MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 117. Donderdag 1859. 29 September. i3innmlanöscl)f tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendraa kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor elkeu regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Uiddelhurs 28 september. Door den gemeenteraad is, in zyne heden gehoudene zitting, benoemd tot commissaris over de wisselbank, in plaats van den heer mr. S. de Wind.de heer Joh. Luteyn. De justitie heeft eergisteren en gisteren haar onderzoek voortgezet ten opzigle van een onder deze gemeente gevonden kinderlijkje, waarvan wij nog in de tweede editie van ons vorig nommer hebben melding gemaakt. Onderscheidene personen zijn door haar verhoord, terwijl wij vernemen dat de lijkschouwing is opgedragen aan de heeren V. van Lissaen J. B. Haringman, gemeente heelmeesters. Gisteren avond is eene jonge dochter naar het huis van bur gerlijke en militaire verzekering overgebragt. Behelzen de geruchten waarheid, dan zou deze bereids gebleken zijn, de moeder van het kind te zijn, waarvan het lijkje ontdekt is. Men schrijft ons uit Vlissiugen van heden f De heer C. Ring, geëmployeerde bij de polytechnische school te Koppenhagen, door zijne regeriug belast met een wetenschappelijk onderzoek omtrent den aanleg van zeewer- ken, is jl. zaturdag alhier aangekomen, en heeft de aan wezige werken bezigtigd. Daarna is hij maandag te Neuzen geweest en dingsdag alhier teruggekeerd om de maritieme werken in oogeuschouw te nemen. Zoo wel hier als te Neuzen hebben de heeren ambtenaren van den waterstaat genoemden vreemdeling bereidwillig alle mogelijke inlichtingen verstrekt. De heden met den landpost aangekomene berigten van Bata via zijn van 8 augustus en van vrij bevredigenden aard. De Leydsche courant meldt dat van 17 tot 24 dezer, aldaar 25 personen door de cholera aangetast, en daarvan 5 gestorven zijn. In het ziekenhuis in den Lakenhal waren den 24 nog 5 zieken. Wij vernemen overigens dat in andere plaatsen en bepaalde lijk te Rotterdam, waar zich in deu laatsten tijd ook eenige gevallen van cholera hebben voorgedaan, de ziekte niet alleen geene vorderingen maakt, maar nagenoeg als geweken te be schouwen is. De Stoompost meent te weten, dat er bij de regering het voornemen bestaat, om aan de heeren ingenieurs J. L. Schneit- ter en G. van Diesen op te dragen, om de spoorwegbrug over de Weichsel bij Dirschau en de fuuderingwerken voor de brug, over den Rijn bij Kehl en andere spoorwegbruggen buitenslands op te nemen, en daarover verslag uit te breugen. Naar wij vernemen zal den graaf van Vlaanderen, bij zijne komst in de hoofdstad, door de regering een hooggeplaatst persoon tot geleider worden verstrekt. Z. K. H. reist incognito, onder den naam van graaf van Postel, zoo dat bij zijn verblijf in Nederland geene officiële receptien zullen plaats hebben. Overi gens schijnt het dat Z. K. fl. inderdaad den eersten stap komt doen om de verwijdering tusschen de beide koninklijke familien weg te nemen. In liet volgende saizoen zal door eeu duitsch geneesheer bij Loosduineu een koudwater-geneesinrigt ing worden daargesleld. Nog altijd trekt de ontvreemding van het kind van den heer Hua te Parijs de aandacht, want, al is liet kind zelf terugge vonden, blijft er toch nog veel onverklaarbaars in de bij-om standigheden. Thans is men tol de overtuiging gekomen dat de eerste brief welke de vader ontving, louter af komstig was van een geluk zoeker, die zich gaarne van de uitgeloofde premie wilde meester maken, doch geeti de minste aanwijzing kon geven. Ongeluk kig is men hem niet op het spoor kunnen komen. De tweede naamlooze brief, in Parijs ontvangen, kort na de depeche uit Orleans, waarin de heer Hua kennis gaf dat hij zijn kind had teruggevonden, bevatte de juiste opgave van de plaats waar men het kind zou vinden en ook werkelijk gevonden heeft, verder de verzekering dat men deze opgave deed zonder eenige baatzuchtige bedoeling, en eindelijk het verzoek om de uitge loofde 10,000 fr. te schenken aan eeue godsdienstige vrotiweu- vereeniging te Parijs. Zoo als men weet zijn een paar kleedingstukken van het kind aati de ouders teruggebragt. Deze waren, men weet nog niet hoe, öf neergeworpen óf verloren in de Rue du Temple en daar gevonden door eene zekere vrouw Guérin. Dit was ter kennis gekomen van een zekeren M. en zijne vrouw, die uit de dagbla den wisten dat er een kind gestolen was, en zonder dit aan vrouw Guérin mede te deelen, haar de kleedereu onder een schoonschijnend voorwendsel wisten afhandig te maken, om daarmede zelf eene speculatie aan te vangen op de hoop, welke zij bij den heer Hua konden doen ontslaan en op zijne daaruit voortvloeijende mildheid. Werkelijk gelukte hun dit plan en ontvingen zij 500 fr. van den heer Hua; vrouw Guérin echter, die intusschen de ware toedragt der zaak heeft, vernomen, is woedeud over deze misleiding en reclameert de 500 fr. als haar toekomende. Reeds heeft zij eene aanklagt in dien zin tegen M. en diens vrouw ingediend. De beide vrouwen die van den roöf beschuldigd zijn, moeten reeds te Parijs zijn aangekomen en een voorloopig verhoor voor den regter van instructie hebben ondergaan. De voornaamste beschuldigde, een meisje dat schijnbaar tus schen de 20 en 25 jaar, maar inderdaad nog geen 17 jaar oud is, is eene donkere, levendige brunette, eenvoudig gekleed en meer bevallig dan schoou van gelaatstrekken. Zij houdt vol het kind gestolen te hebben om een jongen winkelbediende te bewegen tot een huwelijk. Het kind, datuit.de betrekking waarin zij tot hem stond geboren was, gestorven zijnde, had zij er het hoogste belaug bij dit voor hem verborgen te houden en hem eeu ander kind als het zijne te kunnen vertoonen. Zij is in Parijs geboren, maar leefde sinds vier jaren met baar moeder zeer afge zonderd te Orleans, waar zij eene der getrouwste klanten was eenergoedkoope leesbibliotheek, die haar de romans opleverde, waarvan het zedelijk vergif ook nu weder zijne noodlottige uit werking niet heeft gemist. Haar naam is Léonie Chéreau. Het verschil van haren schijnbaren met haren werkelijken leeftijd heeft de nasporingen der policie in den beginne bemoeijelijkt en verklaart ook de verkeerde opgave der min van het gestolen kind. Deze zal met haar worden geconfronteerd. Wat de moeder betreft, zij is eene groote vrouw, tamelijk aanmatigend in hare manieren en wier vroeger leven vrij romanesk is geweest. Benoemins'en ea besluiten. Benoemd bij besluit vau 24 dezer, tot kapitein-magazijnmees ter der artillerie van de 2de kl. te Heusden, den lsten luit. J. F. Buffart, magazijnmeester der artillerie vau de 3de kl. aldaar. Goedgevonden bij besluit van 24 dezer, aan den gepensio neerden majoor J. J. Majoie, met, afwijking van het daarom trent bepaalde bij koninklijk besluit van den 1 januarij 1841, no. 5, en dus bij gunstige uitzondering, den rang te verleenen van luitenant-kolonel. Bevorderd bij besluit van 26 dezer, bij het departement van koloniën, met ingang van 1 October 1859,1. tot, referendaris, de hoofdcommies J. C. P. Evers, en tot eommiesen, deadjunct- commiesen H. W. Stieler en J. C.Hooykaas; en 2. benoemd tot adjunct-commies de heer P. L. van Driel, laatstelijk boek houder bij het werk der indische koperbermunting te Amster dam. Marine en leger. Met den 11 der volgende maand is aan boord van Zr. Ms. korvet Juno, liggende te Nieuwediep, geplaatst de 2de luite nant bij het korps mariniers J. P. Smith. Gemelde bodem ver trekt waarschijnlijk half november naar Oost Indie, tegen welken tijd Zr. Ms. stoomschip Amsterdam van Batavia te Nieuwediep wordt terug verwacht. Zr. Ms. fregatten met stoomvermogen Evertsen en Ad miraal van Wassenaer, zullen vermoedelijk, de eerstgenoemde tegen den lOden en de laatstgemelde tegen deu 20sten October aanstaande, de haven van Amsterdam verlaten en, na alvorens Cherbourg en Plymout h bezocht te hebbeu, naar Lissabon ver trekken om aldaar Ie overwinteren. De kapileiu ter zee jhr. li. J. L. T. de Vaynes van Brakell wordt, op zijn verzoek, eervol ontheven van het bevel van laatstgenoemd fregat en vervaugen door den kapitein ter zee R. van Voss. Uit Hellevoetsluis schrijft men van den 22 dezer Gisteren is alhier in dienst gesteld, Zr. Ms. schroefstoomschip Coruelis Dirks, met bestemming naar de westkust van Afrika, Brazilië en Rio de la Plata, waarvan onlangs de état major reeds is medegedeeld. Het zal ieder, dieeenigzins met de geschiedenis des vader lands bekeud is, gemakkelijk zijn den oorsprong van den naam van dit stoomschip na te gaan. Cornelis Dirks, admiraal der vloot, kruisende in de Zuiderzee, raakte slaags met de spaansche vloot, onder bevel van den admiraal Bossu. De overwinning aan onze zijde was voor een groot deel te danken aan den kloek moedigen stuurman Haring, die achter op het admiraalschip is opgeënteerd, en toen de spaansche vlag heeft weten neder te halen, waarop de overige schepen, die dit zagen, ook hunne vlaggen streken, als vermeenende dat de admiraal Bossu zich als overwonnen beschouwde. Jammer dat de kloekmoedige Haring het met den dood moest boeten. Zonderling is het, dat ook nu, op dit stoomschip, dat den naam draagt van dien admi raal, eenstuurman Haring geplaatst is; moge hij, als het toeval hem de gelegenheid aanbiedt, zich even dapper 'oetoonen als z ijn vroegere naamgenoot. BSHrsejrlnjïie stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 25 dezer P. Matthijsse, jm.40j. met J. Vos,jd. 25 j. P. H. Witte, jm. 23 j. met W. C. Kakenberg,jd. 35 j. T. A. Arnaud de Callavon, jm. 24j. met J. M. Pomper.jd. 21 j. A. Schriers, weduwn. 58 j- met E. de Klerk, wed.50j. J. J. Hendrikse, jm. 23 j. met C. A. Ponse, jd. 23jaren. Vlissingen, van 17 tot'24 september. Gehuwd: C. F. P. Schweitzer, jm. 29 j. met E. Hoffman, jd. 26 jaren. Bevallen: P. Sterk geb. Schroevers, z. H. Slein geb. Nau- wen, d. R. Takens geb. Tjaks, i. M. C. Braber geb. Verhoek, z. C. P. Pieterse geb. Rozenberg, d. N. Brasser geb. Wiele- maker, z. OverledenM. L. van den Bos, d. 5 m. M. van der Kuyl. jd. 75 j. W. C. van der Spoel, z. 3 m. Goes, van 17 tot 24 september. GehuwdJ. Proos, jm. 24 j. met M. Corstanje, jd. 20 j. Overleden J. P. Fagel, z. 10 d. P. J. de Witte, z. 16 d. A- M. de Witte,d. 17 d. J. Schuiling, z. 3 d. J. J. Witte, d. 3 rn. J. de Groot, z. 8 m. J. van Heel, weduwn. 81 j. Zierikzee, van 17 tot 24 september. BevallenT. van Dijk geb. Leeuwe, z. J. van der Ploeg geb. van Dijke, z. C. Muste geb. Bakker, d. W. Ochtman geb. Dok heer, z. C. 11. Kanaar geb. de Looze, z. J. C.de Bruijn de Neve Moll, geb. Boeije, z. A. van Krieken geb. van der Valk, z. Overleden P. Waardenburg, d. 2 j. C. de Looze, wed. van J. Buyterse, 67 j- J. M. Verkaart, d. 3 m. JM-vau der Voorn, wed. van,J. Pieteffce, STj. Afloop verlioopiugeji en n^t*ri ?- Oost Souburg 23 senraÉ$Ê!r. I. fwToed.-QO'el'len bouwland, veraèj^it voqKf 6956 roed. verkocht vl'oVl 795.SiQ26feeji. 90

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1