MIDDELBURGSCIIE Dingsdag 1859. COURANT. 25 October. \w r 128. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden ia J 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentiei» kan geschieden tót tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, inhoudende het verslag van den gemeenteraad van Zierikzee van den 22 oetober 1859. 2lankonïrigmgfn VAN HET RIJKSBESTCUR.PROVIXCIALE EN GEMEEJiTEBESIliBES- Vergadering van den gemeeuteraad t,e Vlissingen, te houden op woensdag den 26 dezer, des namiddags teil 1 ure. De te behandelen punten zijn 1. Rapport der commissie voor de. strafverordeningen op de adressen van<e^i]|ige landbouwerszot vervoer van mest in de maand septerfrbêr; eenige winkeliers om de tegenwoordige lengte van hunne haken tot 'het uithaugen van goederen, te mogen behouden. 2. Benoeming van een lid in de directie van de teekenschool. 3. Verzoek van J. li'. C. Rozenberg, orn ontslag als hulpon derwijzer. 4. Verzoek van de wed. Sterkman en zoon, om kwijtschelding van verbeurde boete. 5. a. Vaststelling rekening algemeen armbestuur over 1858 b. Idem besluit tot het verleenen van eene buitengewone subsi die aan dat bestuur over 1858. 6. Herziening raadsbesluit tot heffing van belasting op de turf. 7. Bestek en begrooting der te hernieuwen beschoeijing nabij de spuisluis. 8. Rapport van den gemeentebouwmeester omtrent de ge breken aan de roode brug. 9. Te doene kennisgevingen: a. dat de heer W. F. Loman als Jid in de plaatselijke schoolcommissie is geïnstalleerdb. dat het besluit tot betaling van f 50 aan de vrouw van Goudsblom is goedgekeurd; c. van de verdaging der beslissing op het be sluit tot heffing van begrafenisregtend. dankbetuiging van kerkvoogden der nederduilsche hervormde gemeente voor de toezegging eener bijdrage in den bouw der tweede kerke. be trekkelijk de concessie van den spoorweg. 10. Behandeling der gemeentebegrooting voor I860. 11. Instructie voor den gemeenteontvanger. öinncnlftttösdjf lijMmj.cn. .Middelburg 31 oetober. De najaarsvergadering der provinciale staten, welke volgens art. 64 der provinciale wet op den eersten dingsdag der maand november moet worden gehouden, zal dit jaar op den lsten dier maand worden geopend. Door gedeputeerde staten van Zeeland zijn ter behandeling bereids de navolgende punten vastgesteld. 1. Koninklijk besluit van den 19 augustus 1859, no. 62, hou dende goedkeuring der besluiten van de provinciale staten van den 12 julij te voren, nos, 8,11,13 en 14-, strekkende lot den onderhandschen verkoop van een stuk gronds nevens den straatweg van Zierikzee naar Zijpe; tot toekenning eener grati ficatie aan den gewezen steigerschuitschipper J. Adriaansen; tot. wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven voor 1858; en tot wijziging als voren voor 1859. 2. Koninklijk besluit van den 3 september 1859,no. 71, hou dende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van deu 12 julij te voren, no. 6, waarbij is goedgekeurd het gehou den beheer van gedeputeerde staten, met betrekking tot de inkomstenen uitgaven van de provincie over hetdieustjaarlS57. 3. Koninklijk besluit van 5septemberl859.no. 30, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomstenen uitgaven voor 1S60. 4. Bet quadruplicaat der door de algemeene rekenkamer ge arresteerde rekening, van den betaalmeester te Middelburg, wegens de provinciale fondsen over 1857. 5. De staat, van kosten van het provinciaal rijksbestuur, voor de dienst, 1860. 6. Het verslag vau de hoofddirectie van het instituut voor doofstommen te Groningen. 7. Concept polderreglement met bijbehoorende stukken. 8. Voorstel van gedeputeerde staten tot afwijzing van het adres van Johannes Dirksec. s., houdende verzoek om eene wij ziging te brengen in het provinciaal reglement op de uitoefening der jagt en visscherij, voor zoo veel de wijdte der mazen van het kruisnet betreft. 9. Voorstel van gedeputeerde stalen tot aanvulling vau art. 2 van het provinciaal reglement op de uitoefening van de jagt en visscherij. 10. Voorstel van gedeputeerde stalen om de veerdammen bij KortgeneenVVolphaartsdijk voor rekening der provincie, tot pontdammen in te rigten, tot verbetering van de gemeenschap tusschen Noord- en Zuidbeveland. 11. Voorstel van gedeputeerde staten omtrent het verstrek ken van renteiooze voorschotten tot verbetering van wegen. 12. Voorstellen van gedeputeerde staten naar aanleiding van art. 36 der wet op het lager ouderwijs van 13 augustus 1857 (Staatsblad no. 103). 13. Benoeming van een lid van hetcollegie van gedeputeerde staten, in plaats van den heer dr. van Eek. Het nieuwe armenweeshuis, waarvan wij reeds meermalen hebben gesproken, werd heden namiddag plegtig ingewijd en door de wcezen betrokken. De heeren commissaris des konings, burgemeester en wethouders dezer gemeente, de leden van het burgerlijk armbestuur en de dames regentessen van het burger weeshuis waren, benevens eenipc anderen, tot bijwoning uitge. noodigd en meercnaeels tegenwoordig. Ten half twee ure werden de weezen, door eene commissie uit het best uur der godshuizen uit het oude gesticht afgehaald, op feestelijke wijze in het nieuwe, thans met bloemen en vlaggen versierde ge bouw ontvangen. De voorzitter van het bestuur der godshui zen, de heer II. Rekker, begroette de kinderen, wier aantaj 7S bedraagtmet eene gepaste Toespraakwaarin hij ook tot de verder legenwoordigen het woord rigtte ea menige bijzonderheid betreffende de verpleging der armenweezeu in herinnering bragt. Wij willen hetgeen ons uit die toespraak welwillend is mede gedeeld onzen lezers niet onthouden. Daaruit bleek ouder anderen dat er reeds zeer vroeg voor eene doeltreffende verpleging was gezorgd, daar in.de stads- notulen van 1573 wordt aangetroffen datarmmeesters toen ter tijd (zijnde gedurende het beleg) geen kans meer zagen om de kinders in de armschool te verplegen. Die armschool stond toen in de Noordstraat, waar thans de kazerne is. Tusschen de jaren 1602 en 1613 werd dat gebouw tot een oude mannen- en vrouwenhuis ingerigt, en werden de weczeti naar het gebouw op het Noordplein overgebragt, dat toen nieuw gebouwd was ter vervanging van het daar geslaan hebbend oude mannen- en vrouwenhuis. Daar werden nu alle weczeu gezamenlijk verpleegd, tot dat in 1720 de burgerweezen naar het toen opgerigte gesticht op het Molenwater werden overgebragt, en het gebouw op het Noordplein den naam van armen-weeshuis verkreeg, en dien be houden heeft tot de opheffing van dat gesticht in 1810. De zorg der weezen werd toen, tijdens deoveriieerschingderFranschen, opgedragen aan eene Commission des hospices* onder welker bestuur alle publieke gestichten vereeuigd werden. Eene beste ding der kinderen was hiervan het gevolg. Dit geschiedde bij particulieren tot 1S15, toen de commissie door de administratie der godshuizen werd vervangen, en deze voor de verpleging contracteerde met den heer van der Hoeven te Fijenoord, doch daar de verpleging aldaar niet aan de verwachting beant woordde, werdeu de kinderen, na een verblijf van omstreeks 4 jaren, teruggenomen eu op nieuw aan alimentatie bij paiiicu- liercn toevertrouwd en wel, in overeenstemming met de meer veldwinnende begrippen eener afscheiding van kerk en staat, op eene geheel onderscheidene wijze, voor zooveel betreft de roorasch-katholieke weezen en die welke tot geen bepaaTl kerk- 'Spnootschap behoorden, welke laatste sedert meer algemeen onder don naam vau armweezen zijn bekend geweest. De roomsche weezeu werden in genoemd jaar 1819 voor een bepaalde aannemingssoni geplaatst in een afzonderlijk beste dingshuis, eu wel laatstelijk in 1829 in een huis naast de voor malige roomsch katholieke kerk op den Blaauwendijk, waar zij hebben verblijf gehouden tot het laatst van 1847. toen gezegde kerk door de gemeente verlaten eu voor afbraak verkocht is, als wanneer zij naar het voormalig Simpelhuis op de Heeren- grachtzijn overgebragt. Hun verblijf aldaar duurde slechts tot november vau het volgendejaar 1S43, om reden der aanwijzing van genoemd gebouw tot een cholera-hospitaal, heigeen te weeg bragt dat zij toen hel locaal der voormalige glasblazerij hebben betrokken en daar verbleven tot 1854, toen de verplaatsing naar' het werkhuis noodzakelijk werd geacht. Van toen tot heden werden de roomsche- en armeweezen daar gezamenlijk verpleegd. Door den heer burgemeester Bjjleveld werd deze rede beant woord, eu tevens het bestuur der godshuizen dauk gezegd voor de goede zorgen, voortdurend aan de hen toevertrouwde ver pleegden ten koste gelegd, en voor de volharding ook weder thans tot het verkrijgen dezer nieuwe stichting betooua. De heer pastoor der roomsch-kallioiieke gemeente en een der heeren predikanten bij de nederduilsche hervormdende laatste ook namens zijnen ambtgenoot bij de Luthersche gemeente, hebben mede het woord gevoerd. Ook door een der weezen werd namens allen, in hartelijke bewoordingen hulde gebragt aau genoemd bestuur; terwijl later alle zich in een krachtig aangeheven lied met orgelbegeleiding, met die hulde vereenigden. De weezen vonden, bij een feestelijk onthaal op verschillende ververschingen, gelegenheid om het overige van deu dag, verder aan uitspanning gewijd, geuoegelijk door te brengen. Naar wij vernemen zou de regering, ten gevolge van de daar tegen gerezen bedenkingen, van het voornemen om door de provinciën en gemeenten in de kosten van den aanleg vau spoorwegen en daarmede iu verband staande werken te doen bijdragen, hebben afgezien. Men verneemt dat voor een algemeen spoorwegnet, in den geest als dat voorgestaan door het Amsterdamsch-Utrechtsch- spoorweg-comité, concessie is aangevraagd door de heeren R. Daniel Wolterbeek, Jid van de provinciale staten van Noordholland en van den gemeenteraad van Amsterdam, mede directeur der Nederlandsche bank. J.van Eeghen, lid der provinciale staten van Noordhollar.a. vice-president van de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam, deelgenoot der firma van Eeghen en Co. Cli. Ie Chevalier, ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw, lid van de kamer vau koophandel eu fabrieken te Am sterdam, deelgenoot der fima J. J. Poncelet en zoon. J. Eock, deelgenoot der firma Detemeijer Wesiingh eu zoon. 11. Rahuseu, lid van de provinciale staten van Noordholland eu van de kamer vau koophandel en fabrieken ie Amsterdam, deelgenoot der firma II. en D. Rahusen. H. A. van den Wall Bake, rijksmuutmeester en lid randen gemeenteraad van Utrecht. Het ontwerp van wet tot daarstelfing van het k. Holland op zijn smalst bevat de twee volgende artikeK IEr zal eene vaart worden gegraven, uitgaande van dam, langs het IJ en door Holland op zijn smalst, haven aan de Noordzee, naar bet plan voorgesteld in slag op 1 augustus 1S59 door den daartoe benoemden waterstaat uitgebragt, behoudens de afwijkingen van die wij noodig mogten achten. Art. 2. De kosten vai). gezamenlijk geraamd op de som vau f 18,500,01 deu gedragen door den staal. ituaai van ;n. Art. Amster- tnet eene liet ver raad van dat plan .d.it werk

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1