MIDDELRURGSCHE N0, 125. Dingsdag 1859. COURANT. 18 October. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is J 3franco per post f 3,40. De inzending van advertenties kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz,, van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliug geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. 3aii!ionï>igmgen ïiS UET BIMESTÜBWROraCULE ES 68»EffiWïm De gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend dat, ten gevolge van de herplaatsing van het veerhuisje aandeZuidbe- velandsche zijde van het Sloe, het overbrengen van reizigers van die zijde des nachts weder even als vdór hunne bekendma king van den 26 augustus jl.zal geschieden. Middelburg, den 14 october 1859. S. VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DERSVVALME, griffier- öinnmlanDscbr tijïhngcn. de hem aangeboden betrekking van director van bet zendeling- j huis. mddellturg 1? october. Zaturdag avond is in eene bakkerij in de Korte noordstraat brand ontslaan. Hij had van erge gevolgen kunnen worden, daar hij zijuen oorsprong had in eene bergplaats van brandstof fen, waaraan een turfzolder en andere bergplaatsen paalden. De hulp van dec brandweer, die dadelijk aanwezig was is oor zaak geweest dat men de vlammen spoedig meester werd, en dat de schade gering is. Als oorzaak wordt aangemerkt het onvoorzigtig nederzetten van eeu zak uitgebrande doch niet goed gebluschte doppen. In de zitting van den hoogen raad, burgerlijke kamer, van jl. vrijdag, is door den lieer procureur mr. J. G. A- Clant conclu sie genomen in de bekende en reeds een geruimen tijd aanhan gige zaak van jhr. mr. J. vau Reigersberg Verslnys alhier, tegen de gemeente Middelburg, welke conclusie strekte om, uit hoofde van redenen van verschooning of wraking van onder scheidene leden van het hof in Zeeland, deze zaak te renvoijeren naar een ander hof. De procureur mr C. J. Eranpois heeft voor de gedaagde gemeente verklaard in deze conclusie te bewilligen. Nadat de advocaat-generaal Gregory dien overeenkomstig bad geconcludeerd, is de uitspraak bepaald opjl. vrijdag over veer tien dagen. Een bij bet ministerie van koloniën ontvangen telegram, ge- dagteekend Batavia 23 augustus 1859, luidt//Geen pressante tijdingen, alles gaat, goed." De afdeeliugeu van de tweede kamer der staten generaal zul len, in den loop der aanstaande week, na voleindigd onderzoek van de slaatsbegrooting, zich bezig houden roet het in over weging nemen van de aanhangige wetsontwerpen betreffende het strafwetboek. Men schrijft uit 's Uage aan de Nieuwe rollerdamsche court.: Men verwondert zich hier over het lang uitblijven vau het rapport der kamer over de spoorwegwet, te meer, daar men meent te weten dat de meerderheid der kamer gunstig voor de wet gezind is. Men verdiept zich dan ook in allerlei gissingen, en vraagt waarom het verslag, dat reeds gearresteerd moet zijn, nog niet bij de regering is ingediend. Z. K. 11. de prins van Oranjezon, volgens een telegrafische depeche uit Baden, jl. vrijdag die stad veriaten, om zich over Stuttgart naar Warschau te begeven, ten einde zijn doorluch tige» bloedverwant den keizer van Rusland ie bezoeken. Mr. A. D Meijer te Amsterdam, de onbezweken kampvech ter tegen de bestaande inrigting der staatsloterij, heeft thans aan de leden der tweede kamer een adres ingedieud, waarbij een ander plan voor eene loterij wordt ontwikkeld. Bij dat adres is gevoegd een stuk in gelijken geest door dien beer aan den ministerraad ingediend, en eene verklaring van mrs. J. W. Tydeman en J. A. Molster, advocaten te Amsterdam. Deze verklaring is van den volgenden inhoud: //De oudergeteeken- den kenuis genomen hebbende van de schriftelijke vertoogen van mr. A. D. Meijer, omtrent zijn stelsel en daarop berustend ontwerp van openbaar kansgenot, hen uader bij woorde toe gelicht, verklaren bij deze geheel doordrongen te zijn, zoo van de zedelijk nuttige strekking, als van de gereede uitvoer baarheiden de te verwachten gunstige financieele uitkomsten van dat ontwerpverklaren zich wijders bereid om, in het pu bliek belang, mr. A. D. Meijer ter zijde te staan in zijne doel matige pogiugen tot verwezenlijking van zijn oogmerkalsme de om, by onverhoopt vooroverlijden van den heer Meijer, om zijne erven of regtverkrijgenden hun patrocinium te verleenen en de verkregen regten van den ontwerper te helpen hand haven." In eene parijsche correspondentie van Le Précurseur d'An- vers wordt berigt, dat de franjtfhftregering, ten behoeve van liet vervoer van troepen naar China, ook in België en ons land schepen laat bevrachten, en dat. voornamelijk te Amster dam verscheidene zulke bevrachtingen zijn gedaau. Al de over eenkomsten zijn echter, volgens bedoelden brief, voorwaarde lijk, daar de keizer van oordeel is, dat het vervoer later over Suez kan geschieden, welk denkbeeld echter door deskundigen bestreden wordt. Zoodra de keizer zich met het adres vau zijn ministerraad vereenigt, worden al die bevrachtingen op één dag definitief gesloten. Donderdag avond had de eerste voorstelling plaats van het italiaansche operagezelschap in den stads-schouwburg te Am sterdam. Zij bestond uit Lucretia Borgia, iu welk zangspel de hoofd- en titelrol vervuld werd door mevr. Rosa de Vries. Men wil weten dat er tijdens het bezoek vau den graaf van Vlaanderen, aan het Ncderlandsche hof, sprake is geweest van een vvederkeerig bezoek, door een lid van het huis van Orauje aan het hof te Brussel te brengen. De heer W. Franken Az., te Rotterdam, heeft bedankt voor De Nederlandsche Staatscourant van den 14 dezer behelst het volgende verslag omtrent den oogst in de provincie Zeeland De veldvruchten werden onder gunstige omstandigheden ten behoorlijken tijde in den grond gebragt, kwamen goed op en leden, voor zoo ver die met den winter in den grond waren, weinig of niet van de koude, De verwachting, die men inliet voorjaar omtrent den landbouw in het algemeen koesterde, was, dan ook buitengewoon gunstig cu zij heeft zich tamelijk wel verwezenlijkt. Dat de uitkomst niet geheel aan de verwachting heeft beant woord, is toe teschrijven aan de zware regens in junij, verge zeld van hevjgen wind, en iu sommige streken van liet gewest van hagel, welke aan vele vruchten nadeel hebben toegebragt, doordien het stroo, dat door den weelderige» groei lang maar slap was, zich daardoor heeft gelegerd, hetgeen de verdere ontwikkeling van de plant en het graan belemmerd heeft. De tarwe, steeds het hoofdvoorlbrengsel van denzeeuwschen landbouw, mag dan ook als slechts redelijk gelukt worden be schouwd. Moge al de opbrengst niet onbevredigend worden genoemd, de hoedanigheid Iaat daarentegen te wenscheu over. De korrel is klein, smal en weinig meelrijk. Ook klaagt men hoewel weinig, over kafkorenMen schat de opbrengst gemid deld op 22 mudden per bunder. Rogge wordt, hoewel meer algemeen dan vroeger, behalve in de voormalige 4de en 5de districten bij geene groote hoeveel* heden verbouwd. Hen is over deze vrucht tamelijk wel tevre. den. Wel heeft zij door de vroege droogte en daarop gevolgde zware regens geleden, maarzij heeft veel stroo geleverd en de ophreugst is redelijk fenoemeu. De korrel is echter smalen niet, zwaar. De opbrengst kan gemiddeld op 24 mudden per bunder gerekend worden. De wintergerst heeft over het algemeen nog meer dan andere vruchten geleden, zoo van de zware regens als van den wind: het stroo, te dier lijd reeds zeer lang, was daartegen niet be stand en is de plant, daardoor geveld geworden, waardoor de ontwikkeling is belemmerd, ten gevolge waarvan zoowel het beschot als de hoedanigheid vau het graan te wenschen over laat. Over de zomergerst is men meer te vredenhet stroo is kort en daardoor staande gebleven, en de korrel redelijk zwaar, De opbrenst schijnt gemiddeld op 29 mudden voorde win tergerst en op 28 mudden voor de zomergerst per bunder te kunnen worden geschat. De haver is vrij algemeeu goed geslaagd, en is meer verbouwd dan in vroegere jareu. Het graan is, mei enkele uitzonderingen zwaar en blank, en de opbrengst van stroo voldoende, zoodat men aanvankelijk over deze vrucht tevreden is. De opbrengst wordt geschat op 53 mudden per bunder. Over het algemeen heeft men in vele jaren niet zulke goede uitkomsten vau den koolzaadbouw gehad als bij den tegen- woordigeu oogst. De verwachtingen, die uien omtrent dit ge was heeft gekoesterd, hebben zich vrij algemeen verwezenlijkt de korrel is olierijk en, daar het dorschen, dat in ditgewest zoodra de korrel daartoe geschikt is op het veld geschiedt, door goed weder is begunstigd, goed droog binnen gekomen. Het vermelde, hoezeer voornamelijk op hel wmterkoolzaad van toepassing, kau ook vau het zomerzaad gezegd worden, hetwelk echter weinig is verbouwd. De opbrengst wordtgezegd 26 mudden per bunder te hebben bedragen. Hoezeer de vrij hevige warmte den aanslag van den tweeden bloei verhinderde, zijn de paardebooueu nogthans zeer goed geslaagd-, het stroo groeide tot meer dan gewoue lengte en is goed met vrucht bezet geweest. De opbrengst zoo van stroo als van boonen meent men bevredigend te zullen zijn; men rekent van de laatste 22 mudden per bunder te zullen oogsten. Witte, bruine en duivenboonen, vooral de laatste, worden over het algemeen weinig, en bijna niet iu de voormalige 4de en 5de districten en in het eiland Noordbeveland verbouwd. Zij ontwikkelden zich na den uitzaai aanvankelijk langzaam. De droogte in mei deed ze eeu dor aauzien hebben; doch de regen in junij herstelde ze veel, zoodat men eene bevredigende op brengst er van verwacht, ook van stroo. Men denkt aan eene opbrengst van 21 mudden boouen per bunder. De erwten zoowel de witte of gele en graauwe (die in deze provincie weinig worden verbouwd) als de groene hebben, ont- danks de hitte, die eene te vroege rijpwording veroorzaakte en hetgeen van invloed is geweest op opbrengst, toch aan de verwachting, die men van dit gewas koesterde, beantwoord. Ook het st roo. door geen ougedierte bezetis geschikt voor vee voeder. Het beschot rekent men dooreen op 23 mudden per bunder, van goede hoedanigheid De aardappelen laten over hel algemeen te wenschen over. In de maand junij op halveu wasdom, werd meer algemeen dan in het vorige jaar de bekende ziekte waargenomen, en hoe zeer deze zich meestal tot het loof bepaalde en de knol daarvan bevrijd bleef, is dit toch oorzaak geworden dat de aardappel onvolwassen en dus klein is gebleven, terwijl vooral op het eiland Walcheren veel wordt geklaagd over smakeloosheid vau den knol, Op de opbrengst is het vroeg versterf vau het loof van groolen invloed. Deze wordt zeer verschillend geschat, gemiddeld over de geheele provincie op 110 mudden per bunder in het eiland Tholen, liet minste, op 72 mudden, iu het eiland Noordbeveland, het hoogste, op 139 mudden per bunder. Van de graslanden mel.dt.roen niets dan goéds. Reeds in het begin van mei kon meu deze voor beweiding'in gébrui^tmen. Zij bleven tot in jwlij,J:ijk bezet. De daarna geheetscht raftVn- - j

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1