MIDDELRURGSCHE COURANT. r 121. Zaturdag 1859. 8 October. ffiinnenlunDsfl)e tijdingen. w ,0 V v If KlUN®^-' Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschiede^Jjot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- ngen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Bekendmaking?. De gedeputeerde staten van Zeeland, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de passage over de zoogenoemde draai brug in den straatweg van den tolpaal no. 4 naar Sluis, ten gevolge van daaraan te doene herstelling, op dingsdag den 11 dezer gestremd zal zijn. Middelburg den 7 October 1859. BECIUS, loco voorzitter. S. VAN DERSWALME, griffier. hebben de prinsen een gedeelte der werken aan de fortificatiën van den Bock bezigtigd. Dingsdag heeft de plegtige inwijding van den spoorweg aldaar plaats gehad, waaraan de beide prinsen met gevolg en vele luxemburgsche en belgische autoriteiten hebben deel geno men. Na afloop daarvan had ten stadhuize een banket plaats van 330 personen, terwijl de dag besloten werd met prachtig vuurwerk. Ongemeen aangenaam weder begunstigde dit feest. VIi<1(1 eliturg 71 October. Gisteren heeft de regtbank uitspraak gedaan in het geding, waarvan door ons melding is gemaakt in ons no. van 1 dezer. Bij het vonnis is overwogen: dat net wettig en overtuigend bewezen is dat de beklaagde is gehuwd met de vrouw, van welke even zeer de bevalling, ten huize barer ouders en buiten tegen woordigheid van den beklaagde, als bewezen is aangenomen dat de beklaagde, den volgenden dag van de bevalling onder- rigt, heeft geweigerd de aangifte der geboorte bij den burgerlij ken stand te doen, uit hoofde hij aan zijn vaderschap zegt te twijfelen; dat deze grond van weigering geheel wegvalt, aange zien naar de uitdrukkelijke wetsbepaling, het kind dat staande huwelijk geboren wordt, den man tot vader heeft, ten zij op de wettelijk voorgeschrevene wijze de wettigheid door den man ontkend wordt; dat echter bij art. 346 wetboek van straf- regt, in verband met artt. 29 en 30 burgerlijk wetboek, straf wordt bedreigd aan hen die, bij de bevalling eener vrouw tegen woordig geweest zijnde, de behoorlijke aangifte niet zuilen heb ben gedaandat, onaangezien de beteekenis welke moet gehecht worden aan de woorden //bij gebreke van den vader" in voren genoemd art. 30, het vast staat dat hij niet bij de geboorte tegenwoordig was, en de straf alzoo niet op hem toepasselijk is. Op deze gronden heeft de regtbank verklaard dat het aan den beklaagde bij dagvaard te laste gelegde feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstelt, en is bij derhalve ontsla gen van alle regtsvervolging. De gedenkdag van Leydens ontzet op 3 october is aldaar dit jaar plegtig gevierd door de inwijding van het nieuwe gebouw der kweekschool voor de zeevaart. Des middags werd er door den burgemeester eeu diuer voor 30 personen gegeven, waar aan ook de minister van marine deel nam. Wij vernemen dat mevr. Ristori aan de commissie voor de serenade, haar bij haar verblijf te Amsterdam aangeboden, drie zeer schoone statuettes heeft topgezonden, welke haar voor stellen in de rol van Maria Stuart. Deze zoo heusche herin nering bewijst op hoe hoogen prijs de gevierde kunstenares de haar toegebragte hulde heeft gesteld. f Z. IC. fl. de graaf van Vlaauderen, reizende onder den naam van graaf van Postel, is woensdag namiddag per stoom boot Le remarqueur (zijnde de mailboot van Dover op Ostende) van eerstgenoemde plaats ter reede van Vlissingen gearriveerd en den volgenden morgen met die zelfde boot naar Rotterdam vertrokken. Bij circulaire van den commissaris des konings in deze pro vincie van 4 dezer (Provinciaal blad no. 92) zijn aan de gemeen tebesturen bereids eenige voorschriften gegeven omtrent de vierde algemeene tienjarige volkstelling, welke op den 31 december dezes jaars zal moeten plaats hebben,overeenkomstig het koninklijk besluit van 26 september jl. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de prins van Oranje den 2 dezer des namiddags ten 3 ure, vergezeld door prins Heudrik der Nederlanden, in een open rijtuig zijn intogt in die stad heeft gehouden. De gemeenteraad had den prins aan de gren zen van het gebied der stad opgewacht. De prins heeft in het gouvernementshotel de autoriteiten ontvangen alsmede den raad van bestuur van het buksschietersgezelschap ten gehoore toegelaten en eene uitnoodiging aangenomen ter bijwoning van eene buitengewone wedstrijd, welke dit gezelschap te zijner eerc zal houden. Alvorens naar Wolferdange terug te keeren Bij de regering bestaat het voornemen, de crimineel veroor deelden, gedetineerd in de strafgevangenis te Woerden, over te brengen naar het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden, hetwelk in het vervolg bestemd zal zijn tot cri minele strafgevangenis voor mannelijke veroordeelden voor het geheele rijk, en uit dien hoofde met een vleugel vergroot wordt. Volgens den Moniteur beige, mag Belgie er zich op beroe men, den oudsten man en oudsten soldaat uit geheel Europa j onder zijne burgers te tellen. Het is namelijk de kapitein Alexandre Victorien Narcisse Viroux, die bij koninklijk besluit van 15 september jl. op non activiteit is gesteld, naardien hij, den 9den november 1709 geboren zijnde, den 9 november e. k. honderd vijftig jaar oud zal zijn. Toen de onafhankelijkheids oorlog de Belgen onder de wapenen riep, trad de heer Viroux, destijds 101 jaar oud, ju de rijen van 's lands verdedigers en verwierf zich den rang van kapitein. Eerst dezer dagen heeft hij den wensch te kennen gegeven, naar zijne geboorteplaats Ckiinoy terug te keeren. Ilenoentiugen eu hesluiten. Bevorderd bij besluit van 2 dezer, de heer D. Molenaar, pre dikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te 's Graven- hage, tot kommandeur der orde van deu Nederlandschen Leeuw. Benoemd bij besluit van 15 september, de baron P. M. J- Misson, griffier van den belgischen senaat, tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Benoemd bij besluit van 3 dezer, tot plaatsvervangend kan- tonregter te Heinkenszand, mr. A. E. van Dishoeck. Ilerti- en «iciliuolnieuwH. Uit Zuidzande wordt van den 2 dezer gemeld j Hederi werd alhier in de voormiddag godsdienstoefening bij I de nederduitsche hervormde gemeente, het tweehonderdjarig j bestaan der gemeente plegtig herdacht. De leeraar liage wekte I de gemeente op tot dankbaarheid met de woorden van den apostel aan de Epheziërs, hoofdstuk V. vs. 20, en ontwikkelde vervolgens, waarvoor en waarom de gemeente dankbaar moet zijn,en waaruit die dankbaarheid moet blijken; besluitende met de drangrede van den grooten meester, Johannis XIII, vs. 17, dezelfde woorden waarmede den 28 september 1659 Daniël Horenbeek, de eerste leeraar dezer gemeente, zijn werk aanvaardde. Naar wij vernemen is tot director van het zendelinghuis te Rotterdam beroepen de lieer W. Erancken Az., predikant aldaar; ook is dezer dagen tot adjunct-director beroepen de heerS. P. W. Roordavan Eysinga, welke laatste deze beroe ping heeft aangenomen. iVIarïne en leger. Volgens ontvangen telegrafische berigten zijn Zr. Ms. schroefstoomschepen Het Loo, onder bevel van den luitenant ter zee der lste klasse J. van Gogh, den 3 dezer te Cadix, en. Vice-Admiraal Koopman, kommandant kapitein-luitenant ter zee C. V. Zwaanshals; Reinier Claeszen, kommandant luite nant ter zee lste klasse jhr. J. E. W. F. van Raders; en Vesu vius, kommandant luitenant ter zee der lste klasse J. O. H. Arntzenius, den 4 dezer te Plymouth aangekomen. Aan boord van die bodems was alles we). Met den 15 dezer wordt aan boord vaii Zr. Ms. wacht schip te Hellevoelsluis geplaatst de officier van administratie 3e klasse A. A.Gijsberti Hodenpijl.in betrekking als secretaris van den zeekrygsraad en administrateur van het hospitaal. 'ZTBiermometerstaurt. 5 october. 's avonds 11 ure, 62 gr. 6 's morgens 7 61 m 's middags 1 72 's avonds 11 62 7 's morgens 7 58 's middags 1 71 Staten generaal. TWEEDE KAMER. Woensdag is eene zitting gehouden, in welke een lOtal wets ontwerpen zijn ingekomen, waarvan 8 tot bekrachtiging van provinciale belastingen en de anderen tot vaststelling der begrootingen voor 1860 wegens den arbeid der gevangenen, en van de algemeene landsdrukkerij. Voorts is andermaal inge komen een voorstel van den heer Sloet tot Oldhuis, betreffende de afkoopbaarstelJing der tienden. Aan de vergadering is medegedeeld, dat in de afdeeüngen onderzocht zyn de wetsontwerpen: 1. betreffende het buiten 's lands verteren van pensioenen2. tol goedkeuring van arti kelen der overeenkomst met de Hollandsche spoorwegmaat schappij (spoorversmailing); 3. tot afstand van rijksgrondeu aan de gemeente Vlagtwedde4. betrekkelijk de begraafplaat sen 5. tot goedkeuring van artikelen der overeenkomsten betrekkelijk de concessien voor den aanleg en de exploitatie van de noorder en zuider spoorwegen. Omtrent eenige dier minst belangrijke wetsontwerpen wer den de eindverslagen uiigebragt en is de behandeling bepaald op beden ochtend. «NeDneenteraad van Kierikzee. Zitting van 5 october. Voorzitter de heer Cau. Tegenwoordig al de leden. De notulen der zitting van 19 september worden gelezen en goedgekeurd. Wordt voorgelezen het thans op zegel ingediende verzoek van J. Geluk, hoofdonderwijzer der armenschool, om ontslag tegen 15 october cerstk., als benoemd te Dinteloord, en het gunstige advies der schoolcommissie. Op voorstel van burge meester en wethouders wordt het ontslag eervol verleend. De voorzitter doet voorlezen eene missive van den commis saris des konings, in dato 29 september laatst!., kennis gevende dat de minister van binnenlandsche zaken bepaald heeft dat Zicrikzee door eene nieuwe lijn, aansluitende omtrent Tholen, met den rijkstelegraaf zal verbonden worden, en een kantoor van dien telegraaf alhier zal gevestigd worden, mits degemeente een lokaal verschatte. De voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders, in het vertrouwen dat de raad deze voorwaarde zoude aannemen, zich in betrekking hebben gesteld met den heer ingenieur van den waterstaat, namens den hoofdingenieur met de regeling dier zaak belast; dat zij het wenschelijk hebben geacht het kantoor in het midden der stad te vestigen, en daarom in overleg met den ingenieur voorstellen, daartoe te bestemmen het tegenwoordig nachtwachtshuisje, met autorisatie op hun collegie om dit, in overleg met genoemden ingenieur, behoorlijk te doen inrigten. Hiertoe wordt besloten, zullende conform bet voorstel van burgemeester en wethouders daarvan aan dc rege ring kennis worden gegeven,.onder dankbetuiging zoo aan deze als aan het gedeputeerd bestuur vooi^ije in dezen bel^i^c-wel willendheid en medewerking,. /^y. Is ingekomen een adres van den waagmecsti^; S. C. Bfctfie, inhoudende dat hij vernomen heeft met 1 januaföratöO dë.vau

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1