de Kruyff en van Uye Pie- terse). Het daaraanvolgend art. f 245 wordt verminderd met f 25 voor verwen, mede volgens bedenking bij het rapport. Bij art. 12 der 2e. afdeeling, Bureaukosten commissaris van policie f200, vraagt de beer Mestdagh in welke hoedanigheid deze verstrekt worden, daar hij vermeent dat de commissaris ook schrijfbehoeften van de gemeente secretarie ontvangt. De voorzitter en de heer van Uye Pieterse beantwoorden dien spreker met de vermelding dat bet laasibcdocldc tol een zeer gering bedrag alleen strekt in zijne hoedanigheid als amb tenaar van het openbaar ministerie bij het kantongcregt. Bij hoofdstuk III afdeeling 1 art. 1, Gewoon onderhoud van openbare gebouwen c. a. f 3328, komt ter sprake de daaronder hegrepene f560 voor daarstelling eener woning, in huur af te staan aan den inspecteur van policie. De hoer Ruysch betuigt zijne bevreemding over dezen post die weder de strekking schijnt te hebben om de kosten der poli cie te vorhoogen. Spreker betreurt het tevens dat in eene omgekeerde rede als de kosten vermeerderd zijn, haar zedelijk overwigt schijnt te verminderen, en hij maakt van deze gelegenheid gebruik om deu voorzitter opmerkzaam te maken op zeer hinderlijke zamen- scholingen, welke in den laatsten tijd herhaaldelijk plaats grij pen op den hoek der Kerkstraat. De heer Mestdagh verklaart zich tnede tegen deze uitgave en hij beaamt de bedenking dat zulks al ligt aanleiding zou kunnen geven tot het denkbeeld in latcrcn tijd dat de inspecteur vrijdom van woning moet geuietcn. Overigens moet hij ten opzigte van de werking der policie ook het door den heer Ruyscli aangevoerde niet alleen bevesti gen, maar acht hij zich verpligt als voorzitter van regenten over liet arm gast- en weeshuis zijn beklag te doen, dat dezer dagen door den commissaris van policie twee weezen zijn in verze kerde bewaring genomen. De voorzitter betuigt in de eerste plaats te zullen acht geven op het door den lieer Iïuyseh iti zijne aandacht aanbéVolene. Den heer Mestdagh noodigt hij uit, wanneer deze vermeent dat daartoe termen bestaan, eene formele klagt tegen magtsover- schrijding door den commissaris bij hein in te dienen. Wat den post op de begrooting betreft, verklaart hij dat burgemeester en wethouders geenszins de policie hiermede hebben willen be- voordeelen, maar met geringe kosten kan zulk een woning inge- rigt worden en de gemeente zou er goede renten van trekken. Nadat de lieèr Schultz nog ecnige inlichtingen verzocht en opmerkzaam gemaakt had dat vermoedelijk abusief tweemalen staat uitgetrokken f25 voor onderhoud der kazerne no. 1, vraagt de heer Mestdagh of de voor den gemccntebouwmcesier opgetrokkene woning, waarvoor f 1000 is begroot, geheel uit die som is kunnen bestreden worden. Reeds bij het nemen van dat besluit drukte hij de vrees uit dat er later behoefte zou komen aan meerdere bergplaats, en hij heeft dan ook ontwaard dat men daartoe reeds maatregelen heeft moeten nemen. De heer de Kruijff betuigt mede zijne bevreemding dat cenige posten, uitgetrokken voor nieuw daar te stellen werken, niet vergezeld zijn van behoorlijke, zij het ook globale, begrootin gen. Hij maakt daarop inzonderheid attent omdat zijns inziens een uitgecrokkea artikel op de begrooting geenerlei waarde heeft, wanneer men overtuigd is dat later voor het zelfde doel nog vrij belangrijke kosten uit de gewone diëtist moeten bestre den worden. Dit gelooft hij ook dat het geval was niet de woning van den gcmecntebouwmecstcr. De voorzitter beautwoordt beide sprekers, waarna in om vraag gebragt wordt het artikel zoo als het is uitgetrokken. Dit wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen (van de heeren Dutilh en den voorzitter) zoo dat dit onderdeel van het artikel is gebragt op f2768. Onderdeel e daaraanvolgende, onderhoud van wegen, voet paden enz. f2156,50, wordt verminderd op f 1792,50. Daar de volgende artikelen eenige opheldering vercischen, wordt de gemcentebouwmcester ter vergadering locgelaten en door bem dc verlangde inlichtingen verstrekt. Bij hoofdstukV, renten en aflossingen, wordt in discussie ge bragt de opmerking der commissie om de f 3000 wegens af te lossen aandeden iit het beurtveer, niet te beleggen maar te bezi gen tot meerder aflossing der in 1S55 aangegane geldleening. Door den heer Schultz wordt gewezen op eene besparing van rente welke hieruit zou voortvloeijen, terwijl de heer van Uye Pieterse het zelfde uit oen zet en betoogt dat de mogelijk heid dat gedeputeerde staten zulks zouden afkeuren geen aan drang mag zijn om in deze af te wijken van wat men het meest in het belang der gemeente acht. De heer Uyttcnhoovcn verdedigt de voordragt van burge meester en wethouders, door een blik te werpen op de geschie denis. Ilij zou het betreuren wanneer op de door de commissie voorgestelde w'yze een eigendom der gemeente werd verzwolgen onder de gewone uitgaven. Ilij herinnert dat ook bij den ver koop der ambachtsheerlijke regten besloten is om het kapitaal geleidelijk te reïntegreren, en dat acht hij ook in deze pligtma- tig. Daarenboven is eenmaal de aflossing der aandeelen in de geldleening vastgesteld en zou bij dadelijke belegging reeds aanstonds rente worden getrokken, terwijl de aandeeien in de geldleening niet voor 1 mei aflosbaar zijn. Om al deze redenen acht hij het meer in het werkelijk belang der gemeente om het voorstel van burgemeester en wethouders te volgen en de eigendommen der gemeente niet geheel te doen wegslinken onder de gewone uitgaven, zonder dat men daardoor dc inge zetenen ook maar in iets zou kannen otiliaslcn. Nadat nog ecnige sprekers hierover het woord gevoerd hadden, worden de artikels zoo als zij ontworpen zijn, in om vraag gebragt en goedgekeurd met 11 tegen 2 stemmen, (van de heeren J. A. Schmidt en van Uye Pieterse). Van hoofdstuk VIII afdeeling I art. 2 d voor verdere kosten van het onderwijs f 1174, wordt het bedrag gebragt op f 1127, terwijl art. 2 der volgende afdeeling, subsidie aan het algemeen armbestuur f 3000, wordt vermeerderd met f 50. Van de inkomsten wordt hoofdstuk III afdeeling IV art. 2, belasting tot heffing van schoolgelden, van f4930 gebragt op f3900. Daarna wordt hoofdstuk IX der uitgaven ("onvoorziene uit gaven) vastgesteld op f3582,77 en de geheele begrooting in ontvangen uitgimfgearresteerd op f 120,456,20. Hierop wordt de openbare zitting gesloten, zullende de be handeling der instructie voor den gemeenteontvanger in eene volgende zitting worden aangevangen. Engeland. Volgens berigten uit Malta van 18 dezer was de engel- sche middellandsciie zee-vloot, uit 52 schepen, op 4 na allen stoomschepen, bestaande, toen tusschen de volgende stations verdeeld: Malta, Napels, Corfu, de Pireus, Syra, Candia en Konstantinopel, terwijl een sterk eskader, onder bevel van den vice-admiraal Fanshawe en tot de kanaalvloot behoorende, naar Gibraltar onder weg was. Te Tetuan lag een engelsch stoomfregat en te Tangör eeue engelsche kanonneerboot. KSstiiscIiland. Weenen 26 october. Men veronderstelt dal. de oorzaak van de aftreding van den heer vou Ilübner, als minister van policie en zijne vervanging door den heer Thierry, moet gezocht wor den in het gebeurde met de nationale leening. De minister zou namelijk geweigerd hebben toe te geven aan den aandrang der heeren von llechberg en von Bruck, die aan tie dagbladen het stilzwijgen omtrent die aangelegenheid wilden opgelegd heb ben. ilij zou van zijnen kant aangedrongen hebben op eene ofiiciëleopheldering van het gebeurde tegenover het publiek, en op het nemen van eeneu maatregel (hel ontslag van den mini ster van financiën) waardoor de voor Oostenrijks crcdiet nadee- lige indruk kon worden weggenomen, dien het. bckeud worden van het overschrijden van het oorspronkelijk vastgestelde cijfer der uatiouale leening allerwege gemaakt, had. Daar het in de tegenwoordige omstandigheden, zonder algeheele verandering van regeringsteisel onmogelijk geoordeeld was eeuen opvolger voor den heer von Brack te vinden, zou men de voorkeur heb ben gegeven aan. liet opofferen van den heer vou tlühner. De heer Thierry heeft aan de dagbladpers de verzekering ge geven dat de verandering van den persoon des ministers geene beperking der aan haar laatstelijk verleende vrijheid zal tenge volge hebben. Volgeusde Oest Deutsche Post veroorzaakt de aftreding van den heer von Hübner algemeen leedwezen. Hij wist gedurende zijn kortstondig beheer het vertrouwen der regering in den bes ten zin des woords Ie verwerven. De commissie belast met het onderzoeken van hel stelsel van kustversterkmg heeft een voorstel deswege gedaan, het welk de goedkeuring des keizers reeds heeft, erlangd, liet zal onverwijld ten uitvoer worden gelegd. De versterkingen gedu rende den jongslen oorlog opgeworpen, zijn op zoo onvoldoende wijze uitgevoerd, dat zij allen zullen worden uitgebreid. Het eerst zal Venetie worden versterkt, dewijl men de dringende noodzakelijkheid daarvan inziet wijders de kust van Dalmatie, Pola, de eilanden in de nabijheid dier kust gelegen, vervolgens Servolaen Triest. Men zal hierbij een nieuw eu verbeterd stel sel volgen Herlijn 25 october. De prins regent en dc keizer van Rusland hebben elkander te Ohlau ontmoet, zijn van daar naar Breslau gereden, en in laatstgenoemde stad met eene overgroote vreug- debetooniug ontvangen. De bijeenkomst te Breslau wordt, hier beschouwd als een doorslaand bewijs van de goede verstand houding tusschen de pruissische en russische regeringen zij wordt een nieuwe waarborg geacht voor het hehoud van den vrede in Europa, door getrouw te blijven aan de begttiscieti van regt en geregtigheid. Prins en prinses Frederik der Nederlanden, en hunne dochter prinses Maria, zijn gisteren morgen met hun gevolg, uaar het slot Muskau afgereisd, om daar eenige dagen door te bren gen, vervolgens weder naar Berlijn te komen, en eerst na verloop van eenige weken de terugreis naar 's Gravcnhage aan te nemen. Men meldt uit Petersburg, dat de keizer van Rusland onvermoeide pogingen in het werk stelt, om zich den tegen- woordigen vredestijd ten nutte te maken, ten einde de vrijver klaring der lijfeigenen te erlangen, en alzoo het reeds door keizer Alexander I begonnen werk voort te zetten. Volgens berigten uit Petersburg zal het bankiershuis Stieglitz co., aldaar met 31 december dezes jaars likwideren. Frankfort 24 october. Uit Darmstadt wordt berigt dat. niet tegenstaande het verbod door de groothertogelijke regering uitgevaardigd tegen het onderteekenen van het programma der nationale vereenigingliet aantal personen die van hunne adhesie doen blijken, dagelijks toeneemt. Tot hen behooren verscheidene der voornaamste handelaren te Mainz. In den nacht van 22 dezer is hier het kwik tot beneden het vriespunt gedaald; een in deze maand hoogst zeldzaam verschijnsel. Iinxetnbnrg. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft den 25 dezer de zitting der wetgevende kamers van het groot hertogdom geo pend. Uit de bij die gelegenheid door den prins stedehouder uilgesprokene troonrede, blijkt dat er eene verzoening is tot, stand gebragt tusschen het gouvernement en deconstitulioneele oppositie. Men acht bet waarschijnlijk dat de wijziging welke de alge- meene rigtiug der pruissische politiek heeft, ondergaan, wel aan leiding zal gegeven hebbeu tot deze toenadering. Daar de regering had afstand gedaan van haar regt om een voorzitter der vergadering te benoemeu, heeft deze vóór den aanvang harer werkzaamheden, daartoe benoemd baron de Tornaco met 16 stemmen, terwijl er 5 waren uitgebragt op den vroegeren voorzitter, den heer Wellenstein. frankrijk. Parijs 25 october. De graaf Colloredo, die te Zurich door een aanval van beroerte is getroffen, is een der jongste diplomaten van Oostenrijk, vermits hij weinig meer dan 50 jaren telt. Het was een door en door ervaren diplomaat. Te Rome had hij een buitengewonen invlyed verworven. Hij had in zekeren zin een soort van voorgevoel dat hij niet oud zou worden. Toen bij van zijne regering hel berigt ontving dat hij bestemd was om te Zürich over liet. vredestractaat. te ouderhandelen, werd hij hevig aangedaan en langen tijd hield hij zijn hoofd tusschen beide handen, terwijl hij traneu stortte, als deinsde hij terug voor de gewigtige laak, welke hem aldaar wachtte. Toen hij vernam dat de markies de Bourqueny door Frankrijk als gevolniagtigde naar Ziiricb zou worden gezonden, een man wiens zachtaardig eu beminnelijk karakter aau allen bekend is, die ooit met hem in aanraking zijn geweestaarzelde hij echter niet om aan de roepstem van zijn vorst gehoor te geven. Volgens berigten te Marseille uit Konstautinopelontvan gen, zijn veertien jongelieden, kweekelingen der marine, die beschuldigd zijn van deelneming aau de zatnenzwering tegen het leven des sultans, ter dood veroordeeld en vervolgens met eeu kogel aan de becneu in deu Bosphorus geworpen. Op dit oogeublik worden aanzienlijke hoeveelheden steenkoleu naar de magazijnen onzer oorlogshaveus vervoerd. Wel wordt van hooger hand be\veerd.dat dit alleeu geschiedt om den bij regletneut bepaaldeu voorraad, die wegens den oor log in Italië eene aanzienlijke vermindering had ondergaan, weder aan te vullen, doch deze bewering schijnt bij liet publiek geen ingang te vinden. Men gelooft dat. er werkelijk iets meer achter schuilt want uit de verschillende plaatsen, waar rijks geschutgieterijen gevestigd zijn, wordt berigt, dat er van wege du ministerien van marine en oorlog bevel is gegeven, den meest, mogelijken voortgang te maken met de vervaardiging van een aanzienlijke hoeveelheid projectielen. Uit. andere werkplaatsen moet, in gevolge lastgevnig van de zelfde ministerien, in een betrekkelijk korten tijd een groot aantal kardoezen en granaten geleverd worden. Turkye. Sedert de ontdekking van het complot, te Konslantinopel, heerschter nog grootere gisting ouder dc bevolking in Monte negro. Tusscheu deze en de turksche inwoners van Podgolitza is een bloedig conflict ontstaan; aan beide zijden vielen er doo- den eu gekwetsten. De Turken hebben te Antivar een depót van artillerie en ammunitie gevestigd en stellen die sterkte in staat van verdediging. Vahorrich, adjudant van vorst Daniëlo, is in ongenade gevallen en met ziju gezin naar O lessa vertrok ken. Italië. Volgens de Gazette deSavoie zal de lombardyseh-piemon- tesche armee bestaan uit 100,000 man in actieve dienst, bene vens 600,000 man nationale garde, die volledig toegerust en zoodanig georganiseerd zullen zijn, dat een vijfde gedeelte in ge val van nood, mobiel kan worden verklaard. Onder de genoem de 100,000 man zijn niet begrepen de karabiniers en mariniers. Uit Rotne wordt van den 22 gemeld, dat de beraamde

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3