gjanürisbrrïijtcn. dagen twaalf vlotten, elk uit zes pontons bestaande, vervaar digd. Zij zullen over Egypte naar China gevoerd worden, om in het laatst genoemde land voor krijgsoperatien op de rivieren te dienen. Naar verzekerd wordt, zal de oorlog tegen China met het bezetten vanTschusan aanvangen, en zal dit chinesche eiland tot opslagplaats voor de engelsche expeditie dienen. Het ministerie van oorlog stelt thans vele middelen te werk om de krijgsdienst voor den soldaat aangenaam Ie maken ten einde de aanwerving van vrijwilligers te bevorderen en de noodzakelijkheid tot invoering der conscriptie te vermijden. Zoo wordt uit Chichester gemeld dat aldaar eiken woensdag avond, beginnende niet den 2 november, in de barakkeu voor de soldaten voorlezingen over wetenschappelijke onderwerpen gehouden en concerten gegeven zullen worden. Van onderscheidene lords zijn literarische werken aange kondigd. Van lord Westmoreland twee deeleu: The great euro- pean Congresses, Vienna, Paris, Aix la Cbapelle, Troppau and Laybach; vau den hertog van Wellington, de correspondentie zijns vaders, tijdens hij secretaris en chef van Ierland was (1807 tot 1809)van lord Wrattesley, Thoughts on Government and Legislation, en vau lord John Russell het laatste deel van zijn LifeofEox. LI. vrijdag avond heeft te Portsmouth eeu nachtelijk krijgsalarm plaats gehad, om te zien in hoe veel tijd de artille risten bij hunne stukken konden zijn. Ten tien ure werden de troepen door drie schoten uit hunne kazernen gewekt en in zeer korten tijd werd dit appèl uit 75 kanonnen van de verschillende bastions beantwoord. Het geschutvuur werd een half uur lang voortgezet, hetgeen een grootsch schouwspel opleverde eu duizende ingezetenen op de been bragt. EKuitsclilauiI. Weenen 16 oclober. Herhaaldelijk wordt verzekerd, dat Oostenrijk slechts uoode zijne toestemming tot het congres heeft gegeven, en daartoe eindelijk beslootdoor de overtuiging, dat, in deu tegenwoordigen staat van zaken, een congres liet, eenige middel is, om de italiaausche kwestie definitief op te los sen, hetgeen voor Oostenrijk, inzonderheid met het oog op de opgewondene stemming in het venei iaansche, dringend noodza kelijk is, daar blijkbaar de onzekerheid, waarin men nog steeds opzigtens de definitieve regeling der italiaansche aangelegen heden verkeert, de revolutionaire stemming aldaar nog £ver- hoogt. Frankfort 17 October. De dreigende nota van het oostenrijk- sche kabinet, bij gelegenheid dat de hertog van Coburg Got ha zich gunstig over de tegenwoordige nationale beweging in Duitschland had verklaard, wordt algemeen, zelfs door de aan hangers van dit kabinet, als eeu groote politieke misslag be schouwd. Wel verre van hierdoor verzwakt Ie zijn, heeft de beweging juist doordeze bedreigingen, in kracht gewonnen. Uit Eisenach wordt berigt, dal de commissie, benoemd uit den boezem der nationale vereeniging, thans beraadslaagt over de verdere orgauisatie der vereeniging, het bestuur der geldmiddelen en de plaats waar zij zich zal vestigen. Wat het laatste betreft, is deze keuze op Coburg gevalle». Naar men verneemt, heeft eene der duitsche regeringen onlangs te Kassei stappen gedaan, om de Keurhessische rege ring te bewegen zelve het initiatief te nemen tot herstelling der constitutie van 1831, al ware het dan ook met eenige door de kamers goed te keuren wijzigingen. Men voegt er bij, dat dit voorstel niet geheel van de hand gewezen is, en dat daarover nog onderhandeld wordt. Keulen 18 October. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Brussel het volgende geschreven Voor eenige dagen heeft Louis Blanc, die thans ongehinderd zelfs naar Frankrijk zou kunneu terugkeeren vergunning gevraagd, om, tot het bezoeken van eenige vrienden, veertien dagen in Belgie door te brengen. De minister van buitenlaudsche zaken stond op het punt dat verzoek in te willigen, toen hij door de bedenkingen van den heerTesch, minister van justitie, daarvan werd teruggehouden." X^raultrijli. Parijs 19 octuber. Men houdt het thans voor zeker dat Frankrijk en Oostenrijk over het houden van eeu congres tot overeenstemming gekomen zijn, en dat de gemaakte overeen komsten ter kennis zullen gebragt worden van al de mogend heden die de verdragen van 1815 hebbengeteekend, metuitnoo- diging om deze overeenkomsten dooreen congres te bekrachti gen. Aan verscheidene kabinetten, met name aan dat van Berlijn zouden zelfs reeds voorloopige mededeeliugen zijn gedaan, om het gevoelen te leeren kennen. Oostenrijk heeft, naar men verzekert, er van afgezien om de verdrevene vorsten door kracht van wapenen op de troonen hunner hertogdommen te herstellen; terwijl ook door Frank rijk in geen geval zal geduld worden dat er eene gewapende tbs- schenkomst invloed oefene op de onafhankelijkheid der bevol kingen. Zondag heeft in eene der zalen van !e Grand-Orient, in de straat Cadet, eene bijeenkomst plaats gehad der vereeniging van krijgslieden, welke tijdens het eerste keizerrijk gediend hebben. Deze vereeniging bestaat thans sedert 53 jaren en is gesticht op 16 oclober 1806, bij gelegenheid der kapitulatie der stad en citadel van Erfurt. Dete Marseille uitkomende dagbladen deelen berigten mede uit Calcutta van 9 september, waaruit blijkt dal eene zaak waarvan men zich in Engeland veel goeds meende te mogen voorspellen, niet verwezenlijkt is geworden. De tot. opstand overgeslagen soldaten van de Oost indische compagnie hadden namelijk geweigerd om deel te nemen aan de expeditie naar China. Die soldaten welke ten gevolge der hun gelatene vrij heid hun ontslag hadden gevraagd, waren overgegaan aan boord van schepen, ten einde naar Europa te worden terugge voerd. Volgens de laatste berigten uit China was de vijandige gezindheid tegen de Europeanen aldaar, nog steeds toegeno men eu werd de bevolking er allerwege door de mandarijnen te wapen geroepen. Naar het scheen, waren de Chinezen bevreesd voor een aanval op Canton en maakten zij daarom de noodige toerustingen om die stad te beveiligen. Ten gevolge dezer maatregelen had de bevelhebber der fransche troepen bij deu admiraal versterking aangevraagd, doch daar deze zijne man schappen te zeer noodig had om tegen de Cochin-Chinezeu te ageren, kon aan dit verzoek slechts gedeeltelijk voldaan wor den. Bij bet vertrek vau de post vreesden de Europeanen door zulk eene overmagt te worden overvallen, dat eene hernieuwing van het voorgevallene aan de Peiho onvermijdelijk scheen. Turkye. Ten gevolge van de onlangs te Konstantinopel ontdekte zamenzwering, hebben de gezamenlijke vertegenwoordigers der mogendheden, welke het parijsschetractaat mede hebben getee kend, een collectief memorandum gezonden aan de porte, waarin de tegenwoordige administratie van Turkye zeer sterk wordt gegispt, en nadrukkelijk wordt verklaard dat Turkye ourus- tig zal blijven, zoolang het niet de zekerheid heeft van eene regering te zullen verkrijgen, die uaauwkeurig acht slaat op de morele en materiele behoeften der bevolking, die eene verklaar de vijandin is van misbruiken, en die voor alles eene verstandige zuinigheid wil betrachten in het gebruik der openbare geldmid delen. De turksche bewindslieden schijnen dat memorandum zeer kwalijk te hebben opgenomen. Italië. liet officieie orgaan der sardinische regering heeft een besluit openbaar gemaakt, dat de opheffing goedkeurt der tolreglen tusschen Sardinië en Lombardye eenerzijds en Piacenza. Par ma en Modena anderzijds. Bij een ander besluit wordt de minister van financiën gemagtigd, over een tractaat, van tol- overeenkornst te onderhandelen tusschen Sardinië en Lombar dye en Parma, Modena, deRomagns en Toskane. De berigten uit de hertogdommen luiden over het algemeen niet gunstig. Zoo is men onder anderen in Parma alles behalve gerust, en vreest men, dat daar ernstige onlusten zullen plaats hebben, in geval de dictator Farini mogt willen overgaan tot het toepassen van de doodstraf op de moordenaren vau graaf Anviti. Verder zijn de overheden inde legatie» verpligt. om het oog te houden op de aanhangers van Mazzini, en moeten zij krachtige voorzorgen nemen, opdat het leger niet door het revo lutionaire element worde aangestoken. Bij deze bezwaren komt een derde, te weten, geldgebrek, Jt welk aanleiding geeft, dat door de gematigde liberalen, die bepaald gestemd zijn zoo wel tegen het herstel der vorige souvereinen, als tegen de republiek met te meer kracht wordt aangedrongen op de inlijving van Centraal Italië bij Sardinië, op de instelling vaneen regentschap in den persoon van den prins de Carignan eu op hel bezetten der steden door sardinische troepen. De heer Minghetti, de voorzitter der nationale vergadering te Bologna, is naar Turyn vertrokken, om koning Victor Em manuel te onderhouden over de wenschen van Midden-Ilalie. De laatstgenoemde Monarch zou het echter niet geraden heb ben geacht, om dienaangaande een besluit te nemen, dan na zijnen geallieerde, keizer Napoleon, te hebben geraadpleegd De zending van den minister, generaal Dabormida, zou ook hiermede in verband moeten worden gebragt. - Te Parma gaat de justitie ijverig voort met het opsporen der schuldigen aan den moord op den kolouel Anviti. Er heb ben nieuwe arrestatie» plaats gehad. De gemeenteraad heeft beraadslaagd over een plan, om de groote kolom, waarop het hoofd van den kolonel werd geplaatst, te laten afbreken. Uil Napels wordt van den 15 geschreven, dat het op de grenzen van het rijk za&mgetrokkeue leger reeds 30.000 man telt en de koning zelf zich er heen zal begeven; overigens wor dende krijgstoerustingen met ijver voortgezet, en verwacht men dat. de geheele legermagt binnen kort op voet van oorlog zal gebragt zijn. Volgens brieven uit Rome van den 15 dezer, te Marseille ontvangen, was in eerstgenoemde stad het gerucht verspreid dat eerlang een protest van den paus, in overeenstemming met Frankrijk, tegen de gebeurtenissen in de Romagnazou worden uitgevaardigd. Spanje. Met betrekking tot de marokkaansche geschillen luidende berigten gunstiger. De regering heeft aan de Cortes verklaard dat blijkens een bij haar, vóór den afloop van den aan Marokko gestelden termijn, ontvangen verzekering, aan Spanje alle mo gelijke genoegdoening zal worden gegeven, dat naar aanleiding daarvan het kabinet van Madrid waarborgen voor de toekomst heeft gevraagd en het antwoord van Marokko hierop nog ver wacht wordt. Wat de binnenlaudsche aangelegenheden van Marokko betreft, verneemt men dat de nieuwe keizer over zij nen tegenstander den pretendent naar den troon, heeft geze gevierd en te Mequinez is aangekomen. Handelsvrijheid is, naar men zegt, door hem toegestaan. Ter reede van Vlissingen gearriveerd voor Belgie bestemd den 19 dezer Bon Nicolas, gez. Holgand, Requejade; Verginie Agustinie,gez- Le Clerc, Bordeaux; Geertje, gez. Pompe, Go- theburg: Argo, gez. Blolim, Malmo; Johannagez. Meinders, Riga; Deborah, gez, Damm, Dublin; Gustao, gez. Ehlers, Ko ningsbergen; Alalbo. gez. Christensen, Norskiow Margaretha, gez. liuziiiga, Catherina Corneliagez. de Jonge, beide van BergenNathalia, gez. Oihsen, Malmo; Johanna, gez- Larsen, Dantzig; Marianna, gez. Hansen. Svendborg; Paguereltegez. Yon, Camillas; Jane, gez. Fozzard, Prosperitygez.Fozzard, beide van LondenAnnagez, Nielsen, StockholmPandora, gez. Jongebioed, CarlSf Herman, gez. Horn, beide van Riga; Sophia, gez. Egberts, Bergen; Hilda, gez.Liudberg, Gotheborg; Dericentwaler, gez Stephenson, Amble Fenne G er ar degez. A. Struik, Grimsby; Harmony, gez. Johnson, Sunderland; den 20sten Cleopatra, gez Austwiek, LondenManner, gez. Sien- house, Boness; Jesusa,%ei. Carranza, Havanna; Anna Lena, gez. Melsen, MillerepArchitect, gez. Putuans, Akyab, Sicea- drup, gez. Pot en berg, Argo, gez. Kost er, beide van Au rora, gez. Marlinussen, Denemarken; Ijars Nisled. gez. Nis led, Aalburg; Her mana,gez. llolmer, Bergeu; Léonie Celine gez. Conau, Leontine Susanne, gez. Pcrraud, beide van Nantes Alida.gez. Corporaal, Dantzig; Hermann, gez. Abrahams, Riga; 29 July, gez. Hagen, Koningsbergen; Frithiof, gez. Pykes, Malmo. Wverzigt «Ier week. Rotterdam 21 October. De koffijprijzen blijven vast maar met weinig omgang. Tot veihngprys is te koop en kan nu en dan een enkel ceel ge plaatst worden. Thee willig. Rijst vast. Specerijen niets in omgaande. Ufaan markten. Amsterdam 21 oclober. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 35£. Lijnolie op zes weken f 32|, Koolzaad 56£ p. vl. op 9 vaten olie. Oostburg 19 oclober. De aanvoer van granen was heden niet groot en de kooplust voor de meeste artikelen redelijk, voor haver, gerst en paarde- booneu zelf levendig. Jarige tarwe was in beste soort f 9 waard, gewone en afwijkende f 8,75, f 8,50 en f 8. Nieuwe was ruimer aangevoerd, doch zeer verschillend van kwaliteit, de beste gold f8, mindere en blaauwe f7,S0, f 7,50 en f7,25. Rogge aan gebruikers verkocht van f 6 tot, f, 75 naar kwaliteit, Winier- gerst, in gewone soort f6, f6,25, f6,50; eeu paar monsters beste f6,75. Haver f 2.35 tot f3 bij zeer weinig aanbieding eu paar- deboonen mede weinig aangebragt. en van f6 tot f 6,50 naar kwaliteit, verkocht. Groene erwten f 8, f 8.50 en f 8,75 waard. Graauwe erwten f 8 a f 9. Boekweit f 5,40 betaald. Middelburg 20 oclober. De aanvoer van heden was weder klein, eu ofschoon de koop lust gering was, zoo kon men echter onder vorige weekprijzen maar niet teregt. Puike nieuwe zeeuwsche tarwe bragt f8.50, gewone fS.25, mindere f7,75 op. Puike jarige walchersche tarwe werd bij uitzoeking f9,25, betaald, bij partij kon men de zolders gemakkelijk aan f9 koopen, weinig is daarin omgegaan. Put'ke nieuwe walchersche voor de zaai f9.10, gewone f8,50, f8,40, f 8,25 de mud, mindere soorten waren naar rato te koop Zeeuwsche rogge met weinig handel, puike soort bragt f 6,50* cp, voor de zaai heeft men echter f 6,65 moeten betalen. Gerst weinig ter veil en algemeen gevraagd, men kocht de winter f 6 a f 5.75 naar deugd, zomergerst werd gaarne f 5,75 de mud ge-

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3