MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 120. Donderdag 1859. 6 October. <3innenianDsriif tijdingen. i. tj Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is J 3franco per post 3,40. De inzending van advertenties kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22' cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. I?0ïi!«ïeilïsus:«; 5 October. Door de commissie tot het examineren van varenslieden ter koopvaardij, is na afgelegd examen, in hare zitting van gisteren een diploma als tweeden stuurman voor de groote vaart uitge reikt aan J. C. Retnigius, alhier. lu het vooruitzigt dat het tegenwoordige Armenweeshuis welligt binnen kort eene belangrijke verbouwing of gedeeltelijke slooping zal ondergaan, en in elk geval eene andere bestemming zal erlangen, was het een niet onaardig denkbeeld van den bode van het bestuur der godshuizen, om van de gebouwen tot dat gesticht beboerende eene getrouwe afbeelding te vervaardigen. Hij heeft dit ten uitvoergebragt op eene wijze welke van onuit puttelijk geduld en volharding getuigt. Het door hem geheel uit papier zamengestelde model geeft een duidelijk en volledig denkbeeld van al de gebouwen en verdient, ook om de nette bewerking, wel de bezigtiging, waartoe de vervaardiger een ieder in de gelegenheid heeft gesteld. -R Te Zierikzee is het voor die gemeente welkome berigt ont vangen dat aldaar een kantoor van den rijkstelegraaf zal worden gevestigd. De heer D. B. P. Zuurdeeg, heel- en verloskundige te Zierik zee, was in hooger beroep, bij vonnis der arrondissements regt- bank aldaar, schuldig verklaard aan het toedienen van inwendige geneesmiddelen tot wegneming van een uitwendig gebrek, en dus van het uitoefenen van eenen anderen tak van geneeskunst dan waartoe hij bevoegd was; en hij is te dier zake, met toepas sing der artt. 3 en 19 der wet van 12 maart 1818 (staatsblad no. 16),veroordeeld tot f25 boete en in de kosten. Hiervan door den veroordeelde cassatie zijnde ingesteld, maakte deze zaak jl. maandag bij den hoogen raad een onderwerp van behandeling uit, en is daarbij ter sprake gekomen de vraag, of het toedienen van inwendige geneesmiddelen bij de behandeling van uitwen dige ziekten in het algemeen, den heelmeesters, bij evengemeld art. 8, is verboden De bevestigende beantwoording dier vraag in het beklaagde vonnis, is bij pleidooi bestreden door den advo caat van den requirant, den heer ror. A. de Pinto, die op grond van de volgens hem verkeerde opvatting door de regthank van dat art., beweerde, als eenig middel van cassatie, verkeerde toe passing van art. 8 der wet van 12 maart ISiS (staatsblad no. 16j en van art. 1 van bet wet boek van strafvordering, hetwelk veroordeeling tot straf verbiedt zonder voorafgaande strafwet. Deu 11 dezer zal de heer advocaat generaal Karseboom in deze zaak zijne conclusie voordragen. Uit liulst meldt men ons dat op de jaar-en veemarkt, giste ren aldaar gehouden, werden aangebragt 101 stuks rundvee, 27 paarden, 62 varkens en 4 schapen. Van rundereu en varkens werd er veel tegen goede prijzen verkocht. Door het schoonste weder begunstigd was de toevloed van meuschen uitnemend groot. Het feestelijke van den dag werd niet weinig opgeluis terd doordien het muziekgezelschap Harmonie, des namiddags om 3 ure, na het uitreiken der vee-premien, op de groote markt eenige muziekstukken uitvoerde op het onlangs te dien einde daargeslelde fraai muziektheater. De heer H. Schlegel, directeur van 's rijks museum van natuurlijke historie te Leydeu, heeft het. plan opgevat eene beschrijving te leveren der vogels van Nederland, opgehelderd door gekleurde afbeeldingen. Zoo wel de bekwame handen waaraan dit werk is toever trouwd, als de toezegging van 362 platen, waaruit het benevens een deei tekst zal bestaan, geven grond tot de veronderstelling dat dit boek zal bijdragen om de kennis van de inlandsche vogels meer algemeen ie maken. Omtrent den verderen loop van de cholera te Leyden wordt van daar opgegeven, dat van 23 tof'30 september jl. door die ziekte zijn aangetast 67 personen, waarvan 34 bezweken, terwijl er op laatstgenoemden dag in het daartoe bestemde ziekenhuis 15 zieken jn behandeling bleven. Te Schiedam werden van 2 tot 30 september 46 personen aangetast. Daarvan herstelden 5, overleden 25 en bleven nog 16 in behandeling. Men meldt uit Luxemburg dat prins en prinses Hendrik der Nederlanden deu 29 september des avonds aldaar aangekomen en door de civiele en militaire autoriteiten begroet zijn. ESeiiueB»tii2Lreu en tiestuiten. Benoemd bij besluit van 2 dezer, tot burgemeesters der ge meenten Heinkenszarid en 's Heer Arendskerke, de heer mr. C. van Citters; te 's Heer Abtskerke, de iieer B. Vermande; te 's Heerenhoek, de heer W. B. Remyn, en te St. Maartensdijk, de heer J. Luyk, secretaris dier gemeente. Bij besluit van 24 september, is aan den heer mr. A. Uytten- hooven, referendaris voor het vak der in-en uitgaande regten bij het departement van financiën, tevens opgedragen de waar neming van de functien van inspecteur van de Rijnvaart op uederlandsch grondgebied en van inspecteur voor de Maas vaart, en zulks ter vervanging van den inspecteur li. Dibbetz, overleden. Benoemd bij besluit van 30 september, tot hoofdcommies bij de algemeene rekenkamer, de beer W. J. Ockerse Rutten, thans commies bij genoemd collegie. Bij beschikking van den 1 dezer, is door den minister van marine aan den matroos van de 1ste klasse H. P. Lanius de gouden medaille toegekend, ter zake van zijn vijftigjarigen diensttijd bij de nederlandsche zeemagt. Itfecni>a«»Kïe. Zondag jl. is te Utrecht in 67jarigen ouderdom overleden de heer mr. Pieter Ras, voorzitter van het hoog militair geregtshof, komrnaudeur der orden van den Nederlaudschen leeuw en van de Eikenkroon. Herli- en seltwtthiieuivN. Bij besluit van den raad der gemeente Meliskerke.is benoemd als hoofdonderwijzer aan de openbare school aldaar, de heer J. E. C. Rozenberg, hulponderwijzer te Vlissingen. ïlariue en leger. -j- Zr. Ms. schooner Atalanle is gisteren avond in de haven van Vlissingen gekomen, om gedurende den winter aldaar ge- stationneerd te blijven. Door dit vaartuig zal tevens worden voorzien in de quarantainedienst, terwijl de kanonneerboot welke daarvoor tot nu toe gediend heeft, buiten dienst is gesteld- Zr. Ms. schroefstoomschip Reinier Claeszen, ouder bevel van den luitenant ter zee le klasse jhr. J. E. W. E. van Raders, is in den namiddag van den 1 dezer van de reede Hellevoelsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar de Oost-Indien. De zeildag van Zr. Ms. transportschip Dc heldin, lig gende te Hellevoetsluis, naar de West Indien bestemd, is be paald op den 16 dezer. De luitenant ter zee der 2de klasse H. M. baron vau Tuyll van Serooskerken is aan boord van dien bodem vervangen door den luitenant ter zee 2de klasse A. J. Cosijn, van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Waarschijnlijk zal met Zr. Ms. korvet Juno een detache- meut mariniers met bukseii gewapend, ouder bevel vari den kapitein L. E. Kerapers van gemeld korps, naar Oost Indie ver trekken. Met den 11 dezer is van Amsterdam naar Vlissingen over geplaatst de 2e luitenant bij het korps mariniers P.Spanjaard. Met 1 dezer is overgeplaatst van Zr. Ms. stoomfregat De admiraal van Wassenaer als le officier op Zr. Ms. korvet Juno, ter vervanging van de luitenant ter zee le klasse A. W. de Ruyter van Steveninck, de luitenant ter zee le klasse J. A. van der Muelen, eu van non actief op de Juno de luitenant Ier zee 2de klasse jhr. JM, Clifford Cocq van Breugel. RurgerlijJie stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 2 dezer: J. Labruijere, jtn 29 j. met M. Boone, jd. 27 j- R-de Konink, weduwn. 45 j. met C. Groenendijk, wed. 38 j. F. J. M. Bourdrez, jm. 27 j. met P. R. Swaau, jd. 24 j. Vlissingenvan 24 september tot 1 october. Gehuwd: II. Hendriks, jm. 38 j. met M. C. Sleigerbach, jd. 25 j. W. Bevel, jtn. 34 j. met J. A. Menk, jd. 19 j. Bevallen: T. Vrijke geb. Menens,d. J. Dronrijp geb. £r- mers, d. M. Smith geb. Adriaanse, d. C. A. Slruckman geb. van Zwijadregt, d. E van Talen hoven geb. Karremau, z. Overleden: J. J. B. Galopen, z. 2 m. E. Bosbaan, jd. 41 j. J.M. Breemer, man van C. J.dePlaa, 53j. L. van Kleeven, wed. van P. van Keulen, 82j. C. W. J. van der Heyden, z. 6 m. J. Gijbeis, wed. van P. Brouwers, 74 j. Goes, van 24 september tot 1 october. Gehuwd: A.Krijger, jm.28 j. met M. Meulmeester,jd. 21 j A. Linthout, jm. 26 j. met G. J. Snoep, jd. 21 j. Bevallen: M. J. Wagenaar Clement geb. de Bree, z, P. L. Schrijver geb. Sloover, z. C. S. W. Verspoor geb. Le Due, z. G. Martein geb. Kegel, d. Overleden: C. 11. Iloelofse, man van N. van Kampen, 80j. A. M. Schrijver, d. 2 j. C. vau de Velde, d. 5 m. Zierikzee, van 24 september tot 1 october. Gehuwd: G. van Meurs, jm. 2Sj. met P. Lokker, jd. 22 j. JBroodman, jm. 23 j. met J. E. Verschuure, jd. 21 j. Bevallen: E. C. Eyke geb. Londen, d. N. van der Linde geb. de Vos, d. K. Hoogeboom geb. Bouman, 2 z. L.Trijzelaar geb. Nestier, d. N. Rijnhout geb Graafeiland, d. Overleden: J. C. G. Bal, z. 2 m. J. E. Hoes, z. 3 m. A. Schuling, wed. C. dc Vos, 59 j. A. M. M. van Poelje, d. 8 m. W. A. Dietz, jm. 22 j (l mei 1859.) G. Franse, jm, 17 j. (15 mei 1859.) beide op zee. M. J. van den Ende, jd. 52 j. M. Mat- thijsse, wed, van C. Sies, 75 j. P. Neerhout, man van K. Kioer. 23 jaren. Hulst, van 15 tot 30 september. Bevallen: E. Schopmau geb. Rombout, z. M.J.deKock geb. van den Braude, d. M.T.Coppens geb. Mathijs, z.(levenh) P. J. Everaart geb. van Ginneke, d. (leven 1.) Overleden: M. A.de Vireieu, d. 3 m. H.Perrijn, z. 8 m M. L. Heijmau, d. 11 m. P. J. van Ginneke, vrouw van H. J. Ever aart, 35 j. M. A. Danckaert.jd. 38 j- Afloop verEioopiaejjen era aauEiestedlinsen. De werken ter bezetting en verdediging van den oever van den calaniiteusen Vlietepolder, waarvan de op 2 september jl. gedane aanbesteding is afgekeurd en waarvoor ter herbesteding op den 23 dier maand geene inschrijvingen waren ingezonden, zijn thans door deu heer A.de Groot te Sliedrecht, aangenomen voor f80,900. Staten genernai. Bij liet wetsontwerp tot bekrachtiging vau eenige artikelen der verleende conccssien voor den aanleg en de exploitatie van de Noorder- en Zuiderspoorwegen, hetwelk thans bij de verte genwoordiging is ingekomen, wordt door de regering grooten- deels verwezen naar de toelichtingen en stukken, over de (er vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerpen gewisseld. Overeenkomstig het van vele zijden geuit verlangen zijn deze thans vereenigd. De lijnen, waartoe de concessie bij dit ontwerp zou bekrach tigd worden, zijn de volgende: 1. van Arnhem, langs Zutphen, Deventer, Zwolle, Meppel, Assen, Groningen, Leeuwarden en Franeker totHarlingen; van Zutphen, langs Enschedé, naar de Duitsche grenzenen van Zwolle naar Kamoéjï^-2. van Rotter dam, langs Dordrecht,"'Breda. Tilburg, Örachot, Eihdhoven, Helmond, Venlo en Roermond, lot Maasjyfóit.vaiiJ.Arnhem.. langs Nijmegen, tot Venlo van Til bunzings 'TTIértogen- bosch eu Grave, tot Nijmegen: vau Venlo en van Roermond

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1