0uitenlan'ösci)c tij hingen. deed en ook ons vaderland bezocht, zoo als velen onzer zich nog met waar genoegen zullen herinneren. Hij was sedert 1821 hof kapelmeester te Kassei en sedert 1847 generaal-muziekdi- recteur aldaar. Nog niet lang geleden mogt ons land zich met een bezoek van den grooteu meester verheugen. Spohr heeft in alle vakken der tooudiehtkunst veel grootsch gelevérd; zijne operaas, viool concerten, oratoriën, sinfoniën, strijk-quartet- ten. quintetteu, duetten, pianoforte-quintetten en trioos zijn ware meesterstukken. TtiermOBineterstand. 21 october. 's avonds 11 ure 40 gr. 25 's morgens 7 38 n 's middags 1 46 u n 's avonds 11 "49 26 's morgens 7 50 h 's middags 1 54 ]¥()onl-,lmerihu. Op weinige uitzonderingen na zijn de verkiezingen bekend in de verschillende staten, en men kan vrij gerust aannemen, dat van de 286 leden van het nieuwe huis der vertegenwoordigers 113 tot. de republiekeinsche, 89 lot de democratische, 10 tot de independaute democratische partij en 24 tot de zuidelijke oppo sitie zullen behooren. Geene der partijen heeft duseene abso lute meerderheid (119 stemmen), doch als de zuidelijke oppo sitie zich met de democratische partij vereenigt, kunnen zij de ultra-maat regelen der republiekeinen in toom houden, zoodat men ten minste voor het oogenblik nog aau geene afscheidiug behoeft le denken. SüngeSand. Londen 23 october. Al de dagbladen, zelfs de conservatieve, The morning chronicle alleen uitgezonderd, gaan voort zich op zeer afkeurende wijze over het tractaat van Zürich uit te laten. The morning post laat. zich in haar uommer van heden o-a. vol genderwijs uit. //Ofschoon te Zürich een vredesverdrag onderteekend is, zien wij dagelijks nieuwe verschijnselen, welke bewijzen dat hel italiaansche vraagstuk niet zoo gemakkelijk te beslechten zal zijn. ja dat het welligt de kiemen van eenen grooten zedelijke» oorlog in zich draagt. Wat inzonderheid de zaak der Rornagna betreft, mag men zeggen dat hersti Hing van het. pauselijke ge zag door eenig ander middel dan gewapende tusschenkomst van buitenlanders er eene onmogelijkheid is. JBij het vredesverdrag van Zürich hebben de onderhandelde part ijen zich verhouden om den paus hervormingen in het bestuur van zijn land aan te bevelen; doch welke verdragsbepaling zou den paus kunnen verpligten om naar zulk eene aanbeveling te luisteren Hervor ming zou voor den paus met zelfmoord gelijk staan De poging om de politieke inrigtingen en administratie van den Kerkelij- ken Slaat te hervormen wordt door de onderdanen zeiven van de pauselijke regering voor eene hopelooze poging gehouden. Wij kunnen ons zeer wel voorstellen dat de keizer der Eran- schen in groove verlegenheid verkeert. Hij heeft èu het pause lijke gouvernement èn de italiaansche vrijheid in zijne bijzondere bescherming genomen; maar nu zijn de italiaansche vrijheid en het pauselijk gezag onderling in openbaren oorlog geraakt; de Italianen zijn tegen den paus in opstand gekomen en hem afge vallen; de paus klaagt de Italianen openlijk aan, enzijne aan- klagte wordt door de katbolijke prelaten overal in Europa, en het luidst in Eraukrijk zelf, herhaald. Het is zeer waarschijnlijk, ja nagenoeg zeker, dat binnen weinige maanden, welligt binnen weinige weken (ja, liet zou binnen weinige daeen kunnen ge beuren) de Rornagna door de pauselijke troepen aangevallen zal worden. Nog zekerder is het dat, zoodra dc hertogdommen met gewapende tusschenkomst bedreigd worden, de troepen van Midden-Italie onder het bevel van Garibaldi en Eanti de geheele zaak van de Rornagna in hunne handen zullen nemen en tot aau de napelsche grenzen toe ieder spoor van de pauselijke heer schappij zullen wegvagenen het is de vraag of zij bij de napel sche grenzen hunnen togtzullen staken. In dat mogelijke, ja waarschijnlijke, wij zouden haast zeggen zekere geval, is onverwijlde tusschenkomst van Oostenrijk te verwachten. Welke rol zou Eraukrijk dan spelen Welke uit breiding zou het romeinsche vraagstuk dan bekomen Uit zijn vragen, waarvan ieder europeesch staatsman het gewigt. moet. erkennen. Ieder engelsch staatsman althans, die behoorlijk besef heeft van zijne verantwoordelijkheid jegens zijn vaderland en jegens het beschaafde Europa, op welks lot. zijne besluiten invloed zullen uitoefenen, moet doordrongen zijn van de over tuiging dat er geen middel onbeproefd gelaten behoort te wor den tot afwending der gevaren, welk aan zijnen blik niet kunnen ontgaan." Als een blijk van eerbetooning voorden overleden Robert Steplionson had U. M. vergunning verleend, waarvan tol dus ver geen voorbeeld bestaat, dat zijn lijk door Hydepark wierd gevoerd. De overledene heeft aan zes openbare instellingen gezamenlijk de som van 25,000 p. st. gelegateerd. De generaal Peel, de minister van oorlog onder het be stuur van lord Derby, heeft eergisteren te Huutington, opeen maaltijd van eene landbouwkundige maatschappij, het woord gevoerd over de verdedigingsmiddelen des rijks. Hij drong daarbij aan op de noodzakelijkheid om bij voortduring maatre gelen te nemen, ten einde Engeland tegen een onverwachten vijandelijken aanval te beschermen, maar gaf tevens te kennen dat men, indien de beschikbare middelen van verdediging goed aangewend werden, voor geen vijaud behoefde te vreezen. In het bijzonder gewaagde hij met veel lof van de militie, of gewa pende burgermagt. Ook van de vrijwillige schutterskorpsen, die in den laatste» tijd in zeer vele plaatsen zijn opgerigt, ver wachtte hij gewigtige diensten, maar hij stelde,zoo wel ten aan zien van deze korpsen als van de militie, eene zorgvuldige oefe ning in den wapenhandel als onont beerlijk vereischte voor. The daiily news en de Morning herald zien in de operatien van Spanje tegeu Marakko een gevaarlijken aanslag van Erauk rijk op de heerschappij van Engeland over de Middellandsche zee. Het vertrek van den Great-Eastern naar Noord-Amerika is nu onbepaald uitgesteld. Men heeft bevonden dat dit vaartuig in vele opzigten nog meer of minder belangrijke verbeteringen behoeft, om de reis over den Atlantische oceaan te kunnen aan vaarden. De inrigting der hutten voor de passagiers der eerste klasse wordt als zeer ondoelmatig voorgesteld. Eerstdaags zal het schip van Holyhead naar Southampton vertrekken, om daar bezigtigd te kunnen worden Van de snelle opkomst der meeste plaatsen in de Ver- eenigde staten van Noord-Amerika kan het volgende weder een doorslaand bewijs zijn. In het stadje Lexington, in Kentucky, verscheen 71 jaren geleden de Kentucky gazetta, uitgegeven door den heer James Bradford en in haar nomtner van 6 september 1788 las men de onderstaande adverientie. "De ondergeteekeuden, eigenaars van een stuk grond tegenover de monding van de Licking rivier aan de noordzijde van de Ohio, zijn voornemens op deze uitmuntend gelegen plaats eene stad te vestigen. Denatuur- lijke voordeeien beloven eene snelle uitbreiding aan die stad, omdat, aan de Ohio geene betere plek bestaat. De woningen zullen (?eu lialven acre eu de daarbij behoorende ruimte vier acres omvatten. Aau ieder, die zich wil komen nederzetten, zal 30 acres voor anderhalf dollar worden afgestaan. Op 15 september za! te Lexington eene algemeene vergadering worden gehoudeu, om van daar een weg naar de monding van de Lic king aan te wijzen, indien namelijk de regter Synims, die dage. lijks verwacht wordt, aankomt. Na den aanleg der stad zuilen met den 1 april van het volgende jaar bouwgronden aan hen, die zich daar willen komen vestigen, worden afgestaan. De stad, die toen nog moest verrijzen, telt thans 250,000 ingezetenen eri is de derde der Unie. ESuatscSalauul. Weenen 22 october. De baron llübuer, die sedert kort de betrekking van minister van politie vervulde, heeft ontslag ge vraagd en outvangen, en is door den baron Thierry, tot dus verre werkzaam aau het departement van builenlandsche zaken, vervangen. Het zelfde berigt houdt in dat ook de eerste adjudant des keizers, generaal you Grünne, aan wien in alle militaire aangelegenheden een groote invloed werd toegeschre ven, uit die betrekking ontslagen was. Ten aanzien van hetgeen iu de zitting der bondsvergade ring van jl. donderdag geschied is ontbreekt het nog aan officiële opgaven. Indien men onderscheideu berigten gelooven mag, dan zijn iu die zitting door de vier koningrijken en eenige andere stalen niet, zoo als de telegraaf gemeld had, voorstellen tot wijziging van de militaire inrigting des bonds voorgesteld, maar alleen eeu voorstel gedaan strekkende om te onderzoeken of zoodanige wijziging noodzakelijk te achten zij. Dat voorstel zou, gelijk beweerd wordt, hoofdzakelijk gedaan zijn ten einde eene ongezochte gelegenheid te hebben, om in deu vorm van eene toelichtende memorie eene verklaring nopeus de herziening der bondsinstellingen in te dienen, en daardoor andere regerin gen uit te lokken om haar gevoelen dienaangaande tedoeu kennen. Iu die memorie wordt, naar men meldt, in de eerste plaats leedwezen uitgedrukt over de thans in Duitschland heer- schende beweging, die aan d waal begrippen omtrent de best aaude bondsinstellingen toegeschreven wordt. De regeringen die het voorstel ingediend hebben, achten zich vcrpligt als haar gevoe len te doen uitkomen, dat die instellingen geheel voldoende zijn, wanneer de leden van deu bond slechts hunne pligten met naauwgezetheid vervullen. Zij geven toe dat de bondsinstellin gen voor eene verdere ontwikkeling vatbaar zijn, en zullen inzonderheid zoodanige voorstellen begunstigen die strekken om de uitvoering der bomlsverdragen te verzekeren en het ont duiken van daartoe dienemie besluiten onmogelijk te maken. Zij zijn echter van oordeel dat alle wijziging en verbetering langs den grondwettelijken weg moet plaats hebben, en dat tegen pogingen om het bestaaude met geweld omver te werpea wettelijke maatregelen genomen behooren te worden. Zelfs ten aanzien van de militaire bondsiurigtingen waren tot het leed wezen der regeriugen dwaalbegrippen verspreid geworden, waarin de publieke opinie grond lot bezorgdheid had gevonden, en uit dien hoofde wenschten zij dat onderzocht wierd of eene, herziening der zoogenaamde "Kriegsverfassung" noodig zij. Het voorstel- is niet aau eene speciale, maar aan de militaire commissie vérzoiid'en'. Berlijn 22 october. Alhier zijn onaangenaamheden tusschen den president van policie en het Schillers-committé ontstaan naardien eerstgenoemde zijne toestemming aan de voorgeno men feestelijkheden iu den vooravond van het eigenlijk feest, den 9 november, heeft geweigerd. Die hooge ambtenaar schijnt iu de meening te deelen, dezer dagen door de Neue Preuszische Zeitung uitgedrukt, dat al die openbare Schillers-feesten in nagenoeg alle groote steden van Duitschland niets auders zijn dan voorwendsels en vermomde demoustratieu der democra ten. Bij wat reeds vroeger door pruissische bladen gezegd ia om het ougerijmde van eene zoodanige vrees aan te toonen, wij. zen zij nu nog op de talrijke blijken vau goedkeuring eu mede werking, door de haunoversche regering, die men toch waarlijk niet van te groote toegevendheid jegens democratische beginse len kan beschuldigen, ten opzigte der gevormde plannen tot luisterrijke viering van het feest m de hoofdstad van dat rijk betoond. Te Berlijn tracht men dan ook het vermeld verbod door ministeriële tusschenkomst ingetrokken te zien. De eeuig overgeblevene dochter van Schiller, Eroilie, vrij vrouw vau Gleichen Ruszwurm, en haar echtgenoot, de vrijheer Adalbert vou Gleichen, hebben beloofd aan de uituoodiging tot bijwoning van het Schillersfeest te Sl uttgardt gevolg te geven, terwfjl 's mans kleinzoon, de vrijheer Ludwig vou Gleichen, dat te Weimar bijwonen zal. Te Stullgardt hoopt men dat een andere kleinzoon des dichters, de eeuige die zijnen naam draagt. Ercderik Ludwig Ernst von Schiller, ndmeester iu oostenrijk- sche dienst en zoon des overledenen opperhoutvesters, evenzeer aan het feest, aldaar deel zal nemen. Tot slot van het Scliillersfeest te Weenen, waar het aller luist errijkst gevierd wordt, zal eeu groote optogt bij fakkellicht gehouden en daarbij het bekend lied vandr.E. M. Arndt, liet Duitsche Vaderland, gezongen worden. Dit was het eenige punt in liet geheele feestprogramma waaraan de nu afgetreden minister van politie vou llubner niet terstond zijne toestem ming verleenen wilde. Nadat, gedurende zijn beraad, de Ost- Deutsche Post verzocht had dat zijne excellentie niet alleen liet hoofd der policie maar ook den geestrijken diplomaat over de zaak mogt raadplegen, is de toesleinmiug gevolgd. De keizer van Rusland, vergezeld van den groothertog van Saksen Weimar en den prins van Oranje, is zondag te Bres- lau aangekomen. Aan het spoorwegstation had eene pleglige ontvangst plaats. De bevolking begroette de vorstelijke reizi gers met luide kreten van bijval. Erankfort 22 october. Reeds hebben 53 leden der tweede kamer iu Beijeren, bijgevolg de grootste helft, de petitie tot wederinvoering der keurhessische constitutie van 1831 met eenige wijzigingen, onderteekeud. Daaronder bevinden zich ook conservatieven, zelfs de vertegenwoordiger van het bis schoppelijke domkapittel Ritz. Koning Max van Beijeren is voornemens, naar men ver neemt, Humboldts bibliotheek aau te koopen, ten einde le verhoeden, dat zij uit Duitschland worde gevoerd. Uit Zürich meldt men dat de geneesheeren alle hoop op het behoud van graaf Colioredo hebben opgegeven, en dat de oostenrijksche regering om alle vertraging le voorkomen den heer van Meysenberg, den tweeden gevolmagtigde, heeft ge- magtigd om de beide verdragen le ouderteekeneu, het eerste was nog slechts geparafeerd. Het is nu bepaald dat er ook eene vaste brug over den Rijn bij Mainz zal worden gebouwd in eene zuidelijke rigting van den uitersten Maiu-oever naar de genoemde stad. Keulen 22 october. Volgens eene mededeeling uit Kouigs* winter, maakt men een goed gebruik van den lageu waterstand des Rijns, om de sedert vele jaren van de Drachenfelz neerge vallen rotsklompen door middel van buskruid te verbrijzelen en te verwijderen. Aan de scheepvaart wordt hierdoor eene groote dienst bewezen. Langs deu Rijn en zelfs in den Palz is de wijnoogst alom begonnen. Alle berigten van daar stemmen overeen iu de ver zekering, dat het gewas van dit jaar in kwaliteit dat van het vorige wezenlijk overtreft. De kwantiteit is beduidend miuder. Vraohrijk. Parijs 24 october. De ministeriele dagbladen komen met kracht op tegen het beweren der engelsche pers, en voornamelijk tegen dat van The morning post, dat Engeland geen deel aan een congres moet nemen ten ware dat de volkswensch van Italië

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2