MIDDELBURGSCHE N° 129. Donderdag 1859. COURANT. 27 October. 3anlionbtgmgcn VAJi GET R1JKSBESTCÜR.PBÖV1SC1ALE ES GESEK.ÏÏEBESTITO. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is J 3franco per post f 3,40. De inzending van advertenties kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekcndma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdaa avond 8 ure. De commissaris des konings in de provincie Zeelaud maakt bekend, dat de najaarsvergadering der stalen van dit gewest, zal geopend worden op dingsdag den 1 november aanslaande, des avonds ten half acht ure, in de daarvoor bestemdezaal in de Abdij te Middelburg, en dat de loegang lot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Con certzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 24oclober 1859. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. 6innrnlanDsrt)r tijöimjcn. niildeiburc 26 October. Men verzekert dat de antwoorden der regering over het spoorwegontwerp nog deze week bij de tweede kamer zullen inkomendat die kamer vermoedelijk reeds morgen zal vergade ren, en dat de beraadslagingen over bedoeld ontwerp tegen de volgende week zullen worden vastgesteld. Nog verneemt men dat de regering het aanhangige ontwerp, thans ouverauderd aan de goedkeuring der vertegenwoordiging zal onderwerpen, en dat, in afwachting van de beslissing daar over, aan alle verdere aan vragen geen gevolg zal worden gegeven. Naar men verneemt is door den heer J, J. van der Maaden, te Amsterdam, concessie gevraagd vooreene schroefstoomboot- dienst tot vervoer van reizigers en goederen tusschen Amster dam en Middelburg. De heer J. Luijk, onlangs benoemd tot burgemeester der ge meente St. Maartensdijk, heeft den 20 dezer in handen van den heer commissaris des konings dezer provincie, de gevorderde eedeu afgelegd en den volgenden dag, na op feestelijken wijze van wege de ingezetenen te ziju ingehaald, zijne betrekking aanvaard. Wij vernemen het volgende omtrent de amsterdamsche aan vraag om concessie. Zij bevat de volgende spoorweglijnen Van Harlingen over Leeuwarden naar Groningenvan Gro ningen over Assen, Meppel naar Zwolle; van Zwolle naar Kampenvan Zwolle naar Deventer, Almelo, Enschedé naar de grenzen; van Deventer op Utrecht; van Utrecht over Culem- borg. Bommel naar 's Hertogenbosch, Helmond, Venlo en Maastricht; van 's Hertogenbosch over Tilburg naar Breda- De lijnen loopenover eene lengte van 629 mijlen; het benoodig- de kapitaal bedraagt f64,000,000; men vraagt eene garantie van 5 pet. voor rente en aflossing voor 50 jaren, en eene sub sidie van f12,000,000. De concessie wordt voor 70 jaren aan gevraagd. Men ziet alzoo, dat in deze aanvrage de zeeuwsche lijn evenmin opgenomen is, als die over Rotterdam, Dordrecht, üirschot, Eindhoven, Nijmegen, Arnhem en Zutphen. —4— Sedert het laatst der vorige maand zijn de ingenieurs van den waterstaat Sueither en van Dieren, belast met.de algemeene dienst, door de regering uitgezonden om den bouw van groote bruggen in de naburige rijken op te nemen, in verband met de aanhangige spoorwegplannen hier te lande, in welke plannen insgelijks bruggen van belangrijke spanning zullen opgenomen worden. leydsche hoogeschool, en om mede werkzaam te zijn in het nieuw gebouwde chemisch laboratorium. Van 14 tot 22 October zijn te Leyden 115 personen door de cholera aangetast, en 65 lijders bezweken. In het ziekenhuis in de Lakenhal waren den 22 dezer 25 zieken. Men schrijft uit Arnhem van 23 dezer: «-Naar men verneemt zou Z. K. H. de graaf van Chambord, die, zoo als bekendis, eenigen tijd op het paviljoen Bronbeek heeft doorgebragt, nog van ter zijde pogingen in het werk stel len om in den omtrek van Arnhem een landgoed aan te koopen. Men verhaalt, dat van zijnentwege voor het landgoed Overbeek te Velp de som van f 100,000 eou geboden zijn. Z. K. H. heeft hier ter stede ook nog meubelen gedeponeerd. Het is hem in dit gedeelte van Nederland bij uitstek bevallen; inzonderheid behaagde hem het jagtvermaak op de Veluwe en geen grooter genot voor hein, dan dat vrije leven, zonder etiquette, en een dejeuuer, waarbij het heideveld tot tafel diende." Zaturdag avond woedde te Nieuwediep een verschrikkelijk ouweder, vergezeld van hagelslag en sneeuwjagt. j arrondissements regthank en de commissaris van policie, wan- I neer deze ambtenaren zich schriftelijk aanmelden. 3. Strekt hef. j verzoek van den regterlijken ambtenaar tof aanhouding van I telegrafische berigten, zoo zal daaraan op de verantwoordelijk heid van den regterlijken ambtenaar, gevolg worden gegeven. 4. Volgens de eerste zinsnede van art. 65 van het wetboek van strafvordering, is eenieder die gedagvaard is om getuigenis der waarheid tegeveu, gehouden voor den reel er -commissaris te verschijnen en get uigenis af te leggen. Volgens de laatste zin snede van het zelfde artikel kunnen echter niet. tot het afleggen van getuigenis worden genoodzaakt zij, die uit hoofde van hun nen stand, beroep of wettige betrekking tol geheimhouding verpligt zijn doch alleen en bii uitsluiting nopens hetgeen waarvan de wetenschap aan hen. als zoodanig is toevertrouwd- 5. Van elke aanvraag, als hiervoor vermeld, geeft de eerstaan. wezende ambtenaar van het telegraafkantoor schriftelijk kennis aan het hoofdbestuur van den rijkstelegraaf, met overlegging van afschriften der berigten waarover gehandeld wordt. 6. Bij twijfel omtrent de bevoegdheid van den persoon door wien de inlichtingen verlangd worden, zal de eerstaan wezeuden ambte naar, schriftelijk en iu dringende gevallen bij diens telegram, de instructien van het hoofdbestuur vragen. In het entrepot te Antwerpen heeft weder een vreesselijke brand gewoed. Hij werd ontdekt in den namiddag van zoudag 11. in het middengedeelte van hetgebouw, dal men voor brand beveiligd waande daar het uitsluitend uil. ijzer en steen is zameugesteld, en waarin eene groote hoeveeliieid rijst en koffij was opgeslagen. De brand nam met zulk eere snelheid toe dat reeds omstreeks een half uur na de ontdekking een gedeelte van het gebouw instortte. De spoedig toegesnelde hulp moest zich dan ook grootendeels bepalen om te trachten de overige gedeel ten te behouden. Gedurende de instorting waren onderscheidene personen in het gebo'uw, waaruit eenigen zich nog tijdig hebben kunnen red den. Vijf andere echter werden geheel of ten deele ouder het puiri bedolven. Twee hunner werden spoedig gered, en deze zullen, hoewel vrij erg gewond, vermoedelijk het leven behou den. De zoou van een der meest geachte kooplieden en de zoon van den kommandant van het corps pompiers zijn benevens een derden persoonwiens naam nog niet bekend was, onder het puin bedolven gebleven,en het is nog niet mogen gelukken, hen op het spoor te komen, waartoe onophoudelijk de meeste moeite wordt aangewend. Eerst ten tien ure des avonds achtte men het gevaar geweken. Hoewel aangaande de oorzaak niets met zekerheid kan gezegd worden meenen eenigen die aan zelfontbranding te moeten toe schrijven, daar men des zaturdags namiddag in aangrenzende localen werkende, niets van brandlucht had bespeurd en er op zondag niemand in het gebouw was geweest. Dit zou zich te eerder laten verklaren daar in het vernielde gedeelte ook werk geborgen werd. Men verneemt dat de heeren Modderman en Levoir, aau den hooglecraar van der Boou Mesch, ziju toegevoegd tot verbete ring en uitbreiding van het onderwijs in de scheikunde aan de De minister van binnenlandsche zaken, in aanmerking nemen de dat bij de beambten van den rijkstelegraaf en bij die van bijzondere telegraaf ondernemingen twijfel is gerezen omtrent de grenzen der geheimhouding van den inhoud en verdere bijzon- i derheden van berigten, die aan den telegraaf zijn toevertrouwd, j heeft goedgevonden te bepalen en ter kennis te brengen van het personeel van den rijkstelegraaf, met de behandeling der berigten belast: 1. Mededeelingen betreffende den afzeuderof ontvanger i van een berigt, behooren, op hun verzoek, te worden gedaan i aan de personen, welke duidelijk blijken tot het ontvangen dier j mededeelingen bevoegd teziju, en wanneer omtrent die bevoegd - I beid, uil den inhoud van het berigt, bij den beambte geen twij- j fel rijst. 2. Als bevoegde personen moeten worden beschouwd: j a. de afzender en de geadresseerde van een berigthunne gemagtigden en zij die kennis dragen van den inhoud en daarop betrekking hebben; b. de procureur-generaal van het provinciaal geregtshof, de regter-commissaris, de officier van justitie bij de Uit Curajao schrijft men aan de Utrechtsche courant onder dagteekening van 8 september: «Algemeen koesterde men hier de hoop, dat de emancipatie der slaven nog in dit jaar zoude zijn tot stand gekomen; nu incu zich daaromtrent al weder te leur gesteld ziel, moei er streng worden gewaakt tegen ontvlugtingder slaven naar Venezuela, die reeds zoo langen tijd en zoo dikwijls van hunne aanstaande vrijheid hebben hooren spreken dat zij er geen geJoof meer aan hechten, en dus alle pogingen in het werk stellen om te ontvlie ten. Ten gevolge der onlusten in Venezuela, is Zr. Ms. schoener de Schorpioen, kommaudaut luitenant ter zee lste klasse van Moorsel, den 9 augustus derwaarts vertrokken, omdat eenige vreemde kooplieden van La Guayra bij liet gouvernement, alhier, om een oorlogschip nadden gevraagd, daar La Guayra in handen der federalisten was gevallen. De generaal Aguado had de stad op den 1 augustus met ruim 200 man troepen van den kolonel La l'laza, zonder slag of sloot genomen. Het garnizoen, dat uit 300 mau bestond had zich terstond voor de federatie ver klaard en zich onder den generaal Aguado gesteld, die na een vergeefsche poging gedaan te hebben, om Caracas te overmees teren, overat in de straten der stad barricades deed opwerpen, om zich tegen een aanval der gouverneinentstroepen te kunnen verdedigen. Op den 10 augustus maakte zich generaal Aguado met 40 man troepen van eene ter reede van La Guayra liggende spaansche brik Galgo genaamd, meester en zond den kapitein eu de equipage, na eerst de spaansche vlag beleedigd en met voeten te hebben getrapt, aan wal. Dezen begaven zich naar den Spaanschen consul die, daar er een nederlandsch oorlog schip ter reede lag, bij den Nederlandschen vice-consul hulp verzocht, zich aan boorcl van Zr. Ms. schoener de Schorpioen onder bescherming der nederlandsche vlag stelde en den korn- I niandant bijstand verzocht, om de spaansche brik Galgo terug te vragen. De kommandar.t der Schorpioen eischte nog dien zelfden avond de brik van den generaal Aguado op en nam haar onder zijne protectie. Den 20 augustus werd er reeds tot de teruggave besloten, hetgeen nog dien zelfden dag plaats had Den 29 augustus kwam de spaansche oorlogsbrik Palayo ter reede van la Guayra, waarop de Schorpioen alhier terugkeerde. H'ecroluffie. De kunstwereld heeft een gevoelig verlies geleden. Dr. LouisSpohr,een der grootste duitsche viool-virtuozen en voor treffelijk componist, is te Kassei overleden. Hij werd in 1784 te Seesen geboreD. In 1805 zag hij zich tot concertmeester in Gotha benoemd, en in 1813 tot kapelmeester te Wcenen; waar hij verscheidene belangrijke kunstreizen door Ettrópa i /£r

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1