fiuitjmlanöscl]£ tijöimjcn. ellen bouwland, verkocht voor f 420. IV. 1 band. 4 roed. 60 ellen bouwland, verkocht voor f1433. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Maandag is eene zitting gehouden, in welke weder eemige wetsontwerpen zijn ingekomen, waarvan wij als de belangrijkste noemen een omtrent het begraven van lijken, begraafplaatsen en begrafeniskosteneen betrekkelijk de Noorder en Zuider spoorwegen, ter vervanging der in de vorige zitting onafgedaan geblevene gelijksoortige wetsontwerpen; een betrekkelijk de goedkeuring eener overeenkomst met de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij tot spoorversraalling, en een tot vereeni- ging van rijks domeinen met het kroondomein. De commissie van redactie voor het ontwerp adres van autwoord op de troonrede heeft haar ontwerp, gewijzigd naar aanleiding van de daarop in de afdeelingen gemaakte opmer kingen, ter tafel ge'oragt. Dat ontwerp is van den volgenden inhoud Sire 1. De tweede kamer der staten generaal stelt op hoogen prijs de verzekering, die zij mogt ontvangen van uwer majesteits goede verstandhouding met de buiteniandsche mogendheden. Zij verbeidt daarvan gunstige uitkomsten voor de belangen van Nederland. 2. Ook omtrent onze binnenlandsehe aangelegenheden deelde uwe majesteit ons veel mede, wat stoffe geeft tot tevre denheid. En- mogten dan niet alle wensehen zijn vervuld, wij erkennen met dankbaarheid de groote voorregten, waarin ons volk zich verheugen mag. 3. Uwe majesteit wees ons met welgevallen op de vader landsliefde van dat volk en op den uitmuntenden geest dien zee- en landmagt bestendig doen blijken- Dat bewijs van konink lijke goedkeuring zal door alleu worden op prijs gesteld. Het nederlandsche volk, sire! wij slaan er uwe majesteit borg voor, zal nimmer voor oifers terugdeinzen, gevorderd om zijne onaf hankelijkheid en zijn grondgebied (e bewaren, wanneer die mog ten worden aangerand of bedreigd. 4. Het is eene gelukkige omstandigheid, wanneer de toe stand van 's rijks schatkist de gelegenheid schenkt om met kracht de hand te slaan aan de uitvoering van groote werken van algemeen nut. Wij zullen de daaromtrent ons door uwe majesteit toegezegde voorstellen zoo spoedig mogelijk in behan deling nemen, met al de aandacht en met al den ernst die het gewigtig onderwerp vordert. Worden door die kostbare onder nemingen aanmerkelijke lasten op de toekomst gelegd, wij meenen met uwe majesteitdat groote voorzigtigheid noodig zal zijn bij wijziging van het bestaande belastingstelsel, voor zoo verre daaruit eene vermindering der gewone inkomsten van den staat zou voortvloeijen. Bemoedigend is evenwel uwer majesteits verzekering, dat intusschen de ruimte der in de schatkist beschikbare middelen gedoogt, met schulddelging voort te gaan. 5. Te regt herinnert, ons uwe majesieit dat die hoogst be vredigende toestand van 's lands geldmiddelen grooteudeels de vrucht is der voordeden, door de oost indische bezittingen van het rijk opgeleverd, en ook daarom zullen wij er ons steeds over verblijden wanneer de offers, die strekken om den bloei en de verdere ontwikkeling dier bezittingen te bevorderen, metgeene karige haud worden gebragt. Zullen bloei en ontwikkeling aan de regering steun en kracht, geven, zij zullen onbereikbaarzijn zonder eerbiediging en krach tige handhaving van het gezag. Mogt dit gekrenkt of bedreigd worden, wij koesteren het vaste vertrouwen dat. uwe majesteit niet te vergeefs zal hebben gerekend op de vaderlandsliefde van het in Indie gevestigde deel van het nederlandsche volk, noch, waar het noodig is, op de zee- en landmagt, die reeds zoo dik wijls haren moed en haar beleid op schitterende wijze hebben aan den dag gelegd. 6. Wij verheugen ons over de mededeeling dat in de west- indische koloniën rust. en orde heerschen. Het ons toegezegde gewijzigd voorstel tot afschaffing der slavernij aldaar zien wij met levendige belangstelling te gemoet. 7. Ook de nieuwe wetsontwerpeu die aan ons zullen wor den voorgesteld, cu de gelegenheid die ons zal wordeu gegeven om de behandeling te hervatten van andere, wier afdoening de tijd in onze vorige zitting niet heeft toegelaten, zullen ons wel kom zijn. Zij zullen ons te meer welkom zijn, omdat wij ver trouwen daardoor in staat te zullen worden gesteld de uitvoe ring te helpen regelen van meer dan een gewigtig beginsel onzer grondwet. 8 Wij welen het, sire! onze werkzaamheden zullen weder menigvuldig zijn. Maar bij het behoud van rust. en vrede, met de liefde voor vaderland en vorst in het hart, en nederig ver trouwen op den Goddelijken bijstand en zegen, durven wij hopen dat het ons met. inspanning van al onze krachlen, geluk ken zal .onze tegenwoordige zitting goeds vruchten te doen dragen tot heil van Nederland. In de zitting van dingsdag heeft de behandeling van dit adres plaats gehad. Na eene korte woordenwisseling over paragraaf 4, waaruit bleek, dat het standpunt der commissie van redactie wasom thans geene punten le behandelen die tot uiteenloo- peiide debatten aanleiding konden geven, wercl het adres met algemeene stemmen aangenomen. Donderdag morgen ten 1] ure zal de heer Duymaer van Twist het woord voeren over. de aangelegenheid van Banjermassiug. Creineenteiraait van ¥lissingen. Zitting van 26 september. Voorzitter de heer Callenfels. Afwezig de heer Dutilh. De notulen der vorige zitting worden na gedane voorlezing en het ondergaan eener kleine wijziging goedgekeurd. De voorzitter stelt yoor om bet nieuw benoemde raadslid, den heer de Kruyff, die ter vorige zitting door ongesteldheid ver hinderd was te verschijnen, thans tot de eedsaflegging toe te laten. Daartoe besloten zijnde, wordt die heer door den heer secre taris ter vergadering binnengeleid, legt de voovgeschrevene eeden af en neemt zitting, nadat hij door den voorzitter is geluk gewenscht en zulks kortelijk had beantwoord. Geschiedt voorlezing van een rapport van den gemeentebouw- meester, in gevolge het besluit der vorige zitting inhoudende dat het bestaande gedeelte muur aan de noord oostelijke zijde der Spuisluis buiten de Koopmanshaven geenszins in zóó on- gutistigen toestand verkeert dat het zou noodig zijn om dit af te breken, maar liet in tegendeel zeer goed te herstellen is en ook de fundering geen gevaar loopt, hetgeen altijd later door middel van een klein zinkstuk verder te voorkomen zou zijn. De voorzitter stelt den leden na het gehoorde verslag voor, zich te willen verklaren omtrent de daarstelling te dier plaatse van eenen muur of eene vernieuwde houten beschocijing, welk onderwerp in de vorige zitting is aangehouden. De gemeente- bouwmeester acht het laatstgenoemde liet doeltreffendste,ter wijl zulks ook in het op handen zijnde wintergetijde zal kunnen daargesteld worden, hetgeen met metselwerk niet het geval is, en de voorziening is dringend noodzakelijk. De heeren Schullz cnMestdagh verklaren zich hiermede wel te kunnen verecnigcn, terwijl de lieer de Kruyff zich mede daar voor verklaart, doch hij gelooft dat eene aansluiting aan de zeer goede heschoeijing, door den waterstaat daargesteld, en naar de zelfde constructie, vrij belangrijke ontgraving van grond noodzakelijk maken en ook nog al kostbaar zijn zal. In omvraag gebragt, verklaart de raad zich eenparig voor de daarstelling eener houten bescboeijiug, terwijl de bouwmeester, naar aanleiding eener opmerking van den heer J. A. Schmidt, zal worden opmerkzaam gemaakt op het zoo noodig gelijktijdig herstellen van het bestaande gedeelte muur. Aan de orde is de rekening van het algemeen armbestuur over het dienstjaar 185^, welke bij de raadsleden ter inzage is rondgezonden. Zij bedraagt in ontvang f4374,55J en in uitgaaf f 5120,46, zoo dat zij sluit met een nadeolig saldo van f 745,20£, terwijl volgens eene geleidende missive van het rekcnpligtig bestuur aan burgemeester en wethouders, nog over dat dienst jaar ie betalen is f 582,21zoo dat een buitengewoon subsidie van wege de gemeente zal vereischt worden tot oen gezamenlijk bedrag van f 1328.1 l*. De heer J. A. Schmidt zegt bij de rekening gevoegd te heb ben eene nota van bedenkingen, bij hem bij naauwkeurige inzage gerezen, welke wel is waar eigenlijk alleen op den vorm betrek king hebben, doch hij gelooft dat in deze de vorm niet mag uit liet oog verloren worden, daar duisterheid en onvolledigheid or liet gevolg van zijn, alzoo niet alle artikelen onder de daarvoor bestemde hoofdstukken gebragt en met de noodige zorg gespe cificeerd zijn. Overigens acht hij het in strijd met eene rigtige administratie dat eene rekening als deze met een nadcclig saldo sluit, althans wanneer men geer. voorloopig crediet bij liet ge meentebestuur heeft verkregen. Immers nu is meer betaald dan men overliet dienstjaar 1858 had ontvangen en zijn alzoo de penningen van het volgende dienstjaar gebruikt, hetgeen zijns inziens eene verwarring van dienstjaren moet ten gevolge hebben. De hccren Mcstdagh en Scliultz verklaren die zienswijze te deelen, hoewel zij even min als de vorige spreker bedenkingen tegen de eindcijfers hebben. Laatstgenoemde betuigt, zijne bevreemding dat hem thans eerst uit eene geleidende missive aan burgemeester en wethouders blijkt dat behoudens het kwaad slot van f 745,90£ nog onvoldaan is f582,21, zoo dat de rekening ook in haren tegenwoordige)) staat geen juist overzigt van den stand over hot dienstjaar aanbiedt. Nadat ook de heer Rnysch zich hier omtrent in gelijken geest verklaard had, terwijl de voorzitter verwijst naar den bij de rekening gevoegden toelichtenden staat, welke althans eenig licht verspreidt, wordt op voorstel van den heer Uyttenhooven eenstemmig besloten om deze rekening terug te zenden naar het burgerlijk armbestuur, om haar in te rigten overeenkomstig het te dier zake bestaande voorschrift en voorts zoo duidelijk en specifiek mogelijk. Alsnu wordt besloten, in afwachting van een nader te nemen besluit om aan liet burgerlijk armbestuur over 1858 een buiten gewoon subsidie toe te kennen, voor dat bestuur bij wijze van voorloopig crediet eene som van f700 beschikbaar te stellen. Wordt overgegaan tot de benoeming van een lid uit dezen raad, als voorzitter van dc commissie van toezigt over de calli- cots fabriek binnen deze gemeente, ter vervanging van den heer Borghstyn, afgetreden raadslid. Terwijl de heeren van Uije Pietcrse en J. P. Smith het stembureau uitmaken, wordt bij eene eerste stemming als zoodanig verkozen de heer dc Ivruyff met 10 stemmen, terwijl do heeren van der Os en Wels ieder 1 stem bekwamen. Overeenkomstig een voorstel van burgemeester cn wethou ders wordt besloten tot beschikking uit den post voor onvoor ziene uitgaven op dc geineentebegrooting voor het Joopende dienstjaar tot een bedragvnu f óf', wegens het toegelegd subsidie aan het gezin van don voormaligen agent van policie Goudsblom Voor kennisgeving worden aangenomen vier missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, respectievelijk behelzende: a. goedkeuring van het raadsbesluit tot het verloenen eener bijdrage in den bouw eener tweede kerk voor de nederduitsche hervormde gemeente; b. idem van dat tot beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven op de looponde gemeentebegrooting, ter voldoening van het rcstqnt clcr aaunemingssom voor de daarstelling der Bcursbrug; c. idem van dat tot uitgifte van gemeentegrond in regt van opstal, voor de oprigting eener gasfabriek en cl. berigt der ontvangst van een afschrift besluit tot wijziging van art. 7 van het tarief'voor cle verpleging in het arm gast- en weeshuis. Het overgelegde ontwerp eener instructie voor den gemeen teontvanger zal bij dc leden ter inzage worden rondgezonden. Op eene deswege door den heer Schultz gedane vraag,antwoordt de voorzitter dat de alsnog bestaande instructie zeer oud is en eene herziening werd noodig geacht. Ten anderen wordt overgelegd de grosse eener notariëele acte van borgtogt, door den heer Mabilot gesteld als gemeente ontvanger. Daarbij zijn verbonden eenige perceelen land, geza menlijk getaxeerd ter waarde van ruim f18,000, waarvan drie vierden bedragen f 13,580,28 en alzoo meer dan het bedrag waarop de borgtogt voor eenen gemeente ontvanger alhier is bepaald. De vergadering hecht hieraan hare goedkeuring. Geschiedt vooi lezing van eene missive van do commissie van toezigt over de teekenschool, daarbij voordragende, ter voor ziening in de vacature, in haar midden ontstaan door het over lijden van den heer vanlngen, een dubbeltal, bestaande uit de heeren L. M. van der Goes en J. B. van Roijen. De benoeming wordtaangehouden tot eene volgende zitting. Alsnu wordt overgegaan tot de beëediging van den nieuw benoemden secretaris, den heer P. Forbes Wels. Deze legt in handen des voorzitters cle eeden af, voorgeschreven by art. 83 der gvondwet en 100 van de gemeentewet, waarna hij door den voorzitter wordt geluk gewenscht. De nieuw benoemde secretaris rigt hierop het woord tot de leden en betuigt zijnen dank voor de eervolle wijze waarop hij als zoodanig werd benoemd, terwijl hij zich met een terugblik op zijn achtjarigen loopbaan als ambtenaar van de gemeente, in welke hij wercl geboren cn opgevoed, verder in de vriendschap en welwillendheid der raadsleden aanbeveelt. Ten anderen legt de nieuw benoemde gemeente ontvanger, de heer J. B. A. Mabilot, in handen des voorzitters mede de voor die betrekking voorgesciirevene eeden af, waarna ook hij£doov den voorzitter wordt geluk gewenscht, niet uitdrukking dei- hoop dat het hem zal gegund zijn ook in deze betrekking tot nut dezer gemeente werkzaam te zijn. In antwoord op eene vraag van den heer J. P. Smith, berigt de voorzitter dat hij na een gesprek met den schout bij nacht, directeur en kommandant der marine alhier, zich schriftelijk tot dien hoofdambtenaar heeft gewend ter zake van de ontsche ping van zieke schepelingen van de ter reede liggende schepen. Daarop is eeliter het antwoord ontvangen dat, zonder bepaalde aanschrijving van de regering, zulks moeijelijk kan verhinderd worden. Intusschen zijn maatregelen genomen om zoo veel doenlijk zorg te dragen dat zoodanige personen.welke aan besmet telijke ziekten lijden, niet in deze gemeente worden ontscheept en alzoo veelligt de besmetting zouden overbrengen. De heer J. P. Smith betuigt zijnen dank voor de ontvangene inlichting. Bij een ander onderwerp werischthij ookdc aandacht van den voorzitter te bepalen. Ilij gelooft namelijk dat de plaats, gekozen voor de daarstelling van een huisje voor de brugwach ters nabij de Beursbrug, minder gelukkig gekozen is", alzoo het hinderlijk zal zijn voör een daar staande» meerpaal. De voorzitter zal hier naar doen onderzoeken, maar betreurt het in zoodanig geval die opmerking niet vroeger te hebben ont vangen, daar thans reeds te ver met den bouw zal gevorderd zijn. Hij wenscht voorts zelf eene vraag te rigten tot den heer voorzitter van de commissie over dc plaatselijke arbeiders, na melijk in hoe verre men geslaagd moge zijn met de organisatie eener vereeD'ging van die arbeiders. Dc heer Auysch antwoordt dat hij voorshands geen ander antwoord kan geven dan dat de commissie zich tot heden toe heeft te leur gesteld gezien in hare verwachting om zoodanige vcreeniging tot stand te brengen. Zij heeft veelzijdige bezwaren juist bij dc belanghebbenden ontmoet, hetwelk zoowel aan hem als aan zijne medeleden grooteudeels den lust benam om zich verder veel met dit onvruchtbaar pogen onledig te houden. Gaarne zal hij zich echter bij vernieuwing beijveren om zoo mogelijk deze zaak tot een goed einde te brengen, en in ieder geval verslag aan den raad te doen. Hiermede de te behandelen onderwerpen afgeloopen zijnde, verkrijgt dc heer Mabilot, aftredend secretaris, liet woord. Hij betuigt den leden nu hij voor het laatst in hun midden zitting had zijnen dank voor de welwillendheid, welke hij gedurende een tijdvak van acht jaren van hen mogt ondervinden. Tot secretaris benoemd bij de invoering der nieuwe gemeentewet, mag hij terug zien op een bundel van 63 belangrijke raadsbe sluiten en verordeningen, welke wel is waar niet allen door hem ontworpen werden, doch welke hij zich verheugt dat toch onder hem zijn tot stand gebragt. Ook in zijne nieuwe betrekking be veelt liij zich aan in dc voortdurende vriendschap en achting der raadsleden. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. China. Berigten uit Hongkong van 10 augustus, door de indische overland post aangebragt, zeggen dat er niet s naders betrekke lijk de op den Peiho voorgevallene botsing bekend was gewor den, en dat de gezant der Vereenigde staten waarschijnlijk reeds te Peking aangekomen was. Ook melden die berigten dat er te Shanghai verscheidene Europeanen door de Chinezen wa ren vermoord, maar van maatregelen der chitieschc overheden

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2