irctijöingcn. bij twee jaren en ondernam ïoen cene expeditie ter onderzoe king van de goud-en zilvermijnen in Columbia en Venezuela. Tijdens zijne terugkomst in Engeland, ten jare 1828, begon de zaak der spoorwegen algemeen de aandacht te trekken en werd eene premie van 500 p. st. uitgeloofd voor de beste locomotief, die zijn eigen rook verteerde, niet meer dan 6 ton zwaarte bad en een trein van 20 ton, met de snelheid van 10 mijlen in het uur zoude voortbewegen. Deze prijs werd door Stephenson gewonnen en het gevolg hiervan was, dat de fabriek te New castle overstelpt werd met bestellingen. In 1833 werd onder zijn opzigt eenaanvanggemaakt met den Londen-Birmingham- spoorweg en kort daarna werd hij naar Belgie ontboden, om den koning in te lichten nopens het beste spoorwegnet voor dat land. Voor deze dienst werd hij met het ridderteekeu beloond. In 184:6 bezocht hij Noorwegen met oogmerk, om ook daar spoorwegen aan Se leggen. In 184-7 werd bij voor het vlek Whitby tot lid van het Parlement gekozen. Al de voornaamste spoorwegen in Engeland zijn onder zijn toezigt tot stand ge- bragt en de kokerbruggen over de Conway en de Meuai behoo- reu tot de meest beroemde zijner gewrochten. El uitscSilaiiU. Weenen 14- october. De regering heeft bekend gemaakt dat de manschappen der reserve, die nog onder de wapens staan, naar hunne haardsteden worden teruggezonden, en dat de gele» geubeid weder wordt opengesteld om zich van de militaire dienst vrij te koopen. Het Weener regeringsblad behelst de volgende bekend making van den minister van financiën: Nadat op den 24: augustus dezes jaars de laatste termijn tot betaling der vrijwil lige leening van het jaar 1854- afgeloopen is en slechts nog enkele posten later aangezuiverd zullen worden, is gebleken dat het totale bedrag der in den loop van dit vijfjarig financieel tijdvak uitgegeven schuldbekentenissen van deze soort eene som van 611,571,300 fi. c. m. bereikt heeft, waarvan zich echter 26,492,100 fl. in het vermogen van het staats-amortisatiefonds bevinden, zoo dat de som der in omloop zijnde schuldbekente nissen van deze leening 585,079,200 fl. bedraagt, waarmede alsnu de vrijwillige leeuing van het jaar 1854 definitief geslo ten is." Deze bekendmaking heeft alhier eeneu hoogst onaaugenamen indruk gemaakt en tot. scherpe beoordeelingen in de dagbladen aanleiding gegeven. Zoo zegt de Ostdentschepost: rHet opzien hetwelk de bekendmakiug in alle financiële kringen maakt is buitengewoon, en wij vreezen dat zij buiten's lauds eene nog grootere bevreemding te weeg zal brengen- Het keizerlijke patent vau 1854 had eene nationale leening ten bedrage van 500 millioen uitgeschreven, en nu blijkt tot algemeene verrassing dat het cijfer der ouder dezen titel uitgegeven schuldbekente nissen tot de som van ruim Gil millioen geklommen is, en dus de oorspronkelijke bepaling met lll£ millioen te bovengaat. Wij bepalen qns voor heden er toe den indruk te vermelden dien deze gebeurtenis, want het is eene gewigtige gebeurtenis, algemeen gemaakt heeft. Wij willen heden geene aanmerkingen maken; zij liggen trouwens zoo voor de hand, dat zij bij een ieder als van zelf'moeien opkomen. Alleen willen wij zeggen dat deze bekendmaking een nieuw bewijs oplevert voorde drin gende noodzakelijkheid van vele hervormingen, waarvan het ministeriele programma van 21 augustus gewaagt, alsmede voor de behoefte aan eene krachtige controle in het financiële." Op soortgelijken toon spreken ook andere Weener bladen. Keulen 14 october. Ook hier zal het Schillersfeest gevierd worden en nog uit verschillende andere duitsche stedenTrier en Hannover onder anderen, komen berigten in dat men voor nemens is het daar insgelijks te vieren. Te Frankfort is het pro gramma reeds vastgesteld en belooft eene zeer luisterlijke viering van den honderdsten geboortedag des grooten dichters. Den 9 november worden in alle scholen en instituten feestredenen uitgesproken, terwijl des avonds in den schouwburg een gele genheidsstuk en Wallensteins Lager worden opgevoerd. Er zal een verzoekschrift aan den senaat gerigt worden om alle bezigheden op den tweeden feestdag te doen stilstaan, ten einde iedereen in staat zij het feest ongestoord mede te vieren. Üe derde dag wordt, geheel aan feestelijke bijeenkomsten van bij zondere Vriendenkringen, niet meer aan openbare feesten gewijd- EÊelsjie. Le journal de Bruxelles, het hoofdorgaan van de hooge gees telijkheid, is over de door keizer Napoleon te Bordeaux gehou den rede gansch niet te vreden. Het zegt. dat de keizer vroeger in eenen anderen geest en meer bepaald sprak, en dat de gesteld heid van Italië geenen grond tot. ongerustheid oplevert, maar de door Frankrijks bisschoppen geuite eri door den keizer ge laakte bezorgdheid regt. vaardigt. Een der voornaamste dagbladen van Brussel, L'obscrva- teur, zegt in zijn nommer van zaturdag: //In de diplomatieke wereld wordt veel gesproken van eene reis van keizer Napoleon naar Belgie, en van een bezoek hetwelk hij aan koning Leopold te Laeken zou brengen zonder door Brussel te komen." De beeldhouwers W. Geefs en E. Simonis te Brussel zijn, ter erkenning van het talent door hen getoond in hetgeen zij hebben bijgedragen tot de zamenstelling van het onlangs inge wijde gedenkteeken van het congres en der constitutie, bevor derd tot kommandeurs vau de Leopolds orde; de heeren Poelaert, architect, «J. Geefs eu C. A. Fraikeu zijn, om de zelfde reden, bevorderd tot officieren der genoemde orde; eindelijk zijn de heeren L. Melot, beeldhouwer, A. Samuel, componist, en A. Bouillot, directeurder volkszangschool, tot ridders benoemd, wegens hunne diensten, bij de oprigting of plegtige inwijding van bedoeld gedenkteeken bewezen. Behalve deze hebben er nog andere benoemingen in de zelfde orde plaats gehad, waarvan de voornaamste zijn die van de hee ren Navez, directeur van de akaderaie van schoone kunsten, F. J. Fétis, directeur van het koninklijk conservatoire te Brussel, en Daussoigüe Mébul, directeur van hei conservatoire te Luik, tot kommandeursvan den heer E. Homberg directeur generaal van schoone kunsten, tot officier, en eindelijk vaudeuluiienant generaal don Juan van Halen tol kommandeur, wegenszijne diensten aan de zaak der nationale onafhankelijkheid bewezen Verschillende geruchten zijn in omloop betreffende het eerlang aftreden van den heer Ch. de Brouckere als burgemees ter van Brussel. L'Etoile Beige meent te kunnen verzekeren dat de heer de Brouckere onherroepelijk besloten is zijn man daat als burgemeester, dat in december ISGOeindigt, alsdan niet weder te aanvaarden. Frauiirijli, Parijs 15 october. Sedert eeuice dagen werd beweerd dat de keizer van Oostenrijk binnen kort een bezoek aan keizer Napo leon zou brengeu, en wel op het slot van Compiègne, waarheen het fransche hof zich in den herfst pleegt te begeven om er het jagtvermaak te gemeten. Het ministerieele blad Le pays, zegt thans, dal dit gerucht, geloof verdient. Men zegt dat er te Bordeaux talrijke arrestaiieu hebben plaats gehad, voornamelijk van Italianen, hetgeen zou doen onderstellen dat er eene zamenzwering was gesmeed. Een door Le Monileur de laflotte medegedeeld schrijven uit Toulon zegt, dat men aldaar omtrent de expeditie tegen China en omtrent de wijze waarop zij zou worden ondernomen nog geheel in onzekerheid verkeerde, ofschoon het geenen twijfel leed dat daartoe ontzagwekkende strijdmiddelen zouden worden gebezigd. Zoo was het nog onzeker, hoe de voor die onderneming bestemde krijgsmagt zou worden zamengesteld en geregeld, en of zij langs de Kaap of over Egypte zou worden gezonden. Docht men verwachtte dat deze onzekerheid aldra zou ophouden. Er zijn le Marseille alger.ijnsche dagbladen ontvangen, loopende tot 11 dezer. Zij bevatten echter geen tijdingen uit Marokko. Het zenden vau paarden eu materieel naar de gren zen duurt voort. In de forten en bergachtige streken hebben eenige branden plaats gehad. In de provincie Bona zijn vele Arabiers gearresteerd en voor een krijgsraad gebragt. De kolonne van den generaal Perigot. is naar de grenzen van Tunis vertrokken, om er de fransche krijgsmagt te vertoonen. De nieuwe prefect van Aigerie heeft eene rede gehouden in den algemeenen raad, waarin hij gezegd heeft, dat. de kolonie zich verheugen mag in de magtige bescherming van den keizer, van prins Napoleon e» den minister voor Aigerie. üe algemeene raad heeft daarop een adres aangenomen, waar in de keizer geluk zal worden gewenscht met de behaalde over winningen en den herstelden vrede. In liet adres zal leveus de wensch te kennen gegeven worden, dat de keizer Aigerie moge bezoeken als het t.eeken van een nieuw tijdperk voor de kolonie. Volgens berigten uit Alexandrie van 9 dezer zijn de werkzaamheden van de doorgraving van het kanaal van Suez geheel gestaakt. Bij een schrijven van den grootvizier aan den onder-koning, wordt het regt van den sultan, om in deze eene beslissing te nemen, verdedigd. Mnktar-bey zal het besluit des sultans overbrengen. Itaftie. Al is het berigt van The morning post, dat er reeds een con gres zatueugerocpen is, als onjuist of voorbarig te beschouwen, zeker is het toch dat er spoedig tot de bijeenroeping zal worden overgegaan. Volgens het beweren van eenige parijsclie dagbla den zulleu niet alleen de groot e mogendheden daarop verte genwoordigd worden, naar al*e die de tractaten van 1815 hebben onderteekend. Deze zijn elf in getal: Rusland, Enge land, Pinissen, Oostenrijk, Zweden, Denemarken, Sardinië, Nederland, Napels, Spanje en Portugal. Volgens een artikel in Le eonst.ilutionnel zouden zoowel de kwestie der hertogdommen als die der hervormingen in den kerkdijken staat, onderwerpen ter behandeling uitmaken. Dat artikel heeft, niet weinig ongerustheid bij de geestelijkheid te weeg gebragt, niettegenstaande het zich beijvert om die onge rustheid te voorkomen. Men vreest namelijk dat een congres er ligteiijk toe zou kunnen overgaan hervormingen te eischen, welke het nuttig acht maar die weinig met de belangen der geestelijkheid strooken. Onder de geruchten welke algemeen in omloop zijn be hoort, dat de fransche regering van Piemont teruggave der kos ten van den laatsten italiaanschen oorlog zou eischen eu daar Piemont die niet kan noch ooit zal kunnen betalen, zou er sprake zijn om Fraukrijk door Savoije en Nizza schadeloos test.ellcu. The times, die ook van dit gerucht spreekl, voegt er bij, dat de afstand van deze beide provinciën de voorwaarde geweest is, waarop Frankrijk zijn geallieerde heeft geholpen en dat de schadeloosstelling, die nu gevorderd wordt niets is dan eeue commedie, bestemd om in de oogen van Europa eene ver- grooting van grondgebied te regtvaardigen. Men voegt er ech ter bij dat dit gerucht nog zeer bevestiging vereischt. Uit Turyn wordt gemeld dat het sardinische gouverne ment de zamenroeping der wetgevende kamers nog twee maan den, dus tot het begin van het volgende jaar heeft uitgesteld dat het eenen regent voor Midden-Italie, namelijk den prins vau Carignan, eenen neef des konings, wil benoemen, maar ook de uitvoering van dit besluit heeft uitgesteld, dat de heer Ratazzi, de minister van binuenlandsche zaken en de ziel van het tegenwoordige ministerie van Sardinië, een middel zoekt om zich meteere van die betrekking te ontslaan, eu dat de graaf Cavour waarschijnlijk spoedig weder aan liet. bewind zal komeu- Volgens berigt uit Parma van donderdag was het aldaar rustig, terwijl het geregtelijke onderzoek omtrent de vermoor ding vau den kolonel Anviti voortgezet werd, maar had de regering evenwel noodig geacht de in handen der particulieren zijnde wapenen te doen ophalen- Het fransche gouvernement heeft ook bij koning Victor Emmanuel in eene nota aangedrongen op de noodzakelijkheid vau strenge bestraffing der moordenaren en van maatregelen tot vergoeding van zulke misdaden voor het vervolg. Volgens den Turynscheu berigt,gever der Independance beige, welke van die nota gewaagt, wordt daarin gezegd dat in Midden-Italie het. bestuur thans in den naam van koning Victor Emmanuel wordt gevoerd en dat de koning zijnen naam daartoe niet. mag leeueu of wel behoort te beletten dat die naam door zulke gru welstukken geschandvlekt worde. Volgens schijven uit Napels van 6 dezer heeft het go u- veruement aan de vertegenwoordigers van buitenlandse lie mogendheden opheldering omtrent het.zenden eener napelsche legerafdeeling naar de grenzen van den kerkelijke» staat, gege ven en hun verklaard dat dit enkel een voorzorgmaatrrgel js, strekkende om eenen inval der revoluliouaire krijgsmagt van Midden-Italie in het napelsche grondgebied te verhoeden, eu dat, bet overigens geenszins de bedoeling of wetisch des kouiugs is zich in de italiaausche beroerten te mengen. Spanje. Met betrekking tot de expeditie legen Marokko meldt de te Madrid verschijnendeCorresp. Aulogr., dat het daartoe bestem de leger uit.50 baiaillons zal beslaan. De cortes hebben het ont werp van wet aangenomen, waarbij de getalsterkte van het spaansche leger op 100,000 man bepaald en aan de regering de bevoegdheid verleend wordt., deze magl zoo noodig met. 60,000 man te vermeerderen. Heden is ter reede vau Brouwershaven gearriveerd het bark schip Stad Middelburg, gezagvoerder D. Ouwehand. Aan boord was tilies wel. Ter reede van Vlissingeu gearriveerd voor Belgiebestemd den 15 dezer Sex Sodshende. gez. Tborsen, Malmo Litnania, gez. Rieckles, Renate, gez. Kirehtroff, beide van Riga; Leopol' do. gez. Romano, Falmouth; Prescenscke, gez. Schumacher. Odessa; Johanna gez. Jurgensen, Bisrup; Gemini, gez. Luk kien, Koningsbergen; Maria Theresiu, gez. Swennen. Two Sostren, gez. Anderson, Adjutor, gez. Bemer, deze drie van RigaTe- clagez. Olhsen, Norkjiobing; Courier de Rotten, gez. Leroy, den 16 dezer Léonie gez. Petit, deze twee van Requejnde Desüneé, gez. Carlonet, NanlesFelmern, gez. Schroder, Riga Cornelia, gez. Bugge, Koppenhagen; Frederikc Marie gez. Svar- res, Skive; Louise Johanna, gez. Fock, Harburg: Ollo, gez_ Hannemann, Dautzig; Marie, gez. Larsen, Gothebourg; Le opold Cateaux, gez. Meijer, Cadix; Angeliquc. gez. Chocmel Charles, gez. Campagne, beide van Requcjade; Prim von Preus- scn, gez.Permien, Golheburg; Chistine, gez. Almeppen. Riga; Richard, gez. Ziepcke, MemelJuffer Ilillegonda, gez. Dou- wes, Zwedeu. Den 15 dezer is van de reede van Veere naar zee gezeild het kofschip Adolf Ediiard, gez, G. T. Teenstna, van Middelburg naar Newcastle bestemd, met ballast.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3