UmtnUanösc!)c tijdingen. zeven dienstjaren te verdeelen. De wijze waarop in het geheel dier uitgaven voorzien zal kunnen worden, maakt nog een onder werp van overweging uit. Maar zeker is het dat zij *aanvanke- lijk," voor het deel dat minstens in ieder geval ten laste van 's rijks schatkist zou moeten komen, uit de voorhanden baten bestreden zal kunnen worden. Voor de spoorwegen werd verleden jaar aan deelneming en voorschotten, en met inbegrip van den Zeeuwschen spoorweg (schoon die vier jaren later aangelegd zou zijn geworden) gere kend op eene ondersteuning in kapitaal van f 20,600,000. De rente daarvan ad 4 pet. bedraagt f 1,064,000. De rentegarantie voor deze spoorwegen zou bedragen hebben f 2,292,000. Eindelijk werd een plan tot vermindering van belasting voor gedragen, ten gevolge waarvan 's rijks gewone inkomsten met f2,500,000 zouden verminderd zijn. Deze drie sommen geven een totaal van f 5,856,000. Naar het tegenwoordig ontwerp zou, ten behoeve van de spoorweg ondernemingen beschikbaar worden gesteldeen kapi taal van f28,520,000, waarvan de renten ad 4 pet. bedrageu f1,140,800. De rentegarantie kan klimmen tot een maxim, van f3,537,000. Men stelle de winstderving voor de sommen, tot uitvoering van de doorgraving van Holland op zijn smalst gevorderd, voor zoo ver die ten laste der schatkist komt, op f 600,000. Deze drie sommen leveren een geheel op van f 5,277,800, en dus, in ronde sommen zes tonnen gouds minder dan naar het eerste ontwerp. Behalve de kosten der publieke werken zal ook de verbetering der bewapening bij het leger belangrijke offers eischen, waarte gen echter de batige sloten komen der toegestane en ongebe- zigde crediaten over dit dienstjaar. De baten, welke tot bestrijding van een en ander kunnen wor den bestemd, zijn de volgende: vooreerst het restant der baten van het jaar 1856 f4S, 612,7 0j die van het jaar 1857 f58,420, S2i; die van het jaar 1858 f 5,G01,526,86:1van vroegere dienstjaren alzoo te zatneu f5,708,560,39. Het batig slot der koloniale dienst 1859, vermoedelijk te stellen op f20,200,000 wordt, volgens het beginsel, in het vorig jaar aangenomen, gebragt onder de middelen van 1S60. De begrooting van I860 sluit diensvolgens met eene beschik bare bate van f 17.347,865,14, te zamen alzoo f 23,056,425,53, terwijl de overschotten van 1S59, voor zoo ver over eene nog loopencle dienst kan geoordeeld worden, op weinig minder dan f 3,000,000 te schatten zijn. De begrooting van 1S5S, zoo als zij eerst was vastgesteld en door verscheidene credietwetten later is verhoogd, bedroeg f 87,024,448,74- De uitgaven zullen waarschijnlijk niet hooger zijn dan f84,705,696,S0. Er blijft alzoo over f 2,31S,751,94. De middelen bragten in 1858 op: Belastingen, domeinen en toevallige baten (gewone staats-inkomsten) f 61,729,184,72^; bijdragen uit de koloniale geldmiddelen f 30,200,000 andere middeien (domeinfonds en batige sloten van vroegere jaren) te zamen f 13,000,000. Het batig slot van die dienst zal alzoo bedragen omstreeks f 20,223,487,92£ van welke bate reeds onderscheidene gedeel ten zijn overge'oragt op de dienst 1859 (wetten van 30 april, 15 mei en 21 jtmy 1859, Staatsblad no. 24, 40, 41 en 71), tea bedrage gezamenlijk van f 14,621,961,06na aftrek waarvan alzoo de straks reeds genoemde beschikbare bate van f 5,601,526,861 te voorschiju treedt. Het eindcijfer der begrooting voor liet dienstjaar 1859 be draagt thans f 99,364,490,43^. Het eindcijfer van de begr. voor 1860 is f 73,333,353,92$. Trekt men ter vergelijking de zoo even genoemde bedragen af, dan bekomt men een eindcijfer van f 72,357,652,421 en dus f 67,589,12 minder dan het bedrag der gelijksoortige uitgaven voor 1859 uitgetrokken. De beide begroolingen staan dus nagenoeg gelijk. Doch vermits het bedrag aan reuten te betalen met f 701,665,47^ is verminderd, zoo blijkt dat de uilgaven voor hetgeen niet in betrekking staat tot de uationaleschuld, tot een bedrag van ruim 6 ton gouds hooger zijn voorgedragen dan voor 1859. Ten aanzien der wet op de middelen worden gewezen op de bijzonderheden: 1. dat zij is vermeerderd met f683,000, als vermoedelijke opbrengst van de loodsdienst; 2. dat de op brengst van 1857 ten grondslag is genomen; 3. dat minder noodig is uit de koloniale geldmiddelen dan in 1859 om het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven te verkrijgen; 4. dat het vermoedelijk batig slot der dienst I860 veel hooger dan vroeger is geraamd. Het eindcijfer der uitgaven is gesteld op f73,333,353,92$, het eindcijfer der middelen is nu geraamd op f 90,6S1,219,06J> gevende alzoo een vermoedelijk batig saldo van f17,347,865,14. Tot schulddelging is in tien jaren tijds beschikbaar gesteld f 122,502,371,40i, waardoor sedert 1850 eene rentevermindc- ring verkregen is berekend op f 5,221,153,62^. In deze zitting heeft, overeenkomstig het vrijdag genomen besluit, de heer Duymaer van Twist zich bereid verklaard om het woord te voeren over de onlangs te Banjermassing plaats gehad hebbende gebeurtenissen. Aangezien de minister van koloniën niet in de vergadering aanwezig was, en de heer Duy maer van Twist op dc tegenwoordigheid van den minister prijs stelde, gaf hij der kamer in overweging om hem op een nader te bepalen dag over de bedoelde aangelegenheden het woord te verieenen, met welk denkbeeld de kamer zich vereenigde. De commissie belast met het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede heeft een ontwerp ter tafel gebragt, dat tot onderzoek naar de afdeelingen js verzonden. Hluslantl. Petersburg 23 september, Het dagblad van den senaat bevat de keizerlijke verordening,be treffende de vereeniging van al de krediets-instellingen onder den minister van financiën, en de uitgifte van 5 pc. bankbiljetten ter vervanging van de thans bestaande, met eene uitioting, welke in 1861 een aanvang zal nemen, en die gedurende 37jaren zal worden herhaald, De aan de bank verstrekte gelden zullen, in stede van 3 pc.twee ten honderd geven. De militaire diensttijd is bepaald bij het leger op 15, en bij de zeemagt op 14 jaren. BïuitscHliiniI. Berlijn 23 september. Z. K. H. prins Frederik der Nederlan den is heden morgen ten 71 ure aangekomen. H. K. H. prinses Frederik was reeds gisteren avond alhier gearriveerd. De Algemeine Zeilung maakt, eene globale berekening der kosten van den laatsten oorlog. Dein het begin dezes jaarsin En geland gesloten leening niet medegerekend, begroot zij die kos- ten voor Oostenrijk op 200 millioen guldens en voor Frankrijk op 500 millioen francs. Piemont had,zoo als men weet, toegang tot de fransche schatkist, maar vermeerderde bovendien zijne leeniug met 50 millioen francs en zijne schuld bij de turijnsche bank met 33 millioen francs. Voor de overige ilaliaaiisehe sta ten is de berekening niet met juistheid temaken, maar stelt, men de gezamenlijke sommen daarvoor op 20 millioen francs, dan is dit zeker niet te hoog berekend. Wat de onzijdig gebleven mogendheden betreft, omtrent Rusland is niets met. genoeg- zamezekerheid te zeggen, maar in de duitsche staten is gewis meer dan 90 millioen gulden voor het op voet van oorlog bren gen hunner troepen noodig geweest, waarvan slechts ongeveer een derde ongebruikt is gebleven. Het bevestigt zich ten volle dat Beijeren, Wurtemberg en Saxen, zich met. elkander verstaan hebben omtrent eene ge meenschappelijk te volgen gedragslijn met opzigt tot, de invoe ring van praktische hervormingen in de bondsiarigtiüg. Frankfort 23 september. De hoofddirectie der policie heeft geweigerd de statuten der nationale vereeniging goed te keuren. Het bestuur heeft thans aan den senaat geappelleerd. S?eÏK'ie. Le précurseur zegt. dat hel departement van oorlog de vol gende maatregelen heeft genomen voor de uit voering van de werken betreffende de vergrootiug van Antwerpen. Den 31 October zal te Antwerpen eene openbare aanbesteding plaats hebben, in één perceel, liet departement van oorlog begroot het geheel der werken op ongeveer 40 millioen francs. Vddr den dag der toewijzing zullen de medediugers als borgtogt, elk eene som van 1 millioen francs moeten storten. De ge noemde werken moeten in drie jaren voltooid zijn. frankrijk. Parijs 24 september. Koning Leopold heeft zaturdag morgen ten 8 ure Biarritz verlaten, zich begevende naar Tarbes, Mar seille en Genêve. Op nieuw wordt verzekerd, dat de fransche regeringniet gezind is aan de expeditie tegen China die uitbreiding te geven, als noodig zou zijn, om aan de weuschen, door den Morning post kenbaar gemaakt te voldoen. De fransche regering zou zelfs hare strijdmagt niet tegen China willen bezigen, dan alleen in het geval, dathet andermaal de vijandelijkheden begon en aan het vertrek der fransche en engelsche gezauten naar Peking hinderpalen in den weg legde. Of dit waar is, zal later moeten blijken. Indien men Le Pays mag gelooven, dan heb ben de westersche mogendheden reeds met elkander onderhan delingen aangeknoopt tot het bepalen der sterkte van de weder- zijdsche strijdmagtterwijl het blad er bijvoegt, dat de expedi tie in het begin van november zal scheep gaan, teneindeop een voor de operatien gunstig tijdperk in het hemelsche rijk te kun nen zijn. Is de bewering van Le Pays juist, dan mag men het er voor houden, dat men eerst nadere berigten van China wil afwachten,al vorens voorgoed een besluit te nemen, welken weg men zal inslaan. Italië. De conferentie tc Zurich gaat uiteen nadat tusschen Oosten rijk en Frankrijk de vrede gesloten is. Sardinië zal alleen eene verlenging van den wapenstilstand teekenen en vervolgens zul len alle territoriale geschillen aan de uitspraak van een congres onderworpen worden. Op dit congres zouden alle groote mogendheden komen bene vens Spanje namens den hertog van Parma. Prins Aihert moet Engeland, en de aartshertog Ferdinand Maximiliaan Oostenrijk vertegenwoordigen. In de italiaansche hertogdommen wordt de organisatie successivelijk voortgezet en tracht men door eenheid van wet geving zich al meer en meer met Sardinië te vereenigen. Zoo heeft het voorloopige bewind in Toskane openbaar gemaakt, dat het aan het vrije verkeer ten opzigte van personen en goe deren zoo spoedig mogelijk uitvoering zal geven, ten einde in dat opzigt het onderscheid tusschen de verschillende staten van Midden-Italie ophoude. De dictator van Parma en Mo dena, de heer Farini, heeft niet alleen de sardinische grondwet afgekondigd, maar ook het in Sardinië vigerende wetboek van strafregt voor Modena geldig verklaard. Uit een en ander blijkt, dat de midden-italiaansche staten zooveel banden tus schen hen en Sardinië willen aanknoopeu, dat de mogeudhedeu zelve zullen inzien, dat, nu de zaken zoover gevorderd zijn, het behoud dier banden misschien het wenschelijkste is. Indien men aan .een correspondent der Kölnische Zeitung (e Turin geloof mag slaan, dan zouden Frankrijk en Oostenrijk zijn overeengekomen, om den graaf van Vlaanderen, als koning van Etrurie, aan de inwoners van Midden-Italie dringend aan te bevelen. Hoewel de Italianen met dit plan niet ingenomen zijn, acht men de verwezenlijkingdaarvan toch niet onmogelijk. Te Napels en Itome althans zou meuzulk eene oplossing der kwestie, vergeleken met inlijving bij Sardinië, ais eene uit komst beschouwen. Men voegt er bij, dat keizer Napoleon voor deze nieuwe conbinatie om verschillende redenen niet ongun stig gestemd is. Hoe weinig de fransche staatsmannen eene aanzieniijke vergrooting van het sardinische grondgebied wen- schen, weet men uit de ofiicieuse vertoogeu van de parijsche dagbladen. De zaak zou vooral ook daarom veel voor hebben, omdat, het zonder Oostenrijks toestemming niet gelukken zal, den paus te bewegen tot coucessien, zoo als de tegenwoordige staat van zaken vordert. Het komt er iu de legatien op aau> om aan de wensehen der bevolking te voldoen, zonder met den paus overhoop te geraken cn dit is, zoo als reeds gezegd, zon der Oostenrijks medewerking of zonder onmicidelijk geweld onmogelijk. De Correspondance generale van Parijs spreekt die geruchteu tegen, en men zegt dat. zij doorgaans inlichtingen van het mi nisterie van buitenlandsche zaken krijgt. Volgens andere berig ten zouden de hang nde zaken volgenderwijze hun beslag krijgen. Te Brussel zal een congres gehouden worden onder het voorzitterschap van den koning der Belgen. De grondslag voor de beraadslaging aldaar zou zijn het in Toskane wederkeeren van den groothertog Ferdinand IV, met eene vrijzinnige con stitutie, de teruggave van de Romngna aan den paus, die er een burgerlijk gouverneur zal aanstellende afstand van het hertog dom Modena aan het vorstelijk huis van Parma, met eene scha devergoeding aan het stamhuis der vau den troon van Modena vervaliene vorstende aanhechting van Parma en Piacensa aan Sardinië; de instelling van een onderkoningschap in Venetie met een nationaal bewind, ouder den aartshertog Ferdinand Maximiliaan eneindelijk de afstand door Oostenrijk en Spanje van alle regten welke zij vermeenen op dc hertogdommen Parma en Modeua te hebben. De grondslagen worden van eene andere zijde volgenderwijze opgegeven: Afstand van Peschiera en Mantua met, de hertog dommen Parma en Modena aan Piemont; herstelling van bet huis van Lotharingen in Toskane, en van de wereldlijke magt van den paus in de legatien, en eindelijk een italiaansch bewind in Venetie. Een derde lezing spreekt ook weder van een koning rijk Etrurie, het zij onder prinses Clolilde of onder den graaf van Vlaanderen. De koning van Sardine heeft zaturdag te Monza de depu tatie ontvangen uit de Romagna, welke hem het besluit der nationale vergadering te Bologna kwam overbrengen, betrek kelijk de vervallenverklaring der wereldlijke inagt van den paus in de Legatien en de vereeniging van die gewesten met Sardinië, Het antwoord vanVictorEmmanuel komt in de hoofdzaak over een met het door hem tot de verschillende vorige deputatien gesprokene, doch behelst, ook eene betuiging van eerbied en ver knochtheid aan den paus, hetwelk hem echter niet belette om daar bij te voegen dat hij deze volkswenschen bij de groote mogendheden zou ondersteunen. Garibaldi bevindt zich nog steeds in de legatien en is in overleg met generaal Fanti werkzaam tot invoering van de noodige militaire organisatie, ora in geval eener gewapende interventie, een krachtigen tegenstand le kunnen bieden. Naar men zegt, zouden reeds 60.000 Oostenrijkers gereed staan, om den Po over te trekken en Modena binnen te rukken.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3