MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N0, 126. Donderdag 1859. 20 October. i Vlissin- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente t gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertenties kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. töinncnUmöscfye tijömtjen. I betrekking van zich gekwalificeerd hebbende le zijn directeur kweekelingen J. J. Klijn. J. E. Koop, en den matroos W.G, Mo- eener negotiatie ten behoeve vatcfiivcrse planters in Rio Esse- que'oo en Demerary, opgerigt te Middelburg in 1766. Middelburg 19 October. Gisteren had in eene plegtige openbare zitting van het. pro vinciaal geregtshof in Zeeland de installatie plaats van den heer j mr. J. P. van der Bilt, bij koninklijk besluit van 22septeniber 11. tot raadsheer benoemd. Onmiddelijk na de opening der zitting werd de nieuw be noemde door den heer griflier binnengeleid, waarop de heer procureur generaal het woord bekwam. Hij ving aan met te herinneren dat de vacature welke thans vervuld werd, ontstaan is door het overlijden van den heer mr. S. de Wind, die gedu rende meer dan twintig jaren de betrekking van vice-president vervulde, en met, onbetwistbaar talent de beraadslagingen leidde. Hij stelde verder voor oogen hoe de overledene door allen werd geëerd en gevierd als ambtenaar en als mensch. Hij schetste daarop in het kort de verdiensten van den heer de Wind als regtsgeleerdc en lid van het hof, besprak de vele door hem in het licht gegevene geschriften zoo van regtskundigen als geschiedkundigen aard, om meer in het bijzonder na te gaan wat de regterlijke magt en de maatschappij in hem verloren hebben. Vervolgens rigtte hij het woord tot den heer van der Bilt. De vele blijken van bekwaamheid door dezen in zijne vorige ambts bedieningen aan den dag gelegd zeido spreker zoowel in de betrekking van kantonregter te Tholen, welke hij sedert 1851 bekleedde als gedurende zijnen loopbaan als lid der arrondissements regtbank te Zierikzeewaartoe hij in 1855 werd benoemd, hadden het hof genoopt hem aau het hoofd der aanbevelingslijst te plaatseu. Hij wenschte den heer van der Bilt, er geluk mede, datde koningdie keuze had bekrachtigd, en hoopte dat het hem mogt gegeven zijn in zijnen nieuwen werkkring vele jaren met vrucht te arbeiden. llij verzocht hierop voorlezing van het koninklijk besluit der benoeming en van de acte van eedsaflegging voor den hoogen raad der Nederlanden, waaraan door den heer griffier weed vol daan. De president jhr. mr. A. P. van Doorn gaf mede een overzigt van den ambtsloopbaan van mr.de Wind, rigte eene hartelijke toespraak tot den nieuw benoemde en bragt hem de gelukwen- scheu namens de leden van het hof over, waarna hij zich aanbe val iu de welwillende medewerking van hem en de overige leden, welke hij nu des te meer behoefde, daar er geen vice-president zou worden benoemd. Hij verklaarde hierop den heer van der Bilt als raadsheer geinstalleerd, en verzocht hem zitting te nemen. De heer van der Bilt het woord bekomen hebbende, verklaarde niet dan na naauwgezet overleg tot. het besluit te zijn gekomen, dat bij de betrekking, waarvan de benoeming hem had verrast, moest aannemen. Hij besefte ten volle het gewiglige van den werkkring, waartoe hij geroepen was eu de vele bekwaamheden die tot eene goede vervulling werden gevorderd, maar het eervolle der benoeming en de vaste wil om zijue krachten ten nutte der maatschappij aan te wenden, hadden er toe bijgedragen om hem tot de aanvaarding te doen besluiten, llij hoopte dat nu hij zit ting nam naast mauneu van rijperen leeftijd en rijpere onder vinding, deze hem hunne vriendschapen achting, waarin hij zich minzaam aanbeval, niet zonden onthouden. Vervolgens ook de heeren griffier en substit ut griffier, de advocaten en procureurs afzonderlijk toesprekende, verklaarde hij met aanbieding zijner welwillendheid, op aller vriendschap en achting hoogen prijs te stellen en drukte de hoop uit, zijner zijds zich die te zullen waardig maken. Heden werden terteregtzittingderarrondissements regtbank alhier conclusien genomen inde bekende zaak der Koloniale bank van Engeland, op en tegen jhr. W. R. Boddaert, in zijne Namens de eischeres werd ten principale geconcludeerd, dat het der regtbank zoude mogen behagen den gedaagde, zelfs bij lijfsdwang, te verooroordeelen eene som van f 23,035,62^, met de iutressen daarvan sedert den dag der iu verzuim stelling, aan de eischeres op te leggen en te betalen, en wijders dit vonnis te verklaren uitvoerbaar bij voorraad, niettegenstaande hooger beroep en cassatie; alles met veroordeeling van den gedaagde in de kosten van het geding. Namens den gedaagde werden bij antwoord drie middelen van niet ontvankelijkheid der eischeres in hare vordering voor gesteld en de ongegrondheid van den eisch verder bestreden, met de bewering dat, al ware de eischeres al ontvankelijk in hare vordering, de gedaagde des echter, niet meer aansprakelijk zou zijn, dan vooreen vierde der gevorderde som, als zijnde hij in zijue betrekking van commissaris en directeur der negotiat ie bovengemeld niet solidair aansprakelijk. Na het nemen van conclusien var. re- en dupliek werd den dag voor het houden der pleijdooijen in dezen, op 7 december aanstaande, bepaald. Gisteren avond ten half negeu ure werd brand ontdekt in eene bergplaats van hout, gelegen achter de smederij van D. de Kam, op het Smidsbolwcrk. Door spoedig aangebragte hulp van de brandweer was men de:» brand spoedig meester. De oorzaak is onbekend. Om zich een beter denkbeeld te maken van den ongelukkigen toestand van de beide eskadrons dragonders, vroeger te Leeu warden in garnizoen, en thans te 's Bosch ingelegerd, diene, dat van de 250 man er thans slechts 60 onder de wapenen kunnen komen. De overige 190 liggen hier en daar aan de koorts. Van 7 tot 15 dezer zijn te Leijden 147 personen door de cho lera aangetast, en 87 lijders gestorven. In het ziekenhuis in de Lakenhal waren den 15 dezer 25 zieken. Te Schiedam zijn van 7 tot 14 dezer2S personen door de cholera aangetast, 14 hersteld, 15 overleden. In behaude ling bleven 14 lijders. Het. Handels en effectenblad meldt, dat de burgemeester van Amsterdam, de heer Messchert van Vollenhoven, II. zondag een langdurig gehoor bij Z. M. den koning heeft gehad. EScnocmiug-eii en besSuiten. Benoemd, bij besluit van 16 dezer, tot burgemeester der gemeente Gorinchcm de heer W. A. Viruly Verbrugge. Vergunning verleend, bij besluit van 15 dezer, aan den beer R. H. Nierstrasz, om zijne standplaats als noiaris over le bren gen van Krimpen op de Lek naar de gemeente Rotterdam, en zijn voorts henoe'md tot, notarissen ter standplaats Rotterdam, mr. W. P. A. Voorendonk, advokaat en candidaat-notaris aldaar,enden heer J.L.van Dam,medecaudidaat-notarisaldaar. Benoemd, bij besluit van 15 dezer, tot notarissen te Amster dam, de heeren W. Kroese en J. H. Richard, beiden caudidaat- notaris aldaar. Benoemd, bij besluit van 15 dezer, tot le. luitenant-kwartier meester (uaar ouderdom van rang) bij het Sste regement infan terie, den 2e luil-kwartierm. H. Balk, van het korps: tot 2e luit-kwartierm. bij hel 7e regeinent infanterie, den sergeant- titulair J. S. Diephuizen, van het instructie bataillon; bij het Se regement infanterie, den sergeant-titulair H. J. Bronner, van het 5e regement van het wapen. Benoemd bij besluit van 5 dezer, den heer L. P. Kerdijk, te Ambriz, tot consul der Nederlanden in de portugesche bezittin gen ter Zuid-Westkust van Afrika, Goedgevonden, bij besluit van 14 dezer, aan den zceloods- schipper G. G. Molenaar, de zeeloodsea P. A. Kaale,P. W.Roda, A. P. Rotgans, K. Ree, W. H. Bruyn. D. N. de Boer, de loods- lenaar, gezamenlijk de bemanning uitmakende van de Terschel lingerloodsboot. no. 1, te vergunnen het dragen van de door de britsche regering hun toegekende zilveren medaille, als bewijs van erkentelijkheid voor de redding van zes man der equipage van het op den 6 maart dezes jaars in de buitengronden van Terschelling gestrande engelsche barkschip El-Dorado. Herk- «nMclioioinieuws. De najaarszitting der alge meen e Synodale commissie is den 12 dezer met eene korte toespraak van den president, der. heer H. G. J. van Doesburgh aan de leden en aan den secretaris den heer S. van Hasselt, bij gelegenheid der aanvaarding van zijne nieuwe betrekking, voor geopend verklaard. De vergade ring was overigens zamengesteld uit de heeren: P. Hofstede de Groot, praeadviserend hoogleeraar; P. A. C. Hugeuholtz, vice-president; dr. F. J. J. A.Junius, mr. J. Versfeldt, J. J. Swiers, jhr. W. F. L. C. ridder van Itappard, R. J. Koning, terwijl de heer mr. J. H. de Sitter, door ongesteldheid en diens secundus de heer mr. J.J. van Deirise, door ambsbezigheden- verhinderd waren deze zitting bij ie wonen. 32arïgie ei» leger. De oorlogstoomschepen Vesuvius, onder bevel van den luit. ter zee le klasse J. O. H. Arntzenius eu De vice-admiraal Koop man, de kapitein-luit. ter zee C. V. Zwaanshals, zijn respecti- velijk den 12 en 13 dezer van de reede van Plymouth naar zee vertrokken. Het eerste naar Curayao het tweede naar Oost Indie bestemd. liolonien. Uit de zuid- en oosterafdeeling van Borneo zijn per iandmail tijdingen ontvangen, loopendetot,29 julij. De krijgsverrigtingen hadden zich bepaald tot eenige verkenningen, welke tot eene ontmoeting met eene der zwervende benden opstandelingen hebben geleid, waarbij hun weder eenige afbreuk is gedaan. De commissie van bestuur was zeer bereidwillig in iiet opvolgen van bevelen, evenzoo de overige prinsen en de bevolking van Marlap^era; evenwel heersclite daar nog geene bedrijvigheid. Te Pengaron, waarmede de gemeenschap voortdurend otige- stremd blijft, sprak men van nog te verwachten aanvallen, die echter niet verwezenlijkt zijn geworden. Met meer grond werd Poeloe Petak met eenen nieuwen aanval der Dayaks van Kahayah bedreigd geacht. Over het geheel kwamen de ver schillende berigten daarin overeen, dat de nog zwervende ben den gebrek aau levensmiddelen begouuen te ondervinden en zeer moeijelijk waren te zamen te houden, vermits het grootste gedeelte door dwang genoodzaakt is mede te doen. Per telegraaf van Samarang zijn van Bandjermasin berigten ontvangen, dat zoowel de tuchtiging, welke de opstandelingen aan de Kapoeas van Zr, Ms. oorlogsloomschip Celebes hadden ontvangen, als de daarop gevolgde inuame en vernieling van eene sterkte, en van een versterkt vlot, op de bevoiking zeer veel indruk gemaakt bad. Aan den gouveruements commissaris was berigt., dat de rijksbestierder, die meu nog te Amoeutai ge loofde, zich te Karang-Intan ophield. Genoemde commissaris zou zich onnuddelijk derwaarls begeven om zich hiervan te overtuigen. Van Makasser zijn berigten ontvangen, loopende tot den 5 dezer maand. Een detachement van i'QO man infanterie en het detachement kavalerie van Semangi zijn den 26 julij jl.. onder bevel van den kapitein der infanterie Baay, naar Laboe- adja (een berg-regeulschap der noorder disiricter.) opgerukt, doch hebben geene vijanden ontmoet. Door inlandsche troepen, onder aanvoering van den tolk Trouerbach, zijn ook vruchte- looze pogingen gedaan om zekeren Daing Pageso met zijne vol gelingen op te sporen. Den 4 augusteu is de tiit Boni gevlugte aanvoerder Aroe Palaka, begeleid door den ambtenaar-Lakkers en vergezeld van eeuchonder.d'lal volgelingenyi^t'hfetVorlog- stoomscbip Maclura van Makasser naar Boele^riftiba vertrok ken, ten einde van daar uit zijnen invloed op^ije' bevolking van

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1