MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N° 115. Zaturdag 1859. 24 September. Öirtnmlati&scljC tijïJimjra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is j 3franco per post 3,40. De inzending van advertenties kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingeu enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. ffliddellburg S3 september. Ia de laatste zitting der Provinciale commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigtiu Zeeland zijn geëxamineerd de heeren J. Polmau Krusenian en S. van Os, als stedelijk heel meester; W. Goosen, ais plattelands heelmeester; G, A. de Loozeen D.P. Vermaas, als apothekersmejufvrouwen O. J.de Lange, geb. Loene, als stedelijke vroedvrouw, en J. van Aerde, als plattelands vroedvrouw, en de heer I. L. Pinto, als tand meester. Ter correctionele teregtzitting van de arrondissemenls regt- bank alhier op gisteren, is uitspraak gedaan in de voor 8 dagen behandelde zaak tegen F. H. Koomati, vroeger wijnkoopers- knecht alhier (medegedeeld in ons nommer van 17 dezer). De beklaagde is daarbij, overeenkomstig de conclusie van liet openbaar ministerie, vrijgesproken van den hem bij dagvaard te laste gelegden diefstal, gepleegd door een'loonbediende ten nadeele van zijnen meesterdoch schuldig verklaard aan het bedreigen met moord bij onderteekend geschrift, welke bedrei ging echter met geeuerlei bevel of voorwaarde verzeld is gegaan. Te dier zake is hij veroordeeld, naar aanleiding der artikelen 305 en 306 wetboek van strafregt, tot eene gevange nisstraf' voor den tijd van twee jaren en f 50 geldboete, bene vens de kosten vau het geding. Door de arrondissements regtbank te Goes is ter vervulling van de regtersplaats, opengevallen ten gevolge der benoeming van den heer mr. J. J. van Deinse tot voorzitter, de aanbeve lingslijst opgemaakt. Daarop komen voorde heeren mrs. J. G. de Backer, P. van der Meer Mohr, en J. van der Peen, respectie velijk kautonregters te Cortgene, Hulst eu Tholeii. LI. dingsdag avond hield de rederijkerskamer Vondel te Goes eene buitengewone bijeenkomst, tot ontvangst van een harer oprigters, dr. E. B. Swalue, die kort na deoprigting tot predikant te Amsterdam was beroepen. De vergadering werd mede bijgewoond door de twee dames die in den afgeloopen winter door het op zich nemen van de beide vrouwenrollen uit het drama Joan Woufersz. de opvoering daarvan hebben moge lijk gemaakt. Na de opening der vergadering werd door den voorzitter, met eene gepa6te toespraak, zoo aan den heer Swalue als aan de beide dames, liet eerelidmaatschap der kamer aangeboden en met gevoelvolle toespraken door dezen aangenomen. Daarna werden eenige proeven van uiterlijke welsprekendheid voorge dragen, en de avond alzoo genoegelijk gesleten. Te Cortgene bevindt zich in den tuin van den heer P. Won- dergem een peereu boom, die dit jaar voor de tweede maal vol wassen en rijpe (ruim 30 stuks) peren oplevert. In de vorige week is in de gemeente Zuidzande een stoute diefstal gepleegd, ten nadeele van den voerman Pieter Verhage. Men is namelijk in den namiddag, tusschen 1 en 4 uren, terwijl Verhage en zijne vrouw uit waren, door een raam aan den achterkant van het huis binnengedrongen. Een kabinet en kleerkast heeft men opengebroken en de zich daarin bevin dende gelden, benevens eenige gouden en zilveren voorwerpen, een en ander ter waarde van omtrent f 80, gestolen. Tot nu toe is het der policie niet mogeu gelukken de daders op te sporen. Te Axel is tot wethouder benoemd de heer M. J. van Vessem, in plaats van den heer H. J. van den Berge. De minister van bianenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer van de stateu ge neraal in het hoofd-kiesdistrict 's Hertogenbosch, ten gevolge van het overlijden van den heer mr. J. L. A. Luyben, zal ge schieden opll october aanstaande, en dat, zoo eene herslemming noodig is, deze zal plaats hebben op 25 october daaraanvolgende. Uit Soestdijk meldt men van 20 dezer dat aldaar door U. M. de koningin-weduwe met veel plegtigheid is gevierd de zes tiende verjaardag, zijnde tevens de meerderjarigheid van Z. K. H. den russischen grootvorst-troonopvolger Nicolaas. Men verzekert dat Z. K. H. bij deze gelegenheid benoemd is tol Grootkruis der orde van den Nederlaudschen Leeuw. gen teruggekeerd, die hertog Ernst de Vrootne van Gotha reeds in 1648 vaststelde. Z. K. H. de prins van Oranje is dingsdag ochtend ten 5 ure per rijtuig naar Botterdam vertrokken, om van daar verder de reis per spoortrein naar Duitsehland voort te zetten. Z. J£. H. wordt vergezeld door jhr. de Koek, adjudant, den graaf van Bylaadt, hofmaarschalk, en jhr. van Pallandt. De keer Edmund Davy, professor in de landbouwkunde in Engeland, heeft door veelvuldig onderzoek de overtuiging ge kregen, dat landerijen, bestrooid met zekere kunstmest, waarvan arsenicum een der bestanddeelen uitmaakt, dat vergif aan de planten mededeelen, en dat vooral kool en rapen in eene hooge mate daarmede bezwangerd waren en alzoo gevaarlijk voor hel gebruik werden. Een schandelijke kinderroof is j 1. vrijdag in den tuin der Tuileriën te Parijs gepleegd. Het kind, twee maanden oud, is het zoontje van den heer liua, regter plaatsvervanger in de regtbank van eersten aanleg der Seine, en was door mevrouw Hua toevertrouwd aan de zorg eener miu, om er in den tuin der Tuileriën mede te gaan wandelen. Aldaar werd de min aan gesproken door eene vrouw, die, naar hare kleeding le oordee- len, tot den gegoeden stand behoorde. Deze vrouw gaf zich voor de taute van het kind uit, was onuitputtelijk in liefkozin gen, zocht in de trekken van het. kind naar de gelijkenis met verschillende leden der familie en nam het eindelijk op den arm, met de woorden#Kom aan, min, ik ga met u mede naar huis; wees zoo goed mijn parasol te gaan halen, die ik ginds m dat tentje heb laten liggenik zal den kleine wel zoo lang hou den." Dit tooneel werd zoo goed gespeeld dat de arme min er door bedrogen werdzij ging om de parasol te halen, en toen zij terugkwam was de onbekende met het kind verdwenen. Wan hopig zocht zij en liep zij rond, maar moest ten laatste besluiten naar huis te gaan om aan de ouders het vreeselijk berigt van den diefstal te brengen. Men kan zich den toestand der ouders verbeelden, die vruchteloos eenige reden trachten te vinden voor deze daad, daar zij niet welen dat iemand hun vijandig is, en in hunne wederzijdsche familien niet de minste oneenig- heid heerscht. Terwijl het publiek zich in gissingen verdiept en het geval eene algemeene deelneming verwekt, doet de justitie, onder de leiding van den heer de Camusat de Busserolles, ijverig onderzoek. Iutusschen heeft de vader van zijne zijde door mid del van de dagblijden eene belooning van 10,000 francs uitge loofd aan hem, die het kind levend en gezoud aan zijne woning terugbrengt. Een ministerieel besluit-, dezer dagen te Gotha afgekoudigd, bewijst hoe daar te lande de oude eerwaardige schoollucht nog zoo zeer in eere is, dat eenige verzachting daarin door de partij van den vooruitgang reeds als eene groote overwinning wordt beschouwd. Volgens dat besluit mogeu de onderwijzers in de volksscholen voortaan geene andere straf meer toepassen dan slagen met de roede, terwijl de stok niet meer gebruikt mag worden dan met toeslemming van den schooldirecteur in de sleden en van den geestelijke op het platte land. Alle overige ligchaamsstraffen zijn onvoorwaardelijk afgeschaft. Door dezen hooggeprezen vooruitgang is men nu eenvoudig tot de bepalin* De berigten uit New-York van 31 augustus melden dateeu noord-amerikaansch ingenieur, de heer Schaffuer, van Boston, in zee gegaan is om een togt in het noordelijk gedeelte van den Atlautischeo oceaan te doen en er een gesehikten weg te zoeken voor eene telegrafische communicatie tusschen Noord-Amerika en Europa, over Groenland, Ysland, de Earo-ei lauden en Schot land. Hij wildeniet alleen de zeeën en baagen, maar ook de landen, waarover die telegraaüiuiezou moeien loope n, opnemen. KSeuoemtn^en en &esflaaE4eja. Benoemd, duor den minister van binnenlandsche zaken, bij de dienst van den rijks telegraaf, tot telegrafisten der 1ste klasse de telegrafisten der 2de klasse C. Brieve en P. J. Petritot tele grafisten der 2de klasse, de telegrafisten der 3de klasse C. P. H. Tjarda van Slarkenborgh, E. O. Dobberke, M. Faber, H. van Eek, J. W. Heuvelman, C. J. Sanderman en J. D. van der Hofi'; tot telegrafisten der 3de klasse, de leerlingen G. J. Scholten, F. E. Duynstee, J. H. Baggerman, J. H. Ebbeler, W. J. Hosang, J. Leverland, F. Koksma, D. Albers Wz., D. van Gigch, G. hl. Harmes, G. P. Zalm, C. H. van der Linden, J. J. Frederikse, A, E. J. H. Herfst, M. B. Heyl, W. Koning eu H. E J. Grafie. Benoemd, bij besluit van 17 dezer, lot secretaris van den raad van bestuur vau het pensioeufonds voor burgerlijke ambte naren jhr. J. Westpalm van Hoorn van Burgb, thans burge meester der gemeente Gorinchen. Benoemd, bij besluit van 19 dezer, tol ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Driel, de heer L. P. J. Baerveldt., thans ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Eede. Pensioen verleend, bij besluit van dien datum, aan J. 1'. Neeteson, commies der 3de klasse bij 's rijks belastingen te Middelburg, wegens ligebaamsgebrek, ad f 235. lierli- eascliootuieuws. Ter voorzieniug in de vacaute predikantsplaals bijdeneder- duitscbe hervormde gemeente te Rotterdam, is jl. woensdag beroepen de heer W.T. van Griethuijzen, te Harlingen. De heer J.G. Schuuring J. Dz., predikant te Hoorn, heeft de benoeming bij de hervormde gemeente van Amsterdam aan genomen. Mtu'ine eai Seger. De kapitein J. Schraver, van het 4de regemeut infanterie, i- bij den staf overgeplaatst om bij het ministerie van oorlog werk zaam te zijn. De ministers van oorlog en van koloniën hebben de voor waarden bekend gemaakt, waarop Nederlanders, van een ge zond gestel, geene mindere lengte dan van 1 el 58 duim, niet jonger dan 18 en uietouderdan 40 jaren, voor de militaire dienst in Oost- en West Indien kuunen worden aangenomen. Daarin komt o. a. voor, dat het handgeld wordt bepaald op f 150, waarvan i wordt genoten bij de voorloopige goedkeuring en het teekeneu van de krijgs-artikelen, en wanneer de per soon bij het koloniale werfdepot definitief voor de dienst is gedesigneerd. Het aanbrenggeld voor een Nederlander of vreemdeling is op 110 bepaald. De manschappen worden alleen voor de infanterie, en voor niet minder dan zes jaren, aangeuomen. Zij kunnen zich daar toe aanmelden bij de garni'.oens kommandanten, of bij het koloniaal werfdepot. De gagementen bedragen thans voor den adjudant-ouder officier f300 's jaars, den sergeant majoor f240, den sergeant en fourier f216, deu korporaal f 150, den soldaat f 144. Op het vol bedrag geven aanspraak 40 jaren dienst, het verblijf in Oost en West dubbel te rekenen, van den dag der inscheping; verwon ding of verminking, terwijl verlies van ledematen aanspraak geeft op een verhoogd gagementandere ongeschiktheid, in verhouding tot de volbragte dienstjaren.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1