Afloop verkoopinsren en aanbestedingen. Middelburg 26 october. Een huis en erve aau den Noordstraatweg, wijk S no. 29. Verkocht voor f 610. Den 27 dito. Een buis en erve, zijnde eene broodbakkerij, op den Kortenburgt, wijk l))uo. 14'. Verkocht voor f1840. Tliermometerstand. 26 october. 's avonds 11 ure 44 gr. 27 's morgens 7 39 's midcDtigs 1 u 50 -1 b 's avonds 11 44 28 'a morgens 7 40 u 's middags 1 n 48 (gemeenteraad van Alissingen. Zitting van 26 october. Voorzitter dc heer Callenfels. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige zitting na gedane voorlezing goedge keurd zijnde, wordt bij monde van den heer Winkelman verslag uitgebragt, namens de commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, op twee in hare handen gestelde adressen: a. van landbouwers binnen deze gemeente, vergunning verzoekende om de bij hen bewaarde onvermengde koeijen- en paardenmest gedurende de maand september ook over dag door de gemeente te vervoeren naar hunne in de nabij heid gelegene landerijen enz., en b. van onderscheidene winkeliers, met verzoek dat art. 42 der verordening van plaatselijke policie in zoo verre worde gewij zigd, dat hun voortaan vergund zij, uitstallingen enz. te doen op meerdere breedte dan van 3 palm uit den gevel hunner winkels. Overeenkomstig de conclusie van het rapport wordt heteerst- gemelde verzoek met algemeene stemmen ingewilligd, en op liet tweede afwijzend beschikt met li tegen 2 stemmen (van de heer en van der Os en Ruysch.) Hierop wordt door den heer Schultz rapport uitgebragt namens de commissie, bestaande nevens hem uit de heeren J. A. Schmidt en van Uije Pieterse, aan welke andermaal is opgedra gen het onderzoek van een plan oin eene plaatselijke school voor on-en minvermogenden daar tc stellen, en wel thans op de groote markt op de fondamenten van het in der tijd afge brande raadhuis. Nadat is vooropgesteld dat men in ieder geval het nemen eener zeer spoedige beslissing van het hoogste belang acht, daar de gemeente thans verpligt is vrij hooge huur te betalen voor een ondoelmatig gebouw, wordt 1. door twee leden betoogd dat het voorgestelde betrekkelijk lage ge bouw op een plein als de groote markt geenszins tot verfraaijing zou strekkeneen derde lid was echter van een ander gevoelen; 2. waren de gevoelens gelijkerwijze verdeeld omtrent de veree- niging van eene bewaarschool bij deze schoolterwijl 2 leden.de wettelijke regeling van dit onderwerp wensehtcn af te wachten, vond een hunner het juist geschikt thans en in afwachting daar van tevens in die dringende behoefte te voorzien 3. oardeelcn allen de verdeeling der school in acht lokalen ondoelmatig en als aanleiding moetende geven tot vermeerdering van hulpon derwijzers voor behoorlijk toezigt; 4 zal volgens het project van de opene plaats weinig nut getrokken worden, en 5. heeft men op de inrigting der teekenschool en onderwijzerswoning geene bedenkingen, doch onderscheidene ten aanzien der loka len voor hulponderwijzers, privaten enz. Wanneer deze wijzi gingen worden opgevolgd, houdt de commissie het voor zeker dat een goed gebouw meer dan f25000 zal kosten. Daarbij merkt zij op dat (le groote markt even zeer van de kom der gemeente verwijderd is als de Walstraat, welke in der tijd is afgewezen. Eindelijk magniet uit het oog verloren worden dat de markt gebezigd wordt tot exercitie van de troepen, hetgeen voor het onderwijs hinderlijk zou kunnen zijn, en ten laatste dat de gemeente niet in het bezit is van een eigen raadhuis maar zulks slechts in gebruik heefr. Mogt nu door eenige nog niet te voorziene reden in vroegcren of lateren tijd die afstand ten gehruikc eens worden ingetrokken en de gemeente verpligt zijn tot het bouwen van een eigen raadhuis, dan zou de besprokene plaats op de groote markt van zelve hiertoe het meest geschikt zijn. Na deze beschouwingen onthoudt de commissie zich van het uitbrengen van een bepaald advies. De beslissing hierop wordt tot eene volgende zitting aange houden, terwijl ditrapport inmiddels bij de leden ter inzage zal worden rondgezonden. Overgaande tot de benoeming van een lid der directie over de Teekenschool, wordt met inachtneming der voorgcschre- vene vormen, als zoodanig benoemd jhr. L. M. van der Goes, lc. luitenant ingenieur, met 9 stemmen, terwijl er 3 op den heer J. B. van Royeu en 1 op den heer J. B. de KruyfF waren uitge bragt. Aan den hulponderwijzer op de openbare school van den heer P. Fret, den heer J. F. C. Rozenberg, wordt overeenkom stig zijn verzoek met algemeene stemmen eervol ontslag toege kend. Geschiedt voorlezing van een adres van de hecren wed. A. Sterkman en zoon, ijzergieters enz. te 's Gravenhage, daarbij terugkomende op liet raadsbesluit waarbij hunne boete voor liet te laat opleveren van de ijzeren Bcursbrug is verminderd tot op f800. Adressanten betoogen, met verwijzing naar de afgelegde verklaring dat hun werk in uitmuntenden toestand is opgeleverd, dat het ten deze gcene winstderving maar eene belangrijke ver meerdering van verlies geldt, waarom zij deze zaak andermaal in dc welwillendheid van den raad aanbevelen. De heer van Uije Pieterse vermeent dat omtrent (tit onder werp, hetwelk bereids rijpelijk in deze vergadering is overwo gen, thans zal behooren te worden overgegaan lot de orde van den dag. De heer J. A. Schmidt betuigt zijn leedwezen dat hij tnede geene vrijheid vindt thans nog terug te komen op liet vroeger in lieze g"nomen besluit. Hij was aanvankelijk gezind tie boete nog bdangerijk meer te verminderen, maar vermeent dat twee heeren firmanten bij hunne persoonlijke overkomst alhier zei ven het denkbeeld hebben aangegeven om die van f1600 te brengen op f800. Nadat ook de heeren Ruysch en J. P. Smith hierover nog het woord gevoerd hadden in gelijken geest, terwijl laatstge noemde het vooral betreurt omdat het opgeleverde werk inet volle regt onberispelijk mag genoemd worden, is op voorstel1 van den voorzitter met algemeene stemmen besldten eene afwij zende beschikking op dit adres tc nemen. De thans overeenkomstig de voorschriften en ter vorige zit ting geopperde bedenkingen gewijzigde rekening van het al gemeen armbestuur over 1858, wordt na eenige discussie gear- resteerd, en daarna bij concept besluit vastgesteld de toekenning van een buitengewoon subsidie ten bedrage van f 1328.11$, zijnde voor liet kwaad slot van f 745.90$ met de nog te doene betalingen ad f582.21. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, daarbij terugzendende het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebelasting op den turf, met de bij het ministerie van biunenlandsche zaken gerezene bedenking dat 1. bij gemeente- accijns de zelfde grondslagen behooren gevolgd te worden als bij den rijksaccijns, ten zij er bijzondere omstandigheden be staan, welke ten deze niet bepaaldelijk zijn uiteengezet, terwijl 2. op de thans bepaalde wijze de gemeente belasting in sommige gevallen hooger zou zijn dan die van het rijk, hetwelk in strijd is met dc gemeentewet. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten andermaal de redenen welke tot deze wijziging geleid hebben bij de regering uit een te zetten en met verwijzing op het voor beeld van Amsterdam, waar eene volkomen gelijke verorde ning de goedkeuring mogt erlangen. Geschiedt voorlezing van een bestek en begrooting, door den gemeente bouwmeester ontworpen, voor de te hernieuwen be- schoeijing aan de noord oostzijde der Spuisluis. De kosten zijn op f3007.25 begroot. Om het spocdvereischende dezer herstelling wordt besloten dit onderwerp tot onderzoek te stellen in handen eener commis sie, tot leden waarvan de voorzitter benoemt de heeren van der Os, Winkelman en de Kruyff, zullende, in geval zich bij dit onderzoek geene zeer belangrijke bedenkingen voordoen, deze commissie zoo spoedig mogelijk verslag aan burgemeester en wethouders uitbrengen eu alsdan de werkzaamheden spoedig worden aangevangen. De voorzitter wil hierbij echter niet onvermeld laten dat, naar liet oordeel van den gemeentebouwmeester, de uilvoering van dit werk door de gemeente fabriecage vermoedelijk f500 minder zou kosten, eensdeels door besparing der onafscheidelijk aan eene openbare besteding verbondeue kosten en van de winst des aannemers, anderdeels omdat de gemeente eene overeenkomst heelt gesloten volgens welke haar hel hout tot minderen prijs moet geleverd worden dan het thans geldt. De beer de Kruyff, en na hem ook de heeren Uyttenhooven en J. A. tic hm Uit verklaren zich ten sterkste tegen de uitvoering van zoodanig werk onder eigen beheer, waarna de mededeeling des voorzitters eenvoudig voor kennisgeving is aangenomen. Gelezen zijnde een rapport van den gemeente bouwmeester onurent den toestand van de zoogenaamde ijzeren Roodebrug, wordt besloten lieiu te magtigen daarnaar een onderzoek in te stellenen deze alzoo voor 14 dagen aan de publieke dienst te onthouden, opdat men de oorzaak kunne nagaan van den bij voortduring zeur gebrekkigeu en gevaarlijken toestand van die brug. Wordt gelezen een adres van eenige broodbakkers, zich be klagende over de hooge belasting op vaambout, namelijk 64 cent per kubieke el, terwijl van brandhout, zoo als het bijv. op de marinewerf wordt verkocht, slechts 5 pet wordt gelieven. Met bet oog op den vrijdom van belasting op brandstoffen welke andere fabrieken en trafieken genieten, wenschlen zij ook in het genot daarvan te worden gesteld, of dat anders eene billijker verhouding hierin gebragt worde. Dc voorzitter zegt datadreosanten schijnen uit liet oog te ver liezen dat bij de vaststelling der broodzetting ook wordt acht geslagen op den prijs der brandstoffen et; de belasting op deze. Op zijn voorstel wordt voorts besloten om dit stuk tot onderzoek te stellen in handen van dc commissie voor het plaatselijk belas tingstelsel. Hierop wordt door den heer Ruysch verslag uitgebragt na mens de commissie, in der tijd benoemd tot reorganisatie der Vereeniging van plaatselijke arbeiders. Daaruit blijkt dat die commissie zich vele moeiten heeft gegeven, eD den 8 februarij dezes juars eene bijeenkomst heeft gehad rnet belanghebbenden. Aanvankelijk deden velen zich inschrijven, maar later heeft men op dei: onwil,en de tegenwerking van anderen gestuit.Op de vraag naar het archief en de gei len van liet voormalig tiint Jans gilde, heeft men op ongepaste wijze ten antwoord bekomen, dat geen van beide voorhanden waren. Voorts bleef men bepaald onge zind om uit eigen boezem commissarissen te verkiezen of daar toe eene lijst op te maken. De commissie was verder bedacht om de voor de uitoefening van het bedrijf zoo vernuftig uitge dachte handwagens tot lossing van goederen aan te schaffen, benevens goede zakken tot besparing van een hoog huurloon, en verder de ladders en loopplanken te doen herstellen. Dit zou f 1000 omstreeks kosten, en bij den onwil der arbeiders om de gelden te betalen bij hunne toetreding, voorgeschreven in de door den gemeenteraad vastgestelde verordening,is er geene mo gelijkheid zu ks te bestrijden. Wel heeft een der leden van de commissie voorgesteld zulks uit eigen boezem, bij wegc van renteloos voorschot te vinden, maar de andere leden vonden dit iri den gegeven stand der zaak ongeraden. Ten slotte moet de commissie het betreuren ook bij den handel niet de verwachte medewerking ondervonden te hebben; en van daar ontstond on tevredenheid ook bij de enkelen die zich aan de vereeniging ble ven aansluiten, terwijl de commissie niet bij magte was hen te handhaven. De commissie legt alzoo haar mandaat neder en verzoekt ontslag van hare moeitevolle en door de uilkomst on- uitvocrlijk bewezene taak. De voorzitter bedankt den lieer Ruysch voor het uitgebragte rapport, terwijl burgemeester en wethouders hieromtrent in de volgende zitting een nader voorstel aan den raad zülldn döen. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling dat de onlangs plaats gehad hebbende verpachting der tollen op den straatweg van Middelburg naar Vlissingen voor I860, f218 meer heelt opgebntgt dan' voor hot' loopende jaar, zoo dat bur gemeester en- wetlioudbrsf niet göaarzbltl Heliben. dlèn afloop goed te-keuröri. Hierop wordt door den heer Winkelman verslag uitgebragt namens de commissie aan welke is opgedragen bet onderzoek naar de gemeentebegrooting voor 1860. Aanvangende met de uitgaven,, merkt zij in-dc-eèrstc^p'laius op dat onder hoofdstuk I, jaarwedden van leertdAsY onderwijzers enz., zal behooren gebragt te worden op f 6725, als zijnde die veranderlijke jaar wed.le gerekend naar het gemiddeld getal scholieren dat in het loopende jaar van het onderwijs heeft gebruik gemaakt. Ten deze veroorlooft zij zich verder de vraag of het, bij de bepaling dat den ouderwijzer is toegelegd f2,50 voor eiken leerling op de dag- en avondschool, de bedoeling was die pre mie tweemalen toe te kennen voor de scholieren die van beide gebruik maken. Iu dat geval zou de gemeente meer uitkeeron dan zij van zulke leerlingen voor de avondschool zelve ont vangt. Bij hoofdstuk II onderhoud enz. van gebouwen f852, wordt opgemerkt dat men vermeent dat de post van f480, hieronder begrepen voor de vernieuwing der ramen van het stadhuis, voorkomt niet zoo dringend noodzakelijk te zijn. Voorts zal een som van f25 voor liet schilderen van stookgereedschap naar hare zienswijze moeten vervallen, alzoo er een verwer in dienst der gemeente is. Verder vraagt zij hoe het siaat met dc daarstelling eener nieuwe visclimarkt. Bij hoofdstuk III onderhoud of vernieuwing van openbare gebouwen enz. heeft het hare verwondering verwekt dat f560 wordt uitgetrokken tot de daarstelling eener woning voor den inspecteur van policie, die wel is waar daarvoor huur zoude betalen, maar, behoudens dat men den noodzaak hiervan geens zins inziet, kan dit in het vervolg al ligt aanleiding geven tot de meening dat zoodanige ambtenaar vrijdom van woning moet genieten. Ten anderen wordt bij het artikel goten of waterlei dingen gewezen op dc dringende verbetering welke deze op vele plaatsen vcreischen, waarom zeer wordt aangedrongen op de vervanging der goten door onderaardscbe waterleidingen. Bij den post voor daggelden gemeentewerklieden f 6892,36 merkt men op dat zulks omstreeks f 3000 meer is dan in a. p., zoo dat bij vermeerderd getal werklieden ook de bestaande nor male rol moet gewijzigd worden, opdat, deze geene fictie worde Bij hoofdstuk IV onderhoud en lasten van gemeenteeigen dommen,wordt cr in het algemeen op gewezen dat de koslen van onderhoud van het kol'fijhuis De beurs, in vergelijking met dc huur, vrij belangrijk zijn. Bij hoofdstuk V rente en aflossingen, wenschc dc commissie de f 3000 voor twee met 150 pet. af te leggen aandeelen in de negotiatie van het bcurtvecr van Middelburg op Rotterdam mede te bezigen r.ot meerdere aflossing van de in 1S55 aange gane geldleening, in stede van daarvoor inschrijving op het 2$ pet. grootboek der werkelijke schuld aan te koopen. Op die wijze wordt rente bespaard en gelooft men dus dat zij meer in het belang der gemeente is. Ten opzigte van een verzoek van den amanuensis bij het burgerlijk armbestuur om verhooging zijner jaarwedde vanf2J0, wegens belangrijke vermeerdering van werkzaamheden, sedert de invoering der nieuwe armenwet, waren 2 leden der commissie gezind die met f 50 to verhoogen, terwijl 2 andere daar tegen waren, alzoo die titularis gemeente ambtenaar zijnde, deze jaarwedde mag geacht worden hem in compensatie zijner andere als controleur te zijn toegelegd. Om trent een adres van mevrouw de weduwe C. Torre in leven ge meenteontvanger, om eenige te gemoetkoming, stelt de commis sie voor afwijzend te beschikken, bij de bekende zienswijze van dezen raad om geene pensioenen toe te leggen dus veel minder nog aan weduwen van, zij het ook zeer verdienstelijke, ambte naren. Ten opzigte van de straatverlicht ingwindt dc commissie aan leiding om, met het oog op het eerlang expireren van het con tract voor de verlichting met olie, te vragen naar den stand der onderneming betrekkelijk deoprigting eener gasfabriek, waar toe de koninklijke concessie is verleend. Ten aanzien der ontvangsten bepalen de bedenkingen zich alleen tot eenige kleine wijzigingen, welke het gevolg zouden zijn van de in de uitgaven tc brengen veranderingen up de hier voor uiteengezette gronden. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter wordt beslo ten de behandeling var. de gemeentebegrooting zelve uit te stel len tot eene zittiug, heden avond ten zes ure aan tc vangen. Bij de avondzitting zijn wederom alle leden tegenwoordig cn wordt de begrooting in beraadslaging gebragt, en nadat geen dei leden het woord had verlangd tot het leveren van algemeene beschouwingen, aangevangen met de behandeling der uitgaven. Art. 11 van hoofdstuk I afdeeling H jaarwedden van onder wijzers enz. f 6775, wordt conform de opmerking der commis- cie bij haar rapport, gebragt op f 672 5. Hierbij grijpen eenige discussien plaats over de regeling der veranderlijke jaarwedden van de onderwijzers en dc berekening hunner toelage voor eiken leerling in het geval dat deze de dag en avondschool beide bezoeken. Overeenkomstig het door de heeren J. A. Schmidt en van Uije Pieterse aangegeven denkbeeld zullen deze cijfers op de begrooting behouden blijven en daaromtrent nader beslist wor den, ten einde de jaarwedden dor onderwijzers in ieder geval te doen overeenstemmen met het daarvoor bij de regeling van het openbaar onderwijs vastgesteld bedrag. Hoofdstuk II afdeeling I art. I onderhoud cn schoonhouden van gebouwen f852 wordt met f 112 verminderd, zijnde' liet bedrag der daggelden van gemeentewerklieden welke abusief bij dit cijfer zijn getrokken. Hieronder begrepen zijnde f 480 voor vernieuwing der ramen

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2