r 127. MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 22 October. 1859. Öinnnilanöscljr ttjöimfrn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De iuzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliog geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. niddelburg 31 October. Eergisteren avond had de derde en laatste der voorlezingen plaats, welke van wege het hoofdbestuurder maatschappij Tot nut. van 't algemeen, alhier door den heer van Duyl zijn gehouden. De spreker zette zijn vroeger begonnen onderwerp voort n. 1. de beginselen en de ontwikkeling van den opstand der Neder landers legen Spanje. Hij behandelde nu het belangrijke tijdvak van de komst van den hertog van Alva, io augustus 1567. tot aan de inneming van den Briel door de Watergeuzen op 1 april 1572. De behandeling was even als bij de vorige lezingen allezins geschikt om belangstelling op te wekken in de beoefening van de geschiedenis van ons vaderland, en meer algemeen fedoen kenuen welke rigting bij die beoefening thans door de weten schap wordt aangewezen. Het onderwerp door den heer van Duyl gekozeu, hoewel het in drie avonden slechts zeer vlugtig kon behandeld worden, was daartoe bij uitnemendheid dienstig, en het valt niet te betwijfelen of zijne voordragten zullen velen niet alleen tot genoegen, maar ook tot wezenlijk nut verstrekt hebben. Te Goes is de voeding der gevangenen voor 1860 aangeno men a 32 cent per persoon daags, zijnde 2 cent minder dan over 1859. Het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer, van de ontwerpen nopens de staatsbegrooting voor I860, loopt teneinde. Men verneemt dat van het aanvankelijk besluit, om dadelijk de ontwerpen nopens het strafwetboek te onderzoe ken is afgezien, en dat de kamer voor een korten tijd op reces zal uiteen gaan. Dadelijk na de wederbijeeukomst zal met het onderzoek van het strafwetboek een aanvang worden gemaakt. Z. M. de koning heeft bij besluit »aa 19 dezer, benoemd tot raadsheer iu den hoogen raad der Nederlanden de heer mr. J. 11. van derSande, thans raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zuidholland. Genoemde heer was de eerste der vijf candidaten van de tweede kamer, en kwam niet voor op de aanbevelingslijst van deu hoogen raad. De Vereeniging tot het bezoeken der armen, hield gisteren nvond iu de Concertzaal hare 16de algemeene vergadering, welke door een veertigtal wijk bezoekers werd bijgewoond. De voorzitter, de heer J. J. de Kanter, opende de bijeenkomst met eeue belangrijke toespraak, waarin hij vooral deed uitkomen hoe het armenbezoek van wege eeue vereeniging in den regel rijker vruchten draagt dau het zoogenoemde bijzondere patro naat. Na het uitbrengen van het jaarverslag en het doen der rekening, werden onderscheidene onderwerpen, met den werk kring der vereeniging in verhand staande, besproken, zoo als het uitreiken van levensmiddelen, het verschaffen van arbeid, bet misbruik van sterkeu drank enz. Deze gedachtewisseling over verarming en armoede, gaf wederom tot vele belangrijke praktische opmerkingen aanleiding, en vestigde bij allen de over- tuiging dat dergelijke zamenkomsten van niet weinig invloed kunnen wezen op den goeden werkkring der vereeniging. Z. M. heeft ingetrokken het besluit van 30 april des vorigen jaars, houdende instelling van speciale committés van perma nenten aard voor de verschillende wapens der landmagt Te 's Gravenhage zal de reconvalescenten-zaal die in de kazerne van het regement grenadiers en j agers aldaar is ingerigt voor hulphospitaal, weder ontruimd worden, zijnde aan een aantal zieke militairen, ter bevordering hunner verdere gezond heid, lijdelijke verloven verleend. De hoogleeraar L. Mulder, te Deventer, heeft van Z. M. den koning der Belgen de gouden medaille met de beeldtenis van Z. M. ten geschenke ontvangen. Benoemingen en besluiten. Indie worden verhoogd tot het volgende bedrag. Bij den gene- ralen staf, genie en sapeurs, artillerie, kavallerie, militaire intendance en geneeskundige dienst: kolonel f 10,800, luite nant-kolonel f7,380, majoor f 5.&S0, kapitein f4.200, 1ste luitenant f 2,250, 2de luitenant fl,95U. Bij de infanterie, plaatselijke staf. betaal-of kwartiermeesterskolonel f 10,200, luitenant-kolonel f6.780, majoor f 5,580, kapitein f3,600,1ste luitenant f2.100, 2de luitenant f 1,860. Te rekenen van 1 januarij 1860. Bij onderscheidene andere koninklijke besluiten worden bepaald de verhoogde pensioenen voor officieren, weduwen en kiuderen van officieren bij hetzelfde leger. llarine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen tele grafisch berigt.is Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Evertseu, onder bevel van deu kapitein ter zee M. C. van Vreeland, op den 18 dezer te Cherbourg aangekomen. Aan boord was alles wel. Met den 21 dezer wordt van het stoomschip Cycloop overgeplaatst op het fregat admiraal van Wassenaar, de luite nant ter zee 2e. klasse P. J. Rosenwald, en van het wacht schip te Hellevoetsluis op de Cycloop, de luitenant ter zee 2e. klasse C. H. Bogaert. Aflooji verkuopingeti en aanbestedingen. Middelburg 20 October. Heden heeft ten raadhuize dezer gemeente plaats gehad de openbare verpachting van de opbrengst der tollen, op den straatweg tusschen Middelburg en Vlissing°n hit, jaar 1860. Daarvan is pachter geworden de lieer A. Monjé, te Vlis- singen, voor f 16Si, zijnde f 21S meer dan ten voorleden jare. Een huis en erf in de Spanjaardstraat, wijk Eno. 85, zijnde eene Broodbakkerij. Verkocht voor f 779. Goes 17 october. Een steenen windkorenmolen met huis en erf. Verkocht voor Jl. dingsdag is, ter teregtzitting van burgerlijke zaken van het provinciaal geregtshof in Zeeland, jhr. mr. G. L. Schorer, als advocaat beëedigd. De op 19 dezer alhier gehoudene aanbesteding van voorwer pen, beuoodigd voor voeding en onderhoud der gevangenen iu het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, leverde het volgeude resultaat op, heigeen voor vele artikelen ongunstig mag genoemd worden. Meerdere prijzen moesten onder anderen besteed worden voor: aardappelen in 1859 f 1,73en in 1860 f 1.97 per 50 pond; tarwebrood 11,5 thans 12.72 cent, roggebrood 7,25 thans 7,98, rijst 14 thans 14,95, koflij 65 thans 82, kalfsvleesch 85 thans 90, rundvleesch 61 thans 70, schiukelvieesch 40 thans 4S cent per pond. Mindere prijzen werden besteed voor: boter in 1859 96 en iu 1860 92 cents, gort 15,5 thans 14.98. erwten 14.5 thans 11.95, groente 11 thans 6.5, peper 70 thans 65, kaarsen 79 thans 74, groene zeep 37 thans 34.76, chicliorei, 13,5 thans 13 cent per pond. Steenkolen per 100 pond f 1,99 thans fl,91, strooperlOO bos van 5 pond f 14 thans f9,48, patentolie 48 thaus 47.90, raapolie 46 t hans 45,90 ct. per kan, mutsaard per 100 bos f 8,75 thans f8,23 lange turf 57 thans 53,5, baggerturf 79 thans 76 cent per dubbele mud terwijl sommige artikelen voor den zelfden prijs werden aangenomeu. ting op het gemaal verkocht voor f 15,000.) Staten generaal. In de zitting TWEEDE KAMER, van dingsdag is mededeeling gedaan dat door Eervol ontslag verleend bij besluit van 15 dezer, bij de ms- f8200. (De zeilde molen werd tijdens het bestaan der belas- tende schutterij in de provincie Zeeland, '.half bataillon no. 2, aan J. Botiterse, als kapitein; en benoemd bij die schutterij half bataillon no. 2, tot kapitein D. van de Velde, thans 2de luitenant en B. G. van der Have. Benoemd bij besluit van 16 dezer, tot ambtenaar ter beschik- king van den gouverneur der nederlandsche bezittingen ter de afdalingen onderzocht zö" de wetsontwerpentot vaststel- Kuste van Guinea, deu heer D. P. H. J. Weytingh. Benoemd bij besluit van 18 dezer, tot gezworen van den Sophiapolder, gemeente Wissekerke, den heer J. Flipse; tot. gezworen van den Thoompolder, gemeente Wissekerke, den beer J. de LoolT; tot gezworen van den Willemspolder, ge meente Wissekerke, den heer P. de LoofTJz.; tot beheerder van den Oostpolder, 's Heer Arendskerke, den heer G. de Smit; tot gezworen van den Vlietepolder, den heer J. L. Kluyt; tot gezworen van den polder Oud-Noordbeveland, deu heer J. Sweater; tot lid van de commissie van toezigt over de keer sluis te Arnemuiden, den heer A. H. G. Fokker; tot beheerder van den Egbert-Petruspolder, deu heer J. Tolhoek. Benoemd bij besluit van den 19 dezer, tot president van het hoog militair geregtshof mr. J. S. Vernède, thans advocaat- ling der begrootiug voor de algemeene landsdrukkerij voor 1S60; tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor het zelfde jaar; de hoofdstukken VI, VII en VIII der staatsbegrooting voor 1860; zijnde onder anderen benoemd tot rapporteurs voor hoofdstuk VI, de heeren van der Poel, Olivier, van Reede van Oudtshoorn, DeIprat en Kien voor hoofdstuk VII de heeren van der Poel. Olivier, van Reede vau Oudtshoorn, van Wintershaven en van Nispen van Seve- naer; voor hoofdstuk VIlI.de heeren van der Linden, ter Brug gen Hugenholtz, Dommer van Poldersveldt, Storm van 's Gra- vesande eu Kingma. De commissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen tot vaststelling der hegrootiug wegens den arbeid der gevangenen J en der landsdrukkerij, alsmede voor liet voorstel tot liet houden 1 eener enquête omtrent de kwestie der aftappingen van het water fiscaal bij het zelve hof; en tot advocaat-fiscaal btj het boog I op de Mms e„ de Zuid-Willemsvaart hebben daaromtrent bare militair geregtshof mr. W. J. van Hoylema, thans lid in het I eilldverslagen uitgebragt. De kamer heeft bepaald dat later zal beslist worden wanneer die onderwerpen zullen in behandeling genomen worden. Achtereenvolgens zijn daarna met algemeene stemmen aan genomen de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Gelderland, Zuidholland,Noordhoiland,Zeelaud, Friesland, Groningen, Drenthe en Limburg, en de wetsontwer pen tot wijziging van hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1858 en verhooging van het zelfde hoofdstuk der staatsbegroo ting voor 1859. Bij de behandeling der beide laatst vermetóê'wbt&bötwerpcu Dit zelve hof. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscbcn Leeuw de heer Charles Paeile, bibliothecaris en archivaris vau de stad Rijssel, schrijver van een werk, getiteld: Essai historique et critique sur l'iuventiou de l'imprimerie, waarin de regten van Nederland en Lourens Janszoou Coster, op de eer der ont dekking van die kunst in het licht gesteld en gehandhaafd wor den. De staats courant deelt een koninklijk besluit mede, waarbij de traclementeu der officieren bij het leger iu Nederlaudsch vï.\ ii

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1